MIDÖELBÜRGSCHE O IJ R A -• - - n 7' N°. 139. Zaturdajr 1842. Besturen en administratien. 19 Noyeiübei*. f 'v I-I i3dic«bmrtkiti0cti. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al de belang hebbenden dat het Suppletoir Kohier No» 2 van het Pa- tentregtDienst l8||, iste Kwartaal, door den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie, executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belas tingen is Verzonden, En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den i8 No vember 184a. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij den Raad dezer Stad voorloopig,is gearresteerd eene Stippletoire Rol, voor de ontvangst der Belastingen op de Fouragien over 1842, en dat die Rol van heden af, tot en met den 2 December aanstaande, ter Stedelijke Griffie ter lezing zal liggen, des morgens van tien tot twaalf ure, ten einde de belangheb benden in de gelegenheid zouden zijn zich met hunnen aan slag bekend te maken alsmede dat aldaar eene Bus is ge plaatst tot de ontvangst der reclamatienwelke zij zouden mogen uoodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rol Ln te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 18 No vember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. •BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kenhis van elk en een iegelijk wien zulks aangaatdatgedurende het herstellen der Noordpoortbrughet Kantoor van Inklaring voor de Plaatselijke Belastingen bij afwijking van Art. 6 der Ste delijke Ordonnantie, zal gehouden worden aan de Seispoort j zullende niet te min de invoer van Boter aan de Noord- poort, over de aldaar te liggen Noodbrug, kunnen plaats hebben. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 No vember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. ^bweirtciitié. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de •gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan het Koninklijk beslui: van den 13 FebrUarij 1819, Lett. Ms waarbij is gearresteerd geworden een plan van Verevening van de achterstallige Interessen, op dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 25 November aanstaande, des namid dags ten 2 ureop het Raadhuisin het openbaar zal wor den overgegaan tot de üitlotihg van Honderd stuks Kans biljetten van de Stedelijke Rentelooze Schuldte zamen een kapitaal opleverende Van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 17 November 1842. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. N1KIWSTIJDINGEN. Uu^lanb. 'PETERSBURG den 5 november. Sedert gisteren zijn er Sbruggen over de Newa wegens den ijsgang afgebroken» He- 'deti liggen al de kanalen onzer stad reeds toegevroren. De >koude is echter over liet algemeen niet sterker dan zij zich ireeds in Noord-Duitschland 'vertoont. De thermometer wijst '-namelijk 4 graden onder nul. ITet blad 'de Noordscbe Bij befigtdat men te Peters- ïburg bij het fabriceren van gaz tot straat- en buisverlichting «cue gewigtige verbetering heeft ingevoerdwaardoor deze •tot nog toe zoo ingewikkelde èn gevaarlijke bewerking bui tengemeen vereenvoudigd en volkomen vrij van gevaar ge worden is. Gemeld blad telt de volgende voordeelen der nieuwe wijs van bewerking op zonder echter vérder in de bijzonderheden derzelve te treden: „Men kan het gaz uit steenkolen, teer, olie, talk en alle vette of olieachtige stof fen trekken. De prijs van het gaz wordt de helft minder. De inrigting van den toestel in het groot kost zeer weinig. Het is niet iioodig het gaz in een ie persenook is ér ter bereiding van hetzelve geene stoommachine noodig. De toe- stel levert in een half uur eene gelijke hoeveelheid gaz als de oude in zes en een half uur, en 4 menschen verrigten met den nieuwen toestel zooveel als 40 met den ouden. Eindelijk wordt, tot zuivering van liet gaz, slechts éene zeer onbeduidende hoeveelheid kalk vëreischt.4' 2Duit0chlanl>. BERLIJN den 10 november. De zittingen Van de com- missien uit de provinciale stenden zijn heden gesloten nadat men het derde voorgestelde 'ontwerp van wetbetreffende het gebruik der aan particulieren toebehooreiide stroomen tot bewatering der landerijen behandeld en tot een gewenscht einde gebragt had. De leden derzelve zijn vervolgens bij den koning toegelatendie eene aabspraak tot hen rigtte welke op alle aanwezigen den aangenaamsten indruk maakte. De koning gaf aan de Commissien niet enkel Zijne tevreden heid over haren thans Voltooiden arbeid te kennen maar be tuigde ook zijn bijzonder genoegen over de werkzaamheden der gezamenlijke landdagen van 1841, en zeide onder ande ren, dat de stenden niec alleen als verdedigers van de reg- ten des landsmaar ook als geboren raadslieden der kroon