MIDDELBURGSCHE C O U II A N T. vi^m N". 12». Donderdag 1842. 27 October. Jfïvsïikinjfe. Gafc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. SUnbcotcbiug. NIEUW STJJ DINGEN. SDnitscïtlauis. ©t*£»<sl~l3t*iRauïe. ^clgic. ÜlcdcriaMÖCïï. A Op Dingsdag den 8 November 1842, des middags ten één uurzai, onder nadere approbatie, door gecommitteerden uit de Ambachtsheeren van Oud-Vosmeer en Vrijberghe, in bij zijn van den Hoofd.Ingenieur van den Waterstaat in de Pro vincie Zeeland in het Logement van den Heer Amptte OUD-VOSMEER, worden aanbesteed: De BEDIJKING zier Schorren van Oud-Vosmeer en Vrij berghe leggende aan de Noordzijde van het Eiland Tholenmet het bouwen van een afwaterend SLUISJE zullende de Zeedijk eene lengte hebben van nagenoeg 5100 Ellen. Deze besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, waarvan het bestek ter lezing zal liggenzoo bij den fun- gerenden Rentmeester der Ambachtsheerlijkheden, den Heer TV. J. van Voorst Catshock, te Tholen; als in het voornoemd Logement te Oud-Vosmeer; terwijl vier dagen vóór de be steding de vereischte aanwijzing in loco door den Ingenieur Brunings zal gedaan worden en nadere inlichtingen te be komen zijn bij den Hoofd-Ingenieur Calandte Middelburg. De COMMISSIE cot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen derzelve Stad. Veelgeachte Stadgenooten Doordrongen van '.een dankbaar gevoel wegens de genotene weldaden in het afgeloopen sciioone Zomer-saizoen afgewis seld door aangenaam Herfst weder, mogen wij echter den naderenden Winter niet onbezorgd te gemoec treden vooral mogen wij dit niet doen voor onze behoeftige Medeburgers, die van de middelen ontbloot om hunne bergplaatsen van den noodigen voorraad te voorzien met kommer dezen bar- ren tijd te gemoet treden. Met vertrouwen rekenen deze wederom op de hulp en verzorging van hunne meer gegoede Mede-Ingezetenen t en zijn er vele woorden noodig om te betoogen, dat onze arme 'Natuurgenooten meer dan ooit ondersteuning zullen behoe ven.; zullen niet gebrek aan werk en duurte van de eerste levensbehoeften zich weder doen gevoelen zoodat zonder ulieder krachtdadige hulp, het lot der Behoeftige» beklagelijk zoude zijn Niet te vergeefs zullen hunne verzuchtingen, niet te ver geefs zal, hiervan houden wij ons gaarne overtuigd, ons be roep op ulieder bekende milddadigheid zijn. In die veronderstelling komen wij weder tot u, veelgeachte Stadgenooten en, onder bereidverklaring om ook weder ge durende dezen Winter deze taak vrijwillig op ons te nemen, zullen wij uiieden eerlang de Inteekenings-lijst of Biljetten ter inschrijving aanbieden, opdat wij met medehulp van onze dienstvaardige Commissarissenonze werkzaamheden blij moedig kunnen aanvangenaan welker uitoefening wij gaarne een deel van onzen tijd willen besteden ten behoeve van onze hulpbehoevende Stadgenooten. Middelburg-, den 13 October 1842. D. J. de Super ville President. S. de Wind. S. Boïume Thesaurier. H. DU Buisson Becius Secretaris. J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BroECKE. P. N. SCIIORER. J. A. Moens. BERLIJN den 19 octoberDe vergadering der commis- srèn uit de provinciale stenden der onderscheidene Pruisslsche gewesten is gisteren door den minister van binner.landsche Zaken, in naam des Konings, geopend. Heden werden aan de leden der deputatie uit de stenden memorien medegedeeld, betrekkelijk de aan hunne beraadsla gingen te onderwerpen vraagpunten. De punten waaromtrent hun gevoelen in de allereerste plaats zal worden ingeroepen zijn de toegezegde vermindering van belastingen en de aan- ;lcg van nieuwe spoorwegen. Volgens berigten uit Warschau van den 15 october, 'U de l rtiissische staats-courant medegedeeld was Z M •de keizer van Rusland in den