MDDELBIJEIGSC O tfr tQ'J 147. Donderdag 1842, 8 December, Ikfccnbmafcingett, «s* <Jr \- V (Ü£V* BESTUREN en AD M ÏNIST RA TIEN. NIEUWSTIJDINGEN. MwsEanb. <£>r00f~25sittaftje. Jprauffrijk» £ic c r Ut ubcïï. V;'- - ij De DIRECTEUR.EN der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandsche BIJBEL-GENOOTSCHAP maken bij deze bekend dat op Donderdag den 8 December des avonds ren zes ure, door den Wel-eerw, Heer ,7.P, Valeton verslag van den staar des Genootschaps uicgebragt en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehouden wordenzij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den c.ag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige za- menkomstwaar men tevens den verderen zegen des Aller hoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den i December 1842. DE SUPERVILLE, President. A. M. CRAMER Secretaris. Van wegè Commissarissen der Seis- en Noord-Straatwegen alsmede /oor den Straatweg van Serooskerke naar Domburg wo.tu bij deze te kennen gegeven dat van af Donderdag den 8 tot en met Maandag den 19 December 1842, aan het lokaal der Centrale Directie van Walcheren in de Abdij al hier, telken Maandag en Donderdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afmaking van het gebruik van genoemde '.v egen gedurende het jaar 1843; zullende op genoemden 19 December de Staat der afmattingen voor 1843 filiaal worden gesloten. Wordende wijders de zoodanigen, die voor het jaar 1842 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 24 November 184c. De Boekhouder der genoemde Straatwegen, S. R O E L S E. Van wege Geoctroiieerden der Straatwegen van Middel burg naar Koudekerke en deszelfs zijtakken naar den Abeele en der lloede, wordt bij deze'te kennen gegeven, dat van af Donderdag den 8 tot en met Maandag den 19 December 1842, aan het lokaal der Directie van Walcheren in de Abdij alhier, telken Maandag en Donderdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden, ter afmaking van het gebruik Van genoemde Wegen gedurende het jaar 1843; zullende op genoemden 19 December de Staat der afroakingen voor 1843 finaal wordengesloten. Wordende wijders de zoodanigen, die voor het jaar 1842 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 28 November 1842. De Boekhouder der genoemde Straatwegen A. V R K E. De COMMISSIE uit de Armbesturen ontving, uit han den van den Notaris IV, M. Snijder, namens iemand uit Middelburg die verlangt onbekend te blijven, een Coupon ad ƒ24,75, No. 5084, ter besteding aan verwarmende en voedende spijzen, waarvoor alsnog tot het uiteinde van het aanstaande V/in ter-saizoen de vereisclue gelden niec geheel voorhanden zijn liggende de voorziening van Brandstoffen er. andere onvoorziene dringende behoeften bovendien ge heel buiten haar bereik. Bemoedigd door dit nader bewijs van menschenminzoo zal dezelve, vol vertrouwen op Gods voorziening, hare zwaarwigtige taak trachten te vervullen. Vere, den 5 December 1842. Namens dezelve, Wm. LANGEBKEKE, Prteses. J. C. BUTHScriba. MOSCOU den 15 november. Tegen het einde van de ue en in liet begin van oc iSde eeuw, werden in deze stad en omstreken de eerste laken-porselein- en zijden- fabrijken linnen-boomwol, en andere spinnerijen aange legd. De brand in 1812 heeft vele fnbrijken vernield. Eerst in 1822 begonnen dezelve weder te bloeijen en thans telt men hier meer dan 1000 fabrijkende kleine niet eens mede gerekend, welke omtrent voor 40 millioenen roebels san waren afleveren. Dezelve houden 40,000 werklieden hc. Zig. Behalve deze drijven nog 30,000 menschen handwerken van minderen omvang. De bloeijende toestand der manufac- tuiir-industne en de groote welvaart hebben de sporen vanj d?tj