MIDDELBURGS CUE C O U R A flHp. N°. 155. Dingsdag 1842. 27 December. 3Uufec£tcbin0. jTvanfetrijfc. f-rv V BESTUREN en ADMiNISTRATI EN. 73cjjAvtcment wan jfumtcteu. 2Srtttfe«mbi0iii0„ NIEUWSTIJDINGEN. Tüuitöcïtl.ttih. ©root-B tiUAttje. ülg&cvlauftcn. X •- jr'^S i ï&At/rï i> t PROVINCIE ZEELAND. ^atibc$tebtti0. Op Donderdag den 5 Januarij des jaars 1843, des voor. middags ten 11 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, ofbij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bijzijn van den Hoofd.Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeelandaan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg, worden aanbesteed: Het afbreken van den Dorpstoren en het Kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te HEINKENSZANDen het bouwen van eenen nieuwen TOREN, mitsgaders van een nieuw KERKGEBOUW met Consistorie aldaar alles met bijlevering van de vereischte Materialen en Bouwstoffen, Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestekop hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebbenzalboven en behalve aan het lokaal van bet Gouvernement der Provincie Zeelandte Middel burg ter lezing liggen op de Secretarie te Heinkenszand en op het Bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg. Zullende twee dagen vóór de Besteding de noodige aan- wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informatie te bekomen zijn bij gemelden Hoofd Ingenieur te Middelburg. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURGH. Bestuur der Domeinen. Agentschap Sas-van-Gent. OPENBARE VERKOOPING van Een WOONHUIS en ERVE te HO OFDPLAAT. Op Maandag den 16 Januarij 1843, des voormiddags om 11 ure, zal, door den Agent van het Domein te Sa's-van- Gentdaartoe behoorlijk gemagcigd, ten overstaan van den Notaris J. C. O. Benteyn residerende te IJzenriijkein het Logement genaamd het Schippershuisbewoond bij J. Bedet te HOOFDPLAAT, worden overgegaan tot den openbaren verkoop van Een WOONHUIS en ERVE.staande en gelegen in de Ge- meerite Hoofdplaat, gemerkt No. 18d. Kadastraal be kend Sectie A. No. 302, op 91 Ellen Cijnsgrond vroeger toebehoord hebbende aan Pieter Haars. De voorwaarden dezer Verkooping zullen ter lez'ing leg gen ten Raadhuize der Gemeente Hoofdplaat, en in het Logement van ,7. Bedet, aldaar; zoo medé ten Kantore van den Notaris .7. C. O. Benteyn te IJzendijkeen van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Op Zaturdag den 14 Januarij 1843, des voormiddags ten tien ure, zal de Gemeenteraad van RET11ANCHEMENT ten Raadhuize aldaar, onder nadere goedkeuring, in het openbaar aanbesteden Het doen van ecnige vernieuwing en herstellingen aan het SCHOOL-LOKAAL en de ONDERWIJZERS-WO NING in dezelve Gemeente. Waarvan het bestek en de voorwaarden van Aanbesteding, dagelijkszoo ter Raadkamer van Retranchement als ten Huize van den Secretaris te Sluisvoor een iegelijk ter in zage liggen. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden VooreerstDat de zoodanigeu die verlangen met den eerst- volgenden Cursusin de.maand Januarij 1843 als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of -■net vrachtvrije brieven van henzelven of van hunne Ou ders of Voogdenzuilen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissieen aan denzclven zullen behooren uver te leggen of te doen toekomen een extract uit het 'Ilegister van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noo- .dige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede: Dat de aanvang der 'Lessen van den eersc- •volgenden Cursus zal plaats hebben op Donderdag den 5 Jannarij 1843, nadat de rangschikking der Leerlingen op Woensdag den 4 Januarijdes namiddags ten half 2 ure zat hebben plaats gehaden Ten derde: Dat de Lijst der onderscheidene Lessen welke gegeven zullen worden aan de Voorpoort van het Lokaal der .School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 20 December 1842. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. Met een dankbaar gevoel geven Diakenen der Nederduit- sche Hervormde Gemeente alhier berigtdat in de collecte bij de Avond-Godsdienst van den 25 dezer eene extra-gifc is ontvangen, gemerkt R, V.bedragende 20, Diakenen voornoemd J. VERSTELLE, Pitcses. N. VERHULST, Scriba. De ondergeteekende berigt bij deze de ontvangst van drie pakjesden 22 dezer ten zijnen Huize bezorgdmet het opschrift voor de Weduwe te Z. Het eene hield in f 5 het andere 7 80 en het derde f 10 40. Het geheele bedrag van de door hem ontvangene en over- i gemaakte gelden, ten behoeve der meergemelde ongelukkige, zal eerstdaags in deze Courant worden medegedeeld. Middelburg, den 26 December 