MIDDELBURGSCIIE COURANT; «fea J N°. 133. Zaturdag 1842. 5 November. u Befcsmbm«ifmtg. JfiranfcriJfc. V'Vy*. j \'AS~ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NI EU W ST1 J D1N G E N ühiitdcftlAub. ©root-la cittanje. öclijic» ^ÉÖcrlatibcn. i£-J i* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschul digen, wegens de vervallene termijnen der Personele Belas ting over het loopende jaar, opgemaakt door den Heer Ont vanger derzelve Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 No vember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BEC1US. De COMMISSIE tot het SCHOOLWEZEN uit het Mid- delburgsche Departement der MaatschappijTot Nut van t Algemeenbesloten hebbende Prijsuitdeeling te doen aan de onder haar opzigt onderwezen wordende Leerlingenop Woensdag den 9 November aanstaande des middags ten één uurin de Zaal der Vergaderingen van gemeld Departe mentop de Groenmarkt alhier; noódigt bij deze, ter bij woning daarvan uitzoo wel de Leden des Departements als de verdere Deelnemers of Begiftigers van het School- Fonds bij hetzelve Departement opgerigt. Middelburg, den 4 November 1842. Namens gemelde Commissie P. de MARET TAK Secretaris. De DIRECTIE van de ZONDAG-SCHOOL berigt bij deze, dat er wederom gelegenheid is om in dezelve te wor den opgenomenmits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd-Onderwijzer Goukain de Stads-Armenschoolop Maandag, Dingsdag of Woensdag, den 7, 8 of 9 dezer, des middags van 12 tot 1 ure- Middelburg, 5 November 1842. J. BORSIUS Secretaris. BERLIJN den 30 octoher. In de zitting van het col- legie van gedeputeerden, van den 24, is de vraag, of een uitgebreid ijzeren spoorwegstelsel de provinciën met de hoofdstad verbindende en zich in de hoofdrigting aan de vreemde spoorwegen aansluitende eene behoefte des lands zij andermaal behandeld en ten slotte met 00 tegen 8 stem men aangenomen. Uit Stokholm meldt men, van den 18, dat in het noo.delijk gedeelte van Angermanland eene nieuwe handel stad aangelegd wordten Oernsköldsvik genaamd is. Te bevolking van deze handelstad zijn door de Zweedsche re gering een aantal voorregten aan hen toegestaandie zich daar vestigen willen. Volgens berigten uit Christiania van den 12 heeft de manschap van de Noorweegsche stoomboot Noordkaap, die zich bij het redden van een gedeelte van de bemanning van het gestrande Russische oorlogschip Ingermannland zoo verdienstelijk maakte en aan welke daarvoor een douceur van 30 spetie-daalders door den Russischen vice-consul in Christiansand aangeboden werdeenstemming daarvoor be- •dankt„omdat," zeiden zij, „zij daardoor de tevredenheid verliezen zouden welke zij thans gevoelden, van tot redding van zooveel menschenlevens bijgedragen te hebben." LONDEN den 30 october. De Times maakt opmerkzaam op de toenemende verkoeling, niet slechts tusschen. Rusland en Pruissen maar ook tusschen eerscgemelde mogendheid en Oostenrijk. Hij duidt voorts als een toekomstig gevaar aan, eene mogelijke nadering van Frankrijk tot Rusjand, al ware het, van de zijde van Frankrijk, alleen uit haat tegen En geland, De Times meent in de hevige aanvallen van een deel der Fransche pers tegen Engeland de hand der Russische .diplomatie te zien. Daar de staatkunde van graaf Molé al- ttijd gunstig voor een Russisch bondgenootschap is geweest, zoo zou eene vereenigffig van dien graaf met den heer Thiers an de aanstaande zitting, de buitenlandsche staatkunde van frankrijk naar Petersburg doen neigen. PARIJS den 31 october. Meer en meer stemmen verhef fen zich tegen het sluiten van een handelstraktaat met Bel gië, vooral in de noordelijke departementen die uit eene begunstiging der Belgische fabriekaten groot nadeel voor lnrnr.e