MIDDELBURGS CUE C O U R A W W. 156. Donderdag 1842. 29 Decembér. JftNinfctrijfc. BESTUREN e.\' Al)MINISTRATI EN. NIEUWSTIJDINGEN. «Suitedtlanb. <Droot-15ci4tAt*ïe. Bclgtc. ücfectianbctt. \,a.\ .i f De abonnements-prijs deacr Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrffir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dé Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks. Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde in het Stedelijk Middel der LANTAARN-GELDEN dezes loo penden jaars, worden bij dezen laatstens aangemaand tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve, ter voorkoming van onaangenaamheden en kosten van vervolgingwelke zij zich bij gebreke dezes daardoor berokkenen. Middelburg, den 29 December 1842. De Collecteur van voors. Middel DE TROIJE Nz. Middelburg, den 28 December 1842, DIAKENEN bij de Fvangelisch-Luthersche Gemeente maken bij deze dankbare melding van eene gift van 10, ingesloten, met het opschrift: voor de Luthersche Armen van M. M.bij de gewone collecte op Maandag jl. ge. vonden. Diakenen voornoemd J. M. BAUTZ, Prteses. F. M. BEUNKE. Arnemtiiden, den 27 December 1842. De Heer de Blaeckc de Lignij heeft den 24 December 1842 weder voor de Armen alhier dertien Gulden van M. ont vangen. Het Diaconie.Armbestuur dankt u, onbekende Annenvriend of Vriendin in naam der bedeeldwordenden. Namens het Diaconie-Armbestuur, H. W. HOGERHEYDE Ontvanger. De Weduwen DIELEMAN en BOEIJE wonende te Axelbrengen bij dezen haren welmeenenden dank toe, aan alle degenen welke gaarne iets ter leniging van het verlies door het afbranden harer Woningen hebben willen afzonde ren bij gelegenheid der in de maand November jl. door hare Zoons in het 5de District dezer Provincie gedane collecte alsook aan die genen welke hunne giften hebben laten be zorgen bij den Wel-Eerw. Heer N. BonboomEmeritus* Predikant der Gemeente Axel te Middelburg. FRANKFORT den 21 december. Uit Bucharest verneemt men, dat aldaar eene geweldige gisting heerscht, en dat zich in den laatsten tijd eene uitsluitend Russische partij gevormd heeftwelke de Wallachijsche nagenoeg in sterkte even art en op inlijving van het vorstendom in het Russische rijk of ten minste op de benoeming van generaal Kisselef tot hos' podar aandringt. Over het geheel heeft de verwarring in alle de gewesten aan den Donau eenen hoogen graad be reikt en zal, bij de bestaande onzekerheid, meer en meer toenemen. De koninklijke maatschappij der wetenschappen te Stockholm heeft onder anderen den Franschen minister Gul- zot tot haai buitenlandsch lid benoemd. Voorts melden de Zweedsche bladen, dat de beroemde scheikundige Berzelius, door het springen van eene rëtorce, beduidend bezeerd is geworden, echter niet zoodanig dat men daarvan ernstige gevolgen duchtte. Te Keulen heeft zich dezer dagen een genootschap tot bevordering van het Christendom onder de Joden ge- vorrndonder den naam van Rijnsch-Westfaalsche vereeni- ging voor Israël. Volgens de statuten zal het doel bevor derd worden door verbreiding der H. Schriftenonderwijs uit en over die schriften zoo veel mogelijke uit den weg ruiming van alle hindernissen, welke de aanneming van het Evangelie onder Israël 111 den weg staan en opwekking der Christenen tot algemeene werkdadigc deelneming. Het be stuur is zamengesteld uit een president, een secretaris, twee bibliothecarissen een kassier en een aantal directeuren. Als medelid wordt ieder aangemerkt die eene jaarlijksche bijdra ge naar eigen verkiezing te bepalen, schenken zal. Of schoon het genootschap op zich zelf staat, wil het zich gaarne met de