MIDDELBURGS CUE N°. 146. DIngsdag 1842. 6 December. i rï;" ■B BliTI a* v J| Ö.EWC-t^ p BESTUREN e.y ADMIN1STRAT1EN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. 5Duttedtlfltiï>. (Siroot-Brittanie. Jxanfcrijfe. flebevianden. D« abonnements-prijs deier Couraril is 2 75voor drie maanden, en franco per Post fa. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks. Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van dén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op- gezecenen dat bij Hun Edel Achtb. is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon denhet Suppletoir Kohier No. 6 van de Personele Belas ting voor het dienstjaar 184= ade Kwartaal, met uitnoodi- ging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande raogten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 5 De cember 1S42. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Ingezetenen, wellte verlangen mogten deel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stedelijke Fabricage of in te schrijven op het ten dienste derzelve te vervaardigen IJZER- en SMIDSWERK, gedurende het jaar 1843 kunnen zich deswege mits vóór den 12 December aanstaande, vervoegen bij den Stads Architect. Middelburg den 5 December 1842. LANDBOUW. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND noo- digt de Landlieden in deze Provincie uit, om, aan het Lid der Commissie in derzelver District, spoedig aangifte te doen van hunne deelneming in de Voorstellenmet uitioving van Premienvoor 1843 en welke dezelfde zijn als in de voor gaande jaren; alsmede om, de in dezen jare toegestane Pre mien, te komen ontvangen. Middelburg, den 5 December 1842. Uit naam der Commissie, J. H. LIEBERTSecretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburgzal op Dingsdag en Woensdag den 6 en 7 December aanstaande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 2 December 1842. Namens de Commissie voornoemd H. do BUISSON BECIUS, Secretaris. De COMMISSIE uit Armbesturen alhier maakt dankbare melding voor de haar zoo zeer te stade komende ondersteu ning, door de ontvangst van een gift, groot 10 aan goud, aan haar uit Middelburgop Vrijdag avond 11., on der de letters D. A., overgemaakt. Vere den 4 December 1-842. Namens dezelve Wm. LANGEBEEKE, Praeses. J. C, BUTHScriba. FRANKFORT den 28 november. Gisteren is de Belgi sche generaal van der Smissen met zijne familie hier aange komen. Volgens een schrijven uit Berlijn, van den 26 dezer, is de koude aldaar in de laatste dagen tot nagenoeg 8 graden gestegen en was daardoor de scheepvaart geheel gestremd. Intusschen heeft de Pruissische regering, om te voorzien in iden nood der armen en den woeker der hoittkoopers te doen ophouden, op verschillende plaatsen in Beriijn houtmarkten voor armen doen aanleggen en voor eenige dagen met den •I-rankforter ijzeren spoorweg eene overeenkomst gesloten tot het spoedig aanvoeren van eene aanmerkelijke hoeveelheid hout uit de bosschen van den Staat. Volgens berigten uit Konstan'tinopel van den 9, zou de Russische gezant aldaar eindelijk dezer dagen instrue ren uit Petersburg betreffende de Servische aangelegenhe- den ontvangen hebben. Volgens dezelve zou genoemde ge zant van de Porte verlangen dat de nieuwe vorst van Ser- vie verzocht werd, 0111, onder den schijn van vrijwilligen afstand zijne waardigheid neder te leggen. Vervolgens zou de Porte in overleg met Ruslandeenen anderen vorst be noemen of vorst Micltael herkiezen. In hoeverre dit alles waar waskon menuit hoofde van het geheimzinnige ge drag van den Russischen gezant en zijne onderhoorigen in den laatsten tijd, niet met zekerheid bepalen. LONDEN den 30 november. Het vertrek van H. M. Victoria en prins Albertbenevens van de verdere konink lijke hofhouding, van het Walmer- naar het Windsor-kas- teel hetwelk op gisteren voormiddag bepaald wasisten gevolge eener gevatte verkoudheid door H. M., gepaard met eene hevige aangezigtspijn voor enkele dagen verschoven. Sedert eenige dagen dwaalt een man in matrozengewaad rondom dat kasteeldie Nicholls heet en in zijne geestver mogens schijnt gekrenkt te wezen. Aanvankelijk duchtte men dat hij de vertrekken der koningin zou willen binnendringen, maar hij heeft verklaard te zullen wachten tot dat H. M. hem laat ontbieden, waarnaar hij sterk verlangt, dewijl hem het middel geschonken is om haar tot beheerscheres der ge- heele wereld te maken. Bovendien kent hij zich ook nog de magc