Dingsdag 8 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF, ftlaatechappij tot Hut *>ait Tt Algemeen, VERGADERING op Woensdag den 9 November 1842* des avonds ten zes ure. Foorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. De COMMISSIE tot het SCHOOLWEZEN uit het Mid- delburgsche Departement der MaatschappijTot Nut van Algemeenbesloten hebbende Prijsuicdeeling te doen aan de onder haar opzigt onderwezen wordende Leerlingenop Woensdag den 9 November aanstaandedes middags ten één uurin de Zaal der Vergaderingen van gemeld Departe mentop de Groenmarkt alhier; noodigt bij deze, ter bij woning daarvan uit, zoo wel de Leden des Departements als de verdere Deelnemers of Begiftigers van het School- Fonds bij hetzelve Departement opgerigt. Middelburg, den 4 November 1842. Namens gemelde Commissie P. de MARET TAK Secretaris. De DIRECTIE van de ZONDAG-SCHOOL berigt bij dezedat er wederom gelegenheid is om in dezelve te wor den opgenomenmits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd-Onderwijzer Goukain de Stads-Armenschoolop Dingsdag of Woensdag, den 8 of 9 dezer, des middags van 12 tot 1 ure. Middelburg, 5 November 1842. J. BORSIUS, Secretaris. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigenmaakt bij deze dankbare melding van eene, door tusschenkomst van den Heer N. H. Voorzee de Vries, Lid van genoemde Commissie onder de letter S.ontvan- gene gift van 2 Coupons 5 pCt. Nationale Werk. Schuld, zijnde No. 5805^11 7253, ieder groot 25. De Commissie voornoemd, E. Z. ERMERINS, Voorzitter. M. J. BOONESecretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Duitschlaub. FRANKFORT den 31 october. Volgens een schrijven uit Berlijn van den 28 waren daar in de laatste dagen onder scheiden Oostenrijksche kabinetscouriers-met belangrijke de- 4>eches uit Weenen aangekomen. Uit hoofde van de verzandingop verschillende plaat sen, van het vaarwater in de rivier den Rijn beneden Mentz waardoor de regelmatige stoomvaart op die rivier zoo goed als belet is geworden, hebben, zoo als van den Main, van den 27, gemeld wordt, de belanghebbenden zich officieel tot de commissie voor de vaart op den Rijn gewend reet verzoek daarin te willen voorzien. Deze verzandingen wor den grootendeels toegeschreven aan de door de Nassausche regering, voor de haven te Bieberich in den afgeloopen .zomer uitgevoerde werken. Men schrijft aan de Leipziger Allgemeine Zeitung ■van de Poolsche grenzenonder dagteekening van den 27 ■octoberhet navolgende Bijzondere brieven uit Warschau melden dat de keizer gedurende zijn verblijf te Warschau in eene zeer ontevreden stemming is geweest. De oorzaak hiervan wasdat men kort te voren bij de Poolsche bank bedriegerijen heeft ont dekt, daarin bestaande, dat men de reeds eenmaal betaalde coupons op nieuw in omloop bragt. De keizer beval het strengste onderzoek. Het bleek dat het bedrog reeds sedert ■aanmerkelijken tijd op eene groote schaal was gedreven ge worden en dat het getal der medepligtigen niet gering was. Verscheidene van deze zouden reeds op weg zijn naar Siberie. Een gevolg dier ontdekking is het ontslag van den directeur der bank en de benoeming van eenen anderen. Ook zoude de keizer door de ontdekking van dit bedrog van zijne reis naar Berlijn zijn teruggehouden." Berigten van de Tnrksche grenzen, van den 20 octo ber, melden, dat de nieuwe regering van Servie zich gereed maakte* om het uit Konstantinopel gewacht wordende besluit des sultans, wegens de benoeming van den nieuwen vorst van üerviemet groote plegtigheid af te kondigen. Reeds •waren al de in Belgrado residerende vreemde consuls ter bij woning.uitgenood igddoch had de Russische consul