1842. J. BORSIUS. FRANKFORT den 19 december. Zoo als van de Turk- sche grenzen van den 8 gemeld wordt, is de Russische ge neraal baron Lieven die nog altijd eene tamelijk lijdelijke houding had aangenomen, onverwachts, waarschijnlijk ten gevolge van de nieuwe instruccien die hij den 7 overBucha- resc uit Petersburg ontving, van toon veranderd, en heeft hij zelfs verklaard dat keizer Nikolaas de laatsre onwente- ling in Servie als een alleen door vreemde middelen tot stand gebragt werk, ten sterkste afkeurt, en de door die omwen teling ontstane nieuwe regering van Servie nimmer zal er kennen. Ook de jongste berigcen uit Konstantinopel meldendat de Russische gezant aldaar zeer nadrukkelijk tegen de laatste om wenteling in Servie en derzelver gevolgen is opgekomen. In een bijzonder gehoor bij den sultanzou hij aan dezen ver klaard hebben, dat zijn vorst bepaaldelijk daartegen protes teert en bij zijnen eisch tot herstel van den vroegeren coe- stand van Servie, krachtens de bestaande traktaten, vol hardt. Op deze verklaring moet de Porte in het eerst geant woord hebbendat zij in dezen niets van haar vroeger be sluit kon veranderen. Daarna echcer zou zij op de bedrei ging van den Russischen gezantdat hij in dat geval in last had om Konstantinopel te verlaten, te kennen gegeven hebben, dat zij, alvorens iets naders omtrent die zaak te be palen aan de gezanten der overige mogendheden vragen wildewat dezen er van dachten. Werkelijk zou de Turk- sche minister van buiteulandsche zaken zich bereids tot de Engelsche en Fransche gezanten te dier zake gewend doch van dezen ten antwoord bekomen hebben, dat zij nog geene instructien van hunne regering ontvangen hebben. Van Weenen den 11 dezer wordt gemeld: Eene zware tegen de militaire subordinatie gepleegde misdaad, heeft onlangs te Wils bij Linz, alwaar de staf van het Palatinaal huzaren.regement ligt, plaats gehad, waardoor het getal van dergelijke misdrijven in ons leger sedert 2 jaren tot 7 geste gen is. Bij de exercitiën op de militaire rijbaan namelijk stortten een paar huzaren en den eenen van dezen werd door den ritmeester ridder van Lop de plaats zelve, de straf opgelegd van .50 stokslagen. Na devolvoering der strafoefening nadert de huzaar zijnen eskadrons-kommandant om volgens gebruikelijke wijze voor de straf te bedanken maar in plpats eener dankbetuiging geeft hij hem eene oor vijgten gevolge van welke hij dadelijk door den ritmeester, die den sabel trok, werd nedergehonwen. In dit vreesselijk oogenblik vliegen er vier manschappen uit het gelid, en ai spoedig is de ritmeester onder hunne sabelhouwen in stukken gekapt. Verder zijn er geene buitensporigheden gepleegd en de vier soldaten, zegt men, zijn in stilte naar herwaarts overgebragt." In het laatst der maand november is het aan den hoog leeraar Ennemoserte Munchen gelukt, twee jonge men- schendie bereids sedert 10 jaren doof waren, door hec magnetismus het gehoor terug te geven. In den afgeloopen winter was het aan genoemden hoogleeraar zelfs gelukt eenen voor ongeneeslijk verklaarden krankzinnige op dezelfde wij ze te genezen. LONDEN den 21 december. De dagbladen der behouden de partij geven hunne afkeuring der benoeming van den heer de Lesseps tot officier der orde van het legioen van eer te kennen, en vragen, waardoor die consul zich deze onderschei ding waardig heeft gemaakt. Hij heeft (dus beweren zij) zich als handlanger van den opstand opgeworpen de aan- leggers daarvan bijgestaan, het toezigt over hunne bewegin gen gehoudende revolutionaire junta met zijnen raad gediend valsche berigcen aan de telegraaf medegedeeld, geruchten we gens een algemeenen opstand in Katalonie verspreid de re bellen geherbergd en geweigerd de vrouw en kinderen van van Halen uit te leveren, op grond dat hij bij de junta ver antwoordelijk voor deze gevangenen was en hen niet weder kon geven." Particuliere brieven uit Jeruzalem vermelden dat de bisschop aldaar, den 2 november, den eersten steen aan de Protestantsche kerk op den berg Sion gelegd heeft, nadat men 40 Engelsche voeten diep had moeten graven, 0111 hec puin van oude gebouwen weg te ruimen. De snelste reiswelke tot nog toe op eenen spoor weg gedaan isschijnt die te zijnwelke voor korten tijd de ingenieur Brunei, de aanlegger van den Theems-tunnel op de baan van Londen naar Bristol volbragt heeft. Ilij had geweddat hij den afstand tusschen de beide stedendie 120 Engelsche mijlen (tusschen de 35 en 40 uren g'aans) bedraagt, met eene locomotief in 100 minuten zou afleggen. Hij won zijne weddingschap, want hij besteedde slecht' 90 minuten daartoe. Blijkens