MIDDELBÜRGSCME COURANT. N°. 130. Zatnrdag 1842. 29 Oelober. ifM? k-- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van Zeeland van den 21 'dezer maand Provinciaal Blad no. 103); Brengenter voldoening aan den inhoud derzelveter kennis der Ingezetenen, dat, bij Zijner Majesteits besluit van den 7 September jl. no. 82, de standplaatsen en krin gen der Kantoren van Registratie- Successie- en Zegelreg- ten bepaald zijnde, dientengevolge dat voor het iste Kanton van het iste Arrondissement dezer Provincie binnen deze Stad is gevestigden dat (behalve het Kantoor van bewa ring van de Hypotheken en het Kadasterals «Arrondisse- ments Hoofdplaats) tot dat Kantoor ook behoort het Buiten gewoon Zegelregt. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Ilaadliuize der Stad Middelburgden 28 Octo- ber 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Middelburg, den 29 October 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen, op uitnoodiging van de Edel Achtbare Hee- reu Burgemeester en Wethouderszich weder vereenigd en hare werkzaamheden hervat hebbende, neemt, onder kennis geving daarvan, de vrijheid, hare behoeftige Stadgenooten op nieuw aan te bevelen in de milde weldadigheid der meer be- voorregte Ingezetenenvan welke reeds gedurende zoo vele jjren de sprekendste blijken zijn ondervonden. F. Z. Ermerins Voorzitter. N. H. Voorzee de Vries. S. Roelse. J. H. Sistermans. A. Lang. N. W. Praag. M. J. Boone, Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Middelburg. Het BESTUUR van gezegde Afdeeling geefc te kennen dat, met den 2 November aanstaande, een nieuwe Cursus van de Muzijkschool onder leiding van den Heer IV. R. ■Ceulenzal worden geopend dat zijdie alsnog mogten verlangen Lid der Maatschappij te worden, ten einde het regt te hebben hunne Kinderen op deze School gratis te doen onderwijzen, zich daartoe kunnen aanmelden bij den Penningmeester der Afdeeling, Mr. C. A. Fokker. Tevens worden de Leden der Maatschappij uitgenoodigd tot bijwoning van het Praktisch Examen der tegenwoordige Leerlingen, zullende gehouden worden in de Concertzaal, op heden Zaturdag 29 Octoberdes middags te half twee ure. Namens het Bestuur J. W. van SONSBEECK Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitecItlattb. 'FRANKFORT den 23 october. De voorloopige werk. zaamheden aan den vestingbouw te Ultn zijn den 18 dezer, den verjaardag van den slag bij Leipzig, op eene plegtige •wijze aangevangen. Zij zullen den geheelen winterworden ■voortgezetterwijl het leggen van den eersten steen in het wolgend voorjaar zal plaats hebben. De Russische grootvorst Miwhael heeft den 16 dezer tte Warschau een groot bal bij vorst Paskewitsch bijgewoond «en dien-dag, gelijk ook den volgenden, verscheiden openba- tre gebouwen en inrigtingen met een bezoek vereerd. -Vorst Milaschdie zich nog altijd te Weenen ophoudt, ilieeft aan zijnen zoon, den verdreven vorst Michaeleenige <duizende dukaten toegezonden, -om daarmede in den nood der .talrijke vlugtelingen mie Servie te voorzien. Zoodanige vlug- telingen komen bijna dagelijks in de Oostcnrijksche hoofdstad aan, om bij hunnen veormaligen meester onderstetiningte zoeken. Den 29 der afgeloopen maand hebben-de vertegenwoor digers der groote mogendheden te Konstantinopel op nieuw eene conferentie over de zaken van den Libanon en Servie gehouden waarin echter besloten is nadere instructien af te wachten, alvorens beslissende stappen te doen. Incusschen waren berigten uit Beyruth ingekomen, volgens welke Al- banesche troepen niet alleen drie Christenkerken geplunderd en de aldaar aanwezigen mishandeld maar ook de Engelsche en Russische consuls-generaal, die zich daartegen verzetten wilden, smadelijk hebben bejegend. Uit Petersburg den 18 meldt men, dat men aldaar zeer sterke nachtvorsten van drie en vier graden had; op den dag stond de thermometer op nul en.nu en dan ligc er sneeuw. Alles voorspelt eenen vroegen strengen winter en het spoe dig digtgaan der Newa, hetwelk echter voor den 28 october nog nooit heeft plaats gehad. Jxanferijff. PARIJS den 24 october. Eene revue op het plein derTni- lerien over de regemencèn welke deze hoofdstad verlaten en over de municipale gardewas tegen heden morgen aan gekondigd, met bijvoeging dat de koning daarbij tegenwoor dig zou zijn maar ten acht ure is per estafette contra-order aangebragt. Nogtans is Z. M.door den maarschalk Soult en verschei dene generaals vergezeld, ten 12 lire op het paleis der Tui- lerien aangekomen werwaarts zich een half uur later al de officieren der genoemde regementen begeven