bereids daarvoor bedankt, en zouden de Oostenrijksche en Fransche consuls eveneens handélen. Men zegt, dat de Oostenrijksche consul in Belgrado, de Leer von Athanaskovitschover wiens loffelijk gedrag gedu rende de nog steeds aanhoudende gruweltooneelen slechts eene stem o.pgaac, van zijne regering bevel heeft ontvangen Belgrado te verlaten om daardoor aan het tegenwooordige bestuur elk uitzigt op eene erkenning van de zijde van Oos tenrijk te benemen. Uit Konstantinopel wordt nader gemeld dat de schah van Perzie de bemiddeling van Engeland en Rusland in zijn verschil met de Porte heeft aangenomenen voortsdat hij bevel heeft gegeven tot schorsing der vijandelijkheden en twee buitengewone gezanten aan de hoven van Engeland en Rus land benoemd heefc. Mirza-Dschafer-Vhenvroeger gezant te Konstantinopel, maakt aanstalten om onverwijld naar Lon den en 5e/»r»-khan om naar Petersburg te vertrekken. ©root-ISrittattfc. LONDEN den 2 november. De berigten uit Canada hou den in dat de verkiezing van een vertegenwoordiger voor Hastings van hevige oproerigheden vergezeld is geweestzoo dat verscheidene personen zwaar gekwetst geraakt zijn en men verpligc geweest is troepen uit Kingston te ontbieden. Ten slotte heeft de heer Balduin, een der nieuw benoem de solliciteurs-generanldie tot de Fransche- of oppositie partij behoort, het onderspit gedolven, en is de conserva- tive candidaat, de heer Murneymet de meerderheid van 41 stemmen gekozen. Met dezelfde gelegenheid heeft men hier brieven uit Washington en Nieuw-York tot 15 october. Hec werk der verkiezingep werd ijverig voortgezet. Tot hiertoe waren zij niet ten voordeele van den heer Clay den candidaat der Whigs uitgevallen maar het liet zich aanzien dat Nieuw-York de schaal naar zijne zijde zou doen overhellen, in welk geval hij veel kans heeft om in 1844 tot president verheven te worden. Het Fransche dagblad van Nieuw-York deelt eenen staat mede van de landverhuizers, die van den 1 januarij tot 1 september 11. alleen in die stad aan wal zijn gekomen, om zich in de Vereenigde Staten te vestigen. Dac aantal be draagt niet minder dan 66,068op weinige duizendett na allen Engelschen of Ieren. Bij deze mededeeling voegt het bedoelde blad echter de volgende treurige bijzonderheden: Wij moeten een feit vermelden, waarvan tot nu toe in de jaarboeken der Vereenigde Staten die nog kort geleden zoo schitterend waren, geen voorbeeld bestond: het is, dat een zeer aanzienlijk aantal landverhuizers naar de oude we reld terugkeert. Sedert korten tijd nemen de Engelsche pa- ketbooten bijna nog meer van deze lieden weder mede dan zij aanbrengen. Voor weinige dagen is de Thomas Cope met 120 terugkeerende uitgewekenen uit Philadelphia en de South America met 200 zoodanigen uit Nieuw-York naar Engeland vertrokken. Het waren allen kort geleden aangekomenen en de kapiteinen der vaartuigen, die ze hebben aangebragt, zijn gedwongen geworden hen weder op eigene kosten mede te nemen." De limes verheft zich in een zijner laatste nommers met verdienden nadruk tegen het schandelijk bedrog en den he- meltergendén wock-rwaaraan sommige maatschappijen in Engeland zich schiiic.ig maksndie, zoo het heet, uit phi- lantropische bedoelingen, de landverhuizing bevorderenmaar winst bejagen ten koste der ongelukkigen, wie honger of ont bering naar de overzijde van den Oceaan drijven. Hr. Ms. stoomschip Spitfire is den 10 october, op de rotsen van Halfmooukey totaal verongeluktmaar de geheele equipagie gelukkig gered. Het fregat la Belle Poule heeft den 20 october Lissa bon bereikt. De prins van Joinville en zijn broeder, de her tog van Aumalezijn aan land gestapt, om een bezoek