MIDDELBUfAGSCHE COÜRANT. fÜ TS°. Donderdag 1842. 1 December. Jxrtnfcvijfc. NIEUWSTIJDINGEN. Ekncm.irkcu. •KOPPENHAGEN den 18 november. Heden morgen ten half zeven ure is hier brand ontstaan In de nieuwe gebouw de Roomsch-Katholijke kapelhet altaar is met al deszelfs kostbaarheden geheel verbrand en ook nog veel ander zil verwerk is geheel versmolten. Dezelve is veroorzaakt ge worden door een in den kelder geplaatsten verwarmings.toe stel. De brand gelukkig zeer spoedig door een schoorsteen- vegers-jongen ontdekt zijnde, is daardoor dan ook beteugeld geworden. Zhtiterftlattb. BERLIJN den 19 november. Deze residentie heeft zich ook in dit jaar aanmerkelijk uitgebreiddoch de bouwspe- culatie overtreft ver de vermeerdering van het getal inwo ners, en indien dit zoo voortgaat, zal het bij ons weldra eveneens gesteld zijn als te Munchenwant reeds staan hier meer dan 2000 woningen ledig. Bij de 10,500 reeds aan wezige huizen zijn in dit jaar 1200 nieuwe gebouwen en ver grootingen gekomen waarvan meer dan de helfc werd vol tooid. Jaarlijks erlangt Berlijn 10,000 inwoners meer, zoo wel door geboorten als door personen uit andere plaatsen die zich aldaar komen vestigen; maar het getal der armen neemt daarbij veel sterker toe dan dat der rijken. Elk jaar wordt de behoefte der stad grooter en de fondsen tot ondersteuning oncoereikender. Men houdt zich thans bezig met afdoende maatregelen tot verbetering; maar het einde zal toch wel eene algemeene armenbelasting zijnwaartegen men zich te genwoordig nog zoo aankant. FRANKFORT den 25 november. De werkzaamheden aan den Keulschen dombouw worden met ijver voortgezeten is in de laatste dagen het getal werklieden aanzienlijk ver meerderd. Gisteren is de Belgische generaal van der Smissen met zijne echtgenooc te Coblencz aangekomenen heden van daar naar Mentz vertrokken. Volgens berigten van de Turksche grenzen van den 14, duurt het schrikbewind in Servie voort en ondervinden de staatkundige gevangenen aldaar steeds de grofste behandeling. Door die laatste is inzonderheid de algemeene ontevredenheid toegenomen en begint zich in weerwil van de boven liet hoofd hangende straffen alierwege te openbaren. De Hamburg. N. Zeitung bevat het navolgende schrij ven uit Smyrna van den 30 october. Ik haast mij u eene hoogst belangrijke tijding mede te deelen. Rusland heefc zich aan het Engelsch-Turksch handelsverdrag aangesloten. Dit verdrag bepaalt, gelijk men weet, respectivelijk 12 en 5 pet. in- en uitgangstoljerwijl de Russen tot dusverre overal slechts .3 pet. betaalden. Nu echter treedt juist met opzigt tot dit tarief hec tweede artikel van het Engelscn- Turksch verdrag in voile kracht, en de Engelschen en alle andere natiën zullen nu met de Russen dezelfde voordeelen genieten. Het schijnt dat Rusland, in stede van deze voor deelen ook op de andere volken toepasselijk te willen ma ken, liever verkozen heefc er geheel van af te zien en zich met de andere natiën op gelijken voet te plaatsen; de voor name reden tot deze in hec oogloopende verandering schijnt re zijn, dac bij geheele gelijkstelling van hec overige Europa mee Rusland, de Porce spoedig bankroet had moeten maken." MUNCHEN den 20 november. Uit eene goede bron kan men mededeelen, dat de weduwe van Hegel hier verwacht wordt, met het doel om de oppassing der zieken, bij de hier aanwezige barmhartige zusters, te bestuderenomvervol gens eene gelijksoortige Protestantsche instelling iu Pruissen op te rigten. (Shroot-IariUawje. •LONDEN den 26 november.. Meu meldtdat H. M. de Itoningin eerstdaags naar hier zal terug komen,toc het hou den van een geheimen raad ten gevolge der heugelijke be- -rigten uit China en Oost-Indie. De dagbladen zijn