MIDDELBURG-SCHUB C O R A IV T, üvj 3 N°. 126. Donderdag 1842. 20 October. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. Bcftcttbrnafeiftg. ©pcufovurc SlAtibc0tebitt0. NIEUWSTIJDINGEN. 23uttechl«iuï>. <Bic0ot~i3*riü«wtje. De abonnements-prqs dezer Courant is 2 yS voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is fi,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTS- HOF in ZEELAND te zamen gesteld ter voldoening aan art. 11 der wet van den 9 Ju lij 1842 Staatsblad no. 20), op het Notaris-ambt, tot het afnemen der examina van hen die verlangen tnogten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingen maakt bij deze aan de be langhebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woensdag den 30 November 1842, des voormid dags ten tien urein een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspirantenaan de voorschriften van art. 13 der voorschreven wet, en verlangt overigens dat zoodanige stukkenwelke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden geadres seerd aan den Griffierof overgebragt ter Griffie van den Ilove. Middelburg den 17 October 1842. Op last der Commissie De Griffier van het Provinciaal Geregts- hof in Zeeland A. VR K E. De DIRECTIE van de Watering van WALZOORDEN zal, op Zaturdag den 29 October 1842, des voormiddags ten 11 ure, ten Huize van C. Adriaansenste Walzoorden, in het openbaar aanbesteden Het doen van eenig ZINK-RIJS- en AARDEWERK het maken vap een TRAP aan het hoofd van Walz oorden gelijk aan die te Fort Bathen het leveren van 200 lasten zoo Doorniksche, Vilvoordsche als Briksteen. Bestek en voorwaarden leggen inmiddels ter inzage hij den Dijkgraaf te Hulsten op het Kantoor van der. Ontvan ger der Algemeene Nederlar.dsche Maatschappij ter begunsti ging van de Volksvlijt, op den Huize te Zande; zullende de aanwijs ter plaats geschieden daags te voren des namid dags ten drie ure. FRANKFORT den 14 october. Men schrijft uit Weimar den 11 dezer: Heden is de Nederlandsche generaal graaf van Limburg-Stirum met eene buitengewone zending 11 's Gravenhage hier aangekomen, en heeft Z. K. H. de groot hertog, in een aan denzelven verleend gehoor, het koninklijk schrijven in ontvang genomen, houdende kennisgeving van de op den 8 dezer te 's Hage voitrokkene huwelijks-ver bindtenis van Z. K. H. den erfgroothertog met H. K. H. de prinses Sophia der Nederlanden." Het bevestigt zich volkomen, dat de graaf van Nassau nog slechts tot in de tweede helft van deze maand te Ber lijn zal blijven, en als dan naar Holland wederkeeren, om daar zijn vast verblijf te houden. De prinses Albert zalnaar men verneemt, haren doorluchtigen vader vergezellen en in de eerste plaats ettelijke dagen op het Loo, doch later eeni. ge weken te 's Hage doorbrengen. Uit Luxemburg meldt men, vati den 12 dat Z. M. de koning groothertognaar aanleiding van het huwelijk van hoogstdeszelfs dochter, bij besluit van den 8 dezer, al de personen welke tot eene correctionele gevangenisstraf van ■een jaar of minder veroordeeld waren, of wegens bosch-of velddieverij gevangen zaten, algeheele kwijtschelding van straf verleend en dadelijk de vrijheid teruggegeven heeft. Even zoo heeft de koning den wegens doodslag bij vonnis van het hof van assises veroordeelden ontvanger Dumontin Diekirch, kwijtschelding verleend van de hem nog overblij vende gevangenisstraf. Van de Turksche grenzen wordt onder dagteekening van den 2 dezer geméld De beden in .Semlin uit Belgrado ontvangen berigten melden nieuwe bijzonderheden omtrent den ellendige» staat van zaken in Servie. Alle gevangenissen zijn opgevuld. Al ;bet gespuis, dat vroeger daarin opgesloten was, is door JVucsitsch in vrijheid gesteld, waarvan-men thans de nood lottige gevolgen ondervindter is geene veiligheid van per sonen en goederen meer, en rooverbenden verontrusten het land op de schromelijkste wijze. Onder de nu laatstelijk weder in hechtenis gerroménéiï, bevindt zich de bisschop -van Schabacz." Volgens berigten uit Petersburgvan den 6 dezer, is E. M. de keizer den 27 september, -des avonds, te Pultawa aangekomen. Het had te Petersburg reeds sterk gesneeuwd én des nachts was de thermometer onder het vriespunt. De troepen welke bij Pesth bijeen gekomen waren om manoeuvres te vcrrigten, zijn, ten gevolge van liet ongun stige wéder, plotseling naar hunne-garnizoenen teruggezonden. Den 29 september had er eene wolkbreuk plaatswaardoor de meeste tenten wegdreven. Uit Rome en andere streken van Italië klaagt men bij voortduring over den regen ook had men schokken van aardbeving gevoeld. KLEEF den 15 october. Op den 4 dezer maand