MIDDELBURGSCfSe p COÜRA IV T. N°. 140. Dirigsdag 1842. es^eow 22 November. JTuvfctjc. TE OT- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. SasitscjUlflnÖ. tTuoot-ijiittaujc. Belgie- jHebcrlAtiDcn. V M^i «BS;. - i BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis der Ingezetenen dat de gelijke benaming van de Letters der Buiten-Wijken met die der vijf eerste Binnen-Wijkendoor het menigvuldig •weglaten van het woord Ambachtonophoudelijk aanleiding tot verwarring gevende zoo tot wegneming van het daaruit voortvloeijend ongeriefals tot eene verbeterde indeeling tevens van eerstgemelde Wijkenin verhouding met derzel- •vet grootte en uitgestrektheidde navolgende bepalingen zijn vastgesteld •i. De vijf Buiten.Wijken zullen, bij opvolging van de Letters der Binnen-Wijken, met behoud zoo veel mo gelijk van derzelver Nummers, de volgende Letters verkrijgen, te weten: De Wijk D. Letter R. n C. S. IL T, A. U. n E. V. 2. De Wijken A en E (U en V) zullen derzelver te genwoordige grenzen behouden. .3. Aan de Wijk B (T) zal worden toegevoegd de thans ouder Wijk C (S) ressorterende oppervlakte, omge ven door de Oostzijde van den Veerschen Rijweg, den Veerschen Singelde Westzijde van den ouden Veer schen Weg en de Zuidzijde van den Veerschen Water gang. 4, Aan de Wijk C (S) zal worden toegevoegd de thans ouder Wiik D (R) ressorterende oppervlakte, omge ven door de Oostzijde van den Noord Straatweg, den Noord Singel en den Nadorst weg tot aan het limiet van de Gemeente St. Laurens c. a. 5. De verschildering der Letters en Nummers zal, buiten kosten der Eigenaarsplaats hebben vóór den eersten Januarij aanstaande, op welk tijdstip de nieuwe be naming en verdeeling dezer Wijken zal worden inge voerd- En noodigen Burgemeester en Wethouders de Bewoners of Eigenaars der bij bovengemelde verandering betrokken Per- ceelen bij deze uitom de verschildering van de Letters en Nummers dier Pcrceelen aan de daarmede van -Stadswege belaste Personen ongestoord toe te laten en van af dep eersten Januarij aanstaandede respectivelijk over de be trokkene Wijkenonder welke zij woonachtig zijn, aange stelde Wijk- en Buurmeesters als zoodanig te erkennen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 No vember 1842. •Burgemeester eu Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C l U S. SMIRNA den 21 'october. Gisteren is alhier de tijding •ontvangen, dat de stad Pergamus, 20 uren ten noorden van Smima gelegen, den 15 het cooneel is geweest van eene over- stfoominggelijk men die sedert menschen geheugenis in dat land niet beleefd heeft. De rivierdie midden door de stad onder eene oude maar nog zeer hechte brugvan Genueschen bouwtrant, loopt, is ten gevolge van hevige regens in korten tijd zoodanig gezwollen, dat in minder dan éón uur bijna de lialve stad vernield werd. Het geheele Turksche kwartier is omvergeworpen en meer dan 400 menschen mannen vrou wen en kinderen, zijn daarbij omgekomen. Verscheidene per sonen klommen, om hun leven te redden, op de daken of op boomenmaar werden weldra door den aandrang van het wa ter weggesleept. Het huis van den gouverneur en de ge vangenis, beiden steviger gebouwd dan de overige huizen, konden het geweld der golven niet wederstaan. De onge lukkige gevangenen, die zich daarin bevonden, hebben al len het leven verloren. Honderd-vijftig huizen en een groot aantal winkels zijn vernield en vele fa mi tiendie alles ver boren hebben, zijn aan de grootste ellende ten prooi. Ge heele kudden vee zijn verdwenen en ook in het veld zijn een :aanta'i arbeiders omgekomen. De geheele uitgestrektheid vau de ramp is voor het oogenblik nog niet te overzien. HAMBURG den 15 