met na dere rapporten wegens deze gebeurtenissen opgevuid, die .echter niets nieuws behelzen, dan dac a.1 de door Mahomed- Jlkhbar gemaakte gevangenen den 21 september in vrijheid waren, tnec uitzondering* van kapitein Bygravedie verder «op was gevoerd. Het eenig binnenlandsch nieuws heefc betrekking op onrustige bewegingen, te Skibbereen in Ierland, ten gevolge •der weigering tot becaling van de armentax oncstaan. Twee -•menschep, zijn aldaar door de gewapende politie gedood en ■twee anderen zwaar gekwetst geworden. Te Manchester was <men eenigermace voor het tAhoud der rust bevreesd sedert wli Begonnen te houden. .de tegenstanders der .graanwmen aldaar weder vergaderingen PARIJS den 26 november. -Z. M. de Koning is heden morgen op de Tuilerien aangekomen en heefc er een lang duriger, kabinetsraad gepresideerd- Men acht de zaken van Spanje niet vreemd aan deze beraadslagingen. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de prefecten van alle departementen, waar zich Spaansche uit gewekenen bevinden, lascgegevn hun geen paspoorten naar de grenzen te verleenen. Koningin Maria Christina ontvangt in haar winter-paieis ongemeen talrijke bezoeken. Men gelooft dat Espartero den opstand zou kunnen beteu gelen mits hij het ministerie verandert en de uegotiatien wegens een handel-craktaat met Engeland opgeeft. Het schijnt den zaakgelastigde, hertog van Glucksberg, gelukt te zijn de gemoederen te Madrid gunstiger dan vroeger voor Frank rijk te stemmen. Men heeft thans door den telegraaf tijdingen uit Bar- celona tot den 21en van de Spaansche grenzen tot den 24 dezer. Zij houden in dat de gewapende junta te Barcelona den 21 eigenlijke krijgsbenden heeft beginnen op te rigten die den naam van bataillons scherpschutters des vaderlands zul len dragen. Het zijn dus niet enkel meer nationale gardes, in welken zij haren steun zoekt. Waarschijnlijk zijn in die bataillons vele deserteurs van de verjaagde krijgsmagc des generaals van Halen opgenomen. Dat zich zulke overloo- pers in groocen getale hebben opgedaan, blijkt toch reeds van elders. De junta heefc overigens eene proclamatie aan het leger uitgevaardigdwaarbij de manschappen daarvan worden uitgenoodigdom zich onder hare banier te scharen. Zij heeft bepaald, dat de ambtenaren, die haar gezag erken nen, hunne posten zullen behouden. De inwendige rust en orde in die stad wordt door de junta met kracht gehandhaafd. Den ao is een boer uit den omtrek, die zich gedurende de geheerschc hebbende verwarring aan diefstal had schuldig ge maakt, op haren last doodgeschoten. Tevens heefc de junta een besluie in drie artikelen afgekondigd hoofdzakelijk in houdende dat alle diefstal met den dood zal worden gestraft. Uit een en ander schijnt te blijkendac de junta zich sterk genoeg gevoelt om de bestaande regering in Spanje te trot seren. Dac de beweging lijnregc xjgen die regering is gerigt, is thans wel aan geenen twijfel neer onderhevig. Tot nu toe blijft de krijgsmagc van den generaal van Ha len die oorspronkelijk uit 6000 man bestond en wel zeer gedund zal zijn geheel werkeloos. Een der dagbladen van Barcelonade Constitutionalkondigt zelfs in zijn nommer van den 19 het volgende aan: Uit eene geloofwaardige bron zijn wij onderrigtwelke bedoelingen de generaal van Halen ten aanzien dezer hoofd stad koestert. Hij denkt er niet aan om de stad aan te val len tenzij men hem aanvalt; en indien dit gebeurt, belooft hij de vreemdelingen te waarschuwen, en hun een zeker uit stel toe te staan om zich te verwijderen." In een bijzonderen brief uit Barcelona, van den 18, leest men Er heerschc hier zoodanig eene volkomene rustals of er niets bijzonders voorgevallen ware. De junta tracht van