MIDDELBÜRGSCME C O IJ SI A IV T. N*. 142. Zaturdag 1842. 26 November. BESTUREN en AD M1NISTR ATI EN De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Beboefcigen maakt bij deze dankbare melding van de na volgende ontvangene giften, den to dezer, van F. B. P. f6, en den 24, van B. f 20. Middelburg, den 25 November 1842. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINSVoorzitter. M. J. BOONESecretaris. NIEUWSTIJDINGEN. ZDttttechlanb. FRANKFORT den 20 november. Het Russisch gouver nement heeft aan dr. Lilienthalsedert drie jaren rabbijn te Riga, den last opgedragen de 16 gouvernementen waar Is raëliten wonen te doorreizen en hen op eenige hervormingen voor te bereiden te gelijk echter met de verzekering dat deze op de uitoefening van hunne godsdienst in de tegen woordige vormen niet de geringste inbreuk zullen maken. Ook zou hij benoemd zijn om aan de regering een plan tot doel treffende oprigting van Israëlitische scholen in alle gemeen ten voor te leggen. Dr. Lilienthal is van Munchen geboor tig, 28 jaren ond en een man van groote kennis en be schaving, die bij zijne geloofsgenooten in hooge achting staat. De openbare afkondiging van den firman, waarbij vorst Alexander Ghika als hospodar van Wallachye ontzet wordt, heeft den 1 dezer te Bucharest plaats gehad. Daarop hield de groot-ban Georg Philippesko eene toespraak aan den com missaris der Porte, Azw/èr-effendiom hem de plegtige ver zekering te geven, dat de provisionele regering het zich ten pligt zou stellen haar ambt met de meeste getrouwheid te vervullen. De grootste rust en orde bleven door geheel het land heerschen. Ook de firman der bevestiging van den nieuwen vorst van Servie, Alexander Georgevvitschis den 7 dezer te Belgrado afgekondigd. De van daar ontvangen brieven laten weinig goeds verwachten indien zij niet door partijzucht in de pen zijn gegeven. Zij zeggen namelijk dat de jonge prins slechts in naam zal regeren maar dat IHutsischde hoofdaanlegger van den opstand niet voornemens is het roer der zaken uit de handen te geventerwijl hij den vorst en het land wet ten denkt voor te schrijven zonder zelf eenige kennis van zaken te hebben. Omtrent hem wordt verder herinnerd hoe hij gedurende den vrijheidsoorlogden krijg voor eigen re- kening voerde om straatroof te bedrijven en zijnen moord lust te bevredigen. Men legt hem onder andere gruwelen ten laste, dat hij eens zijn eigen zoon heeft willen vermoor den, en de moeder, die zulks nog in tijds belette, zooda nig mishandelde, dat zij kort daarna stierf; dat hij een be diende van zijnen stiefvader omgebragtzijne vrouw verstoo- ten en die van een ander met geweld tot de zijne gemaakt heeft. De regtvaardige straffen, hem voor dit een en ander door vorst Milosch toebedeeld, zouden hem toornig gemaakt en de hoofdaanleiding tot de door hem gevoerde oppositie gegeven hebben. Aan vorst Michael is, naar het schijnt, ui: Petersburg de raad geworden, zich vooreerst rustig te houden en geene pogingen tot herkrijging zijner waardig heid aan te wenden. Hij heeft Semlin verlaten, om eene reis door het Banaat te maken. Bij de afkondiging van den firmanis opgemerkt, dat geen der vreemde consuls daarbij tegenwoordig was; zelfs zouden zij eenparig geweigerd hebben in eenige de minste betrekking met de nieuwe bewindhebbers te treden. Volgens de jongste berigten uit Konstantinopel her nieuwde zich daar het geruchtdat de Porte voornemens was die hoofdstad met vestingwerken op de wijze der rondom Parijs aangelegdete omringen. JfvAiikrijft. PARIJS den 21 november. Ons hof van assises heeft eer gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Hourdequin en an dere ambtenaren van de prefectuur van de Seinedie