MIDDELBURGS CM 13 COURANT. X 'X W°: 145. Zaturdaj Y 3 December. Jranferiife. 1842. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ülelierlatibeii. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toe voor ziet, in ZEELAND residerende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den vijfden Januarij 1843; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Ileel-, Verlos- of Artsenijraengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend .request onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den a December 1842. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag den 6 en 7 December aanstaande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 3 December 1842. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van bet Nederlandsche BIJBEL-GENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 8 December, des avonds ten zes uredoor den Wel-eerw, Heer .7. .7. P. Valeton verslag van den staat des Getiootschaps uitgebragt en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehouden worden; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uitom hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige za- menkomstwaar men tevens den verderen zegen des Aller hoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 1 December 1843. DE SUPERVILLEPresid en A. M. CRAMER Secretaris. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, over het Ressort Middelburg, heeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevolge van Hun Edel Aclub. de Heeren Burgemeester en Wethou ders dezer Stad bekomene inagtigingvoor de inschrijving van vrijwillige bijdragen tot instandhouding, gedurende het aan staande jaarvan het alhier bestaande Instituut van Onder wijs Chesed Negnurim dezer dagen de vereischte biljetten op de gewone wjjze zullen worden rondgebragtvleijende de Commissie zich dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van welwillendheid zal onder vinden als waarvan zij, wegens een tijdvak van vier-en- twintig jaren, bij deze loffelijke melding kan maken. Middelburg;, den 2 December 1842. De School.Commissie voornoemd, Van wege dezelve, V. van LISSALid en Secretaris. "FRANKFORT den 27 november. Den 20 dezer is de •zitting der stendenvergadering van het koningrijk Saksen ge opend geworden. Z. M. heeftin de bij die gelegenheid ge- houdene aanspraak den toestand des landszoowel wat de inwendige aangelegenheden, als wat de betrekkingen met an- clere staten aangaat, als gunstig voorgesteld. Onder de za- ken, waarover de vergadering zal hebben te beraadslagen, behoort ook een voorstel der regering, betreffende het aan leggen van meerdere ijzeren wegen, waartoe van staatswege <een crediec zal worden gevraagd. In de bijeenkomst van den 21 heeft de tweede kamer ma eene levendige beraadslaging, met 39 tegen 36 stemmen] «tegen den zin der bewindslieden besloten om op de troon rede met een adres aan 21. M. te antwoorden. In vroegere garen waren de daartoe strekkende voorstellen telkens door <1e meerderheid verworpen geworden voornamelijk op grond «iat een adres van antwoord nutteloos is onnoodig tijd weg neemt,.en zeifs gevaarlijk is, omdat «de leden der vergade ring bij het opstellen daarvan niet zelden zich te voorbarig jan deze of gene meening binden. olgens bijzondere brieven van Jeruzalem, welke ech- jer van-geene zeer nieuwe dagteekening zijn, bleven de on enigheden jn de omstreken zonder invloed op de rust dier stad waar de belijders van alle godsdiensten zeer tevreden waren over het bestuur van den Turkschen paehadie on- jdersnderen goede maarregelen van polirie, en tot bevordering van orde en reinheid, had genomen. Men vorderde wel met liet bouwen van de nieuwe Protestantsche kerk op den berg Sion, maar dacht echter dat nog jaren verloopen zouden ai- vorens zij ingewijd kon worden. PARIJS den 27 november. Het getuigenverhoor bij het regcsgeding, ter zake van het onheil op den ijzeren spoor weg van Versailles is afgeloopen. Verscheidene personen die daarbijof hunne dierbaarste betrekkingen hebben ver loren of door brand, of kneuzingmin of meer zijn ver minkt, zijn gehoord geworden. Allen komen daarin over een, dac de trein, op het oogenblik van de ramp, met eene j overdrevene snelheid te weten van 20 uren in één uur 1 tijdswerd voortgestuwd, en dat menig een, reeds voor het onheil, zich ten hoogste verontrustte over de waarschijn lijke gevolgen van een zoodanig roekeloos bedrijf. Naar gezegd wordt, zal de expeditie, aan weike de' hertog van Anmale deel moet nemen uit 8000 man bestaan. Het plan zou zijn Tenez te bezetten, en in de provincie Algierswaar de generaal Changarnier onlangs een vrij ster ken tegenstand heeft ondervonden, te opereren. 