MIDDELBÜRGSCfIE COURANT. IV°. 148. Zaturdag 1842. 10 December. JVéinferijfe. RITTl* BESTUREN en AD At ÏN1STII ATI EN ülotiftcattc. NIEUWSTIJDINGEN. SESuitödilatiïs. iSelgte. ïXcbctrlanbcn. l«F' De abonncments-prijs deier Courant is 2 7 5, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdfir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Sluiting der Groote Jagt. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat door het Departemenc der Opper-Houtvesterijroet overleg van Hun Ed. Gr. Achtb. de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 15 dezer maand, met Zons-ondergangzullende die van de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks-te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 7 December 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. Met BIJBEL-GENOOTSCHAP, Afdeeling Middelburg acht het zich ten aangenamen pligt oin bij dezen aan een iegelijk bekend te maken, dat de, ten behoeve van gezegd Genootschap laatstl. Donderdag avond in de Nieuwe Kerk gecollecteerde, en mede alstoen aan hetzelve ter hand ge stelde gelden de aanzienlijke som van honderd zes-en-zestig Gulden zeventig Cents hebben bedragen. Middelburg, den 9 December 1842. Namens hetzelve, W. N. LAMBRECHTSEN, 5 Thesaurier. Middelburg, den 7 December 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen berigt bjj deze dankbaar de ontvangst van 150 Snuiten Dekens en één stuk grijze Baai. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS Voorzitter. M. J. BOONE, Secretaris. Arnemuiden den 8 December 1842. Heden werd het Diaconie-Armbestuur, door de ontvangst van dertig Snuiten Dekens bezorgd bij den Heer W. Schaik Serléop het onverwachts voor den Armen zeer verblijd. De Hemel zegene deze milddadigheid aan den onbekenden gever of geefster terwijl onze bede is, dat de Heer vele harten tot navolging dezer menschlievende daad bewerke, en alzoo deze zoo zeer arme Gemeente in dit jaargetijde ge dachtig moge zijn! Uit na^m van het Diaconie-Armbestuur, H. W. HOGERHEYDE Ontvanger. FRANKFORT den 4 decemberIn berigten van de Poolsche grenzen van 23 november, door de Augsburgcr Allgemeine Zeitung medegedeeld, leest men onder anderen het volgende Over den mislukten veldtogt van die jaar tegen de be woners van den Kaukasus, verneemt men hoe langer hoe meer bijzonderheden; ook is het bekend, dat de eene gene raal voor, de andere na, van daar terug geroepen wordt, hetgeen het beste bewijs oplevert, dat de Russische wape nen tegenspoeden ondervonden hebben. Intusschen zijn toch iie berigten der buitenlandsche bladen te dien aanzien zeer •overdreven en bepaaldelijk heeft men hier de schouders op gehaald over een berigt, volgens hetwelk geheele uit Polen bestaande regementeu naar de Circassiers overgeloopen ziio eti tot eene bloedige nederlaag der Russen medegewerkt zou den hebben, vermits men hier weet hoe voorzigtigde Rus sen ten aanzien der Poolsche krijgslieden zijndie slechts in geringe getallen in de Russische regementeu ingelijfd worden. Even ongerijmd zijn de in Frankrijk verzonnen berigten w.egetis de ontdekking eener zamenzwering onder de officie ren des legers in het binnenste des rijks. Van zameiizwerin- gen heefc keizer Nikolaas niets te vreezenen daarvan schijnt hij wel overtuigd te zijn anders zou hij zich nietzoo als bij werkelijk doet, overal zonder eenig beschermend geleide vercoonen.'" PARIJS den 5 december. In het Journal des Débats leest men het volgende overzigt van de laatste tijdingen uit Spanje: Sedert twee dagen heeft men geene berigten uit Barce lonaeen zeer dikke mist belet de werking van den tele graaf. Da laatste telegrafische depeche kondigde aan, dat de regent F-spartcro den 29 november voor Barcelona was aangekomen, en dat eene junta van gematigde lieden, waar onder ook de bisschop, gedurende den nacht verkozen was, om de leiding der zaken ie dc stad op zich te nemen en over hare onderwerping te handelen. Wij bezitten thans brieven uit Barcelona van den 28 en 29 november, die nagenoeg op hetzelfde tijdstip als de laat ste depeche zijn afgezonden. De bevolking was toen in grooten angst over hec lot dat haar verbeiddena eenen op standwaarbij men zoo vermetel de vervallen-verklaring van den regent heeft uitgesproken. De woorden die men hem in den mond legt, en die zelfs door de dagbladen van Madrid worden medegedeeld, waren wel in staat om de gemoede- ren door schrikbeelden te treffen. Zoo zou de regent gezegd hebbenIk zal hen aan Zurbano overleverenik zal de muren der citadel met hunne gebeenten weder opbouwen." Fan Halen wilde van zijnen kant, zoo