MIDBELBURGSCIÏE v O URAN N\ 131. Diugsdag 1842. 1 November. JjVanfcviJfc. •<-* -pgr- h ui-' BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fLiliau.ilc illilitie. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. NIEUW STJJ DINGEN. JDuilscïRaub. QScoot-BWttmije. üebcrtattbcu. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelei op Are. i van hec besluie van den lieer Scaaesraad Gouverneur dezer Provincie, van den 26 Sepcember 1842, (Provinciaal Blad No, 93). Verwietigen bij deze de Verlofgangers welke zich in de Gemeente bevindendat allen zich zullen moeten vervoegen op Zaturdag den 5 November aanstaandedes middags ten 12 ure, op de Ileerenbetirs alhier, voorzien van de Kleeding en kleine Equipemetustukkenweike zij van hun Korps heb ben behouden, mitsgaders van het Attest HH., ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd zullende van deze Inspectie slechts zijn verschoond de zoo- danigen, die zich met een tijdelijk verlof in hunne Haard steden bevinden, alsmede diegenen welke met hunne Korpsen nu of in der tijd-hebben afgerekend, en eindelijk dezulken die nog niet van Militaire kleeding zijn voorzien. En worden mitsdien de belanghebbenden aangemaandzich ten voorschreven uur- en plaats te doen vindenten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest bij Art. 183 der wet vermeld weike aan de zoodanigen die van de Inspectie afwezig zullen blijven, zonder wettige re denen daarvoor te doen blijken, door den Heer Militie.Com missaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Octo- ber 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Afdeeling Middelburg. De LEDEN der Afdeeling voornoemd worden verzocht bij te wonen de Algemeene Vergadering, op Vrijdag den 4 November, des middags ten één ure, in de Concertzaal, tot het aanhooren en sluiten der Rekening over het jaar 1841""'842, en tot net benoemen van een nieuw Lid in het Bestuur. Tevens worden de Aandeelhouders in de Negotiatie in den Bouw der Concertzaal verwittigd dat voornoemd Bestuur dienzelfden dag, des middags ten twee ure, zal overgaan tot de uitloting van vier Aandeelenen worden zij mitsdien uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Namens het Bestuur, J. W. van SONSBEECK Secretaris. FRAKFORT den 25 october. HH. KK. HH. de erfgroot- hertog en erfgroothertogin van Weimar hebben den 22 hunnen plegtiger, intogt te Weimar gehouden. Al de torens prijkten met 30 ellen lange vlaggen, en in alle straten, waar de trein doorttok, prijkten de huizen met bloemkransen, vlaggen, linten en toepasselijke opschriften. Op het raadhuis waren sedert verscheiden dagen fraaije meubelen ten toon gesteld met zijden overtrekken, door jonkvrouwen van Weimar ge borduurd en ten geschenke voor de erfgroothertogin bestemd terwijl den erfgrootbertog een elegant rijtuig door de burge rij is aangeboden, gelijk ook eeri'ander, niet minder prach tig en hetwelk men zegt een gesthenk der stad Amsterdam ■te wezen aldaar aangekomen was. In den vroegen morgen van genoemden dag rukten de oude gedienden de stad binnen, 0111 zich met de overige afdeelin- .gen te vereenigen, en het jeugdig echtpaar tot op de gren zen te gemoet te trekken. Jeu 2otal jonge meisjes, in-de kleeding der onderscheiden Nederlandsche gewesten, verwel komde het te Neti watlendageen uur van de stad gelegen. De groothertogin plaatste zich hier, met hare doorluchtige schoondochter, in de laatstgenoemde staatsiekoets, nevens well-.e de erfgrootbertog te paard reed. Naast het rijtuig •van den groothertog bevond zich hertog Bernhdrd van Sak- sen-Weimarinsgelijks te paard gezeten. Bij de stadspoort werd het vorstelijk paar door den raad der stad begroet. De troepefi der bezettingen en de verschillende gilden, met hun ne vaandels