nijverheid te gemoet zien. Gisteren is eene deputa tie uit Elbeuf voor Z. M. verschenen met bezwaren tegen het voorgenomen traktaaten nog bevinden zich deputatieh uit een aantal steden, als van Metz, Rheims Havre, B011- logneenz. in deze hoofdstad, die wenschen hunne ver- toöge'n voor den troon te brengen. Bij koninklijk bevelschrift is de luitenant-generaal Tiburce Sebastiani tot kommandant der iste militaire divisie benoemd, in plaats van den luitenant-generaal Pajoldie ter beschikking van het ministerie is gesteld. Hetgene hiertoe aanleiding heeft gegeven is, tjac die generaal geweigerd heeft eene hem opgedragen betrekking te aanvaarden, Terwijl de forten van Parijs met eeneti voorbeeldeloo- zen spoed worden voitooid houdt het gouvernement zich met den meesten ijver onledig oA dezelve te wapenen. De geschutgieterijen van Niève en vjjn Charente hebben last, om met den meesten spoed slikken geschut van het groot ste kaliber te gieten. In dé gieterij van Rtielle bemerkt men ook eene bnitengewoue drukte. De directèur levert el ke week minstens 10 kanonnen la Paixhans. Dagelijks worden de stukken beproefd, alvorens dezelve naar Parijs' worden verzonden. Daar met elk kanon 65 proefschoten gedaanwordenis het gebulder in die streken geducht. De kruidfabrijk van Angouléme is steeds werkzaam 0111 de ma gazijnen van Parijs met buskruid te vullen. Ten einde de koning in het vervolg gevrijwaard zij tegen mogelijke aanslagen op zijn levenis hier een eigen aardig rijtuig vervaardigd. Alle bovengedeelten van deze koetsnamelijk de zijstukken en rugzijn van geslagen ijzer en heoben de proef van afgeschoten geweerkogels* doorge staan. De ramen van het rijtuig zijn smaller dan gewoon lijk ook meer naar voren geplaatstwaardoor de achterzit ting meerdere ruimte heeft verkregen. Zoowel ten gevolge hiervan, als dat de in deze koets zittende persoon digt tegen den rugv/and leunt, kan men niet zien wie daar binnen is gezetennoch ook met een vuurwapen treffen. Over het geheel is de koets derwijze ingerigt, dat alle schotlinien, die door de vensters binnendringen 0111 het even van welke rigting zij komen, zich voor den achter in gezeten persoon kruissen, zonder denzeiven te kunnen treffen. Slechts dan wanneer dezelve vooroverbuigt en zoodoende nader bij de vensters komt ontstaat er gevaar, doch dit ontwijkt de ko ning daardoor, dat hij, 0111 het gejuich der menigte te be antwoorden alleenlijk den hoed voor het smalle raampje vertoont en eene groetende beweging met denzeiven maakt. Het blijft met dit al eene bedroevende zaak, dat de vinding rijkheid en de mechanische kunstvaardigheid eener natie daar toe wordt aangewend, da; zij eene machine uitvindt, bin nen welke de vorst, zonder vrees van doodgeschoten te worden, zich te midden van c?t volk kan doen rondrijden. BRUSSEL den 31 october. Een der Belgische bladen deelt het volgende berigt uit Bruggevan den 29 october medeWij hebben den terugkeer der commissarissen die door de Brugsche bandel-maatschappij naar Brazilië gezon den zijn, reeds aangekondigd. Thans bezitten wij hen, dat is de heeren van Lede, Fonteyne en hunne reisgenootenbin nen onze muren. Hunne zending is nog beter gelukt dan zij hadden kunnen vermoeden.; zij hebben met de Braziliaan- sche regering zeer voordeelige overeenkomsten gesloten, die de uitvoering van het eigenlijk oogmerk der maatschappij, het aanleggen eener kolonie mogelijk zuilen maken. Zij hebben namelijk in de provincie St. Catharina (op omstreeks 270 zuiderbreedte) eene landstreek van 400 vierkante mijlen aangekocht. Volgens hun rapport Iaat die streek in vrucht baarheid en gezondheid niets te wenschen overhet is zeg gen zij, een aardsch paradijs. Gedurende al