JUID'DELBÜRGSCHE - O U R A M w JÉI M'\ 125. Dingsdag 1842. 18 October. Beïgie. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. jfilcbctrlAuböcïtc ^AubcUjïlflrtts-cïïrtpjjij. NIEUWSTIJDINGEN. 2khüt0C?*ïatib. 41cbcvi<ut2)en. tOF. r De abonnements-prijs dcier Couranl is a 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdfir io ure, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en ÜoodbckendmaWngcn, waarvan de prijs van een tot ses regels is ft 5o en voor iederen regel daArbovcn 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop JVoensdag den 16 November 1842, 21,630 Kranj. en Kanass. Java SUIKERT Kisten DITO Jl'Sg-t t Amsterdam. 4 79 Rotterdam. Middelburg. Dordrecht. 10.357 Kranj en Kanass. DITQ 1,962 dito DITO 549 dito DITQ De Maatschappij behoudt zich echter voor, om boven •dien nog 6000 Kanassers SUIKER aan de markt te bren gen te némen uit de ladingen der eerstbinnenkomende Sche pen enindien mogelijk bij voormelde Veiling te voegen of anders ten spoedigste na den opslag, immers vóór of uiterlijk op deti December eerstkomendepubliek te ver knopen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijde wor den uitgegeven. Amsterdam, den 15 October 1842. VAN DER HOU VEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. WEEN EN den 4 october. Nog is het springen van eene locomotief, dat rn het begin der vorige maand op den spoor weg van Weenen naar Raab plaats vond versch in bet ge- Iieugen en al weder hebben wij een tweede op denzelfden spoorweg voorgevallen ongelukdat nog vreésselijker ge volgen had kunnen hebben te betreuren. Den 27 september brak namelijk, tusschen Glocknitz en Neustadtin een en trein brand uit; dezelve ontstond in eenen mee olie beladen vrachtwagen, welke achter den personentrein was bevestigd. In weinige minuten stond 'de geheele wagen in voile vlam menen was, eer men den trein kon doen stilstaan, geheel verbrand. Ongelukkigerwijze zat op den bok van een par ticulier rijtuig,' hetwelk op een anderen vrachtwagen, juist voor den inbrand gevlogenen, geplaatst was, een koetsier, dieuit vrees voor het dreigende gevaarvan den wagen sprong en zich zoo sterk kwetste, dat hij den volgenden nacht overleed. De wagen is ongetwijfeld door uit den schoorsteen vliegende vonken in brand geraakt, en de spoor weg-directie heeft derhalve zich eene zware verantwoording op den hals geladen, dat zij tot nog toe verzuimd heeft de tegen dit kwaad uitgevonden veiligheids-middelen aan te wenden. BERLIJN den 9 october. Het hooggeregtshof alhier heeft dezer dagen deszelfs eind-arrest geslagen in een proceshet welk langer dan 300 jaren aanhangig is geweest, en waarin bij den aanvang als getuige heeft gediend gehad de beroemde graaf vanEgmond, die in 1563, op last van den hertog van Alvate Brussel onthalsd is geworden. Het proces Werd gevoerd tusschen de familie van Arenberg en de familie van Munderscheid. In 1539 wertl ,iec °P de ro' gebragt en liep over eene som van 20,000 daalders, welke de eerstgemelde van de laatstgemelde vorderde, krachtens de artikelen van •een in 1517 gesloten huwelijks-contract. Achttien regtbün- ken van welke die van Munster het laatst, hebben er zich achtervolgend mede bezig gehouden. Het hooggeregtshof van Berlijn heeft da familie van Man- dcrscheid gecondemneerd om de gevorderde som aan die van Arenberg uit te betalen, maar zonder de renten en met dee ling der kosten, die, zegt men, ruim de helft meerder dan het betwiste kapitaal beioopen, waardoor alzoo het Saxische spreekwoord op nieuw bevestigd wordt, dat men zijn pro ces winnende zijn geld verliest. AUGSBURG den 9 october. In de berigtenwelke men, vooral thans, uit Servie ontvangt, heerscht zoo veel partij digheid, dat, naar mate de brieven zich afwisselendezelfde zaken een geheel verschillend voorkomen verkrijgen. De rverbittering schijnt in dat ongelukkig landschap ten top, en anag men gelooven hetgeen gezegd wordt, zoo ontziet men ar geene middelen om aan de eene of de andere der partijen «de zege te verzekeren. Zoo wordt er thans wederin twee verschillende aan onze Allg. Zeitung gerigte brieven gewag .