's GRAVENHAGE den 29 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staren-Generaal van heden, is inge komen eene missive van Z. Exc. den minister van koloniën, ten geleide der staten van ontvangsten en uitgaven in Neer- lands-Indie voor 1842, geschiedende de toezending hiervan, ingevolge art. 59, ode alinea der grondwet. Die stukken zullen worden gedrukt en rondgedeeld. Vervolgens heefc de heer van Dam van Isselt een voorstel geeaan strekkende tot verzending aan Z. Exc. den minister vau finantien van een verzoekschrift van G.Norp, landbou wer te Luttenberg, in Overijsseldie zich beklaagt over het misbruik, dat door de administratie der belastingen wórdt ge maakt van art. 19 der wet van 29 maart 1833, zoodac aan hem willekeurig is geweigerd het zetten vaneen koornmolen; vragende hij wijders de medewerking der Kamer, om te wor den gehandhaafd bij zijn goed regt. De Kamer had reeds vroeger besloten, in strijd met de conclusie der commissie, dit request ter griffie neder te leggen. Over dit voorstel ontstond eenige discussie, wordende er ten slotte beslist, dat hetzelve zal worden gedrukt, en de zaak donderdag bepaaldelijk zal worden behandeld. Voorts heefc de centrale afdeeling verslag uitgebragt over het ontwerp van wet, betrekkelijk het tarief der jusciciekos- ten. De beraadslagingen over dit oncwerp werden op over morgen bepaald. Na het uitbrengen van een paar verslagen op verzoek schriften is de zitting gescheiden. H. M. de Koningin heeft de tentoonstelling der schil derijen die met een weldadig doel door den heer Koning in eene der zalen van de teekenakademie aan den Boschkant, ter beschouwing van het publiek wordt aangeboden, verrijkt met de beroemde schilderij van Jacquandde zegening der vruchten eene schilderij van Picneman, voorstellende de in huldiging van Z. M. Willem 11 in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, den 28 november 1840; twee fraaije schilderstuk jes van B. C. Koekkoek, en een keurig gewrocht van Gudin allen uit het bijzonder kabinet van H. M. de Koningin. Gis teren heefc hoogscdezelvena een aldaar afgelegd bezoek een aanzienlijk geschenk achtergelaten, om coc het weldadig oogmerk der tentoonstelling bij te dragen. Na aftrek der noodzakelijke onkostenheeft de tentoonstel ling, die gedurende 16 dagen ten voordeele der noodlijden den ten gevolge der schipbreuk van de Jonge Pieter is ge houden f 300 zuiver opgebragcen men verneemt, dat deze som heden in handen van heeren burgemeester en wethouders dezer residentie gesteld is. Een zeer groot aantal meubelen en andere kostbaarhe den, toebehoorende aan de leden van hec Koninklijk geslacht, en welke tot dusverre in de paleizen in Belgie gebleven wa ren zijn dezer dagen herwaarts overgevoerd en bereids in deze residentie aangekomen. 's GRAVENHAGE den 30 november. Z. M. de Koning I is heden morgen ten 5 ure uit deze residentie naar Tilburg vertrokken. De leden van den Raad van State, welke in den rege! des maandags dingsdags en vrijdags te zamen komenzijn heden buitengewoon vergaderd. Men heefc daarenboven op gemerktdat de aanvang der vergaderingen, die anders ten 12 ure plaats heeft, in den laatsten tijd meermalen vervroegd is. Heden morgen zijn al de afdeeiingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderd geweest, over het ont werp van wet houdende bekrachtiging van hec tusschen Ne derland en Belgie gesloten tractaat. Heden namiddag is de centrale afdeeling over dit onderwerp bijeengeweest, en he den avond zal zij eene vergadering houden over de voordrage van wet, uitmakende het tweede boek van het wetboek van strafregc. Uit het gisteren door de centrale afdeeling gedane alge meen verslag, nopens het wets-ontwerphoudende eene na dere tijdsbepaling van de wettelijk verbindende kracht van het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken, blijkt dat zij heter voor houdt dat op de bij dac ontwerp voorgestelde wijze ongetwijfeld het doel bereikt wordthét- welk men zich daarmede voorstelt-, zonder dat daardoor tot moeijelijkheden of gewigtige bezwaren aanleiding wordt ge geven. Zij beschouwt het echter als eene andere vraag, of men het wets-ontwerp niet minder omslagtig had kunnen ma kenen door eene andere redactie het denkbeeld niet juister had kunnen uitdruken. Zij meent dat het oncwerp in be knoptheid en juistheid zou kunnen winnen. AMSTERDAM