JWDDELBURGSCHÉ COU Diiigsdas: 29 November. BESTUREN es ADMINISTRATIEF. 'Stbuevtimtie. 44 34°1 3365 NIEUWSTIJDINGEN. Jxanfmjfs. üebcffiattbctt. De abonncments-prijs derer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der AAvertentien behoort te geschieden des morgens vdfir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertptien worden berekend tegen aa. Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandat op Donderdag den 1 December aanstaande, des middags ten twaalf ure, ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOOMEN, staande op den Straatweg tnsschen de Steden Flissingen en Middelburg. Zullende de conditiën dier Verpachting van heden af, op de Griffie dezer Stad, voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 No vember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Hnn Edel Achtbare A. M. BECIUS. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg maakt bekend, dat bij de jaarlijksche nitloting van honderd stuks Kansbiljet ten der Stedelijke Rentclooze Schuld, welke op heden heeft gemeld 3246 117 278 457 783 439 1273 1475 2039 502 87 1521 8 355 2645 3273 176 6 3540 3555 1442 2481 3289 2682 1349 1833 '752 291 8 1997 423 2060 1398 2524 3081 2303 992 1454 3228 2981 250 718 1545 1165 1923 2951 848 1407 130 2 591 2952 3382 3064 1000 2538 761 3472 1696 571 847 2933 2305 2080 2588 273 3090 762 2308 396 3343 2782 2985 680 io35 997 932 1018 534 1307 1080 1817 3309 2747 335 3557 3039 2282 2040 3356 6 02 160 1952 2766 2690 1004 2156' 426 1415 3258 En worden mitsdien de Houders der voorschrevene Kans biljetten uitgenoodigdom dezelveter conversie in Rente- gevende Obligatien van gelijk bedrag, na den 1 Januarij 1843, ten Kantore van den Heer Makelaar Abraham van den Broeckc Jz.te Middelburgals tot de overneming der Kans biljetten geautoriseerd over te brengen zullende aan den- zelventot goedmaking der kosten van het Zegel en de Drukloonentwee-en-negentig en een halve Cents voor ieder Kansbiljet moeten worden betaald. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 No vember 1842. De Commissie voornoemd PASPOORT, van GRIJPSKERKE- Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. PARIJS den '23 november. Onze dagbladen deelen thans breedvoerige berigten wegens den opstand te Barcelona mede, waardoor het mogelijk wordt van het daar voorgeval lene zich een eenigzins meer duidelijk denkbeeld te vormen. Zoover de tot nu toe ontvangene berigten loopen had die beweging nog geéne t.paalde staatkundige kleur aangeno men. De leiders van den opstand hebben noch het woord republiek uitgesprokennoch zich voor of tegen de jonge koningin, den infant don Francisco de Pauladiens zoon, den regent Espartero of don Carlos verklaard. Ligt zou echter bij de bekende stemming der woelzieke bevolking van Barcelona, de beweging, indien zij niet spoedig gedempt wordt, eenc republikeinsche kleur kunnen aannemen. Sedert lang hebben Fransche revoluitonnairen van de ergste soort, <en met name de communisten, ddar hunne met alle maat schappelijke orde strijdige leerstellingen verbreid en is düar somtijds in de clubs zelfs de koningsmoord toegejuicht. .Voor als nog is de opstand enkel tegen de mnitaire bezet ting gerigc geweest. De bevolking van Barcelona heeft zich .•steeds geërgerd getoond dat zij door die bezetting °n door de forten, welke de stad bebeerschen in bedwang gv-hou- «dan werd- Men zal zich herinneren, dat bij den vorigen o.,_ stand aldaar het volk begon met de bolwerken der citadel naar de zijde der stad te slechten. Bij diezelfde gelegenheid werd, in strijd met de in Spanje bestaande wetten, aan de nationale garde eene nieuwe organisatie gegeven, volgens welke in die burgerwacht, tusschen de 10,000 en 12,000 werklieden of anderegeenerlei waarborgen aanbiedende per sonen werden opgenomen. Zie hier wat thans hoofdzakelijk •voorgevallen is. Den 13 dezer des avonds vertoonden zich 30 of 40 per sonen tiit den omtrek van Barcelona aan eene der poorten dier stad met een wagen met vaten wijn bet voornemen doende blijken om die zonder de regten te betalen binnen te voeren. De wacht verzette zich tegen deze openlijke sluikerij. Er ontstond eene vechtpartij; vele werklieden voegden zich bij de siuikersen de wacht werd ontwapend. Weldra echter kwam versterking van troepen aan de muite lingen werden verstrooid en een twaalftal hunner gevangen genomen. Het eenmaal in beweging gebragte volk was ech ter niet dadelijk tot rust te brengen. Talrijke volkshoopen waaronder men vele gewapende nationale gardes opmerkte omringden het raadhuis, en verkondigden luide dat het volk zich niet onderwerpen wilde aan de ministeriele bevelen, volgens welke voortaan te Barcelonaeven als overal el ders in Spanje, de ligting voor de krijgsdienst door loting zou plaats.hebben. Men moet namelijk weten, dat sedert onheugelijke tijden het contingent dier stad geleverd werd door middel van vrijwillige aanwerving onder de leiding van het stadsbestuur. Eerst in de eerste dagen van november was het bevel aangekomen dat dit voortaan geene plaats meer zou hebben, en er waren reeds in de dagbladen blijken voor gekomen dat dit ontevredenheid opwekte. De burgerlijke gezagvoerder, Gutierrez, van het gebeurde onderrigtbe gaf zich met eenige troepen naar het raadhuis, en het ge lukte dien avond de oproerlingen op alle punten te verstrooi- jen. 