bij de koningin af te leggen die hare eigen rijtuigen gezonden had om hen af te halen en welke, even als haar gemaal, de prinsen met de voorkomendste oplettendheid heeft ontvan gen. Den volgenden dag hebben deze een bezoek op de Engelsche schooner Lynx afgelegdwier bevelhebber hun insgelijks de meeste onderscheiding bewees. Na een kort stondig verblijf zou de prins van Joinville den togc naar Bra zilië voortzettenen, als hec gerucht waarheid behelst, dat de zuster van den keizerdonna Januaria zijne aanstaande gemalin isdie prinses naar Frankrijk overvoeren. Hec stoom schip Asmodée dat den hertog van Aumale naar Afrika moest brengen, is van buitengemeene grootte, veel langer dan hec grootste linieschip der Fransche marine, en met twintig 32pon- ders gewapend. De shah van Perzie heeft een wetenschappelijk colle- gie gevestigd, in een gebouw dac aan zijn paleis grenst, en werwaarts alle jonge edellieden uit zijn Rijk komen moe ten om zich de Fransche taal en andere nuttige kundighe den eigen te maken. Tot directeur dier inrigting is de abt Vidal benoemd, die sedert 10 jaren in Perzie zijn verblijf houdt, en tot hulponderwijzers zijn hem de heeren Tollet e n Saury toegevoegd. Niet zelden ontbiedt de shah de kwee- kelingen bij zich doet onderzoek naar hunne vorderingen en reikt belooningen aan de meesc geoefenden uit. Jxankvijfc. PARIJS den 3 november. De nieuwe gouverneur van het hotel der Invaliden, maarschalk Oudinotis gedurende eeltige dagen ongesteld geweest, echter zonder verontrus tende teekenen. In dat hotel worden thans twee duizend negen honderd en dertien bewoners gevondenwaaronder zich een kolonel, een majoor, zes-en-veertig kapiteinen, zes eerste luitenants en negen-en-veertig tweede luitenants bevinden. De afzetting van den generaal Pajol en de vervanging van denzelven door den generaal Scbastiani wordt zeer ver schillend beoordeeld, (jver het algemeen schijnt dezelve at keuring te vindencn kan men de reden niet bevroeden waarom de bewindslieden zijn gedrongen geworden om eenen bejaarden krijgsman, welke onderscheidene belangrijke diens ten aan den Staat heef; bewezen op eene dusdanige wijze te behandelen. Natuurlijkerwijze grijpen de oppositie-bladen deze gelegenheid weder gretig aan, om de bewindslieden he vig aan te vallen. Het ministeriele ochtendblad deelt in deszelfs nummer van heden een brief mede, door den generaal Pa jol aan den maarschalk Soult geschreven, en verklaart, dac de ministers zich genoodzaakt hebben gezien dien generaal te doen ver vangen uic hoofde van deszelfs achc-en-zestigjarigen ou derdom waardoor gemelde officier verhinderd werd de zoo moeijelijke betrekking, waarin hij geplaatst was, naar eisch. te vervullen. Verder beantwoordt hetzelve de dagbladen der tegenpartijwelke zich de zaak van dien generaal heb ben aangetrokken en verwijt dezen dat zijzoolanjj het bevel over de hoofdstad door den generaal Pajol werd ge voerd dien hoofd-officier altijd verguisd en als een slaaf van het bewind hebben uitgekretenterwijl zij thans denzelven op alle mogelijke wijzen verheffen en als een slagcoffer van parcijzuchc doen voorkomen. Overigens beweerc gemeld bladdac men door den generaal Pajol de betrekking van adjudant des konings aan te biedengenoegzaam heefc ge toond da'c dezelve geenszins in ongenade is gevallen. Men heeft opgemerktdat koning Leopold dezer da gen onderscheidene conferencien met den alhier residerenden Amerikaanschen zaakgelastigde, den generaal Cassheeft ge had en brengt zulks in verband met de jongste maatrege len door de kabinetten van Belgie en de Vereenigde Staten genomen, ten aanzien van de vascgestelde verhooging der door de