beschouwd moesten worden, omdat men van hen bovenal vrijmoedigheid eti onpartijdigheid mogt verwachten, FRANKFORT den 11 novemberIn een berigt Vair de Poolsche grenzen, van den 1 november, leest men onder an deren het volgende De tijdingen van den Kaukasus luiden op Verre na zoo ongunstig niet voor de Russische wapenen als men het in buicenlandsche bladen heeft doen voorkomen» Intusschen er kennen de Russen, dat zij eenige ofschoon niet belangrijke verliezen geleden hebben en dat een nieuw stelsel van in sluiting der vijandelijke streken aangenomen is waardoor ineti den oorlog wel niet spoedigermaar met minder opof fering van menschenslevens ten einde hoopt te brengen te meet daar dien ten gevolge aan de bergbewoners alle toevoer van elders afgesneden is." KEULEN den 14 november. Op den 9 dezer is te Min den in het oude regerings-geboüw brand ontstaan, waardoor hetzelve, in den tijd van 3 uren, met een groot gedeelte der zich daarin bevindende acten en papieren, eene roof der vlammen is geworden. Een timmerman is bij dien brand omgekomen en 2 andere personen Zijn gewond geworden. ©root-iSrittatije. LONDEN den J3 november. Het dagblad the Sun deelt eene vertaling van de proclamatie mede, die de keizer van China den 5 junij jl. heeft uitgevaardigd en waarin ook naar het oordeel van dit blad zinsneden voorkomen, die, ofschoon in den gewonen, zonderlingen Chineschen stijl vervat maar al te veel waarheid behelzen. Na jammerlijk geklaagd te hebben over de rampen welke de Engelschen over het Hemelsche keizerrijk brengen, welks provinciën zoo als hij zegtzij als waterrotten binnensluipen laat de keizer zich aldus hooren Waarlijk ik gisp en verfoei mij zeiven, van mijn arm volk nog niet van al die ellende te hebben bevrijd. Er is geen rust meer voor mijdag noch nacht. Generaals gou verneursonder-gouverneurs, burgerlijke en militaire over heden van al de provinciën hebt medelijden met de smar ten van uwen keizer en verzuimt geene poging om het lijden des volks te doen ophouden. Ik de keizerben uw he melsei: opperhoofden waak voor uwe belangen. Ik heb den invoer van het vergif (de opium) verboden dat de levensdagen van mijn volk verkortte ik was dit aan de ge dachtenis van mijnen vader, ik was dit aan mij zei ven ver schuldigd Wat had men van eenen keizer gezegd onbe kwaam genoeg om het leven zijner onderdanen niet te kun nen bewaren? De barbaren, gefnuikt in de hoop op groo- te winstenhebben dat verbod beantwoord met plundering verwoesting en moord. Gij allen, hoofden, dienaren, sol daten, gij die met mijne gunsten zijt overstelpt, vuurt den ijver des volks aan en dat een iegelijk die lafhartig ge noeg is om te deinzen, dadelijk worde afgemaakt. Als zul ke bevelen worden uitgevoerd, zullen alle aanvallen wor den afgeslagen. Onder de menigte mijher onderdanen zijn mannen van hart en talent. Zij moeten zich toeleggen, om de verlorene steden te herwinnen, de schepen der barbaren in brand te steken, de hoofden der roovers te vatten, en aan alle vreemdelingen te doen weten, dat zij de Engelschen overtuigen, dat hun berouw en hun beter gedrag voor hen eene bron der grootste gunsten zijn zal," JraMkrifii. PARIJS den 14 november. De minister voor de openba re werken heeft door zijne goedkeuring de aanbesteding van het vak van den ijzeren spoorweg van Parijs naar Belgie voor zoo ver die over het grondgebied der Seine iooptbe krachtigd. Die aanbesteding had den 7 november 11. aan de heeren ShenvoodËngelsChe aannemers, met een rabat van 7 percent plaats gehad. Alle maatregelen zijn voor het on- middelijk aanvangen der werkzaamheden genomen. Heden, maandag zullen de werklieden zich reeds op het terrein be vinden. Men heeft thans bij het Fransèhe legereh met name bij de korpsen die in Algiers gediend hebben, eene vrijwil lige inschrijving geopend voor het óprigten van een bronzen standbeeld te paard vair den hertog van Örieansop het voor naamste plein der stad Algiers. De maarschalk Vallée staat aan het hooft der commissie, die belast is, om de gelden op te zamelen en voor het goed gebruik daarvan te waken. Onze bladen zijn sedert eenige dagén opgeVuld ttiet Verslagen van het voor het hof van assises gevoerd wordend proCes tegen ettelijke geëmployeerden bij de prefeCtuUr» die beschuldigd worden zich sedert jaren aan knevelarijen te'heb- ben schuldig gemaakt, en te dien einde ettelijke plannen vati onteigeningen vart huizen tot dê verfraaijing Van Parijs, tê hebben verduisterd of vervalscht. Wij hebben al wederom eenen brand van aanbelang tè vermelden i den 9 dezer is de suikerraffinaderij van den heet David te Bordeaux geheel door de vlammen verteerd» Allé pogingen alle ijver van het brandwezen