en onderscheidings-teekenen stonden ter weder zijde van den weg geschaard, langs welken de trein, onder het herhaald gejuich des volks, bet slot bereikte. Het ge heel maakte een onbeschrijfelijken indruk. Uit Regensburg schrijft men van den 19 october.; Gisteren, op den verjaardag van den slag der volken bij Leipzig, waardoor Duitschland vrij werd van de Fran- sche overheersching, is door den koning van Beijeren het nationale gedenktêeken van Duitschland, de Walhalla, inge wijd. Het hof kwam even na 2 uur aan den voet van den berg aan. Op hec eerste terras werd de koning door 24 versierde jonkvrouwen ontvangenopliet tweede door ko ren vati zangers en muzijkantendie hem tot liet portaal voor de Walhalla vergezelden. Bij het uitstijgen van den wagen werd hij, te midden van de rijksgrooten en aanzien lijke gasten, door 23 jonkvrouwen met de wapens der bonds staten begroet. Langzaam trad de feeststoet trap voor trap naar boven en op het bovenste terras voor den ingang der zuilengalerij hield de regerings-president van Zurhein eene doeltreffende rede, welke door den koning met eenen korten wensch beantwoord werd. Daarop opende zich de poort van den tempel. Het binnenste maakte op het aanzienlijk gezelschap eenen diepen indruk; men omarmde elkander; men was levendig geroerdtoen van de galerij liet gezang der barden gehoord werd. Omtrent drie en een half uur duurde liet rondzienen na het vertrek van het vorstelijk gezelschap met het aanzienlijk gevolg werd de Walhalla voor het puoliek open gesteld. De verlichting met Bengaalsch vuur leverde eenen becooverenden aanblik op. De koning heeft op hec eerste blad van het album van de Walhalla een gedicht van vier scropheti geschreven, waarvan de hoofdin houd is, dat hij dit werk gesticht heefc om mede te werken tot de Dnitsche éénheid. Ook bij Kelheimaan de vereeniging van den Donau en de Altmuhl, heeft de koning gisteren den grondsteen vaneen monument ingewijd. Het zal eene rotonde met eenen koepel in Byzantynschen stijl, op den Michelsberg worden, endie- nen tot aandenken van den bevrijdingsoorlog. Na het zingen van Lutzows wilde jagF' hield 'de president van Neder-Bei- jeren eene aanspraakdie de koning insgelijks kort beant woordde. Er volgde een banket, waarbij de koning een toast bragc op het gemeenschappelijk Dnitsche vaderland, dat zich begint te gevoelen en door geeneu vreemden meer zal laten onderdrukken, LONDEN den 26 october. Een geheime raad, die he den te Windsor gehouden zou zijn geworden, is op hoog bevel tot 2 november uitgesteld, wanneer al de kabinets ministers daarbij tegenwoordig zullen kunnen zijn. Men wil dat de bijeenroeping van het parlement, tot het verrigten van bezigheden, in dien raad op een der eerste dagen van januarij vastgesteld zal worden. Het beroemde kabinet ven schilderijen toebehoord heb bende aan Thomas Acraman te Bristolis op den 02 oc tober te Londen verkocht geworden. Het getal schilderijen bedroeg 122, die eene som van 650,000 gulden hebben op- gebragt. De Hollandsche school heefc ook daar wederom haren ouden roem gehandhaafd. De hoogste prijs is betaald geworden voor den Muilezeldrijvervan Berchem gekocht voor het koninklijk museum te Munchen, voor f 21,000. De Tandentrekker van Teniers heeft 8000en een Landschap in Savoyevan tVouermansƒ6,500 opgebragc. Brieven van de Kaap de Goede Hoop, tot den 17au gustus verzekeren dat de uitgeweken boeren de voorwaar denhun door den luitenant-kolonel Clocte voorgeschreven, en die in eene onvoorwaardelijke onderwerping, de overleve ring van vijf hunner opperhoofden en de teruggave van alle openbare bezittingen bestaanaangenomen en dien bevelheb ber tot een bezoek te Pieter— Mauritzburg uitgenoodigd zou den hebben ten einde aldaar de zaken te