^sss-sr^: ±o'.i,"" wvm. MIDöELBÜRGSCME O U II A i\ Zaturdag 1842. 22 October. v K W 4 NIEUWSTIJDINGEN. 53uit0chlanb. Jftratilitriilï. ücbeviatubct!.. De abonncments-jirijs dezer Courant is/ 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5 De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelgks- Gebo'orte- en Doodbckendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 16 octoberH. K. H. de kroonprin ses van Beijeren heefc den 14 hare plegtige intrede te Mun- chen gedaan. Den volgenden dag heeft de inzegening van het hooge huwelijk, overeenkomstig de R.-Katholijbe kerk gebruiken plaats gehad. In de Hanoversche Zeitung is thans eene oirkonde van den 6 dezer bekend gemaakt, houdende de toestemming van den koning tot het aanstaande huwelijk van Z. K. H. den kroonprins van Hanover met H. D. de prinses Maria van Saksen-Altenburg. Z. M. de keizer van Rusland is den 9 dezer te War schau gearriveerd, en heeft zich den volgenden morgen naar de hoofdherk begeven waar de aartsbisschopomringd van eene talrijke geestelijkheid, hem ontving. Daarna bezocht de keizer de citadel en legde vervolgens een bezoek bij de ge malin van den vorst-stadhouder af. Twee achtereenvolgende avonden is de geheele stad geïllumineerd geweesten de be volking heeft den monarch telkens als hij zich in het openbaar vertoonde, met gejuich begroet. In het gevolg van Z. M. werd de Fransche schilder Horac'e Fernet opgemerkt. De hattischerifF, waardoor de Porte de geschillen we gens den Libanon meent vereffend te hebben, is den 27 september werkelijk uitgevaardigd. Daarbij wordt, gelijk vroeger vermoed was, 0?»e;-pacha van zijnen post terugge roepen, £ss<7/7r/-pacha tot gouverneur van den Libanon en Anti-Libanon benoemd, en hem de benoeming van twee ka- maikanseen voor de Drusen en een voor de Maronicen •opgedragen. De familie van den emir Beschir blijft alzoo uit haar vaderland verbannen, en men twijfelt niet of een geheel Turksch bestuur zal, vroeger of laterin het ge bergte gevestigd worden. Dit besluit heeft dan ook eene groote beweging bij de di plomatie veroorzaakten sommige vertegenwoordigers der Europesche mogendheden schenen nog hoop te voeden dat zij, zoo al niet eene geheele herroeping van den hattischerifF, dan toch belangrijke wijzigingen daarin te weeg zonden kun nen brengen. Een Turksch afgezant was van Konstantinopel naar Perzie vertrokken om het ultimatum der Porte naar Teheran over te brengen. De Tutksche regering bewilligt zegt men in •de helft der door Perzie geëischte schadevergoeding, en in de afzetting van twee der aangeklaagde pacha's in de grens provinciën; terwijl zij ten opzigte der grensquestie scheids mannen benoemd wil zien. Verdere inschikkelijkheid moest men echter van haar niet verwachten. De Engelsche en Rus- sische vertegenwoordigers hadden depeches naar Teheran af gezonden denkelijk om de voorslagen der Porte te ondersteu nen. De geboorte van een zoon des sultans, die den 22 sep tember heeft plaats gehad en aan welk kind de naam Abd- ul-IIamid gegeven is was te Konstantinopel luisterrijk ge vierd geworden. KOBLENZ den 16 octoberDer. 13, tegen half zeven ure des avonds, heeft men hier en in den omtrek een aard- beven bespeurd, verzeld gaande van een sterk gedruisch. Een schrijven uit het slot Friedrichstein bij Neuwied deelt daarover, onder dagteekening van den 14, het volgende me de Gisteren avond ten half zeven ure deden twee he vige6 sekonden durende, aardschuddingen het oude zoo genaamde Duivelshuisbij Neuwied, en de naast die ruine gelegene, thans weder bewoonde, zoogenaamde Duivelskeu- ken beven. Sporen daaryan zijn aan de gebouwen niet waar te nemenevenmin kan men de rigting uit welke de schud dingen kwamen, als den stand van den barometer