eene kennisgeving van den Times, zijn ervoor liet oogenblik een groot aantal valsche Engelsche bankbrief jes in omloop, welke echter op een en dezelfde plaat schij nen gedrukt te zijn, daar dezelven allen het noromer 1827 en de dagceekening van den 4 junij 1842 hebben. PARIJS den 22 december. Bij de naderende opening der wetgevende kamers zijn reeds omtrent 240 gedeputeerden in de hoofdstad aangekomen en worden er reeds drukke bijeen komsten in de conferentiezaal gehouden. Het gedrag van den Franschen consul Lesseps te Bar celona, gedurende de jongste gebeurtenissen aldaar, heeft aanleiding gegeven tot een twistgeschrijf tusschen het En- gelsch blad den Morning Chronicle en onze ministeriele bladen. De jongste benoeming van den heer Lesseps tot of ficier van het legioen van eer heeft de verbolgenheid van het Engelsch blad op nieuw gaande gemaakt, en hem aanleiding gegeven om de handelwijs van den consul op nieuw aan te vallen. Het Journal des Débats bepaalt zich heden met te zeggen dat al die aantijgingen volkomen valsch zijn zoodac hij het noodeloos acht daarover verdere discussien te voeren. Van den anderen kant maken de dagbladen van Toulou een adres van de Franschen en andere vreemdelingen te Bar- celona residerendeen aan den heer Lesseps gerigc, bekend, waarin zij hein den grootsten lof over zijn gehouden mensch- lievend gedrag toezwaaijen, terwijl men voorts verneemtdat de onderteekenaars van dat adres besloten hebben aan ge zegden consul Lesseps en aan den kommandant der Fransche statie voor Barcelonaden kapitein Gatticreen eere-de«en aan te bieden. Het gouvernement heeft de volgende dcpechc uic Barce lona van den 15 december, bekend gemaakt: Twee duizend man waarvan de helft soldaten zijn wer ken aan de wederopbouwing van de citadel. Eene belasting van 3 millioen francs is aan Barcelona opgelegd dezelve moet binnen drie dagen betaald worden. De stad zal gedwongen zijn derzelver contingent van rekruten voor de jaren 1840, 1841 en 1842 te vcrschafl'en. De regent bevindt zich nog steeds te Sarria. De dertien soldatendie men gefusilleerd heeftwaren door het lot bepaald geworden, uit diegenen die meu bij het intrekken van den kapitein-generaal in hechtenis geno men had." Van de Spatsnsche grenzen vernemen wij van den 15 dezer: De brigadier Morens de las Perniskolonel van het re gement van Guadalajara, die zich tegenwoordig te Perpignan bevindcis ter dood veroordeeld geworden., waarschijnlijk om dat hij op de lijst der leden van de raadgevende junta ge staan heeft. De brigadier Castro die naar Spanje teruggekeerd is se dert eenige dagen, is te Gtronne gearresteerd geworden, en zal binnen kort teregt gesteld worden. Men heeft order gegeven den kolonel Prim te fusilleren, zoo spoedig ais men zich van hem meester zal kunnen maken. De Spaansche consul te Perpignan heeft order gekregeu aan niemandzelfs niet aan vrouwenpaspoorten te geven om naar Spanje terug te keeren." De heer Gatticr, korvets-kapitein kommandant van hec schip Mélêagre voor Barcelona is door den koning tot offi cier van de orde van het legioen van eer bevorderd ge worden. Onlangs is op den spoorweg tusschen Sc. Waasc en Denain eene boerin bijna wonderdadig aan hec gevaar ont snapt van door den wagentrein vermorzeld te worden. Zij was bezig, met een potje soep voor haren man, eenen mijn werker, den weg dwars over te gaan, toen zij de locomo- tief zag aankomen. Zij schrikt, wil wijken, blijft met ha ren klomp aan de rails hangen en valt op den weg neder. Hare ligging was echter zoo gelukkig midden tusschen de rails, dat de geheele trein over haar heen gegaan is, zonder haar te raken. Toen zij opstond, klaagde zij dat haar potje met soep gebroken was. 's GRAVENHAGE den 23 decemberHet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaalmet de begrootings-wetten in gediende ontwerp van wet omtrent de verdeeling der grond belasting tusschen de gebouwde en ongebouwde eigendom men enz., strekt hoofdzakelijk, om de eenmaal daargestelde gelijkmatigheid en evenredigheid in den omslag der grondbe lasting op den duur te verzekeren, door het toe- of afnemen der belastbare waarde der grondeigendommen geregeld invloed te doen hebben op den aanslag der provincie. Bij art. 1 van het ontwerp wordt de hoofdsom der grondbelastigwelke bij de wee van 19 december 1834 is vastgesteld op een bedrag van 7,983.256,84 tusschen de gebouwde en ongebouw de eigedoramen verdeeld als volgt: voorde gebouwde eigen dommen f 3,0)5,656,09* en voor de ongebouwde eigen douanen 4,967.600,745 overeenkomstig eenen L ij het out-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1