MIDDELBURGS.CHE COURANT. IJK 150. Donderdag 1842. 15 December. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. Middelburg, den 13 December 1842. DIAKENEN bij de Evangellsch-Luthersche Gemeente maken bij deze dankbare melding van eene bij hen ten be hoeve der onder hunne zorgen staande Armen, ontvangene gift van 25 in goud onder de letters V. D.en durven bescheiden het lot der Armen hunner Gemeente aan de wel- dadigheid van hurme meer Bevoorregte Natuurgenooten aan- bevelen. Diakenen voornoemd J. M. BAUTZ, Prteses. F. M. BEUNKE. NIEUWSTIJDINGEN. Ü3uit0chlanl>. BERLIJN den 9 december. Volgens berigten uit Peters burg van den 1 dezer, heeft Z. M. de keizer van Rusland lioogstdeszelfs tevredenheid betuigd aan den Russischen be velhebber der linie aan den oever van de Zwarte zee en aan diens onderhoorigenvoor het spoedig en doelmatig aanleg gen van twee nieuwe forten aan den linker-oever van den Kubaninzonderheiddat men bij deze gelegenheid getracht heeft zachte maatregelen te nemen en vredelievende verbind- tenissen met de bergvolken aan te knoopenen dat men op deze wijze een goed begin met derzelver volkomen onder werping gemaakt heeft. Volgens berigten van denzelfden datum, wordt, sedert den 28 november, de vast coegevroren rivier de Newa met ligte rijtuigen gepasseerd en is de overtogt over de Izaaks- brug weder geopend. FRANKFORT den 9 december. Volgens brieven uit Ber lijn zou de Pruissische regering er ernstig op bedacht zijn alle geschriften zonder onderscheid, de periodieke alleenuit- J bcyucii, en reeds onder handelingen tot dat einde met de bondsvergadering aange knoopt hebben. b De koning van Napels is, den 24 november, van Si cilië te Napels teruggekeerd. Bij voortduring worde uit lealie geschieven dat het aldaar aanhoudend regende en er steeds zware stormen heerschten. Volgens berigten van de Poolsche grenzenvan den 23 november, draagt de onlangs door den keizer van Rus land gemaakte bepaling, dat al de van brandstichting over tuigde misdadigers voor eenen krijgsraad zullen teregt ge steld worden, in Polen bereids goede vruchten, daar sederc dat besluit de brandstichtingen veel zeldzamer geworden zijn. Berigten van de Turksche grenzen van den 24 no vember, houden in, dat de Russische generaal baron Lieven dien dag in Sernlin is aangekomen. Uit Belgrado had men daar niets nieuws van belang vernomen. Van den 26 november worde, op grond van brieven uit Bucharesc, gemeld, dat-er groote waarschijnlijkheid bestaat, dat de keuze van den hospodar van Wallachije zai in stand blijven en dat de vorst onmiddellijk door de Portein over eenstemming met Ruslandzal erkend worden. In berigten regelregc van Bucharesc ontvangen, van den 7 november, meldt men, dat de vereeniging der Druzen en Christenen zoo goed ais zeker isen dat zij de Octomanni- sChe troepen in verschillende gevechten geslagen hebben. Men ziet ook eerlang de vereeniging der Druzen en Maro- -nieten te gemoeten alsdan zal de opstand 'zich spoedig tot alle de bergvolken uitstrekken. Ailen vorderen eenstemmig een vorst uit de familie Schachab. ©voot-ïarittaaje. LONDEN den 10 december. Sederc eenïge weken is het gerucht verspreiddat de ministers besloten zouden hebben 'het parlement eene nieuwe graanwet voor te leggen, endaar- bij de klimmende en dalende schaal der inkomende regten op vreemde granen door een vast regc te doen vervangen men ynecht hieraan echter over het algemeen weinig geloof. Met leedwezen bemerkt men, dat de mscdie sedert «eenigen tjjd in Ierland geheersclu heeft weder op eene ver regaande wijze verstoord wordt, vooral in Tipperary en het -overige zuidelijke gedeelte van dat land, waar het verzet