MIDDELBURGS CUE COURANT. m W. 132. Doiulerda 1842. 3 November. 3Uufrc£tcbin0.. zümis.\ BESTUREN en ADMINISTRATIEF MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. jfiicberlAttböclic NI EUWSTIJDINGEN. SmtschUub. üïe&crlandcre.. (V ï>e ahonncments-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of b|j het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels isS/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Dïngsdag den 8 November 1842, des middags ten één uur, zal, onder nadere approbatie door gecommitteerden uit de Auibachtsheeren van. Oud-Vosmeer en Vrijbergbe, in bij- zijn van den Iloofd-Ingenieur van den Waterstaac in de Pro vincie Zeeland, in het Logement van den Heer Amptte OUD-V-OSMEER, worden aanbesteed: De BEDIJKING der Schorren van Oud-Vosmeer en Vrij- bergheleggende aan de Noordzijde van het Eiland Tholen met het bouwen van een afwaterend SLUISJE zullende de Zeedijk eene lengte hebben van nagenoeg 5 100 Ellen. Deze besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod waarvan het bestek ter lezing zal liggen, zoo bij den fun- gerenden Rentmeester der Ambachtsheerlijkheden, den Heer IV. J. van Voorst Catshoek, te'Tholen, als in het voornoemd Logement te Oud-Vosmeerterwijl vier dagen vóór de be steding de vereischte aanwijzing in loco door den Ingenieur Brtmings zal gedaan worden en nadere inlichtingen te be komen zijn bij den Iloofd-Ingenieur Calandte Middelburg. Afdeeling Middelburg. De LEDEN der Afdeeling voornoemd worden verzocht bij te wonen de Algemeene Vergaderingop Vrijdag den 4 November, des middags ten e'én ure, in de Concertzaal, tot het aanhoorén en sluiten der Rekening over het jaar 1841-1842, en tot het benoemen van een nieuw Lid in het Bestuur. Tevens worden de Aandeelhouders in de Negotiatie in den Rouw der Concertzaal verwittigd dat voornoemd Bestuur dienzelfden dag, des middags ten twee ure, zal overgaan tot de uitloting van vier Aandeelenen worden zij mitsdien uitgenoodigd daafbij tegenwoordig te zijn. Namens het Bestuur J. W. van SONSBEECK Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden: Te AMSTERDAMop IVoensdag den 16 November 1842, 21,630 Kranj. en Kanass. Java SUIKER 479 Kisten DITO io,357 Kranj en Kanass. DITO 1,962 dito DITO 549 dit0 DITO Dordrecht. De Maatschappij behoudt zich echter voor, om boven dien nog 6000 Kanassers SUIKER aan de markt te bren gen te nemen uit de ladingen der eerstbinnenkomende Sche pen enindien mogelijk bij voormelde Veiling te voegen of anders ten spoedigste na den opslag, immers vóór of uiterlijk op den I December eerstkomendepubliek te ver- koopen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijde wor den uitgegeven. Amsterdam, den 15 October 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. te Amsterdam. Rotterdam. - Middelburg. BERLIJN den 27 octoberDen 4 dezer heeft Z. M. de koning een kabtnets.bevel uitgevaardigd waarvan het eerste gedeelte aldus luidt Terwijl ik eene herziening der in mijne Staten bestaan, •de verordeningen omtrent de censuur bevolen heb, wil ik, zonder het einde van dezen arbeid af te wachten, die bij zijne groote belangrijkheid langdurige voorbereiding en veel «tijd vereisclit, thans reeds de drukpers bevrijden van eene ■beperking welke door de bondgenootschappelijke wetgeving aflet voorgeschreven is, en bepaal dienvolgens, dat de in mijne .Staten -uitgegeven boekwerken, waarvan de tdkstbui ten de bijlagen, meer dan twintig vellen druks beslaat, en waarvan zoowel de schrijver als de uitgever op den titel ge- «oemd zijn, voortaan niet meer aan de censuur onderworpen zullen wezen.'" Volgens de verdere bepalingen van dit bevelschriftstrekt .deze opheffing der ceirsmir zich niet uit tot werken die in afzonderlijke afleveringen verschijnen, ten ware elke afleve ring meer dan 20 vel bedroeg en moet van ieder zonder censuur uitgegeven boekwerk, 24 uren vóór de uitgifte, een exemplaar bij de politie worden ingezonden. Voor de naleving van dit voorschrift zijn zoowel de schrijver en de uitgever, als ook de drukker, wiens naam op den titel of asn het slot van het werk moet vermeld wordenver antwoordelijk terwijl de overtreding daarvan gestraft za! worden met eene geldboete van 10 tot 100 rijksdaalders. Overigen is uitdrukkelijk vermeld dat de bestaande straf bepalingen tegen de door middel der drukpers gepleegde mis drijven en overtredingen, ook ten aanzien van zoodanige boekwerken van kracht blijven, welke ingevolge dit kabi- ncts-bevel voortaan van de censuur bevrijd zullen zijn. De HoIIandsche tenorzanger Tuyn bevindt zich steeds hier en zal eerstdaags zijne heldere stem in het