MIDDELBURGSCHE COÜ RA W N°. 136. Zalurdag fe: 1842. 12 November. A sp BESTUREN en AD MI NIS TR ATI EN £21 a a v £">cït uuxiu0. NIEUWSTIJDINGEN. Duits diUufc. Jfvatifcrijfi. Bijzondere Inrigtingen. De abonncments-prijs dezer Courant is f 2 -jb voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekcndmakingenwaarvan de prijs van dén tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaat sen zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het derde kwartaal van 1842. Middelburg, den 12 November 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG b engen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen, dat op Maandag den 14 November aanstaande en volgende dagen eene algemeene Brandschouwing aan alle de HuizenPakhuizen en Gebouwen door de Generale Direc tie over het Brandwezen vergezeld van-den Heer Commis saris van Politie zal worden gehouden en manen mitsdien een ieder aan om voorschrevene Ambtenaren in derzefver be trekkingen behoorlijk te erkennen in zijne Woningen en Ge bouwen coe te laten en inspectie te laten nemen, mitsgaders derzelver uitspraak omtrent het aanleggen verbeteren en veranderen der Vuurplaatsenschoonmaken van Schoorstee- nen verleggen van Brandstoffen als anderzins ten spoedig ste naar te komen, en in alles zich naau wkeurig te gedragen, overeenkomstig de bestaande Reglementenvan Politie en op het Brandwezen; zullende op de nalatigen en overtreders worden toegepast de straffen en boeten, bij gemelde Regle menten vastgesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Octo- ber 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. FRANKFORT den 1 november. Van de Turksche gren- zen wordt onder dagteekening van 26 octcber gemeld Volgens een zoo even uit Bucharest aangekomen berigt, heeft men daar door eenen Tartaar uit Konstatitinopel de tij ding ontvangen, dat de sultan den hospodar van Wallachije vorst Ghikavan die waardigheid ontzei heeft. Dit besluit der Porte is een nieuw bewijs van hare voortdurende zwak heid die zich aan iederen invloed onderwerptzoodra men haar slechts van de regte zijde weet aan te tasten. Het is namelijk blijkbaar eene concessie aan Rusland, hetwelk, ge- lijk men weet, reeds vroeger door zijnen commissaris, den overste Duhamelden val des vorsten heeft trachten te be werken." Volgens berigten uit Weenen begon in Servie bij de bovendrijvende partij eenige bezorgdheid te heerschen, ver mits tot den 24 occober te Belgrado nog niet ontvangen was het bevelschrift des sultans, waarbij, zoo als vroeger ver zekerd is, de benoeming van den nieuwen vorst van Servie •bekrachtigd zoude zijn. PARIJS den 7 november. De geest in de noordelijke de partementen geopenbaard tegen het verdrag met Belgie wordt niet gelijkelijk door geheel Frankrijk gedeeld. Uit Lyon en Bordeaux zijn integendeel bij de regering vertoogen ontvan gen welke op zoodanig een verdrag aandringen. Men heeft over Marseille, met de brievenmaal yan Bombay van 1 octoberberigten uit China ontvangen tot den 26 julij en van Aifghanistan tot den 3 september. In China hebben de Engelschen weder begonnen aanval- lendervvijze te handelen. Den 21 junij is het smaldeel de ri- vier Yong-'t ze-Koeng opgezeild aan welker oevers Nanking ligt. Alvorens daar te komen moet men evenwel eerst eene talrijke linie forten passeren. Reeds waren den 16 eenige daarvan door de Engelschen bemagtigd waarbij 384. stukken geschut in hunne handen zijn gevallen. •De berigteti uit Aifghanistan houden indat de generaal "Noltden 10 augustus, aan het hoofd van 7000 man Can- dahar heeft verlaten en naar Kabul is opgebroken. De ge neraal England is te gelijk in eene tegenovergestelde rig- -iiflg opgebroken en was den 26 3iigustus te Quettah. Hij bad met 4000 man 140 mijlen afgelegd, zonder eenigen te genstand te ontmoeten. Dè generaal Pollock heeft in de drie eerste weken van augustus zijne troepen gebragt tot aan Gien. damuk, op 26 mijlen van Kabul, ter plaatse waar de berg passen een aanvang nemen. Deze generaal heeft den 24 au gustus de Affghanen, die in zijne nabijheid ten getale van 2000 man, hadden post gevataangetast en na een gevecht van vüf uren uiteen gejaagd. Voorts heeft hij verschillende dorpen eu vestingwerken vernield. Den 5 september zou hij verder voortrukken. Het doel van deze ondernemingen is om de vrijheid van de krijgsgevangenendie in handen der Affghanen zijn, te erlangen, de eer der wapenen te herstellen en na deze uitkomsten verkregen te hebben het land weder te ontruimen. Tijdens het vertrek van deze berigten maakte de cholera vele slagtoffers te Bombay en te Calcutta. Men leest in de Revue du Havre Een landbouwer uit de omstreken