november. Volgens eene daaromtrent igedane aankondiging bedroegen de ontvangene giften eer za ke van den grooten brand, op den 31 october omstreeks 4,320.000 M. B. (nagenoeg 3,845,000). LONDEN den i<S november. H. M. de koningin en prins Albcrt bevinden zich nog op het kasteel van Walmer. Daar het weder gunstiger geworden is, doen zij kleine uitstappen in den omtrek en hebben onder anderen ook Dover bezocht. Prins Albert heeft inet een ligt vaartuig een kleinen zeetogt gewaagd. Volgens de Lissabcnsohe brieven, van den 5 dezer, was het decreet wegens de uitgifte van schatkistbiljetten ein delijk na lang aarzelenuitgevaardigd. De openbare amb tenaren zullen die, voor twee derden hunner salarissen, in betaling ontvangen, terwijl hun het overige derde in klinken de munt zal worden voldaan. Men heeft berigten van de Kaap de Goede Hoop, tot den 9 september. Het blijkt daaruitdat de gouverneur dier kolonie, sir Ceorge Napierzich zeer tevreden heeft betoond over de wijze waarop de luitenant-kolonel Cloete eene schik- king omtrent de zaken der uitgewekenen van Port-Natal heeft tot stand gebragt. Een deel der bewoners van de Kaapstad hebben hem door een geschenk van zilverwerk hunne erken, j lelijkheid betoond. Wegens het aan de Kaap de Goede Hoop verongelukte schip IVaterlookapitein Ager (zie ons vorig no.) verhaalt een ooggetuige de volgende vreesselijke bijzonderheden Nadat de rollende golven twee of driemaal over het schip waren heengegaan stortten met vreesselijk gekraak de drie masten ter zijde. Nu werden de hokken der veroordeel den geopend en stormden zij op het dek. Omstreeks 50 sprongen dadelijk over boord, doch slechts 15 of 20 bereik ten den oeverterwijl al de overigen verdronken. Weldra had een tooneel plaats, hetwelk ik mijn leven lang niet ver geten zal. Duizende menschen stonden op den oever, maar konden niec de minste hulp verleenen (welligt ook omdat zich geen JVoltemade onder hen bevond die onder gelijke omstandigheden in diezelfde baai zijn leven voor de redding zijner medemenschen ten offer bragt,) De angstkreten der ongelukkigendie zich slechts op een steenworp afstand van het strand bevonden, waren hartverscheurend. Elke zee, die over het schip kwam, sleepte er een 12tal weg, die natuurlijk verdronken. Een half uur later brak de IVaterloo in tweeën. Nu was het oogenblik vreesselijk. Hen die nimmer aan God gedacht hadden, of misschien Zijnen naam alleen in hunne verwenschingen hadden uitgesproken hoor de men met gevouwen handenZijne bescherming inroepen. Men zag soldatenvrouwen, die hare kinderen aan de borst klemden en dan in den afgrond zonken. Het gezigc van eene dier vrouwen zal mij steeds levendig in de gedachten blijven. Met de eene hand hield zij zich aan eene plank vast, met de andere drukte zij een klein kind aan haren boezem. Het hart brak mij bij haar angstgeroep. Eindelijk kwam een golf en overstelpte beiden. Ik zag een man, die zijne vrouw en zijn kind omhelsde, dan met. dez<tn naar den afgrond ging, en kort daarna zelf weder bovenkwammaar alleen. Eene sloep was later bezig, om nog zoo veel schipbreukelingen als mogelijk was op te visschen. Nog veel meer bijzonder heden zou ik kunnen mededeelen maar genoeg is het te zeg gen dat na anderhalf uur van de IVaterloo niets meer te zien was, en dat van 330 menschen, die daarop geweest waren, 250 hun graf in de golven hadden gevonden." PARIJS den 17 november. Het protocol der mogendhe den voor de ratificatie van het traktaat van 1841, ter we ring van den slavenhandel, is, volgens sommigen, den 7, volgens anderen den 10 dezer gesloten. Zooveel is zeker dat de Fransche ministers dit verdrag alsnu niet meer kun nen ratificeren. Men