's Nachts werden de schrijvers van het dagblad el Re- publicano uit wier bureau de beweging als het ware was uitgegaan, gevat. De leiders van den opstand hadden echter dien zelfden nacht te baat genomen om veel gevaarlijker woelingen voor te bereiden. 's Morgens van den 14 vertoonden zich talrij ke gewapende drommen voor het raadhuis, op dringenden toon de vrijlating van de gevangenen en rekenschap van het voorgevallene eischende. De burgerlijke gezagvoerder toon- de veel geestkracht. Hij liet 5 personen die als afgevaar digden der muitelingen zich voor hem vertoonden vatten en vaardigde op den middag eene proclamatie uit waarbij hij alle bijeenkomst der nationale garde zonder wettige za- menroeping en alle zamenscholing van meer dan 10 personen verbood. Te gelijker tijd vervoegde zich de kapitein-gene raal van Halen door een sterken drom ruiters begeleidbij den burgerlijken gezagvoerder. Maar, in weerwil van het gedane verbod kwamen de bataillons der nationale garde op de markt voor het raadhuis bijeen. Generaal van Halen ver zamelde van zijnen kant een deel der bezetting met 6 stuk ken geschut op de wandelplaats Ia Rainbla. Zoo stonden de partijen den geheelen dag en den daarop volgenden nacht dreigend tegenover elkander. Niemand scheen de verantwoor delijkheid op zich te willen nemen, van voor 't eerst bloed te storten. Het gewapende volk maakte intnsschen verhak- kingen wierp versperringen op en verschanste zich in som mige gebouwen. Den 15 's morgens ten 9 ure begon het wederzijdsch ge weer-vuur op de Rambla en verspreidde zich spoedig door de naburige straten. De ruiterij deed in eene dier straten een aanrid op de gewapende muitelingen doch werd zoodanig door de steenendie men van de daken wierpen door uit alle vensters geloste geweerschoten gehavend, dat zij naar de zijde der citadel moest vlugten. Te gelijk verspreidde zich het gerucht onder het volkdat de generaal Zurbatto dezelfdedie in den laatsten tijd ten gevolge zijner wreed heid tegen allerlei soorc van muitelingen en sluikhandelaars in Katalonie veel van zich heeft doen spreken, en die den vorigen avond in de stad was gekomen, om zich bij van Halen te voegenaan zijne soldaten de plundering der Plateria (de straat der zilversmeden) beloofd had. Dit bragt het volk tot woede. De bewoners dier straat en de in de hui zen verspreide gewapende burgers begroetten de in genoem de straat post gevat hebbende soldaten met eene hagelbui van kogelssteenen en zelfs van huisraad. Men zegtdat hier het paard van Zurbano door eene hem naar het hoofd gewor- pene commode gequetst werd. Desniettemin wonnen de troe pen veld, maar de arme soldaten leden vreesselijk, en naar mate de troepen meer naar het binnenste der stad drongen werd de tegenstand heviger. In de straat del Call hadden de vrouwen ketels met kokend water gereed gemaakt, en stortten die op de hoofden der krijgslieden uit. Van ieder terras werden steenen geworpen. Tegen den middag zag de kapitein-generaal zich gedwongen bevel tot den aftogt te ge ven. Het straten-gevecht had 3 uren geduurd en de troepen hadden daarbij 5 of 600 man verloren. Hij week in het eerst met Gutierrez en Zurbano naar het fort der Atarazanas, aan den zeekantdoch uit vrees van ingesloten te worden, bragt hij het meeretideel zijner troepen naar de citadel over. Bij den ^gt daarheen sneuvelden nog verscheidene officieren daar de 'ationale gardes uit een klooster een moorddadig vuur op de ati.qkkgnjg troepen rigtten. Tegen den avond klommen de gevyatgn(je burgers over de muren van het fort Pio, maak ten zich t-iarvan meester en reikten nu tevens de hand aan de nationale tqrdes der omliggende plaatsen. Zoo was det. avollcjs van (jen J tje 0pStanc] zegevierend. De troepen hielde. n0g je cjtacjej f alsmede het fort der Atarazanas, het uni ersiteitsgebouwhet kwartier der artil lerie en het fort van •vionjuich of Montjouy dat op een hoogen de srad bestrijkende!) berg is gebouwd. Gedurende den nacht werd de stad uit de citadel en het fort Monjuich met bommen en granaten beschoten, en dit bombardement is ook bij tusschenpoozingen den i<5 en 17 voortgezet. Intus- schen was de magt der opstandelingen door het van buiten toestroomend