opera-gebouw doen hooren. Zijne voordragt der oorspronkelijke HoIIand sche volksliederen JVien Neerlandsch bloed en Wilhelmus van Nassauweti, alsmede die van Fransche romancen en Italiaan- sche gefloreerde aria'sheeft zijnen naam bereids beroemd ge maakt. Tuyn is de. kweekeling van Bordogne en Bandèrali. Men meent hier stellig te weten, dat de keizer van Rusland heeft afgezien om den oorlog in Kaukasie offensief voort te zetten. FRANKFORT den 28 october. De keizer van Rusland is den 17 dezer in goeden welstand te Zarskoje-Selo weder gekeerd, na een weg van 1400 wersten in den ongeloofelijk korten tijd van vier en een halven dag afgelegd te hebben. Men heeft te Belgrado berigt ontvangen'dat de afzet ting van Michaël Obrenowitsch als vorst van Servie, en zij ne vervanging door Alexander Georgewitschden 10 dezer de goedkeuring van den sultan heeft verworven. De over brenger van het diploma zou tevens in last hebben Michaël het zegel en de joverige teekenen zijner waardigheid te ont nemen om die, bij de installatie, den nieuw verkozene over te reiken. Het besluit van den sultan schijnt de afgezanten van sommige Europesche mogendheden sterk verrast te hebben. 's GRAVENHAGE den 31 october. Heden heeft eene de putatie der Staten-Generaalzamengesteld uit leden der beide Kamers, op de gebruikelijke wijze, Z. M. den Koning het adres der Staten-Generaalin antwoord op de aanspraak waarmede hoogstdezelve de tegenwoordige zitting der Kamers heeft geopendovergebragt. Hun Ed. Mog. zeggen daarin onder anderen Wij mogen Uwe Majesteit onzen wensch niet verber gen, dat de Regering eerlang in staat zal worden gesteld om de nieuwe voordragten van wet betrekkelijk het verkiezing stelsel aan onze overwegingen te onderwerpen. Zij zijn van het uiterste belangen wij vertrouwen dat daarbijmet naauwgezette inachtneming der grondwettige beginselen, eene vrijzinnige doch voorzigtige toepassing derzelven ge maakt zal worden. Het armwezen verdient ten volle de aandacht van Uwe Majesteit. Het is niet te ontkennen dat de armoede ook hier te lande toeneemt. Wij hopen derhalve dat de maatre gelen welke door Uwe Majesteit worden beraamd, het ge- wenschte doei zullen bereiken, en Nederland tegen de ves tiging van bijzondere belastingen voor dit onderwerp zullen waarborgen. Hec aangekondigde te kort, Sire, wij mogen het niet verzwijgen heeft onze bezorgdheid in eene hooge mate op gewekt. Wij hopen, dat bij de aanstaande tweejarige begrooting de middelen tot bestrijding der uitgaven juister zullen wor den geraamd en dat daarbij nevens de gunstige omstandig heden ook de nadeelige kansen voor oogen zullen worden gehouden, De last onzer schulden is zoo drukkend, dat er raoei- jelijk aan eenige vermeerdering derzelve kan worden gedacht. Door spoedig werkende en doelmatige bezuinigingendoor vereenvoudiging van alles, wat voor vereenvoudiging vatbaar is; door het meer gelijkmatig vterdeelen der lasten waardoor ruimere bijdragen zullen worden gevorderd van Neèrlands -meer gegoede ingezetenen, hopen wij te geraken tot het zoo gewenschte doel, dat onze uitgaven door onze middelen wor den gedekt. Wanneer deze weg wordt gevolgdwanneer een naauw- keurig coezigt der algemèene rekenkamer eene juiste contróle over alle rijks gelden uitoefent, zal het mogelijk zijn in het vervolg een te kort voor te komen en welligt bij gunstiger omstandigheden aan vermindering onzer Staatsschuld te den ken. Maar daartoe, wij zeggen het met nadruk, moeten al le krachten worden ingespannenenmet voorbijgang van bijzondere belangen, alleen het algemeen welzijn in het oog worden gehouden. De toegezegde herziening der pensioenen wachtgelden en toelagen staat daarmede in onmiddellijk verband, en wij vertrouwen, dat de volgende tweejarige begrooting, gelijk me de eene nieuwe voordragt van wet op de pensioenen van de zucht tot bevordering van het algemeen belang ook te dien opzigte, de onmiskenbare bewijzen zal opleveren. Wij zuilen aan liet onderzoek dier tweejarige begrooting al onze aandacht wijden. - Wij gevoelen dat, bij ontoereikende bijdragen uit de Overzeesche Bezittingende noodzakelijke uitgaven door andere middelen moeten worden geti^kc. Wij zien de daartoe strekkende wfe»-ontwerpen met belang stelling te gemoeten zullen dtweiven'met naauwgezetheid over wegen. Ook wijSire zouden niets vuriger weaschen dan de lasten des volks te- helpen verligten maar wij bunnen de vrees niet onderdrukkendatbij de verminderde opbrengst van enkele belastingen en bij het lager cijfer der koloniale bijdragen op dezen oogenblik aan geene algemeene vermin dering van lasten is te denken. Wij zullen