regelen. Zulks heefc echter nadere bevestiging noodig. De uitgewekenen bleven in groote vrees voor de Kaffers verkeeren, wier aan vallen op hunne personen en eigendommen men vermoedde dat oogluikend door Cloete begunstigd werden. Acht boeren zouden door de Zoolalis op eene gruwzame wijze zijn ora- gebragt. Verscheiden Engeische dagbladen keuren de ver kiezing van genoemden luitenant-kolonel tot-de expeditie naar Natal en zijne nu eens uiterst gestrenge dan weder hoogst inschikkelijke handelwijze af. Zij meenen dac de kolonel Somerset de geschillen vereffend zou hebben zonder een druppel bloeds te storten. Door den storm, die in den nacht tusschen 11. zaturdag en zondag gewoed heefcis vooral ter hoogte van Ramsgace groote schade veroorzaakt. Onder de schepen welke totaal verongelukt zijn behoort het driemastschip Hopedat te Londen te huis behoort, en van Quebec terug kwam. Met moeice heefc men de equipagie kunnen redden, maar is niet zoo gelukkig geslaagd met die van het barkschip Nancy welke vermoedelijk tot op den laatsten man is omgekomen. De Belgische oorlogscorvet Courette heefc men ter naainver- nood, en niet zonder beduidende schade, kunnen redden. Ook op andere punten der kust zijn stukken van vergane vaartuigen aangespoeld. Uic Lissabon zijn berigten tot den 17 dezer. Het ge wijzigd ministerie ging voort met het beramen van finantiele maatregelen en bij sommige departementen met name in die van kerkelijke zaken en justitie, werd grooter werkzaamheid dan vroeger opgemerkt. De onderhandelingen met het hof van Rome waren tot een beslissend punt genaderd en van den uitslag daarvan achtte men hec lot der vrijheden van de 1'ortugesche kerk afhankelijk. PARIJS den 26 october, liet ministeriele ochtendblad meldt, in een bijzonder berigc uit 's Gravenhage van 22 de zer, dat het tusschen Nederland en Belgie geslotene tractaat, waaraan nu nog maar de oiiderteekening ontbreektbestaat uit omstreeks 70 artikelen, en alle punten, die nog onafge daan waren regelt. De door den koning der Nederlanden gedane afstand van zijne paleizen te Brussel (dus vervolgt de bengegever), aan welke die vorst eene bijzondere waard hechtte, omdat zij een geschenk der natie waren, heeft eene staatkundige beteekenis. Maar niet alleen de koning heefc opofferingen gedaan, opdat zijn verlangen naar het afdoen der bestaande geschillen en na het bevestigen van het ver trouwen en de goede harmonie tusschen de beide landen ver- vu ld moge worden. Ook Nederland heefc zich het doen van j eemge nieuwe inwilligingen getroost. Dac land konde niet 1 meer doen. Hetzelve had dan ook aan de Belgische onder- handelaars verklaard, dat, ingeval de laïtste voorstellen niet 24 uren voor de opening der zitting van de Scaten-Generaal aangenomen mogten zijn, men alle verdere onderhandeling zou afbreken; dat dan de gezant, de heer Falck, uit Brussel teruggeroepen zou worden, en dat men zich gereed zoude maken tot eene openlijke breuk, in afwachting van de uit werking van een regcstreeksch beroep op den door de groote mogendheden voor de uitvoering van het tractaat van 1839 beloofden waarborg. Belgie heefc ingezien, hoe het zijnen toestanden welligt dien van geheel Europa zou verwik kelen, indien het niet toetrad tot de voorscellen van het 's Gravenhaagsche kabinet, en de heer Dujardin is hier aan gekomen op het oogenblik dat de troonrede reeds was opge steld. De onderhaiftelaars hebben, voor het overige, van hunnen kant blijken gegeven van eene verzoenende en vveder- keerig welwillende gezindheiddie niet weinig tot den geluk kigen uitslag dezer zaak heefc bijgedragen. In hec bijzon der verdienen, van den kant der Belgen, de heer Dujardin, en van de zijde van Nederland de heeren Rochussen en van Hall allen lof." Eene