vaderlandschen oorlog van 1812 geheel uitgewischt. Het getal der inwoners bedraagt 350,000. Een vierde gedeelte daarvan behoort tot den middelstand waartoe men de koop lieden, handwerkslieden enz. rekentde mindere arbeidende klasse bedraagt bijna de helft der inwoners.. i-RANKI'ORT den 30 novemberOnder dagteekening van den o2 dezer heeft de koning van Pruissen eene kabi- nets-omer aan zijn gezamenlijk Staats-ministerie uitgevaar digd betrekkelijk twee der punten, waarover de onlangs te Berlijn vergaderd geweest zijnde commissien uit de provin ciale stenden gehoord zijn, te weten, de toegezegde ver mindering van belastingen en de aanleg van een den gehee- len staat omvattend stelsel van ijzeren spoorwegen. LONDEN den 3 december. Laatstleden woensdag nacht zijn de uitgestrekte pakhuizen der heeren H. en S. Bud get tte Kingsvvoodhillop eenigen afstand van Brlstol door brand vernield geworden. Het woonhuis en de stallen, welke laatsten een groot aantal kostbare paarden bevatten, zijn gelukkig behouden. In de Times van den 2 dezer vindt menonder het hoofd vreessebjke gevolgen van de eenzame opsluiting der gevangenen eene geheele reeks uictreksels' van' rapporten van onderscheidene inspecteurs der gevangenissen in Engeland, die de nadeelige uitwerkselen van den bedoelden maatregel moeten bewijzen. Aan het einde dezer uittreksels wordt een otaat medegedeeldvolgens welke in de gevangenissen waarover de rapporten handelen ten gevolge der eenzame opsluiting19 zelfmoorden en 69 pogingen tot zelfmoord zouden hebben plaats gehad. De Iofleo;., bekende zendeling Gutzlajf heeft aan een zij ner vrienden te Giasgow een brief geschreven, gedagteekend Nanking, 24 augustus. Mij legt daarin zijne blijdschap over t:e glorierijke wapenfeiten in China aan den dag, van welke hij zeer gunstige gevolgen voor koophandel en' bescha. vingzoowel voor het menschdom in het algemeen als voor China in het bijzonder j te gemoet ziet. Voorts verhaalt hij hoe de Chinesche commissarissen, die hij als hoogst beschaaf de mannen roemt, op de eischen van den plenipotentiaris Pottinger niets afgedongen hadden. Ten slotte wendt hij zic.h tot het Oost-Indisch genootschap te Giasgowmet de ver zekering dat hij zooveel mogelijk niet alleen bijbels maar ook andere werken en traktaatjes, welke de verlichting onder de inwoners bevorderen kunnendaartoe behoorlijk in staar gesteld verspreiden zal. Volgens de meest aannemelijke berekening, bedroeg de be volking van China en de daarvan afhankelijke provinciën bij de laatste telling, 352 millioen en ruim 866,000 zie len onder welke ongeveer 300,000 Christenen gevonden worden die wel geene vrijheid tot openbare godsdienstoefe ning geineten, maar in hunne onderlinge zamenkomsten niet worden gestoord. Te Canton schijnt men hun de meeste vrij heid te verleenen. De hoop die men heeft gekoesterd, dat de keizer van Cnina dadelijk het gesloten vredesverdrag zou ratificeren heeft zich niet verwezenlijkt. Die vorst wil zijne handtee- kening niet onder het verdrag plaatsendan nadat de konin gin van Engeland hem is voorgegaandoch schijnt overi gens geneigd om ce vastgestelde voorwaarden goed te keu ren en zelfs na te komen. Deze weigering moet voor de Engelsclien het nadeeling gevolg hebben dat zij niet dsde- lijd gelijk zij voornemens waren, het grootste gedeelte der land- en zeemagcwelke zij op de kusten van China had den verzamelden die hun daar vooral overgroote geldsom men kostkunnen doen terug trekken. De Britsche gevol- magtigde in China heeft dit besluie des keizers dan ook zoo belangrijk gekeurd, dat hij dadelijk de tijding daarvan met eene stoomboot regtstreeks van Nanking naar Suez heeft ge zonden van waar