den tijd van hun verblijf in de provincie heeft de gezondheid van "-een hunner iets in het allerminst geleden. Het klimaat is daar ook zacht en gematigd. Men denkt, dat de maatschappij van kolonisatie alhier zich thans bepaald «al vestigen." s GRAVENHAGE den 2 november. Ter aanvankelijke uitvoering van het bepaalde bij artikel 3 van het besluit van 20 october, heeft Z. M. benoemd, bij de koninklijke aka- demie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs enz. te Delft, tot administrateur, den heer C. C. Uhlenbeck gewe zen burgemeester te Voorburg tot hoogleeraar in de I100- gere wiskunde, den heer R, Lobatto, doctor in de wis- en natuurkunde, adviseur voor de zaken der maten en gewigten bij het departement van biiiiienlandsche zaken, met bepaling, dat hij gemelde betrekking van adviseur zal behouden; tot leeraar 111 de wiskunde den heer IV. L. Overduyndoctor 111 de wis- en natuurkunde, adjunct-adviseur in werktuig en scheikunde bij het departement van binnenlandsche zaken, met bepaling, dat hij tevens de laatstgemelde betrekking zal behouden. Zijnde tevens bepaald dat de heer Lipkens, staatsraad in buitengewone dienst, bij besluit van 8 januari) jl. benoemd tot directeur der gemelde akademie evenwel zal behouden zijne betrekking van adviseur in werktuig- en scheikunde bij het departement van binnenlandsche zaken. In de zitting van de Tweede Kamer der Scaten-Gene- raal van heden heeft de heer van Dam van Isselt verslag ge daan namens de commissie belast geweest met het over brengen van het adres aan Z. M. Dit verslag houdt in, dat de deputatie der Staten Generaal bij den Koning ontvangen is met alle die eerbewijzingenwaarop de bezending der Kamers aanspraak maken mogedat Z. M. na het adres te hebben aangehoordwoordelijk daarop het volgende heeft geant woord - Edel Mogende Heeren!' Voorzeker beschouw ik de liefde, cn ik voeg er bij, het geluk van het Nederlaiidsche Volk als de beste beloon ing voor mijne zorgen. Aangenaam is mij dus ook de betuiging der verknochtheidwelke ik bij dit adres ontvang. Ik merk tevens met genoegen daarin op de bl'ijken van bereidwilligheid der Staten-Generaalom mij het volbrengen mijner moeijelijke taak zoo veel mogelijk, gemakkelijk te maken. Indien ook de omstandigheden van het oogenblik te wenschen overlaten ik koester desniettemin het vertrouwen dat deze zitting goede vruchten zal dragen. Mijnerzijds zal ik het algemeen belang naar vasre begin selen, met voorzigtigheid toegepast, blijven voorstaan,eu in alle deelen van het Rijksbestuur, orde en regelmaat met kjem handhaven." Wordt besloten het adres en 's Konings antwoord te doen drukken. De voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen tot rap porteurs voor de ontwerpenuitmakende het tweede boek van het wetboek van strafregt, gekozen zijn, voor de iste afdeeling de beer den Tex voorde 2de de heer van Rappard voor de 3de de heer Verwey-Mêjanvoor de 4de de heer Uitwerf Sterling en voor de 5de de heer Bruce. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wethetwelk ten doel heeft eene provisio nele voorziening te verordenen ten aanzien van het tarief van salarissen en justitiekosten in burgerlijke regtsgedingen enz. Verzending aan de afdeelingen. Zijn ingekomen negen verzoekschriften van personen die bij de te doene keus tot griffier der Kamer wenschen in aan merking te komen. De vergadering gaat over tot het verkiezen van drie can- didaten tot vervulling der opengevallen betrekking van raads heer in den Iloogen Raad. Na eenige stemmingen zijn hier toe verkozen de heeren: mr. F. de Grevehoogleeraar in de regten aan 's Rijks athenaeum teFraneker; mr. IV. baron van Lyndenlid van de arrondissements-regtbank te Nijmegen