sedert .veertien dagen als beschuldigd van zich te hebben laten .omkoopen en van andere bedriegelijke streken, voor dat bof te regt stonden. De gezworenen hebben twee der beschul digden vrijgesproken. Hourdequin en twee anderen zijn daarentegen ten minste op sommige hun ten laste gelegde punten, schuldig verklaard, doch met verzachtende omstan digheden. Iiourtjequin is tot eene gevangenisstraf van vier jaren en de beide anderen tot zulk eene straf van drie jaren veroordeeld. Met de brieven en dagbladen vanBombay, heden over Jtlalcha en Marseille per buitengewone gelegenheid aangebra^t heeft men berigten ontvangen aangaande de krijgsverrigtingen der Engelschen In Indie en China. De tijdingen uit China zijn met her stoomfregnt Sesostris saugebragt, en gedagteekend uit Nanking, van 31 augustus, en uit Houg-Kong, van 10 september. Daaruit blijkt dat aan het aangekondigde traktaat niets meer ontbreekt dan de bekrachtiging des keizersen niemand twijfelt er aan of de zelve zal onverwijld zonder aarzelen volgen. Verscheidene regementen zullen voortaan blijvend garnizoen houden te Hong-Kong. Twee of drie fregatten zullen voorts het He- melsche rijk in toom houden r~ eenige stoombooten zullen de gemeenschap onderhouden met de vijf havenswaarvan het vrije verkeer aan Engeland is toegestaan. Het verkrij gen van deze zoo voordeelige en voor China vernederende voorwaarden is een gevolg van nieuwe veroveringen door de Engelsche wapenen gemaakt. Den 20 julij had namelijk het Engelsche smaldeel, 70 vaartuigen sterk, het anker gewor pen voor de stad Chin-Keangfoo. De landingstroepen on der de bevelen van lord Salhonn vonden weinig tegenstand doch de brigade van den linkervleugel onder de bevelen van den generaal Schoeddevond de Tartaren vast besloten om tot het uiterste tegenstand te bieden. De Tartaren betwistten eiken duim grondseen goed on derhouden vuur makende van de wallen der stad. Eindelijk heeft men de stormladders tegen de 25 voet hooge muren aangebragt, en 15 minuten later wapperde de Engelsche standaard van de bastions. Bij dezen aanval zijn 170 man van de zijde der Enhelscben omgekomen en daaronder nog al eenige officieren. De Chinezen hebben 1000 man verlo ren. Het smaldeel is weder verder de rivier opgevaren inde rigting van Nanking. Den 6 augustus nam hetzelve post voor de muren der stad met oogmerk om dezelve te bom barderen. 14,000 Tartaren maakten daar het garnizoen uit. Men maakte reeds aanstalte om de krijgsverrigtingen te begin nentoen de Chinezen een parlementair zonden. Den 15 knoopten de Chinesche groot-commissarissen de onderhande lingen aan over een traktaathetwelk dan ook den 26 tot stand is gekomen. Het Chinesche gouvernement schijnt de gevol- gen van eene tweejarige schorsing van deszelfs handel zeer te gevoelen De tijdingen uit de Indien luiden mede zeer gunstig voor de Engelsche wapenen. De generaal Pollock heeft, na de bekende noodlottige bergpassen doorgetrokken te zijn, den 13 septeraher Ukbar-khan, aan het hoofd van 16000 man, aan getroffen, die vast besloten scheen om hem verder den door- togt te beletten. De vijand had zeer voordeelige stellingen ingenomen en heeft hevig gestreden zoodat men dikwijls de door hem bezette punten met geveld geweer heeft moeten in nemen. Ten laatste zijn zij echter volslagen op de vlugt ge dreven in handen der Engelschen drie vaandelstwee stuk ken geschut en een aanmerkelijken voorraad aan krijgsbehoef ten achterlatende. Het verlies van de Engelschen is 32 ge sneuvelden en 130 gekwetsten. Den 16 heeft de generaal Pollock bezit genomen van Bale- Hissar. Verscheidene van de in januarij II. op de Engel schen gemaakte krijgsgevangenen zijn daardoor bevrijd. Het