ttegen de betaling der tienden en armenbelasting reeds meer 'daa ié'én moord en het in brand steken van onderscheidene •woningen ten gevolge dieefc gehad. Hierbij komen de ge schillen cusschen de lerscbe geestelijkheid en de regering "welke laatste zich ongeneigd toont aan het verlangen der eer ste tot het maken van wijziging in het stelsel der nationale opvoeding, te voldoen. De mistwelke deze hoofdstad en de naburige plaat sen eenige dagen achtereen bedekt heeftis woensdag hec zwaarste geweest, zoodat men toen, gedurende bet grootste gedeelte van den dag gazliclu en kaarsen heeft moeten bran den, om ongelukken voor te komen en bezigheden te kun- «en verrigtcn. De vaart op de rivier is door dezen misc wel beduidend gestremd gewordenen sommige vaartuigen heb ben tegen elkander gestooten maar, behalve hec verdrinken van een matrooszijn daardoor geene onheilen veroorzaakt. In deze hoofdstad, te Liverpool, te Manchester en in een aantal andere Britsche handelplaatsen begint zich de scem van de aanzienlijkste koopliedenhoe langs hoe meer tegen den opium-handel te doen hooren, ten einde hec Brit sche gouvernement over te haiet, om aan den handel van dit artikel met China voor het vervolg, door eene aanmerkelijke vermindering van de teelt van den opiumeen einde te ma ken opdat alzoo het jongst geslotene vredes-trakcaac met gezegd rijk van langen duur zijn moge. JfVaiifcrijfc. PARIJS den 10 december. Volgens brieven uit Duitsch- land, zou stellig besloten wezen tot eenehuwelijks-verbind- tenis cusschen den oudsten prins van Saksen.Coburg Kohary en de Fransche prinses Clementineen zou hec jonge paar, na hunne vereeniging, vooreerst te Parijs blijven wonen. Gisteren heeft de minister Guizot eene zeer langdurige conferentie met lord Cowleyden Engelschen ambassadeur, gehouden. Ook is eene drukke gemeenschap cusschen het ministerie van buitenlandsche zaken en de Spaansche ambas. sade opgemerkt. De couriers naar en van de zuidelijke de partementen wisselen elkander, sedert eenige dagen onophou delijk af. Het gerucht wegens het zenden van troepen naar de grenzen heeft zich tot hiertoe niet bevestigd. De correctionele regtbank te Parijs heeft den 10 dezer uitspraak gedaan in de zaak van hec ongeluk op den spoor weg van Parijs naar Versaiiles op den 8 mei 11. De bestuur ders van den spoorweg en verscheidene daarbij geplaatste amb tenaren waren beschuldigd van door hec gebruikmaken van slechte locomotiven, het voorschrijven van tè gföötè snel heid voor den spoortrein enz. tot dat allernoodlottigsc voor val aanleiding te hebben helpen geven. Het gold dus hier eene beschuldiging van onwilligen manslag en verwonding door onvoorzigtigheid. Een aantal personenwier bloed verwanten bij het ongeluk waren omgekomen, of die zeiven daarbij verwoudiugen hebben enanga hadden zich partij ci viel gesteld opdat zij zich schadeloosstellingen van het be stuur van den spoorweg zouden kunnen zien toewijzen. Of schoon de regtbank gedurende een gecuigeti-verhoor, dat een aantal dagen geduurd heeft, geene moeite heeft gespaard om de waarheid over deze zaak te ontdekken, houdt het vonnis in de hoofdzaak in dat over de ware oorzaak van het ongeluk al- geheele onzekerheid heerscht; eene onzekerheid die door de te genstrijdige verklaringen van deskundigen nog vermeerderd is. Alleen over het puntdat men aan den spoortreintoen hec ongeluk plaats had eene overdrevene snelheid had gegeven is het vonnis iets stelliger. Al de beklaagden zijn intusschen vrijgesproken en aan de personen die zich partij civiel had den gesteld, is dtis ook hun eisch ontzegd. Een marmerblokdat bijna veertienduizend kilogram mes weegt, is uit