zijne depeches over Alexandrie en Malta in Europa zijn aangekomen. Intusschen bevat de Times heden een breedvoerig vertoog over het verder voortzetten van den opium-handel. De Times prijst zeer de voorzigtigheid van sir Henry Pottinger die in het traktaat alles vermeden heeft, wat slechts eenigzins dit teeder punt kon raken. De opium-handelzegt meergemeld blad, moge de eerste aanleiding tot den oorlog zijn geweest, maar het is te wenschen dat het Bricsch gouvernement, na zijne behaalde zegepraal, zich niet verder de belangen van dien voor China zoo verderfelijken handel zal aantrekken, en zich billijk genoeg zal betoonen om niec verder te wil len drijven, dat het Chinesche gouvernement niec in zijn eigen staat de regelaar zijner fiscalische maatregelen zal mo gen zijnen te willen vorderen dat liet de verspreiding van zulk eene pest, als die van den opium, onder zijne onder danen gedoogeook zelfs uit een ander oopguiu, te weten uit dat van het belang van Engeland zelf genomen meent de Times dat de afschaffing van dien handel hoogst wensche- lijk is nu toch zegt hij bestaat Engelands grootste invoer in China in opiumdie wel uit de Engelsche bezittingen in de Oost, maar geenszins uit Grooc-Brittanje zelf getrokken wordt, en alzoo aan de nijvere klasse aldaar geen voordeel doetmaar komt nu deze handel en deze aanvoer op te hou den, zoo zuilen dezelve vervangen worden door die van En gelsche fabrijltatenen alzoo zal de nijvere hlasse in Enge- land die dit zoo zeer behoefthet grootste voordeel hierbij vinden. PARIJS den 2 december. Van de zijde der regering zijn weder ofneiele rapporten uit Algerie openbaar gemaakt die tot den 17 november loopen en waaruit blijkt, dat de be velhebber van Milianah kolonel Saint Arnavltde vijan dige stammen tot ver ten zuiden dier stad en tot aan de hellingen van liet gebergte Ouauseris waarin zich Abd-el- Kader en zijne getrouw g-eblever.e volgelingen ophouden, weder te vuur en te zwaard heeft vervolgd. De generaal Lamoricière heeft een soortgelijken vcrrielenden togt in de rigting van lekedempc volvoerd. Met een pijnlijk, gevoel leesc men in een der ambcsberigten hoezeer de voor dezen laatsten generaal vlugcende stammen door honger en dorst hebben geleden. Zij hebben vier dagen lang niet dan zout water 'te drinken gevonden zoodat meer dan 500 menschen en een overgroot aantal stuks vee van gebrek zijn omge komen. 5 Volgens bijzondere berigten uit Algiers, tot den 20, zou twee dagen later eene groote expeditie, onder het bevel van den gouverneur-generaal Bugeaud in persoon, van uit Blidah een aanvang nemen. Men vleit zich daarbij den vijandigen emir Abd-el-Kader en zijr.e volgelingen zoodanig in het ge bergte Ou an sar is te zullen kunnen opsluiten dat elke weg om verder te vlugten voor hen is afgesneden. De herto^ van Autnale's konings zoon, zal aan dezen togt deel net men. Hij heeft, alvorens ce vertrekken, in de"hoofdkerk van de stad Algiers de godsdienstoefening bijgewoond, en is daarbij door den bisschop op eene gepaste wijze 'toege sproken. De minister van oorlog, maarschalk Soultheefc thans bepaald, dat de vrijwillige inschrijving, voor het oprigcen van een standbeeld te paard, ter eere van den hertog van Orleansop een openbaar plein te Algiers, niec enkel bij de landmagt, maar ook bij de zeemagt zal worden geopend, en dat daaruit nog de oprigting voor zulk een standbeeld te Parijs zal worden bekostigd. Te gelijk zal aan de nage dachtenis des overleden hertogs op eene andere wijze hulde worden bewezen. Tijdens zijnen bekenden cogc door de zoogenaamde ijzeren poort in kec binnenland, van Algeria is hij met zijne troepen ce midden der bouwvallen van het oude