verzekert thans, dal de heer Quizot met den eersten onderhandelingen zal openen, ten einde de nog bestaande en verbindende overeenkomsten van 1831 en 1833 te wijzigen. De jongste berigten uit Madrid tot den 10 november melden, dac de aanstaande opening der cortes slechts door eene commissie namens den regent zou geschieden, en er dan ook geene openings-aanspraak zou gedaan worden waardoor men de lange discussien over het adres van antwoord wilde vermijden. Aan don Juan van Halen worden wreedheden ten las te gelegdgelijk aan die door welke Zurbano zich zoo vele vijanden op den hals heeft gehaald. In een dorp in de om streken van Taragona zou hij een inwoner hebben doen fusil leren op de bloote verdenking van in betrekking tot de op roerige bende te staan. Ook zou aldaar een geestelijke, op zijnen lastin verzekerde bewaring zijn genomen. In een brief uit deze hoofdstad leest men de volgende bijzonderheden nopens koning Lodewijk-Filips De bewoners en tafelgasten van het paleis merken op dat er sedert eenigen tijd eene aanmerkelijke verandering plaats heeft in de gewoonten en de gemoedsgesteldheid van Lodewijk- Filips. Hij is onderhevig aan lang aanhoudende afmattingen smartelijke hoofdpijnen. Eertijds sliep hij gemakkelijk in en naar welgevallen, hetzij in zijn rijt-uig, wanneer hij van Neuilly naar St. Cloud reed hetzij in de billardkamer van het paleis en terwijl men aan zijne zijde leven maakte. Voor zoo veel zijnen slaap betrof, had hij de menschelijke natuur leeren beheerschenhij waakte-den geheelen nacht en sliep over dag bij tusschenpozen wanneer hij eenige oogenblikken te missen had. Tegenvvoord-ig lijdt hij aan eene doorgaande slapeloosheid die hem onverdragelijk wordt. Wanneer hij bij toeval eens kan slapen, haalt hij moeijeliik adem, en ge voelt zich bij zijne ontwaking zeer afgemat. Deze staat van slapeloosheid 'baart bekommering aan de dagelijksche bezoekers van het paleis en vrienden des konings; zij zijn niet minder verwonderd over de algeheele verandering die er in de gemoedsstemming van Lodewijk Filips heeft plaats gegrepeu. Men weet hoe voorkomend zijne officiële beleefd heid was. Hij ontving de dames met de hoffelijkheid dieasn het tijdperk zijner eerste jeugd herinnerde. Thans hinderen hem de bezoekers en hij ontvangt ze met koelheid. Lodewijk-Filipsdie zoo gaarne een gesprek voerde en het zoo gaarne alleen gaande hield, spreekt bijna niet meer. Zijne stem, die sedert drie of vier jaren oudachtig en een weinig bevende werd, is somtijds zoo onduidelijk en ,dof dat men zeer digt bij hem moet zijn om hem te kunnen ver- staan. Men is getroffen door den tegenzin, dien hij voor alles gevoelt. Niettemin gaat hij voort met alles door eigen oogen te zien, met alles te willen weten; want hij schijnt zich alleen staande te houden door eene ©verwikkeling van alle springvederen zijner verbazende werkdadigheid. De kracht der gewoonte is zoo sterk, dat hij niet op houdt de dikke schrijfboeken, waarvan hij eene onschatbare verzameling heeft bijeengebragten die als het ware de vak ken van zijn geheugen vormen met noten aanteekeningen opmerkingen en anecdoten te verrijken. Deze schrijfboeken bevatten zeer aantrekkelijke bijzonderheden omtrent de voor naamste personen van het tegenwoordige tijdvak, vooral om trent degenen, die sedert het jaar 1830 ministers waren; zij wemelen van spreuken en gedachten over de verborgen, ste en de meest beschamende zwakheden der menschelijke na tuur en over de kunst om menschen te besturen. De stijl is zeer schilderachtig en vormt eene ware Babelsche verwarring in dezelfde afdeeling somtijds in dezelfde zinsnedevindc men Engelsch, DuitschRomeinsch Italiaanse!)Cala- breesch Siciliaansch Spaansch en meer andere talen. 