namiddag van den 14 vandaar •naar Petersburg teruggereisd. Het door sommige dagbladen •vermelde berigtdat de keizer op den verjaardag des Itom'ngs •van Pruissen onverwachts in Berlijn zou aangekomen zijn is derhalve ongegrond geweest. Van de twee Pruissiscbe stafofficieren welke zich bij het Russische leger in Circassie bevinden zijn dezer dagen alhier brieven ontvangen, waaruit blijkt, dat het vrij alge meen verspreide gerucht van hunnen dood onwaar is ge weest. De verliezen, welke de Russen in den Iaacsten tijd geleden hebben, worden in deze brieven als van weinig be lang voorgesteld daarentegen sch Ideren zij de nieuwe wij ze van oorlog voeren die de tegenwoordige opperbevelheb ber, generaal Grabbeingevoerd heeft, als zeer doelmatig af. liet schijnt dus inderdaad het voornemen van Rusland tc zijn, om de krijgszuchtige bergbewoners zoö veel moge lijk in hunne dalen ingesloten te houden iu plaats van hen, zoo als tot hiertoe, door eenen aanvallenden oorlog te willen onderwerpen die zeer kostbaar is en tot veel bloedvergie ten aanleiding geeft. FRANKFORT den 21 october. Al wederom heeft een vreesselijk brand-ongeluk een der aanzienlijkste steden van Rusland getroffen. Men ontvangt namelijk de tijding, dat Perm de hoofdplaats van het omstreeks het Oeral-gebergte gelegen gouvernement van dien naam, bijna geheel afgebrand is. Volgens berigten uit Petersburg van 13 dezer, heeft 1 de keizerbij een te Elisabethgrad den 30 september getee- kend bevelschrift, den luitenant-generaal Grabbe vergund om, uit hoofde van den zwakken staat zijner gezondheid, het opperbevel over het leger aan den Kaukasus neder te leggen; en is tevens in zijne plaats tot opperbevelhebber van dat leger en tot chef van de provincie Kaukasie be- noetnd de luitenant-generaal Gurko. Uit Smyrna den 29 september wordt gemeld: Giste ren ontving een Engeisch handelhuis alhier het berigtdat Saiuos in vollen opstand was. De gouve'rneur en verschei den inwoners zouden gedood zijn geworden. Men verwachc heden nadere berigten. Het handelhuis, hetwelk deze be rigten mededeelde, behoort hier onder de aanzienlijkste, en zijn correspondent verdient derhalve geloof." LONDEN den 22 october, II. M. de koningin bevindt zich op nieuw in gezegende omstandigheden. Iloogscdezel- ve wordt in liet begin van november te Brighton verwacht. Prinses Augusta van Cambridge, oudste dochter van den hertog van Cambridge, oom der koningin, is verloofd met den erfgroothertog van Meckelenburg-Strelitz zoon van den regerende» hertog George V. Dezer dagen heeft in Ond-Bailey eene vereeniging Van vrouwelijke charteristen plaats gehad met oogmerk 0111 eene associatie daar te stellen van vrouwen die de manne lijke vereeniging van charteristen zou ondersteunen. Bij deze vereeniging tot welke ook mannelijke charteristen toegelaten waren, bekleedde miss. Mary Ann IValker den-eersten rang. PARIJS den 22 october. Bij koninklijke bevelschriften van gisteren is de maarschalk Oudinothertog van Reggio tot gouverneur van het hotel der Invaliden de maarschalk graaf Gérard, in zijne plaats, uit groot-kanselier van het legioen van Eer, en de luitenant-generaal Jacqueminotter vervan ging van laatstgenoemden tot opper-bevelhebber der nationa le garde in het departement van de Sèine benoemd geworden. De beroemde Frausche staatsman en geleerde Alexan- der de Laborde is dezer dagen in yojarigen ouderdom al hier overleden. BRUSSEL den 22 october. De Emancipation vermeldt dat een hoofd-beambte van het ministerie van buitenlandsche zaken, de heer van Overloopgisteren van 's Hage alhier aangekomen isoverbrenger zijnde van het definitief traktaat tusschen Noord Nederland en Belgie. Laatstleden donderdag avond heeft een jong mensch op den ijzeren