Italië alhier aangekomen, en bestemd om daaruit bet standbeeld van den hertog van Orleans te ver vaardigen dat in de kamer der pairs moet worden opgerigc. Een brief van Valparaiso, den 12 april geschreven en thans te Havre ontvangenbevestigt hec bereids medege deelde wegens het in bezit nemen der Marquesas-eilanden door de Fransche expeditie, onder de bevelen van den heer Dupetit-Thouars. Die eilanden zijn vier in getal; bet voor naamste daarvan heet Noukahira en is de gewone ankerplaats der schepen. Hec heeft zich bevestigd dat de regent Espartero met zijne krijgsmagc te Barcelona is binnengeruktnadat eerst die ongelukkige stad gebombardeerd is geworden. Van de zijde der Fransche regering zijn de beide volgende telegrafische depeches openbaar gemaakt Perpignan den 6 december. De berigten uit Perthuis, van dezen ochtend, kondigen aan dat Barcelona gisteren heeft gecapituleerd. De bewo ners van Gironadie naar Barcelona in aantogt waren zijn op die nieuws naar hunne haardsteden teruggekeerd. Noch brieven noch reizigers zijn uit Barcelona aangekomen." K Baijonne, den 6 december. Te Madrid heerschte den 4 volkomene rust. Men heefc geenerlei nieuws uit de noordelijke provinciën." Een bijzonder berigt van de Spaansche grenzen van den 4 vermelde, dat de capitulatie van Barcelona dien dag, en dus niet den 5 zoo als men uit het bovenstaande zon op maken heeft plaats gehad, alsmede, dat hec bombardement der stad, hetwelk den 3, des voormiddags ten 11 ure, was aangevangen, dien geheeien dag heefc voortgeduurd. Van de voorwaarden der capitulatie weet men nog niets. Intus schen is het voor de bewoners van Barcelona in hunne nood lottige omstandigheden gelukkig, dat de regenc Espartero niet, zoo als hij gedreigd had, stormenderhand in et zijne troepen de stad is binnengekomen. Uit hetzelfde berigt van de Spaansche grenzen blijkt, dat erna de aankomst van Espartero voor Barcelona, onder de gewapende benden in die s;ad veel verdeeldheid ge^eerscht heefc. Men noemt drie bncaillous van de nationale garde die, terwijl men reeds onderhandelde, en de voornaamste ho°fden aan boord van Fransche schepen gevlugt waren stellig geweigerd hebben om te capituleren. Een dier batail- lons had een rood vaandel opgestoken, met de woorden: Vaderland en VrijheidDe redacteur van het dagblad el Republicanowiens gevangenneming door den kapicein.ge- neraal van Halen eene der medewerkende oorzaken tot den opstand is geweest, heefc zich thans zoo hevig te»en alle dadiging verzet, dat hij door de vredelievende partij op nieuw in hechtenis is genomen. De kapitein-generaal van Halen heeft openlijk den Franschen consul te Barcelona, den heer Lessepsbeschuldigddat hij de opstandelingen heeft aange moedigd of zelfs hun de medewerking van Frankrijk be loofd. Omtrent die punt leest men in het bedoelde berigt van de Spaansche grenzen Het schijnt zeker, dat de gewapende burgers van Bar celona stappen bij den Franschen consul hebben gedaan om zich te overtuigen of zij bij het opsteken van deze of gene banier, op de ondersteuning van Frankrijk konden re kenen. Volgens geloofwaardige brieven zou de heer Lesseps aan de zendelingendie men hem had afgevaardigd in te genwoordigheid van den Nederlandschen consulhebben ge antwoord, dat hij uitsluitend met de verdediging der Fran sche belangen was belast; dat hij sedert het begin der on lusten al het goede gedaan hadwat hijzonder zijne re*e- ring of zijn karakter in de waagschaal te stellen vermogt en daarbij geen onderscheid cusschen de partijen had gemaakt; dat hij ten eenen male vreemd zou blijven aan de staatkun dige gebeurtenissen dat Frankrijk te zeer ter goeder trouw en ce roagcig