aangeven. De lucht was stil en zacht, de hemei eetiigzins bewolkt." PARIJS den 17 october. Met genoegen verneemtmen dat de gezondheid der hertogin-weduwe van Orleans gedurende de laatste acht dagen zigtbaar is verbeterd. H. K. H. heefc gisteren voor de eerste keer na den dood van haren gemaal de openbare godsdienstoefening bijgewoond. ■De generaal baron Fagelbuitengewoon gezant en minis ter plenipocentiars van Z. M. den koning der Nederlanden, heeft hedenin partikuliere audiëntie, den koning een brief van zijnen soeverein overgereikthoudende kennisgeving van ihec gesloten huwelijk tusschen den erfgroothercog van Sak- sen-Weimar-'Eiseirach en prinses S-ophie der Nederlanden. Bij deze gelegenheid hernieuwt men de vroegere geruchten ■wegens onderhandelingen over eene huwelijksvereeniging tus schen prins Alexander der Nederlanden en de Fransche prin ses Clementine. De heer Fagel zou, volgens die geruchten, volmagt tot regeling dezer aangelegenheid van zijn Hof ont vangen hebben. - Uit Algiers zijn tijdingen tot 10 dezer. De kolonne onder bevel van den gouverneur-generaal trok rustig voor waarts, en had op haren doorcogc een fort vernield, dat den voormaligert kalif Ben-Salem toebehoorde. Van alle kanten werden onderwerpingen ingediend. De gezondheids, toestand der troepen was zeer voldoende. Des avonds var. den 5 is de achterhoede door Ben-Salemvan eenige ruiters en Kabaïlen vergezeldaangegrepen. Zoodra de generaal Bugeaud echter bevel gegeven had aanvallenderwijze te han delen hebben zij zich spoedig in alle rigtingen verspreid. De Fransche kolonel Lebionvan het 48ste regemenc van linie, en een soldaat, zijn in dit gevecht omgekomen, en 11 anderen gekwetst. Gedurende het verblijf van het hof op het kasteel van Eu en St. Cloud is men op het kasteel van de Tuilerien ijverig bezig hetzelve te versterkende acht groote corps de garde, die zich op het voorplein van hec paleis bevin den, zijn vergroot; dezelve zijn met ijzeren hekken en schiet gaten voorzien zoodat geen van deze posten door verraad of bij verrassing ingenomen of overweldigd kunnen worden de post aan de straac des Pyramides is met een twaalftal ladders voorzien, om door de vensters in hec paleis (in het pavillon Marsan) te kunnen klimmen indien hetzelve aan- gevallen werd. Men heeft een overdekten doorgang van de kazerne van het Carrousel-plein naar de groote vertrekken van het paleis aangelegd. Hec kasteel zal gedurende dezen winter op de volgende wijze bewaard worden: men weet, dat er 4 infanterle-kazernen rondom het paleis liggen (te weten die van het Carrouselvan de straat St. Thomas van de Assoinption en van de kaai Orsay.) Deze kazernen zullen zoo veel troepen bevatten als eetiigzins mogelijk zal zijn. Rondom het paleis zijn 16 posten, die door sol daten van verschillende korpsen zullen betrokken worden; vier kleine posten zijn door nationale garden bezet. Verder staan rondom het plein en den tuin van het paleis zoo wel van binnen als van buiten, 62 schildwachten; eindelijk is er bij de vertrekken des konings een post van adjudanten en ordonnans-officieren terwijl een aanzienlijk getal policie- dienarenspeciaal voor de dienst yan het hof ingerigt, voorhanden zullen zijn. Nooit heeft men eene belegerde ci tadel zoo wel bewaakt gezien als ons paleis. 