volk tot op 15,000 man aangegroeid. Zij hiel den de nog door de troepen bezette punten naauw ingesloten en deze troepen waren dan ook door gebrek aan [levens middelen gedrongen, spoedig genoodzaakc om te capituleren Op welke voorwaarden deze capitulatien zijn aangegaan," blijkt niet, maar wel dat de troepen den 17 des avonds", to't welk tijdstip de laatste, eenigzins zekere tijdingen loopen, alleen nog het fort Monjuich en de voorstad aan de zeekust, Baicelonettebezetteden. Ook de citadel, die sedert het slechten van een der wallen weinig houdbaar moet zijn, was door de troepen ontruimd en door de opstandelingen bezet. De generaal Zavala een gunsteling van Espartero, bevond" zich in handen der opstandelingen. Drie generaals moeten in de onderscheidene gevechten gesneuveld zijn. De opstande lingen hebben, naar het schijnt, tegen de te Barcelona ge vestigde Franschen en andere vreemdelingen geenerlei ge weld gepleegd. De vrouwen en dochters der hoofd-ambte- tiaren of generaals, die het meest de woede des volks had den te duchten zijn zoowel als sommigen dier hoofd amb- tenaren zeiven, onder begunstiging van den Franschen con sul, atdi boord van de koninklijke-Fransche brik le Méléagre gevlugt. Een berigt uit Perpignan van den 19 vermeldt, dat de op standelingen eene poging hadden gedaan om het fort Mon juich stormenderhand te veroveren, doch met groot verlies afgeslagen warenalsmede dat de generaal Arhtizabal mee 1500 man naar Barcelona in aantogt was. In een ander berigt spreekt men van tusschen de hoofden der opstandelingen en de bevelhebbers der troepen geopende onderhandelingen. De opstandelingen hebben namelijk al spoedig een bestuur gevormd, dat zich de voorloopige popu laire besturende junta noemt en uit negen leden is zamenge- steld. Aan het hoofd dier junta staat zekere beambte in eene fabrijk Garsy geheeten. Deze Garsj heeft eene proclama tie uitgevaardigd, waarin hij zijne heldhaftige medebur gers geluk wenscht van de vrijheid veroverd en het desporis- mus, dat eene verdwaasde regering op hen deed drukken, neergeveld te hebben." Hij beschuldigde die regering van het vernietigen der nijverheid en het voornemen om de be volking door overmaat van ellende toe slavernij te brengen. Waarschijnlijk doelc hij hier ook op. het met Engeland "ge sloten of te sluiten handelsverdrag betrekkelijk den invoer van katoenen stoffen. Hij belooft eindelijk aan de daglooners schadeloosstellingen voor de gevaren en de ontberingendie zij bij den gevoerden strijd hebben doorgestaan. De 'junta zelve heeft eene andere proclamatie uitgevaardigd die in den zelfden geest is opgesteld doch eenige maatregelen tot hand having der inwendige orde voorschrijft. Opmerkelijk is het, dat deze proclamatie aan al de Kataioniers gerigt is. Met zekerheid blijkt echter nog niets van eenige belangrijke plaats, waarin de beweging te Barcelona navolging gevonden heeft. Uit Madrid heeft men tijdingen tot den 16. Het was toen daar volkomen rustig. De minister had dien dag de begroo ting voor 1843 bij de cortes ingediend, waarbij het voor stel gevoegd is, om, tot dekking van liet bestaande tekort, eene leening van 600 millioen realen (75 millioen guldens) te sluiten. 's GRAVENHAGE den 24 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is inge komen eene koninklijke boodschap, ten geleide vau een ont werp van wetwaarbijingevolge art. 57 der grondwet het jongste traktaathetwelk tusschen de Nederlandsche en Belgische gevolmagtigden is gesloten tot geheele uitvoering van het tusscheu de beide Rijken gesloten verdrag tot schei ding enz. van 19 april 1839, aan de goedkeuring der Ka mers wordt onderworpenvermits dat traktaat afstand en ruiling van grondgebied bevat. Dit ontwerpmet de daar toe behoorende stukken is verzonden aan de afdeelingen. Men verneemt, dat, ten gevolge van het met Belgie gesloten traktaat't welk zoo wel hier te landeals in Bel gie alvorens te worden geratificeerd, aan de wetgevende vergaderingen ter goedkeuring is aangeboden, de in Neder land gelegene domeinen, welke onder het beheer stonden der Brusselsche-bank weder onder het beheer van Nederland zullen worden gesteld. Ten aanzien van het aandeel van Belgie in de openbare Nederlandsche schuld, waarvan het bedrag, hetwelk volgens het traktaat van 1839 op het grootboek van Belgie behoort te worden overgebragt bij dat zelfde traktaat is vastge steld op vijf millioenen guldens renten is bepaald: dat daar van 400,000 zullen zijn eene vaste blijvende rente ten voordeele vanNederlandvoor de aan Belgie verleende handels-voordeelen dat 600,000 jaarlijksche renten zul len strekken voor de kapitalen, ingeschreven op het Brus- selsche bijboeken andere in Belgie te huis behoorende

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1