•gemaakt van eene poging', welke te Semlin gedaan zou zijn, iQui den jongen vorst Michael te vergiftigen. Drie met pas sen van de tegenwoordige provisionele regering uic Belgrado voorziene Serviërs waren, zegt men, den 26 september te Semlin aangekomen, en hadden erdoor bemiddeling van een daar woonachtigen koopman kennis gemaakt met eenen ka merdienaar van den vorst. Dezen nu hadden zij door eene hem gegevene som van 25 dukaten pogen te bewegen ze ker poeder, hetwelk zij hem gaven, bij het ontbijt onder de kofiïj van zijnen heer te mengen. Hetzij de Kamerdienaar, hetzij de in het vertrouwen genomen koopman, want dit blijkt uic de berigten niet duidelijk, bad de zaak bij de over heid aangegeven, en de drie Serviers, onder welken zekere Peter Miloikowitscheen schoonvader van den jongeren dei- beide, door het onlangs ontdekte komplot berucht gewordene Rêssawatzengevonden wordt, zijn in hechtenis genomen. Men heeft het poeder, hetwelk zij in den laars van eenen hunner over de grenzen gebrtfgf haddenonderzocht cn het moet bevonden zijn een zeer sterk vergif te wezen. Als be vestiging van dit alles, wordt van den eenen kant aange voerd, dat er wel iets aan het geval moet wezen, want dat de gevangenneming der drie Serviers eene openbaar bekende daadzaak is. Van den anderen kant wordt aangemerkt, dat de uitgeloofde moordprijs veel te gering schijnt, 0111 eenen vorstelijken kamerdienaar tot zulk een gruwelstuk te verleiden. KOBLENTZ ,den 12 october. Het Nederlandsche Rijn schip de Rijn, op de vaart van Rotterdam naar Mannheim door paarden voortgetrokken wordende, heeft gisteren avond, nabij deze stad bij de zoogenaamde Koningsbeek ten ge volge van het lage water, op steenen gestoote», en is daar door zoodanig lek geworden, dat spoedig 4 voet water in het ruim stond. Men heeft van hier ligters afgezonden, om de lading, welke uit 4000 centenaars koloniale waren bestaat zooveel mogelijk te bergen. LONDEN den 12 october. De openbare inkomsten des rijks hebben in het eergisteren geëindigd vierendeeljaars 67,473 ponden sterling minder dan gedurende dezelfde drie maanden van het vorige jaar opgeleverdmaar beioopen over het ge heele jaar 355.981' ponden sterling meer dan in het vorige. De nieu we dokken te Newporcin Monmoutshire wier daarscelling ongeveer 150,000 ponden sterling gekost heeft, en wier. havens eene buitengewone breedte hebben, zijn eergisteren met groote plegtigheid geopend, De Oostenrijksche aartshertog Frederik heeft verschei dene dagen op het landgoed van sir R. Peel doorgebragten zich vervolgens naar dat van den hertog van Devonshirc be geven. Eene verkoudheid, die Z. K. H. gedurende eene jagtpartij overvallen was, is gelukkig spoedig geweken. Men verhaalt, dat eene invloedrijke partij in China me- dedeelingen aan de Engelsche autoriteiten in dat Rijk gedaan heeft, wier doel wezen zou den keizer te onttroonen, een anderen Tegeringsvorm in te voeren, en vriendschappelijke be trekkingen zoowel politieke als commerciële met Enge land aan te knoopen bijaldien de omwenteling gelukken mogt. Dit strookt echter weinig met andere berigtendie van de doorgaande gehechtheid der Chinezen aan hunnen