toe om de elementen aan zijnen wil te onderwerpen. Men schijnt geene termen te vinden om dezen ongelukkigeti dwaas in verzekering te nemen. De Times behelst een belangrijk vertoog tegen eenig tolverbond tusschen Belgie en Frankrijkwaardoor, zegt die blad onvermijdelijk weder een staatkundig vraagstuk zou op rijzen (de verbinding van Belgie met Frankrijk), hetwelk de bron is geweest van al de hoofdgeschillen en de oorlogen die Europa gedurende meer dan drie eeuwen verdeeld hebben gehoudenen in welks duurzame regeling het traktaat van 1839 waarschijnlijk is te kort geschoten. Het blad betoogt verder, dat Beigie, ook in een handelsopzigtveel van eene handelsvereeniging met Frankrijk te duchten heeft, en houdt het er voor, dat men in Brussel veel verstandiger zon han delen, indien men zich aan de Duitsche tolvereeniging aan sloot. Het geeft daarbij hoog op van Engelands onbaatzuch tigheid met dezen raad. In een der dagbladen komt eene waarschuwing aan den handelstand en de fabrijkanten voor, om het openen van nieuwe zeehavens in China niet, door overvoer van artike len eerder schadelijk dan nuttig voor de algemeene wel vaart te maken, gelijk de ondervinding geleerd heeft dat zulks na het eindigen van den oorlog met Noord-Amerika bij het openen der markten van Brazilië en Buenos-Ayres voor En geland na den algemeenen vrede van 1814, en bij de af schaffing van het monopolie der Oost-Indische compagnie maar al te veel het geval is geweest. Deze raad is te nood zakelijkerdewijl, volgens geloofwaardige getuigen, deChi- nesche markten nog rijkelijk van allerlei Engelsche fabrijk- goederen voorzien zijn. Jordan, de klerk der Joint-Stock-bankdie 11. zatur- dag met eene waarde van ruim 19,400?. st. was doorgegaan heeft gisteren deze geheele som met uitzondering van 300 p. aan een zijner vrienden alhier teruggezonden, door welken zij onmiddelijk aan een der directeuren van genoemde bank ter hand gesteld is. De ontvreemder, wiens tegenwoordige verblijfplaats men nog niet kent, betuigt in zijnen brief groot leedwezen over het gebeurde. De jongste berigten uit Manchester bevestigen het vroeger medegedeelde, ten aanzien van de gunstige wending, welke de toestand van handel en nijverheid daar ter plaatse heeft genomenten gevolge der gebeurtenissen in China en Afghanistan. Men kent hier thans eene proclamatie, den 1 october door lord Ellenboroughden gouverneur-generaal van Indie te Simla uitgevaardigd. Na een kort overzigc der gebeurte nissen gegeven te hebben, verklaart hij, het leger naar de Sutlej terug te zullen doen trekken, en aan de Afghanezen zeiven de daarstelling van een gouvernement te zullen over laten te midden der regeringloosheid die het gevolg hun ner misdaden is. Hij zaldus vervolgt hij elk door hen goedgekeurd gouvernement erkennendat in staat en genegen schijnt vriendschappelijke betrekkingen met naburige Staten te onderhouden. Tevreden met de grenzendie de natuur zel ve schijnt te hebben aangewezen, zal het Engelsch bestuur in Indie al zijne pogingen aanwenden tot vestiging en hand having van den algemeenen vrede; tot bescherming der sou- vereinendie zijne bondgenooten zijn, en tot bevordering der welvaart van zijne eigene getrouwe onderdanen. De rivieren der Punjab en de Indus, de bergpassen en de Barbanrscbe stammen der Afghanezen zullen voortaan tusschen het Engelsch leger en een van het westen komenden vijand (indien er zoodanig een bestaan kan), en niet langer tus schen het leger en zijne voorraadmiddelen geplaatst wezen. De overgroote uitgave, tot onderhoud eener valsche militaire stellingop een aanzienlijken afstand van hare grenzen ge plaatst zal niet langer eiken maatregel tot verbetering van het land en van het volk in den weg staan. Afghanistan en China, dus eindigt de proclamatie, hebben gelijktijdig de krijgsmagc ge2ien die ter beschikking ven het gouverment staat, en de kracht waarmede die aangewend kan worden, Opregtelijk aan den vrede gehecht, uit hoofde der weldaden die hij het volk aanbrengtheeft de gouverneur-generaal bc- »locen> dat die vrede in acht genomen zal worden, en hij zat de geheele magt der Engelsche regering tot bedwang van dien Staat aanwenden welke daarop inbreuk zou durven maken. PARIJS den 30 november. De conservative partij heeft eene beslissende zegepraal behaald, door de benoeming van den generaal Jacqueminot tot lid van de kamer der afgevaar digden. De generaal Jacqueminotvoor wien zich 