bestaande zendeling- en bijbelgenootschappen «11 verband stellen. LONDEN den 24 december. Eergisteren heeft het Oos. tenrijksch iregat Bellona aan welks boord zich de aartsher tog Frederik bevindtde haven van Porrsmouth verlaten, en zal de reis naar Trieste voortzetten zoodra de windstreek .zulks toelaat. De weigering van Rusland oin de afzetting van prins Blichaelden vorst van Servie en de benoeming van prins Alexander te erkennen, en de onwilligheid der Turksche mi nisters om de goedkeuringdoor de Porte aan deze .gebeur tenissen gehecht, te herroepen, maakt het onderwerp der redeneringen van die conservative dagbladen uit, welke gewoon zijn de Russische politiek te gispen en Europa tegen de veronderstelde veroverings-plannen van dat rijk te waarschu wen. Nu, zeggen zij, is het tijdstip daar, waarop Enge land Frankrijk en Oostenrijk tooneu moeten dat het hun ernst is geweest met de betuiging hunner zucht om het Ot- tomanisch rijk te handhavenwelks voortdurend onafhanke lijk bestaan de groote politieke behoefte is der 19de eeuw, en de spil om welke de Europesehe politiek zich voortaan be. wegen moet. Bij deze gelegenheid wordt andermaal aan het ontwerp van Catharina II herinnerd, om het reeds door Peter den Groote gevormd plantot verovering van Kon- stantinopelte verwezenlijken en aan de verklaring eenige jaren geleden door den historieschrijver Karamsin afgelegd dat de buitenlandsshe politiek van Rusland onveranderd deze blijftveroveringen te doen zonder oorlog te maken. Volgens een dagblad van Nieuw-York, zal de bood schap van den president der Vereenigde-Statendie spoedig te gemoet wordt gezien, eene ernstige vermaning tot het nemen van nog strengere maatregelen tegen Mexico behelzen ingeval die republiek nog langer in de voldoening harer wet tige schuld aan de staten vertraagt. Het bestuur had een buitengewonen boodschapper, aan boord eener oorlogsstoom boot, naar Vera-Cruz gezonden, terwijl een linieschip, on- der de bevelen van den commodore Stewarthet fregat Con- stitutionvan 44 stukken, en de brik Kincennesallen order bekomen hebben om naar de Mexicaansche kust te stevenen. Een brand, welke eergisteren ochtend, ten 6 ure, in de teer- en harst-fabrijk van de heeren Platt Zoon, te Liverpooldoor verregaande onvoorzigtigheid van een der knechts, ontstaan is, heeft zulke ernstige gevolgen gehad, datin weerwil van alle toegebragte hulp deze uitgebreide fabriek, binnen a uren tijds, in eene massa van puin en asch verkeerde, en, een groot uur later, bovendien nog 2 aan grenzende hooge pakhuizen, beladen met katoen, hennep, graan, enz., benevens nog een aantal kleine woningen, ge* zamenliik eene oppervlakte van ruim 3300 vierkante Engel- sche ellen beslaande, insgelijks door de vlammen verteerd waren. Voorloopig wordt de door dezen brandwelken men eerst ruim half 10 ure geheel meester was, aangerigte schade op 60,000 h 70,000 p. st. begroot. De thermometer van Fahrenheit heeft hier 11. woensdag 57 gr. geteekend van hoedanige hoogte zoo laat in decem ber geen voorbeeld bekend is. PARIJS den 23 december. Bij een bevelschrift des ko- nings van heden is bepaalddat voortaan mannendie in hooge burgerlijke of militaire betrekkingen diensten aan den staat hebben bewezentot ministers van staat zullen kun nen worden benoemd, en dat dezen, met de prinsen van den bloede en de dienstdoende ministersais de koning dit goedvindt, zuilen kunnen worden opgeroepen, om eenen ge heimen of bijzonderen raad 'conseil privéte vormen. In liet verslag van den minister Soult wegens dit besluitwordt de noodzakelijkheid van den maatregel ook uit de onlangs