keizer ge tuigen, en als bewijs waarvan onder anderen wordt aange voerd, hoe een hunner, wienbijde inneming van Chapoo den dood gedreigd werd, als hij niet wilde aanwijzen waar de openbare kas verborgen was, ten antwoord gaf: Ik be hoor den keizer toe en zal het niet zeggen dood mij dus aanstonds." Het onlangs bemagtigd Chapoo is eene schoons zeehaven, ongeveer 50 Engelsche mijlen noordwaarts van Ningpo aan de overzijde der baai van Ilangtchou gelegen, en wordt als de groote verzamelplaats der schepen die op Japan handel drijven aangemerkt. Het bezetten daarvan staat ongetwijfeld met het plan in verband om Nankeen en andere volkrijke ste den in dat district te vermeesteren. PARIJS den 13 october. Men merkt op, dat vele legitimis ten der voorstad Sc. Germain hunne prachtige hotels doen herstellen en inwendig op nieuw versieren waaruit men op maakt, dat zij de jaren lang volgehouden ro! van afzondering zullen laten varen en weder hunne salons tot vereenigingen gedurende den aanstaanden winter zullen openen. Vele legi timisten blijven zich hier nog altijd met verwachtingen vlei- jen, die wel niet veel meer dan hersenschimmen wezen zul len. Zoo vertoonen zij thans een brief van een hunner vrien den te Weenen, waarin, nevens het berigt der volkomene herstelling van den hertog van Bordeaux, verzekerd wordt, dat die prins aan eene Russische grootvorstin is verloofd, maar op uitdrukkelijke voorwaarde, dat het huwelijk niet zal kunnen volcrokken worden voor dat de pretendent den troon zijner vaderen heeft beklommen. De briefschrijver voegt hier nog bij, dat ook mademoiselle de zuster van gemelden hertog, verloofd zou zijn, en wel aan een aaresbertog van Oostenrijk. Het is bekend, dat in 1792 de stad Rijssel door de nationale gardeondersteund door een handvol troepen, na een vernielend bombardement, met vrucht is verdedigd tegen een Oostenrijksch legerkorps onder bevel van den veldmaar schalk prins van Saksen-Coburg oom van den koning der Beigen. De vijftigste verjaardag van dit wapenfeit is door eep volksfeest gevietd waarbij een maaltijd' heeft plaats gehad, bij welken twee duizend personen hebben aangezeten, en het Fransche leger door officieren van verschillende ran gen is vertegenwoordigd geworden. Bij dien maaltijd zijn gebruikt, immers berekend, 1100 kilo's vleesch gevo gelte en taarten naar gelang 400 kilo's brood en 3400 (lesschen wijn. De eerste inventaris der juweelen en verdere kostbaar- heden van de kroon is ten iare 1810, onder het keizerschap, opgemaakt. Na de terugkomst van LodewijA XKI1I uit Gent' werwaares dit alles. gedurende de zoogenaamde 100 dagen vervoerd was geworden zijn de sieraden uit elkander geno men, en fs bij weging en schatting bevonden dat de geza menlijke parelen juweelen en verdere edelgesteenten een ge tal van 61,312 stuks uitmaakten, 18,751 caraac X7- wo gen, en eene waarde hadden van 20,900,260 francs. Onlangs heeft, volgens de wet van 2 maart 1832, op de civile lijst weder eene vergelijking door de juweliers der kroon plaats gehad, waarbij alles op den voormelden voet is bevonden. BRUSSEL den 14 october. De heer Dujardin, lid van de gemengde commissie tot regeling van de schuld tusschen Belgie en Nederland is eergisteren uic 's Hage alhier aan gekomen en heeft reeds dadelijk bijeenkomsten met onder scheidene ministers gehad. Gisteren is er een kabinetsraad gehouden, welke door gemelden heer is bijgewoond gewor den en in welken, naar men verzekert, onderscheidene pun ten welke den loop der onderhandelingen bemoeijelijkten zijn beslist geworden. Waarschijnlijk zal de heer Dujardin morgen weder naar 's Gravenhage