van Neufch&te!langs een ladder in zijne schuur geklommen zijnde om naar zijn bed te gaan, dat uit eenen hoop hooi bestond, werd den volgenden morgen dood gevonden door zijne vrouwwier smartelijk geschrei de buurt van dit ongeluk onderrigte. De landman wordt door eene buurvrouw zoo goed het kon af gelegd en den volgende dag brengen eenige mannen het lijk langs de ladder naar beneden die hij een paar dagen te vo- ren nog zoo vrolijk opgeklommen was. Onder het afdragen breekt er eene sport: de eerste drager en het lijk vallen bei de naar benedenmaar hetgene den levenden zoo veel pijn gaf, deed den doode zoo veel te meer goed; want door dezen schok werd hij tot het leven terug geroepen. Een gedeelte der getuigen van deze herleving neemt ver schrikt de vlugt, eenige andere minder bevreesdhelpenden man zich uit zijn doodskleed ontwikkelen dat hem doet smoren, en brengen hem op de binnenplaats, waar de opene lucht hem doet bijkomen. Des anderen daags was de man geheel hersteld." BRUSSEL den 8 november. Gisteren had de plegcige ope ning plaats der zitting van de beide wetgevende kamers voor 1842 1843. Een weinig over één uur verscheen de ko ning in de vergadering en hield eene aanspraak waarin de navolgende zinsneden als de meest belangrijke voorkomen De leening waarin gij hebt toegestemd en welker sluiting dringend noodzakelijk werd, is aangegaan tegen eenen voor- deeligen prijsdie het bewijs levert van ons crediet. De wet op het lager-onderwijs heeft van alle kanten een onthaal gevonden dat mij volkomen omtrent derzelver uit voering gerust stelt en dat de gelukkige oplossing van eene andere gelijksoortige vraag doet te gemoet zien. De regtstreeksche onderhandelingen, die sedert een jaar met het kabinet van 's Gravenhage geopend waren, hebben eene voor alle belangen voldoende ontknooping ten gevolge gehad alle moeijelijkheden die met de scheiding der beide landen in verband staan, zijn gelijktijdig beslist kunnen wor dendit traktaat, hetwelk een aanvulsel is van dat van Lon den zal gewis het eerste onderwerp uitmaken uwer beraad slagingen. De beide Staten zijn er zonder tusschenkomst en be stuurd door eenen onderlingen geest van schikkingin ge slaagd 0111 zich bepaaldelijk in eenen geregelden toestand te plaatsen; de eerste vrucht dezer toenadering is de ondercee- kening geweest van eene overeenkomst betrekkelijk de bin- nenlandsche scheepvaart. Deze uitslag, terwijl dezelve onze betrekkingen met de Nederlanden op eenen geregelden voet brengtkan niet dan eenen gunstigen invloed oefenen op onze betrekkingen met de andere mogendheden die niet opgehouden hebben ons blijken te geven van vertrouwen eti vriendschap. De onderhandelingen met Spanje hebben in de eerste plaats tot eene overeenkomst geleid die aan 11 zal onder worpen worden, en die deze oude markt op nieuw openstelt voor een onzer voornaamste takken van nijverheid. Verscheidene voortbrengselen die den grondslag uitma ken van onzen uitvoer, zijn van onzentwege aan uitgaande regten onderworpen die door niets meer worden gebillijkt. Andere voorwerpen van vreemden invoer zijn vatbaar, zonder dat onze handel daardoor in gevaar wordt gebragt, voor eene vermeerdering van inkomende regten in het belang der nationale nijverheid en der openbare seftatkist. Indien de vorige zitting zich onderscheidt door het ge- wigt der daarin behandelde vraagstukken en door verscheidene daden van nationale billijkheid zoo vorderen die besluiten ofschoon zij onzen financjelen toestand niet in gevaar bren gen nogtans het beramen van nieuwe middelen om de open bare ontvangsten in evenwigt te brengen met de uitgaven. h Reeds verscheidene financiële wetten 'zijn u aangeboden geworden; met andere zal dit gelijktijdig met het budget van wegen en middelen plaats hebbenin afwachting dat deze wetten welke bestemd zijn om de inkomsten te vermeerde renen tevens regt te doen wedervaren aan billijke bezwa ren tegen verschillende gebreken in de bestaande wetgeving,- aangenomen en toegepast zullen worden heeft men voor- loopige hulpmiddelen voor 1843 onvermijdelijk noodzakelijk geacht," De generaal van der Smissen een der veroordeelden we gens de jongste zaraenspanning tegen de bestaande orde van zaken, is uit zijne gevangenis gevlugt. Zijne echtgenoot, die vergunning had hen? te bezoeken heeft hem vrouwen kleederen bezorgd, en het schijnt dat de generaal onder be gunstiging van deze vermolming, zonder erkend te worden, heeft kunnen ontsnappen. Zijne vrouw heeft dien nacht in het bed van den generaal doorgebragt, en is den anderen morgen weggegaan zonder dat de cipier eenig vermoeden opvattede van het gebeurde. Op zijtle aanmerking, dat zij den nacht in de gevangenkamer had doorgebragt, antwoord de zij, dat haar echtgenoot ongesteld en door haar opgepast- was geworden. Het bevel tot overbrenging van den veroor deelde naar de vesting Bouillon alwaar hij met zijne lotgê- tiooten zijne straf moest ondergaan., zou binnen weinige da gen ten uitvoer zijn gelegd geworden. 