was, om niec, wanneer hec grieven tegen de regering van den regent bezat, die openlijk aan te vallen en dat het nooic aan eenen opstand de behulpzame band zou ieetiéil." In weerwil dezer verklaringen Is het blijkbaar, dat zéér velen der belhamels van den opstand tan boord van Fransche scoomboocen, die echter welligc geene schepen der konink lijke zeemagt waren eene schuilplaats hebbefi gevonden en dat de regenc Espunero uici leeüe ougen zien deze proo'i heefc ziet! ontsnappen. Dat hij of zijne ministers gestreng heid tegen de deelgenooten aan den opstand willen toonen laat zich toch moeijelijk betwijfelen, wanneer men in het Madridsehe regeringsbladde Gazetavan den 3 dezer, een artikel leest als het volgende: Op dit oogenblik moet Barcelona tot de orde terugge keerd zijn. De regering heefc daar thans eenen vreesselijken pligt te vervullenzij moet geregtigheid oefenen en kastij den. Eene heilzame gestrengheid alleen kan ons voor de her haling dier treurige wanorden bewarendie voor de rust de nijverheid en den vooruitgang des lands zoo verderfelijk zijn. Wij gelooven, dat alle mannen, die de orde liefheb ben, allen die de weldaden des vredes op prijs weten te stel lenzich thans rondom de openbare magc zullen scharen, om haar te versterken, en aan het vaderland nieuwe dagen van rouw en van cweedragc ce besparen." In den Heraldoeen Madridsch dagblad, dat in den geest der tegenpartij geschreven wordt, vindt men, mede onder dagteekening van den 3 de volgende artikelen De regering ziet voor het oogenblik van hec ontwerp af om de kamers te ontbinden. Zij zullen zoodra men te Madrid den dag der terugkomst van Espartero kennen za! weder bijeen worden geroepen. Men is daarentegen onher roepelijk toe de ontbinding besloten, in geval de parlemen taire meerderheid zich tegen het kabinet verklaart. Sedert eenige dagen staan piketten voetvolk en ruiterij op hec plein van la Cebada eer beschikking van den bur gerlijken gezagvoerder te Madrid. De patrouilles hebben last om alle zamenscholingen van meer dan drie personen die zij na middernacht ontmoeten te verkennen. Sevilla worde met dezelfde ongereldheden als Barcelona bedreigd. De gisting vermeerdert aldaar van dag tot dag. Wat baat hecdat de regent te Barcelona zegeviert als overal elders het oproer het hoofd opsteekt? De hertog der overwinning ondervindt thans dezelfde angsten die hij aan de koningin Christina lieeft doen ondervinden. Hij leert te zijnen koscewat het zegthec openbaar gezag in banden te hebbenals meti vroeger tegen dat gez-ag in opstand ge- komen is." ülc&ccianbcn. 's GRAVENHAGE den ia december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmet gesloten den- ren van eergisteren is door den heer van Dam van Isselt hec voorscel gedaan dat reeds in eene vorige zitting door een ander lid, den graaf van Rechteren aan de Kamer was onderworpen, doch toen werd afgestemd, om namelijk hec voorscel van den heer Schooneveldhetwelk eene zaak van algemeen belang betrof, in het openbaar ce behandelen. Dit voorstel werd dadelijk door de heeren van Goltstein en van Rechteren ondersteund. In omvraag gebragc, werd hec ech ter verworpenmet eene meerderheid van 31 tegen 22 stem men zoodac dien ten gevolge de zitting met gesloten deu- j ren werd voortgezet. Daarna heeft de centrale afdeeling verslag gedaan op het YV fjj De abonncmcnts-prijs deier Courant isf a voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Gents de regel, met uitzondering van Huwelijk». Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de pr,s van dén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zqn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1