als hij moet verklaard hebben, zoo lang een regen van bommen en vuurpijlen op de stad doen nedervallen tot dat al de opstandelingen ver delgd waren. Eindelijk heeft de generaal Seoanegouver neur van Madrid, in den senaat zich aldus uitgelaten„Men heeft gedurende den opstand van het vorige jaar te veel zwakheid aan den dag gelegdomdat men toen geen vinger heeft willen afsnijdenzal tnen thans driehonderd hoofden moeten afhouwen." Die zinsnede komt met zoo veel woor den in het verslag van de handelingen der Spaansche ka mers voor. Men schijnt te Barcelona overtuigd, dat het den kapi tein-generaal van Halen ernst is geweest, om zijne vreesse- lijke bedreigingen ten uitvoer te leggen. Mij wilde vóór de aankomst van den regent zelf aan alles een einde maken. De batterijen, uit welke de bommen en congrevische vuur pijlen geworpen moesten wordenwaren op het fort Mon- juich gereed, dat op een half kanonschot afstands de stad bestrijkt. Het bombardement zou den 25 begonnen hebben. Door de krachtige vertoogen van den Franschen consul is hec twee dagen uitgesteld. De bewoners van Barcelona heb ben door onderhandelingen over vrijwillige onderwerping twee andere dagen gewonnen. Eindelijk is de regent den 29 aan gekomen eene geheel vredelievende junta is ingesteld, en van dat oogenblik af zon het bonibardemenc eene doellooze barbaarschheid geweest zijn. De schrik is in de stad groot geweest. De bewoners verlieten die bij geheele drommen om zich op de akkers aan den voet van het glacis, te legeren. Men spreekt van 50,000 menschenwelke op die wijze hunne woningen ver laten hebben, hetzij om op het open veld te blijven, of in de dorpen der vlakte eene wijkplaats te zoeken. De Fran schen en de andere vreemdelingen spoedden zich naar de ha ven, om zich aan boord der schepen van de Fransche zee- magc of van de uit Marseille gezondene paketbooten te be geven. Zij hebben zich ten getale van 12 of 1500 inge- scheept, en een groot aantal Spanjaarden hebben zich bij hen gevoegd. Vele Franschen, wier belang hen tot een voortdurend verblijf te Barcelona noodzaakt, zijn naar de omliggende plaatsen gewekenom hec einde der crisis af te wachten. Gedurende die algemeene beweging onder eene bevolking van 150,000 zielen, heeft er geen diefstal, geen geweidgeene aanranding van personen of eigendommen plaats gehad. Ten laatste was het alleen de dreigende ge strengheid des generaals, die de openbare rust.verstoorde. De Barcelonezen hadden op het in opstand komen van geheel Katalonie gerekend; de afzondering, waarin zij zich bevonden heeft hunne gemoederen ontzet. Van daar hunne werkeloosheid hunne besluiteloosheid. Ofschoon gewapend en overwinnaars hebben zv niets ondernomen om een oogen- blikkelijk voordeel vruchten te doen dragen. Hunne opge wondenheid is even spoedig verkoeld als die ontbrand was. Aan den man dien zij van den eersten dag af tot hnn hoofd hadden verkorenCarsyeen luitenant buiten dienst en schrijver van een republikeinsch bladmoge hec niet moei. jelijk gevallen zijnom zijne medeburgers door oproerig ge schrijf en door zijn voorbeeld in beweging te brengenom eene groote stad, waarvan men eensklaps meester wordt, te regeren om hulpbronnen te scheppen goede ontwerpen te smeden de volksmassa's naar een bepaald doel heen te lei den, is meerdere bekwaamheid, zijn zeldzamer voorkomende eigenschappen noodzakelijk. Persoonlijke moed en hevig geschrijf zijn voor zulk eene taak niet genoegzaam. Wij hebben eenen brief uit Sarragossa van den 27 no vember, voor ons, die bijzonderheden mededeelt over het verblijf des regenten in die stad en over de strijdkrachten die hij van verschillende punten van Spanje in beweging bragt, om ze naar Barcelona te rigcen. Het gebeurde al daar moet wel van eenen ernstigen aard geacht zijnwant die strijdkrachten zullen een geheel leger uitmaken. Wer kelijk zou hec staatkundig aanwezen des regenten er mede i gemoeid geweest zijnindien de beweging zich had uic- gebreid. 