beeft binnen de gemeente St. Hubert, kreis Kempen, arrondisse ment Kleef, een voorval plaats gehad, hetwelk wederom eene gruwzame bijdrage oplevert dier bloedige euveldaden waarvoor de menschheid terug beeft. In den vroegen morgenstond van gezegden dag begaven zich, zoo als tnen uit omstandigheden vermeende te kunnen afleiden twee onbekenden naar eene onder de gemeente St. Hubert gelegene Hofstede bewoond door zekeren land- mand Ileinrich Brocksen welligt bewustdat deze afwe zig wastraden zij stoutmoedig de woning binnen voor zien van instrumenten tot het losbreken van gesloten berg plaatsen. Alvorens echter zich in het bezit te stellen der voorwerpenop welke hunne gretige blikken gevestigd schenen, deden zich de roovers eerst als moordenaars ken nen. De geen kwaad vermoedende huisvrouw van den af wezigen akkermangenaamd Anna Maria Kleinkauertz werd door hen overvallen en verworgd. Daarna volvoer den zij den diefstal door met geweld eenige kisten en kas sen te openenwaarin zich welligt het geheele vermogen der bestolenen bevond, en met medeneming van geld, klei nodiën, kleederen en linnengoed verdwenen de booswichten zonder eenig spoor achter te laten van den weg dien, zij hebben ingeslagen. Voor zoo verre men weet is het dan tot nog toe ook niet mogen gelukken de plegers van dezen moord en diefstal in handen der justitie over te leveren en het is te wenschen dat de voorwerpen, in welker bezit zij zich op zulk eene schrikkelijke wijze hebben weten te stellen, hen mogen doen ontdekken, om hen te doen boeten voor de vreesselijke gru welen, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. LONDEN den 13 october. Er zijn heden tijdingen ont vangen uit Nieuw-York tot den 29 september, met de stoomboot Great Western. Over het algemeen zijn dezelve onbelangrijk; de dagbladen houden zich hoofdzakelijk bezig met het behandelen van het vraagstuk der verkiezing van eenen president. De kandidaat der Wighs is de heer Ciay terwijl de heer Tyler door de democratische partij wordt on dersteund. Ook schijnt het, dat men in de Vereenigde Sta ten over het door lord Ashburton gesloten traktaat tamelijk tevreden is. Het crediet der stedelijke banken in de Vereenigde Staten begon zich van lieverlede al meer en meer te herstellen waartoe onder anderen niet weinig bijbragten de omzigtig- heidmet welke dezelve thans beleeningen doenen het gunstige verschilhetwelk er wordt opgemerkt tusschen de uit. en invoeren van geld over het jaar 1841 en het tegen woordige. Uit Canada wordt gemeld, dat sir Charles Bagot bijna al de leden van het uitvoerend bewind door anderen heeft vervangen ook in de andere hooge staats-ambten heeft hij veie persoons-veranderingen tot stand gebragt. PARIJS den 15 october. In den Moniteur zijn thans ver gelijkende staten wegens de rijks-inkomsten over 1840, 1841 en 1842 openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat de belastin gen gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar 25 millioen franken meer hebben opgebragt dan in 1841, en 42 h 43 millioenen meer dan in 1840. De maarschalk Soult heeft thans, als minister van oor log, magtiging aan de orde der Trappisten verleend, om eene model-hoeve in Algeria te vestigen; 2000 bunders land zullen ter beschikking van deze monniken worden gesteld. De generaal de Bar heeft eene depeche van den gene raal uPArbouvillegedateerd uit het kamp van Kantara-Fi- Mina, ontvangen. Deze generaal vervolgde Abd-el-Kader welke geslaagd was om zich, aan het hoofti van 200 ruiters en 400 voetknechten, met 200 kameelen bij hen, tusschen de bergen van de Ouemscris te werpen. De 7 dezer, zijnde de gedenkdag der mislukte poging om koningin Isabella uit haar paleis te ontvoeren, is te Ma drid zonder eenige plegtigheid gevierd; alleen zijn de helle baardiers, wier moed dien aanslag heeft doen mislukken, feestelijk onthaald geworden. De j 2de verjaardag der ge noemde vorstin zou insgelijks zoo ongemerkt mogelijk voor bij gaan men dacht niet dat de autoriteiten tot de handkus toegelaten zouden worden. Van alle kanten bestaan in Spanje oneenighedenwaardoor de toestand langs hoe moeijelijker wordt. 