MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T. JV\ 141. Donderdag 1842. 24 November. BESTUREN ex ADMfNISTRATIEN. Stbuectcntie. NI Eli VVSTIJI) ING EN. SJuitöchliiuö. JVatifcvijiL iaelgie. HfibctlattDcu, •De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vd<ir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijk.- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is/t 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den i December aanstaande, des middags ten twaalf ure, ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOOMEN, staande op den Straatweg tusschen de Steden Vlissingen en Middelburg. Zullende de conditiën dier Verpachting van heden af, op de Griffie dezer Stad, voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 No vember 184.2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan het Koninklijk beslui: van den 13 Februarij 1819, Lett. M3 waarbij is gearresteerd geworden een plan van verevening vati de achterstallige Interessen, op dezer Stads Obligatien verschuldigd op den 25 November aanstaande, des namid dags ten 2 ure, op het Raadhuis, in het openbaar zal wor den overgegaan tot de uitloting van Honderd stuks Kans biljetten van de Stedelijke Ilentelooze Schuld te zamen een kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 17 November 1842. De Commissie voornoemd. PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 18 november. Uit Petersburg schrijft men van den 10 dezer, dat dien dag de Newa weder geheel vrij van ijs was, zoodat de gemeenschap weder was hersteld. Te Berlijn wordt een buitengemeen sterke courierwis- •sel tusschen die residentie Londen en Weenen opgemerkt. Ook spreek men daarvan de voorgenomen bijeenroeping eener nationale synode, wier taak het wezen zou haar advies uit te brengen wegens de bepaling der leerbegrippen van de Pro- itestatitsche kérk ten einde langs dien weg een einde te ma ken aan de menigvuldige moeijelijkhedenwelke de uiteen- ■loopende formulieren der verschillende partijen en secten de regering en het godsdienstig publiek veroorzaken. Uit Mentz wordt van den 12 gemeld, dat voorde cor rectionele regtbank aldaar 26 personen zullen te regt staan welke zijn beschuldigd van bekend te zijn geweest met het bestaan van een, tegen de veiligheid van den Staat gesmeed complot, en zulks niet ter kennisse van de bevoegde over heid te hebben gebragt. Men vermoedtdat dit regtsge- vding gedurende verscheidene dagen de regtbank zal °bezig houden. Het Osnabrugsche vlek Vörden is in den nacht van 13 op 14 dezer door een zwaren brand geteisterdwaardoor de kerk, het raadhuis het schoolgebouw 61175 woonhuizen in de asch zijn gelegd. LONDEN den 19 novemberDen 24 october heeft op het eiland Madera een vreesselijke storm gewoed, gepaard met hevige stortregens, zoodat er onder anderen te Funchal de hoofdplaats van gemeld eiland behalve aan de ter reede liggende schepen, aan een 2ootal huizen aanmerkelijke scha- •de is .toegebragt. De inwoners dier stad hebben, op weini gen na, het leven kunnen bergen, maar velen van die der andere plaatsen op het eiland zijn niet zoo gelukkig geweest. 'Het verlies van wijn en granen in de bergplaatsen is ontzet tend ook zijn gatische wijnbergen door de zee verwoest. Bij de treurige gesteldheid der Portugesche (fihantien vreest ,tnen, dat de gevolgen dezer rampen naauweiijks hersteld .zullen kunnen worden. De schade, die de Britsche handelstand door het ver gaan van den Oost-Indievaarder Reliancenabij Boulogne, geleden heettis nog grooter, dan men eerst had gedacht. De waarde van schip en lading wordt thans op niet minder dan 250,000 p. st. of 3 millioen Nederlandsche guldens be groot. Van de 27,000 kisten thee waarmede het schip bevracht was, waren, volgens de laatste berigten 2,500 gereddoch deze bevonden zich allen in eenen zeer bescha digden toestand. PARIJS den 19 november. Naar men verzekert, zal de zitting der wetgevende kamers den 9 januarij, en wel door den Koning in persoonheropend worden. Men deelt thans officieel het sluiten van het bewust j protocol in de volgende bewoordingen mede De vertegenwoordigers van Groot-Brittanje, Oostenrijk, Rusland en Pruissen hebben zich laatstleden donderdag, 10 dezer, te Londen vereenigd, om over het traktaat van 20 december 1841 betrekkelijk het beteugelen van den Neger- handel te confereren. Naardien de Fransche regering haar vast besluit had doen kennen om dit traktaat niet te ratificeren, hebben de vier gevolmagtigden na van de weigering van Frankrijk eenvou dig nota genomen