's GRAVENHAGE den 18 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, onder he; tijdelijk voorzitterschap van den heer van Dam van Isselt zijn twee commissien benoemddie met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden belast worden. Na dat deze commissien rapport hadden uitgebragc, zijn, na velerlei woordenwisselingen en onderscheidene stemmin gen al de nieuw benoemden, voor zoo ver zij hunne ge loofsbrieven hadden ingeleverd, toegelaten, met uitzondering van den graaf van den Bosch, die in Zuid-Holland, en van den heer S. Brouwerdie in Vriesland is gekozen; zullende over de toelating dezer beide heeren op den dag volgende na het in functie treden van den nieuwen voorzitter, nader worden gehandeld. Daarop is de opgave van drie leden op. gemaakt, die aan den Koning aangeboden moet worden, om eene benoeming voor het voorzitterschap te doen. Op die opgave zijn,' na onderscheidene stemmingen, gebragt: als eerste kandidaat de heer Gevers van Endegeestals tweede kandidaat de heer Luyben, en als derde kandidaat de heer van Dam van Isselt. De directeur-generaal van marine heefc ter kennis van de zeevarenden gebragt, dat, blijkens eene missive van den Nederlandsclien zaakgelastigde te Stokholmvan den 21 september jl.te beginnen met den 1 november aanstaande een draailichc zal worden ontstoken op het eiland Hallö gelegen op de Zweedscbe kust, in de golf van Bohus op 58 gr. 20 min. 30 seconden noorderbreedte en 11 gr. 16 min. 45 seconden lengte beoosten den meridiaan van Greetiwich. Dit draaivuur, hetwelk 116 voeten verheven is boven de oppervlakte der zeeis zamengesteld uit 9 reverbères of pa rabolische lamplichten, door welke in 6 minuten tijds 9 schitteringen zullen worden vertoond, door even zoovele verduisteringen afgewisseld. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. den ritmees ter jhr. C. H. F. van Capellen hoogscdeszelfs adjudant be noemd toe ridder der militaire Willems-orde 4de klasse, ter zake van hec door hem in 1830 gehouden gedrag. Tegen den 1 der aanstaande maand november zullen de volgende veranderingen en vermeerderingen in het garnizoen dezer residentie plaatshebben, als: hetiste bataillon jagers zal naar Breda worden gelegd, en van daar het 2de bataillon herwaarts in bezetting komen. De staf en de twee escadrons lansiers, die zich thans alhier bevinden, zullen naar Leyden vertrekken, en vervangen worden door den staf benevens het geheele regemenc zware dragonders, thans in laatstgenoemde stad in bezetting. Eindelijk zal nog tegen dien tijd eene batterij rijdende artillerie, thans te Tilburg gestationeerd, herwaarts worden overgeplaatst. Voorts verneemt nrendat de ordonnans-officieren des Koningsthans vau de verschil lende wapenen dér kavallerie gedetacheerd, en bij Z. M. als zoodanig dienst doendealmede tegen dien tijd door een ge lijk getal andere officieren, insgelijks uit de verschillende kavallerie-regementen daartoe gedetacheerd zuilen vervangeu worden. Men wil, dat het zoogenaamde plein (voorheen parade plaats), alhier, bestemd zou zijn om toe standplaats te dienen voor het op te rigcen standbeeld voor Prins IVillem I. Dit plan zou danzoo als men verder verneemteenige doeltreffende veranderingen en verfraaijingen ondergaan met de nieuwe bestemming 111 verband staande. Jongstl. zaturdag is door de politie gevat een persoon die een valsch bevonden wissel groot iioo bij een schip per alhier ter inkassering op een Amscerdamsch kancoor had afgegeven; hij is aan de justitie overgeleverd. Men weet, dat een der twee personen, welke alhier verdacht werden gehouden de onlangs in omloop gebragte valsche coupons te hebben vervaardigd zich door de vlugc heeft ontrokken aan de gevangenneming, die zijnen vermoe delijke» medepligtige getroffen heeft. Onze regering heeft terstond overal buiten 's lands de noodige aanzoeken ge daan, ten einde die persoon casu quo worde aangehouden. Men schrijft uit Geneve dat men aldaar werkelijk meende denzelven te hebben ontdekt. Met bleek echter spoedig, dat men door gelijkheid van naain was misleid en iemand gearresteerd had die bewees de gesignaleerde niet te zijn. De gezondheid van mejufvrouw Mouthaan en' hare dienstmeid neemt allengs in