vertrekken. Men bespeurt reeds de gevolgen van de aangenomene wet op het lager-" of volles-onderwijs in de voorwaarden, welke door de plaatselijke regeringen voorden gesteld aan de bestuurderen varr.alle zoodanige inrigtingen als eenigen on derstand uit de openbare kassen genieten voorwaarden die allezins zijn opgemaakt in den zin van de partij der geeste lijkheid en ten gevolge waarvan het onderwijs van liever lede geheel en al onder het gezag dez.er geestelijkheid móet worden gebragt. Zoo als de wet ligt, kunnen de prelaten oe meesce matiging in acht nemen (gelijk men ook erkent dat onder anderen door den bisschop van Doornik werke lijk gedaan is) maar moeten zij in 'c einde het door der. bisschop van Luik openbaar voorgestelde doel bereiken. Een onzer dagbladen meldt, dat eene schilderij' van Bergkem onlangs te Londen is verkocht geworden voor den prijs van f 20,000en dat er weinige oogenblikken na het sluiten van den koop, een courier uit Berlijn aankwam, met last van den koning van Pruissenom voor dat mees terstuk van onzen beroemdem landgenoot tot 30,000 te bieden. De schilderij bevindt zich thans te Brussel' in hec bezit van den kunstkooper Nieuwcnhuys. 's GRAVENHAGE den 15 october. Eergisteren avond heb ben HH. MM. de Koning en de Koningin, de Erfgroot- hertog en de Erfgroochertogin van Svksen-Weimar benevens de overige leden van het koninklijke gezin en Z. D. H. de hertog van Saksen-Weimar, in den Franschen schouwburg de tweede gala-voorstelling, ter gelegenheid van het geslotene huwelijkbijgewoond. Ook deze voorstelling was zeer luisterrijk. Onze verdienstelijke landgenootde heer D. van der hellen, stempelsnijder aan 's Rijks munt te Utrecht, heeft eenen penning vervaardigd, ter gedachtenis van hec dezer dagen gesloten hooge huwelijk. Men schrijft uit Berlijn dat Z. K. H. prins Albcrt van Pruissen bij geen der jongste feesten, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Maria tegenwoordig heeft kunnen zijnten gevolge van een val welken Z. K. H. gedaan heeftwaarbij de knie zwaar gekneusd is. Volgens' de jongste berigten bevond Z. K. H. zich echter veel beter. Z. M. de Koning heeft aan den heer dr. IVapals ee 1 bewijs van hoogstdeszelfs.welgevallen wegens het Ge denkboek der Inhuldiging van Z. M. IVillem IIhetwelk den 7 dezer (verjaardag van 's Konings troonbestijging) Z. M. is aangebodende versierselen doen toekomen van de rid derorde der Eiken-kroon. Men verzekert dat. in verband met de aanstaande re organisatie van het politiewezen hier te lande, aan de Sta. ten.Generaal in de op handen zijnde zitting, een ontwerp van wet zal worden voorgedragen ten doel hebbende de op de Staatsbegroocing hoofdstuk departement van oorlog, toe gekende gelden voor het corps marechausséeover te schrij ven op het hoofdstuk departement van justitie. I11 deze residentie bevindt zich thans de beroemde Fransche oudheidkundige Raoul-Rochettedirecteur van hec museum van oudheden en het kabinet van medailles te Parijs. Deze geleerde, die door zijne uitgebreide kennis en veelvul dige schriften zich een Europeschen naam heeft verworven, heeft zich donderdag morgen eenen geruimen tijd op het ko ninklijk kabinet opgehouden en die rijke verzameling met veel i belangstelling in oogenschonw genomen. Daarna heefchijde j eer gehad bij Z. M. den Koning ten gehoore te worden toe- j gelaten. Sedert eenige weken behelzen de Brusselscbe en andere j buitenlatidsche bladen verschillende berigten nopens den stand der onderhandelingen tusschen Nederland en Belgie. Demces- ten hunner beweren dat die stand vrij gunstig zou zijn.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1