te hebben, uit naam hunner respective ho ven verklaard dat zij al de artikelen van dat traktaat hand haafden, en het protocol definitief sloten," In den avond van 1 dezer zijn te Algiers twee zware schokken van aardbeving gevoeld zoodat de inwoners uit hunne huizen vlugtten. Voorts geven de berigten uit Alge- rie verslag van de groote werkzaamheden, sedert eenigen tijd tot vergrooting en verfraaijing der stad Blidah aangewend. Eene der fraaiste Turksche moskeen aldaar is in eene Chris tenkerk herschapenen door den aartsbisschop van Bordeaux in tegenwoordigheid van den bisschop van Algiers en vijf an deren gewijd. Door den gouverneur-generaal Bugeaud is den 1 dezer eene dagorder uitgevaardigd, waarbij de plegtige wijze der ont vangst van den hertog van Aumaie, bij zijne aankomst te Al- giers, voorgeschreven wordt. Volgens eene alhier ontvangen telegrafische depecheis de zitting der Spaansche cortes den 14 dezer geopend zon der dat de regent daarbij tegenwoordig was. Te Barcelona is de rust den 13 dezer ernstig verstoord. Dertig werklieden hebben eenige fusten wijn door eene der poorten willen binnenbrengen, zonder de regten te betalen. Het volk heeft zich aan hunne zijde gevoegd, de wacht is ontwapend en een soldaat geo'ood. Nadat versterking was aangerukt zijn 14 menschen gearresteerd, en is de redacteur va» het dagblad Bopublicane in de gevangenis geworpen. Maar den volgenden morgen verlieten de arbeiders hunne werkplaat sen en doorkruisten de stad, terwijl de nationale garde, tot welke ruim 10,000 hunner behooren weigerde zich door de troepen te laten aflossen. Deze laatsten hebben zich on der de wapenen geschaard en op een der pleinen werden 6 stukken geschut geplant. Dewijl de poorten den 16 geslo ten warenwist men te Figuières niet wat verder was voor gevallen maar het is denkelijk tot een gevecht tusschen de troepen aan den eenenen de nationale garde en het volk aan den anderen kantgekomen naardien men hoorde schieten. BRUSSEL den 20 november. Wij vernemendat de heer Aimé Sirey, zoon van den beroemden regcsgeleerde van dien naam, heden nacht doodelijk is gekwetst geworden. Van het concert de groote harmonie komende, trof de heer Sirey in een huis der rue des Hirondelles den heer de Caumartin aan uit Parijs. Ten gevolge van eene vrij hevige woordenwisse ling tusschen deze beide heeren bfagt deze laatste hem om streeks het hart een steek toe met eenen degen die hij uit zijnen wandelstok trok. De heer Sirey had nog slechts den tijd om uit te roepenik ben gekwetst," waarop hij plot seling nederviel en weinige oogenblikken daarna den geest gaf. 's GRAVENIIAGE den 21 november. De Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal woensdag aanstaande des mid dagshare werkzaamheden hervatten en aanvangen met het benoemen van eenen nieuwen griffier voor die Kamer. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. aan den kapitein ter zee .7. C. F. van Son en den kapitein-luitenant ter zee D. H. Kolf jr., op derzelver daartoe gedane verzoe kenmet den laatsten december aanstaande eervol ontslag uit het vaste korps officieren der Nederlandsche marine verleend onder toekenning respectivelijk aan dezelven van de titulaire rangen van schout-bij-nacht en kapitein-ter-zee, buiten be zwaar van 's Rijks schatkist, en onder toekenning met 1 januarij 1843 van het aan derzelver tegenwoordige rangen verbonden pensioen. Ook heeft Z. M, bij besluit van denzelfden dag aan den kapitein bij het korps mariniers J. J. Gertlermet den laat sten december aanstaande, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleendonder toe- kenning van pensioen. Z. M. heeft, bij besluit van den 16 september jl. 10. 145goedgekeurd de door de algemeene synode der Ne derlandsche Hervormde kerk in hare zitting van den 20 julij II., vastgestelde verandering van art. 38 van het reglement op de vacaturen alsmede op de beroeping en het ontslag van predikanten wordende daarbij alsnu bepaald datin dien in eenige gemeente een jaar van gratie wordt waargeno men de beroeping aldaar twee maanden voor het eindigen van dien tijd zal moeten geschieden en datindien een emeritus verklaard predikant, gedurende eenigen tijd, voor de dienst moet zorgen, de aansta!te voor de beroeping ter zuner vervanging twee maanden voor het eindigen van dien tijd een aanvang zullen moeten nemen, terwijl de beroeping zelve zal plaats hebben zoodra het emeritaat is ingegaan. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning, een blijk willende geven van hoogstdeszelfs bijzondere tevreden heid over het in de maand julij 11. alhier gehouden algemeen muzijkfeest, uit eigene middelen, aan de maatschappij Tot bevordering der Toonkunsteene som van 600 geschonken ter gedeeltelijke bestrijding van de aanzienlijke kosten voor dat feest aangewend. Het heeftnaar wij vernemen H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje behaagd den boekverkooper K. Fuhri alhier eene diamancen doekspeld te vereeren als een'bewijs der tevredenheid van H. K. H.over de zorgen, welken door genoemden boekverkooper bij voortduring besteed worden aan de uitgave van het jaarboekje Aurora. ZAANDAM den 17 novemberGisteren vierde de vrij- mecsalaar-loge Anna Paulowna alhier, in tegenwoordigheid eener deputatie uit het Groot-Oosten van Nederland, bene. vens een aantal regerende meesters uit verscheidene werk plaatsen in den omtrek en verdere genoodigden en bezoe kershaar vijf-en.twintigjarig bestaan. Het was ten 7 ure in den avond, dat de loge getooid naar tijdsgelegen heid en versierd met eene zuilprijkende met de namen der 19 stichters, waarvan er nog 5 in leven zijn werd ge opend door den regerenden meester. Na gebruikelijke pleg- tigheden door den secretaris het verslag van de lotgeval- len der loge sedert vijf-en-twintig jaar gedaan zijndebetrad de loge-redenaar het spreekgestoelte. Hij schetste. Het doelde strekking en leering der ordeen betoogdewel ke gevoelens de broederen bij deze plegtige gelegenheid be hooren te vergezellen," op eene uitmuntende wijs, tot ge noegen van allen. Na de logewerkzaamheden volgde een luisterrijk banket, bij welke gelegenheid een belangrijk ge tal liederenvoor deze hoogtijd-viering vervaardigd onder de leiding der kapel, werden aangeheven. Deze feestvie ring, ademende een' geest van liefde voor het schoone en goede, en eene zucht tot heil van het menschdom, verdient in de jaarboeken der vrijmetselarij te worden opgeteckend waaraan het niet zal ontbreken. DORDRECHT den 21 november. In den morgen van den 19 is eene bouwmanswoning, onder Ridderkerk, met al de zich daarin bevindende gewassenbouw- en melkgereed. schappen en bijna alle meubelen, niettegenstaande de-spoe dig en krachtdadig aangebragte hulp, door brand vernield; de oorzaak was onbekend. GOES den 21 november. Te Sint Jan-Steen (5de district van Zeeland), heeft op den 17 dezer een allerbedroe vendst ongeluk plaats gehad in de woning van den timmer man G. Rottier. Terwijl deze namelijk afwezig was, ver liet ook zijne vrouwin den morgen van dien dag ten ein de in de buurt melk te halen, hare woning, daarin achter latende hare twee kinderen (meisjes) waarvan het oudste ruim 4 jaren, het .jongste ongeveer 3 maanden oud was. Na slechts 10 minuten keerde zij weder, doch werd bij het openen der deur eensklaps getroffen door het gezigt van de in volle vlam staande wieg, waaruit zij wel dadelijk het hulpelooze kind nam, en het vuur dat deszelfs kleederen van onderen had aangestoken bluschte doch het kindje was deerlijk geteisterd. Naauweiijks had zij echter in hare mee ning dit kind geredof haar naar het oudste kind zoekend oog valt op een voorwerp dat aan den anderen kant van de wieg lag. Het was het zielloos en misvormd overschot van haar oudste dochtertje. Waarschijnlijk heeft het oudste bij den haard (van welke de wieg verre genoeg verwijderd stond) aan de kleederen vlam gevaten naar de wieg toegeloopen aan dezelve het vuur medegedeeld. Den volgenden dag is ook het jongste kind bezweken. Wij behoeven wel niet te beschrijvenhoe de ouders en de moeder vooral gesteld zijn, en zullen wel niet noodig hebben te waarschuwen tegen onvoorzigtigheid. MIDDELBURG den 23 november. De jongste berigten uit Spanje zijn de volgende Madrid 15 november. De heer Olozaga is tot president van het congres benoemd en zulks met eene meerderheid van 8a tegen 41 stemmen verkregen door den heer Acuna oud-presidentwelke door de ministeriele partij is voorgedragen. De heer Cortina is met 80 stemmen tot vice-president benoemd. Perpignan 19 november. Een brief uit Barcelona van een kavallerie-officiervan den 18 behelst het volgende Na een bloedig gevecht zijn wij genoodzaakt geweest de stad te ontruimen. De inwoners hebben zich van het ge schut meester gemaakt; wij bivouakkeren sedert twee dagen aan den voet der wallen de Engelen-poort is bet eerst door de nationale garde ingenomenzelfs vrouwen waren mee lansen gewapend de Atarazanas-Momjuich de haven wordt nog door detachementen linietroepen bezet. Men

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1