en mr. IV. C. B. Wintgensadvocaat bij den Hoogen Raad'. Z. Exc. de minister van financien gisteren avond van deszelfs reis naar Berlijn alhier teruggekomen zijndezoo kan men binnen zeer weinige dagen de onderteekening van het traktaat tusschen Belgie en Nederland te gemoet zien. In overeenstemming met het verlangen door de com missie tot herziening der geneeskundige wetten bij het slot van haar rapport van den 23 april 11. kenbaaar gemaaktzijn bij het departement van binnenlandsche zaken onderscheidene memorien, adviesen en andere stukken ingekomen, belangrij ke aanmerkingen ter onderwerpelijke zaak mededeelende waarvan ter bekwamer tijd een gepast gebruik zal' worden gemaakt. Welligt kunnen er nog meer zoodanige worden te gemoet gezienwelker inzending dan toch nog in den loop van dit jaar verlangd wordt, ten einde zonder verder opont houd met de afdoening van dit gewigtig onderwerp een aan vang zou kunnen worden gemaakt. Bij circulaire is aan alle post-ambtenarenmet herin nering aan het bepaalde bij artikel 98 der generale instruc tieonder het oog gebragtdat uit eene bij het departement van financiën ingekomen klagt gebleken isdat op eenige postkantoren de brieven poste restante alleen kunnen worden gelicht op de uren gedurende welke het kantoor ook in an dere opzigten voor het publiek geopend is, ja dat er ambte naren zijn die volstrekt geweigerd hebben te voldoen aan het herhaalde verzoek van een reiziger, die, op het punt staan de van te vertrekken, het grootste belang had om nog vóór zijn vertrek een voor hem op hec kantoor berustenden brief te ontvangen; dat van nu af deze verkeerdheid behoort op te houden daar de uitgifte der brieven poste restante aan vreemdelingen en doortrekkende reizigers steeds den geheelen dag door en op de eerste aanvraag behoort te geschieden, en dus ook wanneer men zich daartoe op een uur dat het kan toor overigens voor het publiek gesloten is moge aanmelden Door hec departement van oorlog is lasc gegeven oni de miliciens.plaatvervangers der ligtingen van 1838 en 1839 die zich bij de regementen infanterie in active dienst bevin den onverwijld in het genot van groot verlof te stellen. Gisteren morgen ten 8 ure hebben de 3de en 4de' es kadrons van hec iste regemenc lansiersdie gedurende een jaar alhier in garnizoen gelegen hebben zich uit deze stad naar Leyden begeven, alwaar zij in bezetting zullen komen. Daarentegen is gisteren morgen ten 11 ure het iste regel ment zware dragonders uit Leyden in. deze residentie binnen gerukt. Dat regemenc werd door den provincialen-komman- danc en verschillende hoofd-officieren ontvangen. Toen het 's Koning paleis voorbij* trok verscheen Z. M.'de Koninu- door hoogscdeszelfs adjudanten omringd, op de stoep van het paleis en onderhield hoogstdezeive zich met den bevelhebber van dit korps. Het heefc de nieuw aangelegde kavalerie-ka- zeme nabij Schuddegeest betrokken. Den 11 dezer wordt eene batterij rijdende-artillerie uit Tilburg in deze stad verwacht. M. de Koning, die gedurende hoogstdeszelfs jongste verblijf te Keulen bijzonder getroffen werd door de fraaiheid van een der merkwaardigste stukken, die in de laatste jaren uit de Belgische schilderschool zijn voortgekomen de Afstand van Karei V, heeft dit voortreffelijke voortbrengsel van Cal- laiPs penseel voor zijne bijzondere gallerij aangekocht. Ook heeft Z. M. te Brussel twee schilderijen doen aan- koopendie op de tegenwoordige tentoonstelling zeer de aandacht hadden getrokken, als: een Tyroler geziftdoor Gaarne, van Parijs, en een tableau de genre de'lVildver- koopcr door Brias, te Brussel. Z. M. de koning der Belgen heeft, ouder andere de

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1