talrijke vergadering van fabrijkanten en andere ver tegenwoordigers der nationale nijverheid is eergisteren ten huize van den heer Fttlchiron gehouden, om over hec voor genomen handel verdrag tusschen Frankrijk en Belgie te raad plegen. De uitslag is geweest, dat de vereeniging zich tég*n dac verdrag verklaard en de volgende punten eenstemmig goedgekeurd heefc„ieder lid moet gelegenheid zoeken om zij ne klagten aan de voeten van don troon te brengen ieder gedeputeerde onder hen moet zich met de vertegenwoordi- gers der nijverheid en van den handel in zijne woonplaats i-n verband stellen ten einde huil bij het gouvernement tot or gaan te strekken; de vereeniging verbindt zich om met al haren invloed de vergadering der afgevaardigden van handel en nijverheid te ondersceunendie tegen den 5 november is bijeengeroepen. Zij heefc verder den grootste» lof aan den ijver en de belangeloosheid toegezwaaid, door den minister van koophandel in deze zaak betoond. 's GRAVENHAGE den 29 october. De Eerste Kamer der Staren-Generaal heeft in hare zitting van heden hec adres in antwoord op de troonrede aangenomen, hetwelk alzoo waar schijnlijk op aanstaanden maandag aan Z. M. zal worden oan- geboden. In de zitting van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal van gisteren heeft de verkiezing plaats gehad van twee leden, die den voorzitter zullen bijstaan in het oppertoezigc over al hetgene tot het huishoudelijke der Kamer betrekking heeft waartoe zijn benoemd de heeren Ferwey-Mejan en Luzac. Op voorstel van den president werd besloten, dat de verkiezing van drie candidaten tot aanvulling van de open gevallen betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad, aan staanden woensdag zal plaats hebben. - De onlangs door den Koning benoemde commissie tot herziening der Pkarmacopea Be/gica heefc dezer dagen ineen der vertrekken van hec ministerie van binnenlandsche zaken eene bijeenkomst gehouden. De eerste vergadering die ver scheiden uren geduurd heeft, is, naar men verzekert, door onderlinge overeenstemming van gevoelens gekenmerkt.' Ten bewijze hiervan wordt verhaald dat de leden met eenparig heid van stemmen besloten zouden hebben de eerstvolgende vergadering niet te 's Gravenhage maarte Amsterdam*, en wel ten huize van den hoogleeraar Suringarte houden als zijnde die stad in het onderhavig gevalvoor de meeste leden der commissie als vereenigingspunt verkieselijker dan de residentie. In den nacht van den 26, omtrent twee ure, is er brand ontstaan in het wagenhuis der tweede woning ann de Beeklaan, in de nabijheid dezer residentie. Gelukkig woei de wind die zeer hevig was van de woning af, waardooi zij is behouden gebleven doch het wagenhuis met al hec gene hecbevacce, twee varkens en twee daarbij staande hooi schelven zijn eene prooi der vlammen geworden. Voorna- mslijk moet bij dezen brand betreurd wordendat men onder de puinhoopen van het wagenhuis het verbrande en gansch misvormde, üjk eener vrouw gevonden heefc, van wier aan zijn op die plaats aan de bewoners van hec nabij gelegen huis niets bekend was. Hoe deze ongelukkige aldaar geko men en op welk eene wijze de brand ontstaan is, weet men tot dus verre niet inec zekerheid, doch wordt daaromtrent een ijverig onderzoek gedaan. In den morgen van den -25 dezer is te Hoorn de gructerij van den heer T. Bots, aan liet Nieuweland geheel afgebrand. De brand was waarschijnlijk het eerst bij den eest ontstaan, doch de oorzaak was nog onbekend. Als een bewijs van den sterken groei, welke in dit warme en drooge jaar is waargenomen kan ook strekken dat in de laatsigehoudeue openbare vergadering van liet na tuurkundig gemot sc'tap te Groningen 'eenigebuiten rem een

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1