spoorweg nabij Soignies zichzelven van het le ven beroofd door zijn hoofd op de rails te leggen bij het anderen van het - laatste konvooi. Dit isnaar men ver neemt het derde voorval van dien aard sedert de daarstel- ling van den spoorweg; de conducteurs van het konvooi schijnen niets van het voorval bemerkt te hebben, zelfs niet op het oogenblik toen het plaats had; eerst 'den volgenden morgen werd het lijk gevonden. s GRAVENIIAGE den 04 november. De Tweede 'óm;: der Staten-Generaal is zaturdag middag ten 2 ure in comité- generaal vergaderd geweest, in dit comité is, naar men' ver neemt, gelezen Het concept-adres in antwoord op de troon rede zoodanig als hetzelve door de daartoe benoemde com missie is ontworpen. ^Daarna is hetzelve naar de afdeelin- gen verzondenwelke heden begonnen zijn daarover te raadplegen. HH. KK. HH. de Erfgroothertog en Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eiscnach zijn volgens beiigt uit Frank fort den 18 dezer aldaar aangekomen, en hebben den vol genden dag hunne reize naar Weiinar voortgezet. Men meldt van goederhand, dat Z. M. Koning IVèllem Frederik vooreerst nog niet te 'sGravenhage zal komen. De ijzeren boot van Delft óp Rotterdam, II. zaturdag namiddag tén 4 ure van eerstgenoemde stad vertrokken, heeft omstreeks Overschie het ongeluk gehad van op een zeilschip te stooten waardoor de boot over dat schip geschoven is en een gac in de boeg gekregen heeft. Een dertigtal passagiers is behouden aan wal gekomen twee derzelven zouden zich met zwemmen gered hebben. Het ongeval is, naar men ver neemtaan de betering van het zeilschip te wijten, ter wijl de spechtige ijzeren schuitin hare snelle vaart en on der een vrij hevigen storm, de beloopen schade niet heeft kun nen ontwijken. Incusscben zai dientengevolge de vaart met de schuit noodwendig eenigen tijd gestaakt moeten blijven, hetgeen voor de méu-rgvuldige reizigers welke zij gewoonlijk overvoert een groot ongerijf teweeg brengt. Het is echter te wenschen dat men uitliet voorgevallene aanleiding zal ne men 0111 tc bepalen, dat bij liet waaijen van zwaren wind en storm de beurt dcr^ ijzeren schuit door gewone trekschui ten zal waargenomen worden. Volgens berigten van Javadoor middel der landposc ontvangen, had de gouverneur-generaal op den 11 julij jl. eene inspectie-reize over het eiland ondernomen, en had het bestuur der dagelijksche aangelegenheden op de hoofdplaats, gedurende zijne afwezigheidopgedragen aan den onlangs tot vice-president benoemden raad van Indie jonkh. J. C. Reynst. AMSTERDAM den 23 october. Gedurende den gisteren avond heerschenden storm is het bovengedeelte der voorpui benevens het dakwerk, van hec in de zandstraat staande huis waarin des avonds van zondag den 9 october brand was ont staan meteen vervaarlijk geraas ingestort, doordien hec huis niet behoorlijk was geschoord, ten gevolge waarvan de bewoners van de overzijde der straat eenige schade hebben geleden. -Gelukkiglijk heeft men geene persoonlijke onheilen te bejammeren en is men met den schrik vrijgekomen, ZAANDAM den 23 october. Heden middag is alhieraan de westzijdegeheel tot aan den grond afgebrand de Olie molen de Crabtoebehoorende aan den heer//. Smit; de oorzaak van den brand is onbekend. Gisterenzondag heeft de molen des morgens ten zeveti ure nog gewerkt, doch des middags ten half vier ure is dezelve in brand ge laakt. I11 een uur tijds was de molen geheel afgebrand per soonlijke ongelukken zijn bij hec ongeval niet gebeurd. s IILR 1 OGENBOSC11 den 24 octoberTen gevolge der oprigting eener kamer van koophandel en fabrijken binnen deze stad, heeft zich alhier eene handel-socieceiconder een eigen bestuur, uit zeven leden bestaande, gevestigd. Deze vereeniging heefc