Cuicullumthans Djimilah geheeten gelegerd geweest, en heefc daar een Romeinschen triumfboog gevonden, die' beter bewaard was dan eenige andere van dien aard', op den Afrikaanschen grond toe nu toe ontdekt. Hij heefc toen den wensch te kennen gegeven, dat die aloude gedenk- teeken naar Parijs moge kunnen worden overgebragt en daa- opgerigt, met het opschrift: Het Afrikaansche Leger aan Frankrijk. Aan dien wensch zat thans gevolg worden ge geven. De boog zal steen voor steen afgebroken en uit Afrika naar Parijs vervoerd worden, om daar weder te wor den opgerigt en tot een zegeteeken te strekken. Een der Madridsche bladen deelt thans eene rede me de die de regent Espartero voor zijn vertrek naar Barce- lona tegen eene bezending uit de kamer der afgevaardigden heeft gevoerd. Bij die gelegenheid heeft de. regent verze kerd dat hijzoodra de koningin haar veertiende jaar zal hebben voibragt, haar het openbaar gezag in handen zal stellen. BRUSSEL den 4 december. De kamer der vertegenwoor digers heefc in de laatste dagen de algemeene beraadslagin gen over de begrootingswetcen aangevangen. Laatstleden vrijdag heeft de kamer over de door de regering gevraagde opcenten tot dekking van het te kort beraadslaagd en die op de grondbelasting met aigemeene stemuien (hebbende de vier tegenwoordige ministers alléén voor gestemd) gewei- gerd. Bij da opening der zitting van gisteren heeft daarop de minister van financiën verklaard, dat na de stemming van den vorigen dag het ministerie de gevraagde centimes op de personele belasting, de patentenen het bier introk. Men zal dus thans op andere middelen bedacht moeten zijn om in het bestaande te kort over het tegenwoordig jaar te voorzien. Bij koninklijk besluit is de heer Dujardin gemagtigd en belast om in de afdeelingen van de kamer der vertegen woordigers al die inlichtingen en ophelderingen te geDn ten aanzien van de bijzonderheden van het traktaat inet Ne derland als men zou wenschen te erlangen. Uit Antwerpen schrijfc men, dat° het eindelijk, na twee vergeefsche pogingen geluk is de stoomboot British Qtieen in het bassin te brengen om er te overwinteren. De vraag is nu maar dus schrijft men uit Antwerpen'wan neer wij het geluk zullen hebben de kolossale stoomboot hec dok weder te zien verlaten, want naar het algemeen ge voelen schijnc men van de overzeesche scoomboocvaart der British Qaeeu bijna te hebben afgezien althans voor eeni gen tijd." 's GRAVENHAGIÏ den 4 december. Heden morgen is Z. M. de Koning uit Tilburg 111 deze residentie teruggekeerd. Naar men nader verneemt, zal Z. M. Koning IViHem FrederikGraaf van Nassau, den 10 dezer Berlijn verlaten en wordt hoogstdezelvc den 15 in deze residentie verwacht'. De baron Retigerskamerheer van gezegde Z. M.is bereids hier te lande aangekomen. De centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is eergisteren en gisteren vergaderd geweest over de ontwerpen van wet betrekkelijk het' gesloten traktaat tusschen Nederland en Belgie nopens het tweede boek van het wetboek van strafregc, en ten aanzien van art. 12 oer wet op de regterüjkc organisatie en het beleid der justi- ue, benevens over het voorstel van den heer Schoonevéld 1 tot wijziging van een artikel van het reglement van orde der j Kanier, ten opzigte van het beraadslagen over adressen in zittingen met geslocen deuren. Tën gevolge der aanmerkingen, in de afdeelingen van de Tweede Kamer nog nader gemaakt, ten aanzien van hecont- werp van wet, bepalende de veranderingen van art. 12 der wet op de regterlijke organisatie en hec beleid der justitie", zijn in dat ontwerp door de regering weder onrferschütLn

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1