een voordeel partij te trekken dat zij bij verrassing heefc verworven. Zij heeft zendelingen naar Sarragossa Valencia en Tarragona afgevaardigd, om aldaar eene soortgelijke be weging als die van Barcelona te doen ontstaan. Indien zij daarm slaagtis het met het aloude koningrijk Arragon ge daan. Spanje zal dan vier zijner rijkste provinciën verlie zen. De bewoners van Barcelona verwachten elk oogenblik dat de bezetting van het fort Monjuich (hetwelk de stad bestrijkt en haar dus in bedwang zou kunnen houden) ca pituleert. Men zal zich welligc verwonderen dat de troepen zoo gemakkelijk overwonnen zijn. Helaas, sedert verscheidene weken stierven de soldaten bijna van honger, en op het oogenblik der botsing hadden zij voor geen uur kruid en lood. Nadat zij gecapituleerd hadden, hebben zij uit de fondsen der scad levensmiddelen en eene maand soldij ont vangen. Gedurende den geheelen strijd hebben de opstande- lingen geene algemeene staatkundige leus gehad." De oorzaken van dezen bloedigeu opstand liggen nog al tijd eenigzins in het duister. Uit de dagbladen van Barce lona moet men opmaken dat daartoe ook de dwingeland- sche maatregelen van den generaal Zurbano en de vrees voor het sluiten van een handelsverdrag tusschen Engeland en Spanje, waardoor aan de katoenfabrijken in Katalonie de doodsteek zou gegeven zijn, hebben medegewerkt. Een der dagbladen van Barcelona zegt ten minste mee zoo vele woor den Wij hebben eindelijk het juk van eene huichelachti ge en trouwelooze dwingelandij afgeschud, die aan de ver- nietiging onzer nijverheid arbeiddeom van ons schoone land eene kolonie van het hoogmoedige Engeland te maken." De bijzondere berigten uit Madrid loopen toe den 19 dezer. Dien dag is de jonge koningin door eene bezending uic de cortes, met den vice-president Cortina aan hec hoofd ter gelegenheid van haren naamdag, geluk gewenscbr. Opmer kelijk is hetdac die staatsman daarbij de uitdrukking heefc gebruikt, dat het geluk der wetgevende vergadering, om aan de koningin van Spanje hare hulde te brengen, thans te groo ter was, om dat het oogenblik naderde, dat H, M. zelve, in overeenkomst met de staatsregelingde regering der natie zou aanvaarden en haar hec geluk en den vrede scheuken, die zij in zoo veel opzigten verdiende. Men kan dit als eene ver klaring tegen de loopende geruchten omtrent een plan tot verlenging der minderjarigheid van de koningin aanmerken. De gebeurtenissen te Barcelona waren den 19 nog slechts onvolledig in de Spaansche hoofdstad bekenden werden nog niet erg ingezien. Er was dien avond kinder-bal op hec pa leis en de Heraldo was met gouden letteren gedrukt en mee sonnecten ter eere der koningin opgevuldin hec licht ver schenen. Belgte. BRUSSEL den 25 november. De kamer van vertegen woordigers heeft heden eene wet aangenomen, waarvan de strekking isom het inkomend regt op de gerst tijdelijk op 4 franken de 1000 kilogrammes te verminderen en tevens om den invoer van rogge geheel vrij te sceiien, wanneer, gelijk thans, ten gevolge van de hooge prijzen der tarwe, dat laatste graan vrij van regten kan worden ingevoerd. In diezelfde zitting heeft de centrale afdeeling haar verslag op de wet wegens de middelen tot dekking der uitgaven voor 1843 uitgebragt. Zij heefc eenstemmig de verwerping voor gesteld van de nieuwe opcenten op de grondbelasting, hec personeel en de patenten, die de regering had aangevraagd, doch omtrent de gevraagde opcenten op andere belastingen eenige meerdere toegevendheid doen blijken. Op eene te Mechelen gehoudene vergadering van 155 bierbrouwers, uit alle oorden van Belgieheefc men zich algemeen tegen de voorgestelde opcenten op den accijns op het bier verklaard, en besloten, om