hebben niets mogen batende vijf verdiepingen der raffinaderij zijn geheel uitge brandhet woonhuis alleen is behouden eh ook de gereed schappen zijti gered maar voor tusscben de 170 en 190,000 franken aan suiker is er weg. Zoo veel men kan nagaati is de brand aan geen moedwilmaar aan ëenig tot dus verrè nog onbekend ongeluk te wijten. Uit Montreuil (Pas-de-Calais) Wordt geschréven, dat den 12 dezer, ten 3 ure in den morgen, het Engelsche drie mastschip the Reliance van Canton in China komende eti met thee geladen, op de küst gestrand is. De equipage, de passagiers daaronder begrepenbestond uit IIÖ personen, ohder Welke 27 Chinezen, 20 Nederlanders en 8 of 10 vroü- wen. Al de menschen zijn in de golven omgekomenuit genomen 8 mannen, die het gelukt is aan land te bre'ngen doch van welke sedert nog 2 overleden zijn. De koopwa ren zijn wijd en zijd over eene oppervlakte van 6 kiiomèters verspreid. De gendarmerie heeft bevel om het strengste toe- zigt te houden. België. BRUSSEL den t5 november. Sedert donderdag Wo'rdeh de meubelen uit het paleis van den Prins van Oranjechan'j koning der Nederlandeningepakt, om naar Holland verzon den te worden. Hetzelfde geschiedt te Tervueren. De stallen van het paleis des Prinsen van Oranje, welke tot de inrigting van eenen baz&r gediend hebbenwordeil thans ingerigt tot eene manege voor de afrigting Van de paarden der regementeh kavallerie» flc&csrlan&cn. *s GRAVENHAGÊ dén 15 november. Wij hebben réde nen om te gelooven dac het verblijf van den generaal Vato der Smissen op ons grondgebieddoor de regering 'niet zai gedoogd worden, eti dat, dien ten gevolge, voornoemde persoon ook reeds Maastricht verlaten heeft en naar Aken vertrokken Is. Ons land kan geene verblijfplaats Zijn voor hen die de gevestigde orde van zaken in naburige .Staten bedreigen. Ne derland en Belgie zijn naburen, die elkander over en wedeï daaromtrent behooren te kunnen vertrouwen. De regering des Konings zal in alle opzigten het beginsel der nu geheel bevestigde scheiding van Belgie ernstig hand havenen daardoor zal op nieuw blijken, dat die regering met echt nationale gevoelens bezielden bovendieu Vati het gewigt doordrongen isplegtig gesloten traktaten na te leven, niet slechts naar den letter, maar ook naar derzel- ver geest. (Ned. Nieuwsblad.) Men verzekert, dat Z. M» de Koning HH. Exc. de ministers van buiten- en van binnenlandsche zaken in Belgie de heeren graaf de Briey en Nothombbenoemd heeft tot grootkruis der orde van den Nederlandscben Leeuw; dat Z. Exc. de Belgische generaal Prisse begiftigd is met het groot kruis der orde van de Eikenkroon, en dat de heer Dujardin Belgisch commissaris, verheven is tot kommandeur der or de van den Nederlandschen Leeuw. Voorts verneemt men, dat onze minister vati buitenlandschê zaken, alsmede de minister van finantien Rochussenen de minister Van justitie van Halldoor den Koning der Belgetl tot grootkruissen der Leopolds-orde benoemd zijn. -* Z. Exc. de minister van finantien heeft ter algèmeetie kennis gebragt, dat het bedrag der uitgegeven schatkistbil jetten op den 1 dezer bedroeg eene som van 5,606,400, en dat onder dit bedrag begrepen was een kapitaal van ƒ9000, uitgegeven ondér dagteekening van den t december 1841, welke alZoo met 1 december 1842 moeten afgelost worden, waaromtrent door de houders, vöór den 1 dezer, geertekens is uitgebragt nopens de plaats waar en de wijze hoe zij hun ne betaling wenschen te erlangen, en dat mitsdien deze stuk ken uitsluitend ten kantore van den agent vati het ministerie van finantien te Amsterdam ter aflossing kunnen aangeboden worden. De inspecteur vatt dê geneeskundige diëtist dèr landmag? heeft alle apothekers, Nederlanders Vart geboorte» die ge negen zijn om als apotheker van de 3de klasse in de garnizoe nen of hospitalen hier te lande te worden aangesteldverwit* tigd dat daartoe gelegenheid bestaatmits zij zich vdór den 15 december aanstaande bij verzoekschriftop zegel geschre ven en portvrij in te zendenen Ha daarop bekomen ant* woord, iii persoon bij hem inspecteur aan Zijn bureau alhier, in het lokaal van het magazijn van geneesmiddelenaanmel den tot overlegging van bewijzen wegens hunnen ouderdom füsscheü de 20 en 25 jaren, ongehuwden staat en Vold&tlS diénstpligtigheid aan de nationale militie; wegetis hunne stu diën graad van bekwaamheid goed zedelijk gedrftg en gézOfi' de ligchaamsgesteldheidzoodat zij voor alle militaire diens ten geschikt zijn, waarna zij bij een aan het bureau van helft inspecteur af te leggen vergelijkend ekamen bewijzen van be kwaamheid voorde verlangde betrekking zullen moeten geven i?V lÖ^i Wëi= 5»

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1