vasrgestelde bepalingen wegens het regentschap afgeleid. Reeds vcrhefïen zich onderscheidene stemmen tegen deze nieuwigheid, die, gerekend dat oirgeveer vijftig personen aanspraak op de benoeming tot minister van staat hebben, en dat het traktement als zoodanig op 15,000 fr. bepaald zal worden, eene jaarlijksche uitgave van 750,000 fr. van de schatkist vordert. Niet alleen uit het finantieelook uiteen politiek oogpunt vindt jiet ontwerp bestrijders: De,af schaffing der ministers van staat (dus redeneren deze) was eene der hervormingen, door de julij-revolutie verkregen. Het blijkt dat menvan lieverledetot al de vormen der restau ratie terugkeert. Vermoedelijk zal men eerlang ook de af schaffing van het ini tiacief der kamers vragen." Naar gezegd wordt zou besloten zijn tot onderscheidene maatregelenom de cazernen van Parijs voor overrompeling te beveiligen. Daaronder noemt men het stellen van vaste banken tegen de binnenmuren, waardoor men zich, over die muren met geweervuur zou kunnen verdedigen. Er is weder een vak van den spoorweg van Parijs naar de Belgische grenzen aanbesteed. Met het einde van janua- rij zullen de aanbestedingen voor dien weg over eene lengte van 78.476 méters (omstreeks twintig Fransche uren) van Parijs naar Ciermont plaats hebben gehad. Volgens een bcrigt uit Madrid van den 17 is degene- raai Seoanein plaats van van Halen, tot kapitein-generaal van Katalonie benoemd. De verwijdering van den laatstge noemden is waarschijnlijk aan den haat, dien hij op zich ge laden heeft, toe te schrijven. Intusschen kan men van Seoane geen zachtmoedig bewind verwachten. Hij is een oud krijgsman, die veel geestkracht bezit, en den naam van regtscbapenheid heeft. Men kan echter nog niet vergeten zijn, dat hij, weinige weken geleden, in eene openlijke ver gadering der cortes gezegd heeft, dat men, omdat in het vorige jaar zelfs geen vinger te Barcelona was afgehouwen, thans aldaar 300 koppen zou moeten doen vallen. De generaal Zurbano bevond zich, volgens de laatste be- rigten met vier hataillous cc Girona, en dreigde aldaar de militie 0111 den ri.ndcn muit te doen doodschieten indien j men hem de belhamels bij de jongste volksbeweging ten voor deele der in opstand zijnde Barcelonezen niet uitleverde. Ook te Figueras werden op zijnen last strenge huiszoekingen ge daan. De voornaamste bewoners dier beide Katalaansche steden zijn echter naar Frankrijk gevlugt. De bladen van Barcelona beginnen weder eenen hevigen toon te voeren. De Constitucional inzonderheid de tolk eener parui die zeer voor den ICge.it Espartero plagt ge stemd te zijn, vaart sterk uit tegen de handelwijze van diens ministers jegens Barcelona. Dac blad meent, dat de gene raal van Halen in den beginne den opstand zeer goed had kunnen bedwingen; dat, volgene de eigene bekentenis van de ministers van den regent, slechts de minderheid der be volking aan den opstand heefc deel genomen, en het straf fen der geheele stad dus onregtvaardig is dat daarenboven hec opleggen eener brandschatting of gedwongene heffing zonder goedkeuring der cortes, met de constitutionele begin selen strijdt; dat er een bepaald plan bestaat, 0111 Barcelona langzaam geheel ten verderve te brengenenz. De verschillende partijen hadden zich verbonden om bij de verkiezing van een nieuw stedelijk bestuur, die den 18 te Barcelona moet plaats hebben, en aan welke de kiezers, in weerwil van den staat van beleg, voornemens zijn deel te nemen, den heer Giberteen zeer geachc man, tot eersten constitutionele!! alcade te benoemen. De generaal van Halen heefc dit plan verijdeld, door den heer