grootste gedeelte der gevangenen schijnt echter door de Af- ghanen meer noordwaarts gezonden te zijn, naar Bamebean men clacht hen echter spoedig te zullen kunnen verlossen. Men heeft eene afdeeling van 700 wan afgezonden om hen op te sporen, Kabul moet derhalve in handen der Engel schen zijnzoo als ook in de Malta Times gemeld worde. De generaal Nott heeft zijnen togc met eert gelijk gunstig gevolg voortgezet, Na een vorspoedigen marsch van 200 mijlen heefc hij een leger van 12000 Afghanen geslagen, daarna Ghnznee ingenomen en vernield. Hij heeft daar 327 Cipaijesche gevangenen gevonden en in vrijheid gesteld. Eu- ropesche gevangenen waren daar niet. De generaal Englandalsmede de tweede divisie blijven noordwaarts trekken doch dezelve schijnen nog geene ont moetingen van eenig gewigt gehad te hebben- Er zijn geene nadere telegrafische berigten uit Katalonie ontvangen. Den 17 wist men aan de noordelijke grenzen dier provincie nog niets meer, dan dat de troepen te Bar- celona hevig tegen de opstandelingen hebben gestredenwier aantal men op 14,000 begrootte. Wat de opstandelingen eigenlijk beoogden, wist niemand. Sommigen meenden, dat eene ligting der militieanderen dat een met Engeland te sluiten handelsverdrag de altijd onrustige en revolutionnair gestemde bevolking dier stad tot het uiterste had gedreven. De Gazetle de France maakte gisteren de opmerking dat al ware het ook dat de schatten welke men hoopte te vinden, niet meer in den thans uit de diepte der Seine op gewonden Telemachus voorhanden waren, en hetzelve niet ati. ders meer dan eene lading timmerhout bevatte, de heer'7>y- lor evenwel nog eene zeer groote dienst aan Frankrijk be wezen zou hebben, deels door het oplossen van het proble- ma of hec im r mogelijk zoude zijn eene bewerking van zulken omvang tot stand te brengendeels door het vaar water van de Seine bevrijd te hebben van de -.hinderpaal -die hetzelve sedert eene halve eeuw belemmerde. Na deze opmerking liet gemeld blad wijders nog volgen Te Duinkerken wordt mede eene ophaling bewerkstel ligd en ook daar zijn hec wederom Engelschen die zulks ten uitvoer brengen. Zie hier hoe het dagblad van Duinker ken ons verhaalc, dac zij te werk gaan. Gekleed in een ge waad van caoutchouc, waarin zij geheel gewikkeld zijn, terwijl zij evenwel door twee voor de oogen geplaatste glaasjes volkomen op den bodem der zee kunnen zien en ademhalen door eene lange buis, die, op de hoogte van het voorhoofd geplaatst, uitsteekt tot boven water, van waar de lucht hun door eene perspomp wordt toegezondenlaten zij zich door raiddel van eenige ballast in de diepte der zee nederzinkenen halen alzoo de goederen uit het Engel- ssche schip the Damehetwelk op den overtogt van Dundee naar Duinkerken, op eene bank gestoten hebbende, gezon- ken is. In eenige weinige schofttijden hebben dez. iuijters, ten getale van slechts twee, reeds 1000 pakjes ^aren en linnen uit het schip opgehaald. Een gedeelte dezer goede ren zal binnen kort in het openbaar worden geveild." Belgte, B USSFL den 22 november. De zaak betreffende den mooi door den heer Caumartin op den heer Slrey gepleegd heeft aanleiding gegeven tot een diplomatisch incident. Het slagtoffei en de beklaagde geboren Franschen zijnde, moeten de vervolging en kennisneming van de misdaad, naar luid van eene onlangs door de kamers goedgestemde wetonder worpen worden aan de hoven of regtbanken van de woon plaats der beklaagden. Het is uit dezen hoofde, dat de marquis de RumignyFransche gezant aan ons hof, gevraagd en bekomen heefc mededeeling van alle door de Brusselsche autoriteiten bijeengebragce stukken en voorloopige beschei den. Die stukken of derzelver expeditien zullen opgezon