beterschap toe. Zij zijn reeds in staat geweest een getuigen-verhoor voor den regtere onder gaan. De jufvrouw moet gezegd hebben, dat zij haren neef tot zulk eene daad niet in staat achtte. Sedert den 7 dezer zijn te Scheveningen eenige pinken van de steurharing-visscberij teruggekeerd. Uit de ladingen blijkt, dat de visscherij tot dusverre ongunstig is, s GRAVENHAGE den 19 october. Heden morgen heeft de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het aanbieden aan den~ Koning der lijst van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting, zich op de gebruikelijke wijze naar hoogscdenzelven begeven, en is deze commissie met het ge wone ceremonieel bij Z. M. toegelaten. Nadat de commissie zich van hare taak gekweten en de lijst van candidaten den koning aangeboden had, heefc Z. M., naar men verneemt, te kennen gegevendat hoogstdezelve zich onverwijld met het doen eener keus zon bezig houden. Heden middag wordt verzekerd, dat 's Konings keus zou gevallen zijn op den eer sten candidaac jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest. Mor gen zal de Tweede Kamer weder eene zitting houden. Als dan zal de gedane keus, worden medegedeeld de tijdelijke voorzitter zal aftreden en het voorzitterschap aan zijnen op volger in handen stellen. Men verwacht dac de afdeelingen zullen worden zamengesteld; dat eene commissie van vijf le den zal worden benoemd belast met hec opstellen en voor dragen van een adresin antwoord op de openingsrede dac eetie commissie mede van vijf leden zal worden benoemd, be last met hec doen van verslag van alle de verzoekschriften welke gedurende de tegenwoordige zitting door de vergade ring in hare handen zullen gesteld worden en dat wijders aan de vergadering mededeelitig zal worden gedaan vau alle ingekomen stukken en ontwerpen. Ingevolge het in de zitting van gistereu^genomen besluit, zal alzoo aanstaanden vrijdag beraadslaagtT^worden over de zwarigheid, die er een aanzien van de verkiezing van den heer van den Boschdoor de Staten van Zuid-Holland, en den heer Brouwer, door de Staten van Vrieslandis ontstaan. Gisteren overleed alhier, na eene kortstondige onge steldheid en in de kracht des levens, de luitenant-kolonel Nolthenius de Man, van den generalen staf. De heer de Man was iemand van uitstekende verdiensten; bij bezat grondige en uitgebreide kennis in het vak van kunsten en wetenschappenen onderscheidde zich door een zeer edel karakter. De Koning verliest in hem een bekwaam officier, zijne diepbedroefde familie een uitmuntend vader en echtge noot de maatschappij een waardig burger. Allen die den heer Nolthenius de Man gekend hebben, zullen zijn verlies diep betreuren. Alhier te lande zijn Kaapsche dagbladen en brieven tot 26 julij ontvangen. Omtrent de nadere gebeurtenissen in Porc-Nata! heerschce nog eenige onzekerheid. Sommigen zeiden dat de kolonel Cloete een onbepaald pardon had af gekondigd anderen dac de kommandant der boeren, Preto- riushun president Prinsloode secretaris van den volks raad Burger en de beide heeren van Bredadaarvan uit gesloten waren. Op deze amnestie, hoe dan ook ingerigt, was echter nog geen antwoord ingekomen en Cloete had in den zin andermaal aanvallender wijze te werk te gaan, zoo dra hij een voldoend getal ossen en paarden zou verzameld hébben. Nog zeide men dat Potgieter met zeven honderd I man zich van Pretorius afgescheiden en henr verdere hulp ontzegd had, en dat Panda, het opperhoofd der Zoolahs j drie duizend man tot versterking der Engelsche troepen had aangeboden, hetwelk echter van de hand was gewezen, j De brieven in zoo ver zij slechts aanvulling der vorige berigten behelzen, en vroeger dan de over Engeland ontvan-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1