den 29 november. Heden heeft het ge- regtshof in Noord-Holland voor de vierde reizebinnen den tijd van weinige wekenop nieuw een doodvonnis uitge sprokenen wel over J. II. Splinterink, oud 20 jaar, 'die in de maand mei dezes jaar» zijne moeder mee een mes eene wonde had toegebragtaan welke zij twee dagen daarna is overleden. GRONINGEN den 28 november. In den nacht van den 24 en 25 dezer is afgebrand de schuur achter de behuizing, bewoond door K. M. Bakker, landbouwer te Niekerk. Bij dezen brand zijn omgekomen 9 paarden, 5 melkbeesten, 3 pinken, 2 varkens en 2 honden. De oorzaak van den brand is onbekend. Deze ramp is des te meer te betreuren, uic hoofde deze boerenplaatsna herhaalde pogfng tot brand stichting, in het voorleden jaar geheel is afgebrand, en de dochter van den bewoner ten gevolge van dien brand toen is overleden. Het behoud van het tuischenvertrek en woonhuis moet worden toegeschreven aan den brtndgevel, die den zol der van het woonhui» van de schuur afscheidt. De behui zing en schuur, beneven» de meubelen en het boerenbeslag zijn verzekerd voor brandschade. ASSEN den 24 november. Bjj eene houtverkooping in het bosch de Brul, onder Norgonlangi gehouden, zijn 4 bijzonder zware eikenboomen verkocht, die opgebragt heb ben na, 103, ƒ106 en ƒ31®, du» te «amen ƒ530 die welke nu voor f 310 verkocht i», een eik van zeldzame fraaiheidtot eene aanmerkelijke hoogte regt als een masc opgeschoten, kon voor ruim 30 jaar gelden f»$o. MIDDELBURG den 3 december. De minister van fi nanciën heefconder dagteekening van den a$ november II. de houders van uitgestelde schuld en kansbiljetten herinnerd dat zij, overeenkomstig art. 4 der wet van den 37 septem ber 1841 Staatsblad no. 35), gehouden zijn, hunne par tijen, ten kantore van den agent vau het ministerie van fi nantien te Amsterdam, vóór het uiteind® dezes jaars, aan te bieden indien zijop de te verkrygen werkelijke schuld rente, sedert den 1 januarij 1842, wenschen te genieten; terwijl voor alle partijen, later dan den 31 december 1842 ter vervanging in werkelijke schuld aangeboden, de rente eerst zal beginnen te loopen met den eersten dag van hec halfjaar, waarin de Inschrijving der werkelijke schuld plaats heeft; dat, voor zoo verre sommige houders van vrije rekeningen hunne afschrijving niet vóór de op handen zijnde sluiting van het grootboek der nationale schuld op den 10 de cember aanstaande, mogten kunnen bewerkstelligen, zij ge durende hec tijdvak van de bedoelde sluiting van het groot boek, van den 10 tot en met 31 december, evenwel toe de aanbieding hunner partijen ten kantore van den agent van het ministerie van finantien te Amscerdam zullen worden toege laten, behoudens dat bij die aanbieding, in plaats van het bewijs van afschrijving op het grootboek der uitgestelde schuld, worde gevoegd hec overschrijvingsbiljechetwelk later bij hec grootboek moet ingeleverd wordenop denzelf den voet als zulks met de gequalificeerde en verbondene re keningen plaats heeft. De laatste berigten uit Spanje melden dac de rijke fabrijkstad Olotbenevens de kleine niet ver van daar gele gene grensvesting Campredon de junta van Barcelona had den erkend, ofschoon men tevens berigc, dat dit erkennen nog verre af is van eene krachtige medewerking zoodat men zelfs weinig hieraan scheen te hechten. De generaal van Halen had den 25 nog niets tegen Barcelona ondernomendoch was echter met de bekomene versterking in staat om de in- surgenten binnen hunne muren te houden. De bekende woel zieke Terradas was niet geslaagd 0111 het Lampourdaansche in opstand te brengen. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam den Werkelijke Schuld 52j 52J Idem Nieuwe Grootb. 101J.-102 Rest. Uitgest. dito - Kansbiljetten Amort'satie-Syndie. 3j pel. 30 November 1842. Rusland Hope C. 105« 1051. Handel-Maatschappij Dito Leening 1835/37 Rijn Spoorweg Leening 1837. Losr. Fransehe 3 pet. Engelsche gecons. 94 77A 128i 89 99| - 94i - 77 -129 - 89 f -100 Lcünin»»" u 8 Idem 4}f4 Idem 1840. SpaujeArdoin Coupons Oostenrijk Gull. C. 4 pet. Metaliek Pruissen 1832. Denemarken, N. Lond. NapeLsche certificaten. 88' 18 13 1074 162' a 106 -106 - 881 - 18>- -• 18J ►4 -,-108 163f M1 ddelprijtzes van de volgende Graüex enz Middelburg, i December 1842, Tarwe, (oude) de Ned. Mudde Tarwe, (nieuwe) Roffge f Zomer m 1 ^Winter Haver Aardappelen 99 99 99 99 99 75 1 o 3o 30 3o Zetting van het Brood. Tarvvenbrood *t Nedcrlandsch Pond, 18J Cts. Roggenbrood. 15

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1