vaartuigen dier natiën te betalen havengelden. Het Journal des Dèbats van den 4 dezer behelst hec volgende Wij zijnvolgens stellige berigcengemagtigd te ver klaren dat de door onderscheidene Engelsche dagbladen ver spreide geruchten die ook door ons zijn vermeld, wegens de betrekkingen van eenen prins der koninklijke familie met eene dame van een adelijk huisgeheel van grond zijn ontbloot." Eclgie* BRUSSEL den 3 november. HH. MM. de koning en de koningin zouden heden Parijs verlaten en worden morgen op het kasteel van Laeken ceruggewacht. De koning zal dingsdag aanstaande de zitting der wetgevende kamers ope nen, en bij die gelegenheid eene revue houden over de na- tionale-garde dezer hoofdstad, welke te dien einde door ha ren bevelhebber, den generaal Nijpels, is opgeroepen ge worden. Men begint hier meer en meer vrees te koesteren, dat eene handels-vereeniging met Frankrijk niet tot stand zal kunnen worden gebragc, aangezien zich aldaar te lande te veel stemmen tegen een zoodanig traktaat verheffen, en hec bewind zich wel gedwongen zal zien toe te geven aan hec verlangen van het meerendeel der bevolking, hetwelk door de oppositie worde opgezet. Onze bladen spreken veel van het plan van eenen ijze ren spoorweg tusschen Antwerpen en Breda. ANTWERPEN den 4november. De ongerustheid, waarin men sedert eenige dagen heeft verkeerd, ten aanzien van de .British Queen, is opgeheven, daar gemelde bodera heden omstreeks vier ure 's namiddags voor deze stad is aangeko men. Naar men voorloopig verneemt, heeft dix vaartuig met zware stormen te kampen g.ehad en is hetzelve genood zaakt geworden te Fayal binnen te loopen, om steenkolen in te nemenwaardoor eene vertraging van vijf dagen is veroorzaakt. HebedantieB. 's GRAVENHAGE den 4 november. Heden ten één ure' is de commissie van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal welke in de zitting van de Kamer van eergisteren belast ge worden is met het aanbieden aan Z. M. den Koning van de Jijst van drie candidaten voor de opengevallen betrekking van raadsheer in den Hoogen Raadbij hoogstdenzelve toegela ten om zich van de haar opgelegde taak te kwijten. Men verneemt, dac Z. M. zich spoedig met het doen der keus zal bezig houden. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben, in hare bijeenkomst van heden de overwegingen over de ontwerpen van wet, uitmakende het tweede boek van het wetboek van strafregt, voortgezet. Uit den staac der Hollandsche spoorweg-maatschappij, aanwijzende het aantal reizigers, benevens de opbrengsten' gedurende de maand october 11., blijkt, dat vertrokkeli zijn van Amsterdam 13.073, van Haarlem 10,736, van Leyden 6,893 te half weg ingenomen 401aan den Vogelzang 294 aan de Hillegommerbeek half weg Lisse en Veenenburg 765 aan de Pietgijzenbrug 290 en aan de Postbrug2j8 reizigers) te zamen een getal van 32,670 bedragende en dac de op brengst geweest isvan Amsterdam f 10,798, 90 van Haar lem f 5,646,77f en van Leyden ƒ8,033,39, te zamen f 24.479. 0^2 makende met het bedrag der vorige maanden 322,760 reizigers en de som van f 179,768, 25*. Oen 2 dezer is te Rotterdam, met goed gevolg, van 's Rijks werf te water gelaten Zr. Ms- stoomschip Merapie. HELDER den 3 november. Heden morgen zijn van hier uitgezeild Zr. Ms. oorlogs-fregat Jason, kommandant de kapitein ter zee van der Plaat, bestemd naar Portsmouth en vervolgens naar de Middellandsche-zeeen Zr. Ms. oorloos- fregat Palembang, kommandaiK de kapitein ter zee Coops' bestemd naar de Oost-Indien. UTRECHT den 2 novemberIn den avond van den 2 dezer is er in de Bodegraafsche Meije eene kapitale boeren-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1