11e: schrift van deze boeken is zeer net en duidelijk de punctuatie is met naauwlectende zorg in het .pog gehou den. Maar sedert eenigen tijd valt het schrijven aan Lodewijk- Filips moeijelijk en wordt hem lastig; hjj werkt langzaam; hij vervalt meer dan ooit in herhalingen en verdrinkt onvol- ledige denkbeelden in eenen vloed van woorden. Niettemin is hij nog altijd gezet op de zindelijkheid zijner schrijf boeken en slechts weinige dagen geleden gaf hij zijn misnoegen te kennendat men er een inktvlak op had laten vallen." BRUSSEL den 18 november. In de afdeelingen der ge- deputeerden heeft men de begrootingen in overweging ge- nomen. Eene zeer groote meerderheid verklaart zich stel lig tegen het verhoogen der belastingen door middel van eene vermeerdering der additionele centimes. Gisteren heeft de correctionele regtbank uitpraak ge daan in de zaak dergenen die beschuldigd worden van het ontsnappen van den generaal van der Smissen te hebben be werkt. 'sMans echtgenoot, die afwezig Is, is bij verstek veroordeeld. Tegen zijnen zoondie in verzekerde bewa ring is gesteldis eene gevangenisstraf van 24 uren uitge sproken. Een der gevangen-bewaarders is tot eene gevan. genis van zes maanden verwezen. De verdere aangeklaag den zijn vrijgesproken. 's GRAVENHAGE den 17 november. Heden is rn deze residentie de altijd gedenkwaardige verlossing des jaars 1813 herdacht, met het uitsteken van vlaggen uit de openbare ge bouwen. Z. Exc. de minister van finantien heeft in opzettelijke overweging genomen de verschillende gapingen en onnaauw- keurigheden, welke de toepassing der thans bestaande ac- cijnswetcen gedurende eene reeks van jaren In die wetten heeft doen ontdekken, en de gouverneurs aangeschreven, om dit onderwerp tot een punt van hun opzettelijk onderzoek te maken waarbij, met behoud overigais van de beginselen der verschillende wetten op de accijnsmiddelen het volgende in aanmerking zou moeten komen1het vervangen der min duidelijke redactie van sommige wets-artikelen door eene be tere redactie; 2, het wijzigen of intrekken van zoodanige bepalingen, welke kunnen worden beschouwd het rijk geen meerderen waarborg op releveren, en de belastingschuldigen aan dikwijls moeijelijke formaliteiten onderwerpen en 3 het aanvullen der bestaande wetten met zoodanige bepalingen welke zouden kunnen strekken tot eene betere heffing der middelen, of die ten gevolge van de vorderingen, welke de industrie sedert de daarstelling dier wetten heefc ge. maakt, noodzakelijk zijn te achten. - Het schip Prinses Svphiagevoerd door kapitein A. J. Verschuurvan Rotterdam naar Batavia, gisteren van Hellevoetsluis in zee gegaan, heeft aan boord, om naar Java over te voeren, een detachement, sterk 100 onder-officieren en manschappen, onder bevel van den van verlof terugkee renden kapitein der infanterie F. D. Odyk, van het Oost- Indische leger, en voorts den isten luitenant der infanterie .7. Liesz, de 2de luitenants der infanterie E, C. van Daa-. len en F. H. Beval, de officier van gezondheid 3de klasse dr. F. IV. A. Stampa en A. Sc hu lts.en 2de klasse J. C. A. Krebs. AMSTERDAM den 18 november. In de eergisteren al hier, door de Nederlandsche Handel-maatschappijgehouden veiling van 34,496 kranjangs en kanassers, 479 kisten en 13 vaten Java suiker, is alles circa 2 boven taxatie contant verkocht, en heeft den prijs van f 2i| tot ƒ35^ gegolden. Men verneemt, dat er gisteren, in de fabrijk van den heer Dixonaan den Zandhoek alhier, een droevig ongeluk gebeurd is. Zekere werkman, Cr.rcl f Vilhelm Langschri/it

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1