ten doel, om over de belangen van den graanhandel en andere handelstakken te handeleneene meer a'lgemeene vereeniging van handel en nijverheid to't stand te brengen en te beraadslagen over de doelmatigste midde len 0.111 den kwijnenden handel in de provincie Noord-Bra- band zoo veel mogelijk, op te beuren, de stremmingen of hinderpalen te doen- ophouden en daaraan een nieuw leven te geven. MIDDELBURG den 26 october. Men verneemt, dat de commissie uit de Staten van Zeeland, tot onderzoek van de voorstellen, door heeren gedeputeerde Staten, nopens hec kies- en stemregt, in verband mee het aanhangig wets-onc- vverp op die punten, aan heeren provinciale Staten te doen, op eergisceten met hare werkzaamheden een aanvang heefc gemaakt. Bij besluie van den 21 dezer heefc Z. M. de bij be sluie van 24 januarij 1841 ingestelde medaille, eer beloo ning van menschlievende'daden verleend aan den luitenant ter zee Penning Nieuw landkomniandanc der voor Vere ge- stacionneerde kanonneerboot, no. 61 wegens liet doorden- zelven op het laatst der maand junij jl. betoonde menschlie- vende gedrag bij de redding van het in het Veergat gestran de vaartuig de Muisgevoerd door schipper .7, A. de Ridder van Arnenmiden en van de zich daarop bevindende visschers. I11 de buitengewone vergadering van het genootschap ter bevordering van genees-en heelkunde te Amsterdam van 7 september 11.is onder anderen tot lid benoemd de' heer F. Z. Ermerinsmed. doctor alhier. De Institution of Civil Enginerste Londen, heeft aan onzen landgenoot, den heer F. *V. Conradingenieur-direc teur bij de Ilollatidsche ijzeren spoorwegmaatschappijtoe gewezen de dusgenoemde Tciford-medailie ,r voor zijne me morie in antwoord op de door dat instituut uitgeschreven vraag omtrent het Kaciyijksche kanaal. Het Archaeologisch genootschap te Athene heeft tot zijne honoraire leden benoemd: den hoogleeraar des Amo- rie van der Hoeven den heer rar. J. T, Bodel Nyenhuis en den wel-eerw. heer J. H. Halbertsma. Sedert eenige dagen is hec eerste deel van het vroeger bij prospectus aangekondigde werk: De levens en werken der Hollandsehe en Vlaavtsche kunstschildersbeeldhouwers gra veurs en bouwmeestersvan het begin der vijftiende eeuw tot heden door I. Immerzeel jr.in het licht verschenen hetwelk door des overledenens beide zonen mr. C. H. Immerzeel en C. Immerzeel, voor zoo verre de schrijver door den dood belet werd hetzelve te voitooijen, op eene, hunnen kmidi- gen vader waardige wijze, vervolgd werd. Gerustelijk bevelen wij dit, voor alle kunstenaarslief hebbers en verzamelaars, waarlijk nuttige werk der alge- j meene aandacht aan. Hetzelve onderscheidt zich, zoo door beknoptheid en dui delijkheid als ook door hec opnoemen van vele tot dusver re bij vorige levensbeschrijvers, zoo het schijnt, geheel on bekende of over het hoofd geziene kunstenaarsvooral ook daarzonder te kort te doen aan de waarheid der geschie denis, alle nuttcloozeja zelfs vervelende uitweidingen, anecdoi.en en verdichte sprookjes, die niets tot de eigenlijke hoofdzaak afdoen, vermeden zijn, en er alleen die bijzon- derheuen welke geacht kunnen worden meer onmiddellijk iot het eigenlijk kunstenaarsleven te behooren, in vermeld zijn waardoor men hier, in een werk van slechts 3 ii 4 deeleti gerangschikt in eene alphabetische orde, welke zeer veel tot l het gemak in het naslaan van don een of anderen kunstenaar toebrengt, vereenigd vindt, wat men anders bij onderschei dene schrijvers in een aantal boekdeelen moest opzoeken. Behalve de kunstenaars zeiven vindc men hier ook ver meld de namen van hen welke bezitters zijn van kunstver zamelingen', waaronder ook ingezetenen dezer stad genoemd worden.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1