hebben. De ko ning, in de groote uniform van luitenant-generaal, door den koning der Belgen de hertogen van Nemours en Montpen- sierden maarschalk Soult en een talrijken staf omringd heeft aan die officieren eene korte aanspraak gerigten hun zijn leedwezen betuigd dat hij niet, volgens zijn voornemen de revue over de schoone vertrekkende regementen had kun nen houden. Ten twee ure heeft Z. M. den raad der minis ters gepresideerd. Men maakt de opmerking, dat het tegenwoordige Fran- sche ministeriehetwelk gewoonlijk naar den maarschalk Soult en den heer Guizot genoemd wordt, den 29 october aanstaande twee volle jaren in dienst zal zijn geweest. Aan geen der ministeriel) die elkander sedert de omwenteling van julij 1830 zijn opgevolgd is zulk eene langdurige leef tijd te beurt gevallen. Het aantal dier ministerien ishet tegenwoordige medegerekend negentien. Er zijn daaronder die 8, 16 en 41 dagen geduurd hebben. Het ministerie van den heer Casimir Périerhetwelk den 13 maart 1 831 optrad enden 11 october 1832 vervangen werd, komt het tegen woordige in langen duur het meest nabij. De prins van Joinville en de hertog van Aumale heb bennaar verhaald wordt, opreis naar Brest in groot levens gevaar verkeerd. Bij het afrijden van eene steiltenabij Lan- devant zijn namelijk de vier paarden gelijktijdig gevallen en is een daarvan door het rijtuig verpletterdterwijl het rij tuig zelf ongetwijfeld in de diepte zou gestort zijn indien het niet gelukkig door een grooteu steen tegengehouden ware. Het Journal de St. Etienne behelst een treurig verhaal van een weder plaats gehad hebbend ongeluk door de open baring van het Feu Grisou in de mijn van St. Charles op den 21 dezer. Het getal der in de mijngroef afgedaalde werk lieden bedroeg 40, of volgens anderen 60. De uitbarsting heeft aan 19 personen, waaronder 13 huisvaders, het leven gekost. Een onlangs uit Brazilië te Marseille aangekomen schip heeft geheel de stad verschrikt, door een passagier, dien het buiten weten van den kapitein of het volk aan boord had. Men ontdekte namelijk bij het lossen, dar zich in de diep te van het scheepsruim, onder het verfhout, waaruit de la ding bestond eene slang van de gevaarlijkste soort ophield. De lossing is terstond gestaakt, en men hoopt nu, dat de invallende koude den gevreesden gast weldra genoegzaam ver stijven mag, 0111 den arbeid met veiligheid te kunnen her vatten. Uit Madrid loopeu de berigten tot den 17 dezer. De ministers waren het eindelijk over een candidaat tot het voor zitterschap van de kamer der gedeputeerden eens geworden, en zullen den heer Fernandez de -los Rios een man die de algemeene achting genietals zoodanig ondersteunen. Ver scheidene staatslieden houden zich met het ontwerp bezig om de meerderjarigheid der koningin op de volle 18 jaren vast te stellen. De heer Olozaga zou den regent beloofd hebben deze wijziging in de constitutie van 1837 te bewerken zelfs zonder dat eene ontbinding der tegenwoordige cortes daartoe vereischt wordt, maar onder voorwaarde, ,dat hem volmagt tot regeling der finaritien en liquidatie der schuld volgens de door hem ontworpen plannen gegeven worde. België. BRUSSEL den 25 october. Zondag 11. is het gedeelte van den ijzeren spoorweg, dat van Kortrijk naar Doornik looptmet veel plegtigheid door den minister van openbare werken en andere aanzienlijke staatsdienaren geopend. De bedrijver van eenen gruwelijken moord te Obigies is, door de bijzondere-oplettendheid der regts-beambten, welke het geval onderzocht hebben, ontdekt geworden. Een rijke boer had zijne hoeve verlaten, niemand in dezelve achterla tende dan eene jonge dienstmaagd die met huiswerk bezig was. Niet lang daarna dringt er iémand de woning binnen overvalt de meiddie bezig was den grond op te dwijien en snijdt haar met een hroodmes de keel af. Vervolgens .(dit heeft men-uit de overgeblevene sporen kunnen nagaan) heeft de moordenaar gepoogd, met huisselijk gereedschap de geld kist van den boer open te breken; doch daarin niet slagende, met beter geluk eenen zwaren kantigen steen gebruikt. Juist toen hij zich met zijnen buit door de voordeur verwijderen wilde, komt een ander landman, een buur van den eigenaar, naar binnen. De schuldige vliedt hierop naar de achterdeur maar de binnentredende kwaad vermoeden krijgendedoet hem door twee andereu, welke hij bij zich bad, ook dezen pas afsnijden. Niettemin geraakt de moordenaar naar buiten en weet zelfs eene gracht, welke de hoeve omringde, op de eenige plaats waar zij doorwaadbaar wasover te stelten. In het open veld gekomenvlugt hij zoo snel hij kanver volgd door eenen herder, die hem echter niet kan inhalen. Hij was dus door vier personen gezienmaar ongelukkiglijk door geen hunner herkend. De burgemeester van Obigies evenwel uit eenige omstandigheden vermoeden op zekeren Mercier van Mont St.