's GRAVENHAGE den 17 october. Z. M. heeft heden namiddag de bijeenkomst der beide Kamers van de Staten- Generaal met de volgende aanspraak geopend Edei Mogende Heeren Bij het openen der tegenwoordige zitting van de Scatcn- Generaal is het eene behoefte voor mijn hartin de eerste plaats te gewagen van de eclicverbindtenisonlangs door mij ne beminde eenige Dochter met den Erfgroothertog van Saxen- Weimar-Eisenach gesloten. Ik heb alle reden ora te vertrouwen dat deze vereeni- ging, onder Gods zegen, strekken zal tot bevordering van het geluk van mijn dierbaar kind. Onze en ook uwe deelnemende wenschen Edel Mog. ■Heeren! zullen haar en haren Echtgenoot vergezellen, gelijk zij nimmer het Vaderland zal vergetenwaaraan zij, waaraan mijn geheel geslacht zoo innig verbonden is. Bij het verder bezoek van onderscheidene gedeelten des Rijksheb ik op nieuw met uitstekend genoegen de meest overtuigende bewijzen ontvangen van verknochtheid en liefde. Het streelt mijn gevoel, ook op die wijze te ervaren, dat mijne beminde onderdanen niet onbewust zijn, in welke hooge mate mijne genegenheid wederkeerig hun toebehoort. De betrekking tusschen Nederland en de vreemde mo gendheden kenmerken zich door vriendschappelijke verstand houding en welwillende belangstelling. De onderhandelingen met Belgie, tot algeheele ten uit voerlegging van bet Londensch traktaat, zijn met den ernsc en de belangstelling voortgezet, welke derzelver gewigc vordert. Het strekt mij tot voldoening aan U Edel Mog. te kun nen mededeelen dat de wederzijdsche gevotmagugden in de laatste dagen omtrent de grondslagen eener schikking zijn overeengekomen, welke alle daarmede in verband staande punten van verschil omvat. Ik moet alzoo vertrouwen, dat het verdrag binnen weinige dagen zal worden gesloten. 2, 's Rijks zeetnagt is in zoo voldoenden scaat, als de toe- gestane middelen gedogen. De tuighuizen echter hebben voorziening noodig men houdt zich daarmede onledig. Naar gelang der omstandigheden worden steeds de ge schiktste middelen aangewendom de verdediging des Lands in goeden staat te brengen, De goede wil en de ijver van manschappen en officieren heeft eene verdere verkorting van den oefenings-tijd der nii- litiens veroorloofd. De speciale commissie, belast met het herzien der wetge ving op de militie en schutterijenheeft daarin vele moeije- lijkheden ontmoet, zoodat niet met zekerheid kan worden gezegd of de nieuwe wets-ontwerpen nog in deze zitting een punt van beraadslaging zullen kunnen uitmaken. Orde en regelmatigheid worden bij voortduring in het binnenlandsch bestuur aangetroffen. De policie iaat in onderscheidene gedeelten des Rijks te wenschen over. Er worden maatregelen beraamd ora daarin op eene afdoende wijze te voorzien. Het lager onderwijs levert, onder de werking der jongst daargestelde verordeningen bevredigende uitkomsten op. x Ook de overige takken van openbaar onderwijs blijf ik met belangstelling gadeslaan en er is reden om zich te ver heugen over het aanzienwaarin de wetenschappen staan en over den toenemenden bloei der kunsten. Het voornemen bestaat, om weldra nopens de zaken der maatschappij van weldadigheid, aan de overweging der Sta ten-Generaal zoodanige afdoende wettelijke bepalingen te on derwerpenals de stand dezer aangelegenheid zal vorderen. Het armwezen trekt mijne aandacht bijzonder tot zich. Men houdt zich onledig met het beramen van maatrege len, welke beter aan het doel mogen beantwoorden dan die, welke op de bestaande wet gegrond zijn. In onze Overzeesche Bezictingen heerschr eene ge- wenschte rust. Landbouw en Nijverheid ontwikkelen zich gestadig in Neêrlands Oost-Indiein weerwil, dat het ge schokt kredietstelsel de hulpmiddelen daartoe heeft doen In krimpen. De inwendige toestand der West-Indische koloniën, wier welvaart door onderscheidene oorzaken belemmerd wordtis het onderwerp van ernstige overwegingen. Aan de voltooijing van het strafwetboek, zoo mede aan de voortgaande verbetering van de verschillende takken der wetgeving, wordt met ijver gearbeid. Het tweede boek van het wetboek van strafregt zal ïn deze zitting ter tafel worden gebragt. Dit zal ook met meer andere ontwerpen het geval zijn. Een derzelve heeft ten oogmerkom de uicvoerin te regelenomtrent i ambtenaren te verleetien ontslag. De mindere bloeiin sommige takken van handel en nij verheid waargenomen, is niet zonder eeuigen invloed geweest op enkele belastingen welke daardoo. het geraamd beloop niet ten volle hebben bereikt. Hec gering verschil, uit dien hoofde ontstaanwordt door toevoeging van andere voor handen baten gedekt. De hoop, dat hetgeen de bijdragen uit de koloniale geldmiddelen over 1841 beneden de raming verbleven zijn, door ruimere opbrengsten gedurende het loopende jaar zou te rug gevonden worden heeft zich niet mogen verwezenlijken. De steeds dalende markt der koloniale voortbrengselen heeft een nieuw en vrij aanzienlijk te kort doen ontstaan. g der grondwettelijke bepalingen in zekere gevallen aan regterlijke

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1