's GRAVENHAGE den 8 november. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het onderzoek voortgezet over de ontwerpen van wetuitmaken de het tweede boek van het wetboek van strafregt. Morgen zullen zij de overwegingen te dien aanzien vervolgen. Som mige afdeelingen zuilen alsdan een aanvang maken met hec onderzoek over het ontwerp van wet, strekkende tot tijde lijke verlenging van het tarief van salarissen en juscitiekos- ten in burgerlijke zaken. Wijders zal de commissie, die be last is met het opstellen van een ontwerp van instructie voor den griffier der Kamer eene bijeenkomst houden. Bij eene missive van Zijne Exc. den minister van biu- nenlandsche zaken zijn de gewestelijke besturen ten gevol ge vat) den door het departement van financien te kennen ge geven wepsch verzocht, eene opgave in te zenden van die steden en gemeentenwelke verlangen mogten van de hef fing van plaatselijke opcenten op de grondbelasting, over hec jaar 1843, te worden vrijgesteld, en mede van die, welke, voor zooveel de personele belasting over het aanstaande dienst jaar 1843-1844 betreft, van dergelijke heffing geheelofwel alleen van de twee facultacive opcenten, wenschen af te zien. De fraaije nieuwe kavallerie-kazernevoor rekening van Z. M. op Schuddegeest gebouwden waaraan geduren^ de anderhalf jaar eene groote menigte werklieden gearbeid en daardoor voor zich en hunne gezinnen brood gevonden heeft, beantwoord ten volle aan de verwachting. Men ver wondert zich over den spoed waarmede dit werk zoo goed als ten einde is gebragt; want in zevenden maanden zijn drie groote stallen voor zeshonderd paarden, srallen voor zieke paarden, medicijnkamers, vier keukenstwee smederijen, eene wachtkamer, twee politiekamers en twee provoosten voltooid, terwijl de vierde stal als bijna voleindigd kan aan gemerkt worden. D e Staats-Courant van 10 dezer behelst het volgende: Verscheidene dagbladen hebben een berigt uit Apel doorn overgenomen, volgens hetwelk dezer dagen onder hec werkvolk aan den Rijn-spoorweg cusschen Arnhem en Ede ongeregeldheden zouden hebben plaats gehad, die de tus schenkomst eener buitengewone militaire magc noodzakelijk gemaakt hadden. Wij kunnen de stellige verzekering geven dat er bij hec werkvolk aan den spoorweg in de bedoelde omstreek geenerhande ongeregeldheden^zijn voorgevallen en dat de deswege verspreidde geruchten van allen grond ont bloot zijn." ROTTERDAM den 6 november. Door de politie zijn alhier drie personen als Leendert en Johau Willem van den Broek (vader en zoon) benevens Willem Vijgenboom, alle tot de mindere volksklasse behoorende betrapc en aangehou den ter zake van het in omloop brengen van versch gesnoei de grove muntspeciën. Onder de bij hen en in derzelver woningen gevonden specien die vrij aanzienlijk zijn, bevon den er zich welke op zulk eene erbarmelijke wijze verminkc waren, dat van sommige Zeeuwsche rijksdaalders 60 k 70 cents, ja enkele nog meerder van derzelver wezenlijke waar de was afgenomen geworden. MIDDELBURG den 11 november. Dingsdag 11, is de bedijking der schorren van Vosmeer aangenomendoor den heer Dirk Dronkers alhier, voor de som van 119,000. Woensdag 11. had de persoon van J. Celdof, metse laars-bediende, behulpzaam zijnde aan het strijken van een dak in een huis in de Giststraac, hec ongeluk uit een der dak-gebinten op den zolder te vallen, aan welken val, niet tegenstaande dadelijk toegebragte chirurgicale hulp hij wei nige uren daarna is overleden, nalatende eene weduwe met drie kinderen die door dit ongeval in meerdere armoede ge dompeld zijn. {Ingezonden.) Hoe veel goeds deze en gene inrigtingen stichten kunnen welke ten algemeenen nutte zijn daargesteld, en door onder linge bijdragen worden in stand is gehouden, is ons bijzon, der dezer dagen gebleken. Wij vernemen toch dat onder anderen sedert de oprigting i ten voorleden jare, van het te dezer stede op vaste inlagen gevestigde begrafenis-fonds, reeds aan de nagelatene betrek kingen van overledenen te zamen eene som van ƒ400 is uit betaald geworden, tot welke uitkeering de directie op den duur moet zijn in staat gesteld geweest, bijzonder ten ge- i voJge der vele deelnemingen in het fonds. Aangenaam was het ons deze daadzaken het publiek te

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1