-Aubert krijgende, zendt eenen gen darme naar deszelfs huis. Nog misschien zou de ontdek king zwarigheden gehad hebbenzonder de volgende om standigheid. Men had bevonden, dat de dader, bij het ge bruiken van den steen met welke hij de geldkist openge broken hadzich had bezeerd en dat er zelfs lappen van zijn vel aan de kist waren blijven kleven. Deze lapjes wa ren zorgvuldig opgezameld en de gendarme had dezelve bij zich. 1 oen nu in zijn gesprek met Mercierzijn vermoe den zich versterkte, greep hij pjotseling deszelfs hand, en ziet, de stukjes vel pasten juist op zekere ontvelde plaat sen, welke de verdachte persoon aan zijne handen had. Natuurlijk werd hij nu gevat, men doorzocht het huis vond op den zolder nog een deel van het geroofde gelden Mer cier door zoo vele kenteekenen overstelptbekende de daad. ildiedauben, s GRAVENIIAGE den 26 october. In de zitting van de 1 weede Kamer van heden zijn ingekomen twee adressen als van de heeren S. van Hoogstratenlid der provinciale Staten van Zuid-Holland, en V. A, Just de la Paisières, commies bij het provinciaal gouvernement van Zuid-Hollandhoudende verzoek om bij de keuze van de bij de Tweede Kamer ont stane vacature, met betrekking tot het griffiers-ambtin aan merking te mogen komen. Is ingekomen eene missieve van den heer Dyckmeester oud lid der Kamerdaar hij zijn verlangen in te kennen geeft om bij de eventuele benoeming van een lid van den Hoogen Raad niet in aanmerking te mogen komen. De voorzitter geeft kennis dat de commissie tot de petitien den heer van Panhuys tot haren voorzitter heeft benoemd. Door den voorzitter is benoemd eene commissie belast met de redactie eener nieuwe instructie voor den "riffier. Die commissie bestaat uit de heeren van Rappardvan Aker laken LuzacSnouck Hurgronje en van Panhuys. Waarna de kamer zich in comité-generaal heeft geconver teerd ten einde over het adres te beraadslagen. Gisteren heeft Z. K. H. de Prins van Oranje -de ge bouwen der koninklijke akademie te Delft andermaal in oogcu- schouw genomen, en daardoor een vernieuwd bewijs gegeven vande belangstelling, welke deze inrigting aan haren hoogen beschermheer inboezemr. Men beschouwt deze bezoeken als in verband staande met de op handen zijnde openingdier akademie. HH. KK. UIL, de Erfgroothertog en Erfgrootliertogin van Saksen-Weimar-Eisenachzijn den 20 dezer te Eisenach aangekomen. Een berigt uit die stad behelst de volgende bijzonderheden nopens de ontvangst, welke aldaar aan hoogst- dezelven bereid was: Heden namiddag ten 2 ure had de plegtige intogt van het vorstelijke paar in onze feestelijk versierde stad plaats. Zij leverde een belangwekkend schouwspel op deze -oude eerwaardige stad van Thuringenwaaraan zich zoo vele her inneringen uit vroeger eeuwen hechten. Van de torens wap perden de vlaggen met de kleuren des lands, als wilden zij reeds uit de verte aan het jonggehuwde Vorstenpaar ons wel kom! toewenken; overal zag men eerepoorten, stel landjes en balconsdie met talrijke toeschouwers gevuld waren. Aan de grenspaal der stad was de eerste cereboog opgcrigten hier was het waar de vorstelijke personen onder 1iet gelui der klokken en het gejuich der talrijke menigte ontvangen werden. Van hier tot op de markt hadden zich al de gilden, de burgergarde en de linietroepen in twee rijen aan dc beide zijden van den weg geschaard. Hier begroette de burgemees ter het vorstelijke paar uit naam der stad Eisenach met eeni ge woorden, terwijl eene eerewacht in plegtgewaad zich naast het rijtuig schaarde, waarna de trein, onder het vreug- degejuich des volks, en door muzijk begeleid, langzaam door de met groen en bloemen versierde straten naar de markt trok. Dezelve werd geopend door eene afdeeling huzaren daarop volgden de plaatselijke en gewestelijke overheden, in rijtuigen gezeten, de opperjagermeester met een aantal jagt- beambtende kommandant der stad met'zijnen adjudant te paard, en eindelijk het rijtuig van HU. KK. HH.., waaraan zich, naar mate de trein vorderde de gilden en verdere cor- poratten aansloten. Op de markt klonk aan het vorstelijke 'XI V.. De abonnemcnts-prijs dezer Courant is 2 ,y5, voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbckendmakingcn, waarvan de prijs van e'cn tot tes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1