de rekeningeu van 's Rijks inkomsten en uit gaven over 1841 en vroeger met belangstelling ontvangen. Wij hopen tevensdat de rekening over het loopende jaar door de algemeene rekenkamer af te sluitenop eene een voudige wijze zal worden ingerigt, en, vergezeld van een uitvoerig verslag van het gebruik der geldmiddelen, in tijds aan ons zal worden ingezonden opdat wij door die mede- deeling tot de kennis mogen geraken van hetgeen wezenlijk gevorderd wordt. De wonden van het verledene te heelen, den nflndef gunstigen toestand van het oogenblik te verbeteren, is de edele taak, aan Uwe Majesteit voorbehouden. Daartoe kan voorzeker het gemeen overleg des Vorsten met de Vertegen woordigers des Volks medewerken; daartoe brengt ook de Regering het hare bijdoor naaf vaste beginselen het alge meen belang voor te staan, door de teugels van het bestuur mee vaste hand te houdendoor in alle takken van beheer orde en regelmaat te bevorderen. De Staten-Generaal zijn bereid Uwe Majesteit in alles te ondersteunenwat leiden kan tot bevordering van bet welbegrepen belang van een volkzoo verknocht aan het roemrijk geslacht van Oranjeen welks liefde steeds de beste belooning van Uwer Majesteits .onvermoeide zorgen zal uitmaken." Uit Weimar worden steeds berigten medegedeeld, wel ke nieuwe bewijzen opleveren van de vreugde en deelneming in het geluk van het vorstelijk paar; treffend is onder ande ren de ontvangst op den beroemden Wartburg geweest, wel ke aldus wordt vermeldt Terwijl de trein des middags van den qi october lang zaam het slingerende pad naar den burg optrokspeelde een boven op den berg geplaatst muzijk-korps eenen feestmarsch. Zoodra de vorstelijke personen het slotplein bereikt hadden en door een luid vreugdegejuich ontvangen waren geworden klonk eensklaps het lied: Nun danket Alle Gottenz. De burg was met klimopranken guirlandes en kransen op hec fraaist versierd, en het nieuwe huis met wapens uit alle ge.' deelten des lands behangen. Boven den ingang prijkte in groote gulden letters hec woord: Protectori. Vervolgens doorwandelden de jonggehuwden de oude vertrekken, bezochten de kamer van Luther en begaven zich daarop in de kapel. Bij het inkomen klonk hun hieronder begeleiding van bazuinen het liedEin feste Burg ist unser Gott, tegemoet, waardoor het hooge paar en alte aanwe- zenden zoo verrast, en getroffen werden, dat tranen in al ler oogen blonken." Z. Exc. de minister van financien wordt beden of morgen alhier terug verwacht van deszeifs reis naar Berlijn. Gisteren is te Dordrecht aangekomen het 2de bacaillon jagers, komende van Brede en gaande naar 's Gravenhage en op heden het iste bataillon jagers, komende van deze residentie en gaande naar Breda. Men verneemt, dat het aan de beeren Vrijdag Zijnen en van Deinse opgedragen scheikundig onderzoek in de zaak van van Stenis is afgeloopenin onderscheidene zaken be- noorende tot de gepresumeerde vergiftiging van den'heer Mout haan, is wit rottenkruid of arsenicum album gevonden. De Staats-Courant van maandag behelst een uicvoeri programma der vereischteuom als leerling aan de koninklij ke akademie te Delft toegelaten te worden en van het on derwijs, dat in de vier achtereenvolgende studiejaren aan die akademie zal worden gegeven. Tot bewijs van den toenemenden bloei van liet badhuis te Scheveningenniet alleen als verlustigingsplaatsmaar ook als badinrigting kan dienen, dat gedurende het afge loopen saisoen van 1842 de navolgende baden aldaar geno- men zijn: douchejbaden 118, regenbaden 286, zwavelba den 3, warme baden 889, in de groote koetsen 82eu in de kleine koetsen 3870, te zamen 13,381 baden; welk getal met 281 baden overtreft het cijfer van de in het voor. deeligste jaar van ons luibuis sedert de oprigting, namelijk in hec jaar 1834, genomen baden. MIDDELBURG den 2 november. Een ministerieel firns- seisch dagblad zegtdat hec traktaat tot geheele vercfl'etiing der questi.eu cussehen Nederland-en België, hetwelk den 19 october door de plenipotenciarissen is geparapheerd geworden uit een zeventigtal artikelen bestaat en in drie deelen ver deeld is. Het eerste daarvan betreft de grensscheidinghet tweede de riviervaart het derde de talrijke financiële vraag. I puntenin het traktaat van 1C39 vervat. Volgens dat blad zou eerstgenoemd traktaat, onder ande ren het volgende inhouden Ten opzigte der grensscheiding wordt het behoud van het status quo te Martellange (Luxemburg) als regc geheiligd; Belgie zal het dorp behouden behalve de acht buizen ter linkerzijde van den weg van Bastogne naar Ar ion die door

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1