den worden paar Parijs, alwaar de definitive instructie zal plaats hebbenal de getuigen zullen derwaarts geroepen worden. In een soortgelijk geval is onlangs nog eens dezelf de wijze van handelen gevolgd. De heer Aimé Slrey was 29 jaren oud; hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De worsteling was ontstaan uit verscheidene onderlinge bij herhaling gewisselde beleedigende uitdrukkingen, en de kamp schijnt zeer levendig te zijn geweest, w°anc'de heer Caumartin had een allerhevigscen rottingslag in het aange- zigc bekomenen de roksknoopen met afgescheurde flarden der kleeding van den heer Sirey lagen over den vloer ver strooid. Alleen de heer Lavillettesecretaris en vriend van den heer Sirey, was bij deze vechtpartij tegenwoordig, en was verre af er de uitkomsc van te voorzien. Na een geneesheer te hebben ingeroepen, die terstond ha{ nuttelooze van alle hulpdienst ontdekte, heefc de heer Cau martin nog tegenwoordigheid van geest genoeg gehadom zijn valies te gaan haleneene vigilante te nemen die hem naar de Mechelsche poort heefc gebragt, alwaar hij post paarden genomen en zich naar de grenzen begeven heefc zonder ander oponthoud dan noodig was om van piarden te verwisselen. Het gisteren hier ter stede verspreide geruchtdat de heer Caumartin gearresteerd washad geen grond. Na de grenzen te zijn overgegaan is hij te Breda aangekomen. Men heeft gezegddac de ex-generaal van der Smis- sen in vrouwen-kleederen uit de gevangenis was ontvlugt. Dit is geenszins het geval geweest. Zie hier hoedanig de zaak zich heefc toegedragen, volgens het verhaal van detj heer Ernst van der Smissendie gisteren tot 34 uren ge vangenzetting is veroordeeldwegens het bevorderlijk zijn aan de ontvlugcing zijns vaders. Nadac hij had besloten de vlugt te beproevensloeg de vader zich den mantel zijns oudsten zoons om de schouderj, terwijl de jongste zoon die dezelfde grootte heeft van mevr. van der Smissende' kleederen zijner moeder aantrok. Alzoo tusschen zijnen va der en zijnen broeder Ernst geplaatst zijnde, vertoonden al le drie zich aan het hek der gevangenis, hetwelk zonde? eenige moeite voor hen werd geopend. ilcbedantien. 's GRAVENHAGE den 23 novemberIn de zitting van de Tweede Kamer der Staten-.Generaal van heden is na eenige woordenwisselingen, met 26 t.egen 18 stemmenbe-" paald, dat de benoeming van den griflier der Kamer, die heden plaats zou hebben, tot 11a het vaststellen der nieuwe instructie voor dien griffier, waarover nog dezen dag in commité-generaal kon worden beraadslaagdzal worden pita gesteld. Gisteren zijn bier berjgtep uit de .Oost-Indische bezit.' tingen ontvangen, die van treurigen inhoud zijn en hoofd zakelijk op het volgende nederkomen: Den i2 augustus II, is te Soerabaija een hevige brand ui;» gebarsten, in een steenen gouv.ernerpents pakhuis, gebezigd wordende tot het entrepos,eren van lijnwaden en andere goe deren mee dit gevolgdac het lojtaalmet al het daarin opgeslagene, jn weinig tijds eene prooi der vlammen is ge- worden. Volgens ontvangen opgaven worde de geheele daar door veroorzaakte schade op p. m. 1,150,000 geschat. Naar de oorzaak van den brand wordt uiteenloopend gegist; daar het lokaal reeds ten 3 ure gesloten en daarin nooit met licht gewerkt werdvermeenen velen de ramp te moeten coeschrij. ven aan de onvoorzi.gcighe.id van eenige werklieden, dien dag tot het aanwitcen van den gevel gebezigd naarjjien bat dak of wel de daaronder tot digcheid geplaatste kadjangmacren het eerst vuur hebben gevat, hetwelk jt[?h met kooyejjl hg! De abonnements-prijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, met uitzondering van Iluwelijkf- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1