de handhaving der wet van 1822 wegens dien accijns te blijven voorstaan. Den 22 dezer had er op den ijzeren spoorweg van Brussel naar Ostende, op de hoogte van Meideren, een groot ongeluk kunnen gebeuren. De as van een' waggonwaar in ao personen zaten, brak, waardoor de banken insgelijks verbroken werden en de passagiers in groocen angst verkeer den. Eenige hebben ligce kneuzingen bekomen. Eene jonge vrouw, dia twee kinderen bij zich had, was op hec punt de zelve uit den waggon te werpen, om, zoo zij meende, hare kinderen van den dood te redden. Gelukkig had een der rei zigers de tegenwoordigheid van geest haar zulks te beletten en dus grooter ongeluk te voorkomen. Hec dagblad hetwelk deze gebeurtenis mededeelczegtdac de adminiscracie naauvv. keuriger acht moet geven en betere voorzorgen moet nemen. ülebesrlAtiben, 's GRAVENHAGE den 27 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren zijn ge lezen en goedgekeurd de notulen van hec verhandelde in de. vorige openbare zitting, alsmede in drie dezer dagen gehoude ne commitcé's-generaa!waaruit blijkt, dat in deze laatste over de nieuwe instructie voor den griffier is gehandeld, en deze, na eenige ondergane wijzigingen, met eenparige stem men is aangenomen. Voorts heeft de Kamer in deze zitting zich met de verkie zing van eenen nieuwen griffier bezig gehouden de uitslag daarvan is geweest, dat na drie stemmingen de heer jhr. mr, A. J. van der Heimgriffier der Staten van Noord-Hol landals zoodanig is verkozen. De afdeelingen der Kamer zijn gisteren ten 12 ure ver gaderd geweestom een gewijzigd ontwerp nopens hec ta rief van justitie-koscen enz., in overweging te nemen. Na den afloop der vergadering heefc de centrale afdeeling eene bijeenkomst gehouden om over hec voorstel van den heer Schooneveld en over hec tarief van justitie-koscen enz., te raadplegen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans van regeringswege aangeboden een gewijzigd ontwerp van wetinhoudende eene nadere tijdsbepaling voor de wettelijk verbindende krachc van hec .tarief van justitie-kosten en sa larissen in burgerlijke zaken. Bij dat ontwerp wordt mi voor gesteld, om den bij art. 2 der wet van den 15 december 1838 {Staatsblad no. 43) voorgeschreven termijn, binnen welken, ten aanzien van het tarief van jusiicie-koscen en salarissen ia burgerlijke zaken bij de wet zal worden beschiktte verlen gen tot op den 1 september 1843. Dien ten gevolge zal het reglement van openbaar bestuur van den 30 november 1839 {Staatsblad no. 49) tot regeling van voormeld tarieftocop- gemeld tijdstip eene wettelijk verbindende kracht behouden. De regeling heeft wijders, wat betrefc het medegedeelde verlangen, ten aanzien der vaststelling vaneen tarief van ju stitie-kosten in strafzakente kennen gegevendat zij ver meent zich bij de behandeling van het tegenwoordig wets ontwerp te mogen bepalen tot de verzekering dat deze aan gelegenheid een bepaald onderwerp harer overwegingen uit- maakt, en dat de zamenstelling van het bedoeld tarief met den meesten ijver zal worden voortgezetzoodat zij de hoop voedtdat weldra aan het voormeld verlangen zal worden voldaan. 's GRAVENHAGE .den 28 november. Heden ten 12 ure is in hec veld van de Maliebaan alhier door Z. M. den Ko ning eene grooce revue gehouden over de troepen die in deze stad in bezetting liggenzijnde het regemenc grenadierseen bataillon jagershet regement dragonders en eene batterq Sak De abonnements-prijs dezer Courant is f a y5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens viKr lo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen a-i Cents de regelmet uitzondering van Huwelgka- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1