1 Espartero heefc eenen stacelijken incogt te Sarragossa j gedaan, en gedurende de twee uren, die hij aldaar bleef, is hij met eere overladen, door de volksmenigte toegejuicht en door de vleijendste betuigingen over de beleedigingen van Barcelona vertroost. De infant don Francisco wordt te naau- j wernood te Sarragossa opgemerkt, Den dag vóór zijn vertrek uit Sarragossa, heeft dc re gent zich in den schouwburg vertoond, door een talrijken en prachtigen staf omringd; hij is met levendig gejuich van de zijde der toeschouwers ontvangen. Toen de voorstelling geëindigd wasis hij opgestaan, heefc stilte gevorderd, en, naar men ons schrijfcde volgende aanspraak gedaan „Mijne heerenik vertrek naar Barcelonaovermorgen zal ik daar zijn de opstandelingen zullen voor hunne misdaden worden gestraft. Ik zal spoedig te Madrid terugkomen. Wij zullen elkander weldra wederzien. Vaart wel." De laatste gewigtige tijdingen uit China enOost-Indie worden door de thans ontvangene dagbladen van Bombay eenigermace aangevuld. Den 13 september vermoedde men dat de Engelsche vloot de rivier voor Nanking verlaten en naar Woo-sung cerugkeeren zouwanneer ook de tweede helfc van den eersten termijn gestort zou wezen. Sir H. Pottinger had de Chinesche autoriteiten verwittigd dac hec traktaat uiec verbindend voor de Engelschen wezen zou dan na de ratificatie door de koningin. Onder de zee- en landtroepen bleef zware ziekte heerschenen hec ver langen om deze ongezonde luchtstreek te verlaten was alge meen. Hec bevel over de in China achterblijvende troepen zou aau lord Saltour opgedragen worden. Men dachtdac de derde storting van gelden reeds in januarij of februarij ge schieden zal. Den 10 occober moest de vereenigde legermagt der gene raals Nott en Pollock Kaboul verlaten en kon dan den 22 Jellalabad den 8 november Peshawar en den 17 december Feroz bereikt hebben. Hare sterkte werd op 18,000 man begroot. Hec wrak van het op de Fransche kusten gestrande schip the Reliance is voor 180 ponden scerlings verkocht, en de geredde thee heeft gemiddeld 35 franken de kist mo- gen gelden. Uit Grenoble wordt, onder dagceekening van den 27 november, hec volgende schrikkelijke voorval gemeld Laatstleden zondag achtermiddag, omstreeks 3 ure, heefc kort onder de wallen dezer vesting een vreesselijk tweege vecht plaats gehad tusschen twee officieren der jagers van Orleansden heer D., luitenant bij het 5de bacaillon, enden heer B.2de luitenant bij het 8ste bataillon. De twee of ficieren van hetzelfde korps, die als getuigen moesten dienen hadden vruchteloos alle middelen aangewend, om de duel- lanten te verzoenen al hunne overredingen bleven vruchte loos. Op het terrein gekomenboden zij nogmaals hunne bemiddeling aan; radeloos op het zien, dat hunne pogingen afspringen tegen eene ijzeren hardnekkigheid, besluiten zij een laatste middel te beproeven. Zij houden zich als ofzij hec terrein verlaten en stellen den scrijdluscigen tevens voor oogen, dac een tweegevecht zonder getuigen noch vereerend noch edel is. Naauwelijks hebben zij den rug gekeerd of het gekletter der degens zege hun, dat hunne bedoeling in den wind was geslagen. Zij snellen op de strijders aanom hen in hun opzet te stuiten doch het was helaas reeds te laat: de heer D. was in den omtrek van het hart getroffen en had slechts den tijd om tegen den getuigedie hem in zij ne armen had opgevangen, uit te roepen. „Ik sterf, zorg voor mijne zaken vaarwel." De heer B., die in het eerste oogenblik, zoo hec scheen zelfs niet gekwetsc was, en zijnen rok had opgevac, om heen te gaan, viel weinige stappen van daar neder; ook hij was, zonder hec te wecen doodelijk gecroffen. Naar hec hos pitaal gebragt zijnde, overleed hij daar des avonds ten half negen ure. Dit betreurenswaardige tweegevecht, zegt de Courrier de Flsire, heeft diepe verslagenheid in onze stad te weeg ge bragt doch inzonderheid bij het korps officieren van ons garnizoen. BRUSSEL den 5 december. De schikkingendie onze regering gemagtigd was met deze stad te sluiten, opdat de ze zich uit haren sedert verscheidene jaren zoo benarden geldelijken toestand moge kunnen redden hebben thans voor- loopig derzelver beslag erlangd. De daaromtrent reeds vroe ger vastgestelde wetten gevolge waarvan de stad tegen eene jaarrente van 300,000 franken, hare musaea en andere openbare gebouwen aan den staat kan afstaan, is onder dag- teekening van gisteren uitgevaardigden de stad heeft dien ten gevolge eene leening van 14 millioen franken uitgeschre ven. Indien deze leening vol komt, zal de stad eindelijk hare menigvuldige schuldeischers kunnen voldoen. In de zitting der kamer van vertegenwoordigers van den 4 is na langdurige beraadslagingen met 38 tegen 34 stemmen, het artikel van de wet op de middelen voor 1843 aangenomen waarbij 4 nieuwe opcenten op het regc van re gistratie worden toegestaan. 's GRAVENHAGE den 6 december. Heden wordt in deze residentie de vijftigste verjaardag van Z. M. den Ko ning gevierd met het spelen der klokken en "het uitsteken van vlaggen uit alle openbare gebouwen en vele bijzondere wo ningen. Ten twaalf ure was er groote parade van het gar-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1