840 kie zers verklaard haddenheeft 500 stemmen meer bekomen dan de meest begunstigde kandidaat der oppositie, en 181 stem men meer dan alle de kandidaten der oppositie vereenigd. De generaal Jacqueminot is adjndait des bonings en Com mandant van Parijs. Gisteren verspreidde zich ter beurs het gerucht wegens het overlijden van prins Metternichmaar men vindt volstrekt geen grond om daaraan geloof te slaan. Wel is die staats man eenigen tijd geleden ongesteld geweestdoch volgens de jongste berigten bevond hij zich beter. Op nieuw zijn onderscheidene telegrafische depeches aangaande den staat der zaken in Spanje ontvangen. De ge neraal Linazdie te Barcelona het bevel voerde, is door hec revolutionair bewind afgezet en aan boord der Fransche stoom boot Meleagre gevlugt, op welke zich de consuls, met uit zondering van den Engelschen en den Franschendie nog aan wal waren, insgelijks bevonden. Na de vervanging van Linaz door den brigadier Durandoeen Piemonteessprak het volk van een aanval op de troepen onder van Halen die hec door hem gedreigd bombardememc, op dringend aanzoek der vreemde consuls nog altijd verschoof. F.spartero is den 22 te Alcora aangekomen, en werd den 24 te Sarragossa te geinoet gezien. Overal heeft de bevolking bera met geest drift ontvangen. Over het algemeen schijnen de zaken van den opstand slecht te staan. Waar die een oogenblikkelijken bijval' vindt wat slechts in enkele plaatsen hec geval is, wordt de bewe ging weldra onderdrukt. Zulks is te Valencia geschied waar de nationale garde de troepen gedwongen had binnen'de ci tadel te wijken, alsmede te Girone en Figueras. Terradas, die de bevolking tot deelneming aan den opstand aanhitst wordt door de nationale garde van verschillende gemeenten vervolgd. Binnen Barcelona zelf heerschen wantrouwen en misnoegen een aantal personen, waaronder ook de zoodani- gen die buiten hunne toestemmingtot leden der junta be noemd waren, zijn op Fransch grondgebied aangekomen. s GRAVENHAGE den 1 december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan heden, is hec ontwerp van wetinhoudende eene nadere tijdsbepaling voor de wettelijk verbindende kracht van het tarief van justicie- kosten en salarissen in burgerlijke zaken, na dat de beer van Panhuis en Z. Exc. de minister van justitie daarover het woord hadden gevoerd met algemeene stemmen aan genomen. Terstond daarna heeft de nadere beraadslaging plaats ge had over het voorstel van den heer van Dam van Isselt strekkende om het requesc van G. Norp landbouwer, wo nende te Luttemberg gemeente Raalte provincie Overijs- sel, wegens de weigering tot hec zetten van eenen koren molen aldaar tot nader onderzoek te verzenden aan den mi nister van financien. Na dat dit voorstel op verschillende gronden door de heeren den Texluzacvan Harencarspcl en Repelaer was bestreden Z. Exc. de minister van finaii- tieo het in dezen gehouden gedrag der administratie had ver dedigd en op eene vraag van den heer van Rijckevorsel de verzekering had gegeven dat de gedeputeerde Staten van Overijssel over deze zaak wareti gehoorden na dat de heer van Dam van Isselt de tegen zijn voorstel gemaakte beden kingen had beanrwoord heeft er eene hoofdelijke stemming plaats gehad, waarbij zich 44 leden tegen en twee (de hee ren van Dam van Isselt en Luybenj zich vóór het voorstel hebben verklaard zoodat hetzelve geen verder gevolg heb ben zal. Nog zijn in deze zitting verscheidene rapporten op ande re verzoekschriften uicgebragtterwijl eindelijk aan de Kamer mededeeling is gedaan van eenen brief van den heer van der Heitninhoudende, dat hij de eervolle onderscheiding, hem door de benoeming tot griffier der Kamer ten deel gevallen op prijs stelt, die betrekking wenscht aan te nemen en dien t ten gevolge van Z. M. den Koning ontslag uit zijne tegen woordige betrekking van griffier der Staten van Noord. Hol land heeft gevraagd. Bij besluit van 16 november, heeft Z. M. nadere be palingen gemaakt ter regeling van het bestuur der Protestant- sche kerken in Limburg. Uit Tilburg wordt gemeld, dat Z. M. de Koning gis. teren ochtend aldaar is aangekomen en denkelijk tot zondag daar zou blijven. Z. Exc. de minister van financiën heeft aangekondigd dat voortaan geen vrijdom van den accijns op hec gediste- leerd tot het vervaardigen van alcoholzal worden ver leend en zulks uit hoofde van het grove misbruikhetwelk

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1