Gibert, onder hec voorwendsel dat hij aan de vergaderingen van eenen club van kwaadwilligen had deelgenomen, te doen vatten en ge bonden te doen wegvoeren. Geheel de stad is daarover ver ontwaardigd. Bij de eerste gunstige gelegenheid kan men eenen nieuwen opstand der Kacaloniers verwachten. De Protesrancsehe bewoners der valleijen vanPiemont, die hec oogenblik der troonsbeklimming van Karei Albert tegenwoordig koning van Sardiniëgezegend hadden ge dachtig dat die vorsc door een Procescancschen leeraar van Geneve was onderwezen zien de hoop die zij daarop ge bouwd hebben verijdeld. Hec verbod om buiten den be perkten omtrek te wonen, voor drie eeuwen hun aangewe zen, is vernieuwd, en zij zijn verpligt geworden, 0111 de woningen af te breken, die zij buiten dien kring hadden ge bouwd zonder daarin door de regering verhinderd te zijn en gedwongen 0111 hunne godsdienstoefeningen insgelijks daar binnen te beperken. Het is waarschijnlijkdat de koning tot tolerantie zou genegen zijn maar door den invloed van ver keerde raadgeving daarin verhinderd wordt. Deze nieuwe vervolging zou de verhuizing der verdrukten gemakkelijk teil gevolge kunnen hebbenhetgeen een vlek zou werpen op des konings regeringen in Europa afkeuring zon ontmoeten.. De oppervlakte van Parijs, door den cegenwoordigen muur van stedelijke regten begrensd, bedraagt 34,398,800 vierkante mêcres. Wordt eens de thans opgerigt wordende ringmuur tot grensscheiding der stad aangenomendan zal de stad eene ruimte innemen van 267,558,000 vierkante métres, °f 26,755 hectares, ongeveer dezelfde oppervlakte als Lon den. De bevolking van Parijs bedroeg in het jaar 1841 912,230 zielen. Hec garnizoen en de vreemdelingen mede gerekend, 1,035,000. BRUSSEL den 25 december. De Belgische kamer van vertegenwoordigers is gisteren na een deel der begrootings- wecten voor 1843 te hebben afgehandeld, en bij het gemis eener begroocingeen crediet voorliet departement van oor- log te hebben toegestaan, toe 10 januarij aanstaande uiteen gegaan. Op de thans aangenometie begrooting van binnen landse he zaken komt eene subsidie van 25.000 franken voor hec oprigten van een standbeeld van den beroemden kruis vaarder, Godfried van Bouillon, voor. De graafje Merode heeft gezegd persoonlijk 3000 franken voor dat standbeeld ce zullen bijdragen. 'sGRAVENHAGE den 23 december. Men verneemt, dat, bij het voorloopig onderzoek, hetwelk in de afdeelin- gen van de Tweede Kamer der Staten. Generaal dezer dagen gehouden is over hec ontwerp van wetnopens het traktaat tusschen Nederland en Belgie gesloteneen groot deel der leden van oordeel is geweest, datde Staten. Generaal niet be voegd waren om dac traktaat in deszelfs geheel goed te keu ren maar zij zich, volgens art. 57 der grondwet, alleen tot het territoriale vraagstuk dienden te "bepalen. De leden, die een tegenovergesteld begrip voorstelden, en die derhalve meendendat het wel degelijk een grondwettige pllgt der Staten-Generaal washec geheele traktaat te onderzoeken en dac vraagstuk goed of af te keuren, begrepen, dat zij niet tot het behandelen der zaak kontien overgaan zonder om trent al de punten, in hec traktaat vervat, behoorlijk inge licht te zijn, zoodat zij ophelderingen en inlichtingen van de ministers hebben verlangd. Dat verlangen moet ook te ken - nen gegeven zijn door die leden, die alleen hec vraagstuk van het grondgebied wenschen te behandelen en wel alleen voor zoo verre dat punt betreft. Men verzekert, dat de ministers zich bereid verklaard hebben, de inlichtingen die verlangd zijn te geven.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1