MIDDELBURGSCHE G O U R A N N°. 124. Zaturdag 1842. 15 CTctober. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Befïcnbm.tïnmj. N IE UW STIj 1) ING EN. Z!htit0rftlan&. belgis. jilebcirianDeti. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 ,~]5voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdfir jo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/x,5o ca voor iederen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschul digen wegens de vervallene termijnen der "Grondlasten over -het loopeiule jaar, opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad; Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden beteekend, öiider aanmaning, om als nog, tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Oc- tober 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE van, Administratie over de GEVANGE NISSEN te Middelburg zal op Diugsdag den 18 October 1842, ten tien ure precies, openlijk aanbestedent de leve ring der onderscheidene Artikelenbenoodigd voor het on derhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1843, in het Burgerlijk en Militair Huis van Herzekering aldaarlig gende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen derzelve Stad. Veelgeachte -Stadgenooten Doordrongen van een dankbaar gevoel wegens de genotene •weldaden in het afgeloopen sciioone Zomer-saizoen afgewis seld door aangenaam Herfst-weder-mogen wij echter den naderenden Winter niet onbezorgd te gemoet treden vooral mogen wij die niet doen voor onze behoeftige Medeburgers, die van de middelen ontbloot om hunne bergplaatsen van den noodigen voorraad te voorzien met kommer dezen har ren tijd te gemoet treden. Met vertrouwen rekenen deze wederom op de hulp en verzorging van hunne meer gegoede Mede-Ingezetenen: en zijn er vele woorden noodig om te betoogen, dat onze arme Natuurgenooten meer dan ooit ondefsteuning zullen behoe ven-, zullen niet gebrek aan werk en duurte van de eerste 'levensbehoeften zich weder doen gevoelen zoodat zonder ulieder krachtdadige hulp het lot der Behoef eigen beklagelijk zoude zijn Niet te vergeefs zullen hunne verzuchtingenniet te ver geefs zal, hiervan houden wij ons gaarne overtuigd, ons be roep op ulieder bekende milddadigheid zijn, In die veronderstelling komen wij weder tot u, veelgeachte Stadgenooten! en, onder bereidverklaring om ook weder ge durende dezen Winter deze taak vrijwillig op ons te nemen, zullen wij ulieden eerlang de Inteekenings-lijst of Biljetten ter inschrijving aanbieden, opdat wij met medehülp van onze dienstvaardige Commissarissen, onze werkzaamheden blij moedig kunnen aanvangenaau welker uitoefening wij gaarne een deel van onzen tijd willen besteden ten behoeve van -onze hulpbehoevende Stadgenooten, Middelburg den 13 October 1842. D. J. de Super ville President. S. de Wind. S. Bomme Thesaurier. H. du Buisson Becius Secretaris. J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BROECKE. P. N. SCIIORER. J. A. Moens. FRANKFORT den 9 october. Uit Weimar schrijft men •van dep 5 dezer, dat Z. K. H. de groothertog uit Eisenach maar zijne residentie teruggekeerd is. Z. K. H. had zich naar •Eisenach begeven om den koning en de koningin van Pruis- ss.en op boogstderzeiver doorreis te begroeten en.tevens om «r eenige beschikkingen te maken 'betrekkelijk de aanstaande kkornst van HH. KK. HH. den effgroothercog en de erfgroot- Iiercogin. Te Eisenach zal de eerste begroeting door hunne vorstelijke ouders plaats hebbenden 20 worden zij aldaar verwacht. Door alle steden en vlekken van Weimar, welke des groothertogs troonopvolger en de toekomstige landsmoe- der op derzelver reis naar de- residentieplaats Weimar zullen doortrekkenis reeds alles in vrolijke beweging 0111 het jeugdig vorstelijke paar op de plegtigste en hartelijkste wijs te ontvangen. In eene partikuliere correspondentie uit Weimar van den 5 leest men nog het navolgende w Er heerscht hier tegenwoordig eene geheimvolle stilte en bijna alle bezigheden, die men ziet verrigtenstaan min of meer in verband met de op banden zijnde huwelijksfees ten. Overal worden in stilte grooce voorbereidselen gemaakt. De dames zijn gedeeltelijk bezig met de vervaardiging harer kostumen, gedeeltelijk met vrouwelijke handwerken ten be hoeve der voor de hooge bruid bestemde geschenken. De gilden en de leden der geslotene gezelschappen hotuien druk bijeenkomsten ten einde omtrent de voorbereidende maatre gelen te beraadslagen. Kortom een ieder overlegt en bedenkt op hoedanige wijze men het vorstenpaar wei het vreugdevolst zal kunnen ontvangen, en het Iaat zich aanzien, dat er een feestgewoel zal plaats hebben, zoo als Weimar in lange niet heeft gezien." In eene Petersburger correspondentie van de Fransche Univcrs leest men: „Het schijnt zeker, dat de keizer besloten heeft zijnen gezant in Rome terug te roepen en alle betrek kingen met den Heiligen. Stoel af te breken; aldus verzeke ren althans de best onderrigte personen. Wellige is dit sléchts eene bedreiging; maar de bedreiging heeft nogtans plaats gehad." Daarentegen zegt een schrijven uit Rome van den ai sep tember in de Kolnische Zeitung Uit Pecersburg heeft men niets naders. Alles is dood stil. Of men het aan de Newa hierbij zal laten blijven, of men zich vergenoegt, in ant woord op de door den Heiligen Stoel aan de geheele wereld medegedeelde klagtenmet stillen tred op de lang gewone baan voort te gaan, of wel, of deze stilte eeneii hevigen storm voorafgaat, wie kan zulks weten? Hier heeft men slechts berigten uit Rusland en meer nog uit bet koningrijk Polen, welke het gevoelen, dat het Roomsche staatsstuk veeleer te weinig dan te veel vermeld heeft, boven allen twijfel verheffen. Inzonderheid heeft men van den kant der Russische regeringdoor den aanhoudenden ijver, eindelijk eiken hoegeiiaamden invloed der Kathoiijke geestelijkheid ook op het lager schoolwezen weten te verlammen." Volgens de laatste brieven uit Konstanstinopel worden in Rumelie voortdurend troepen znmengetrokken. Vierdui zend man, door Said-pacha te Adrianopel onder de wapenen geroepen waren naar Philippopolis gemarcheerd. Hoewel sommigen meenden, dat het tegen Griekenland gemunt was, kwam zulks toch den meesten niet waarschijnlijk voor, en geloofde men veeleer dat deze ontwikkeling van magt dienen moest om den geest van opstand, die in Servie, Bulgarye Albanië en Montenegro levendig heerscht, schrik in te boe zemen. Al de Fransche en Engelsche oorlogschepen hebben de reede van Beyruth verlaten. De werkelooze aanwezigheid van het eskader onder den admiraal de la Susse heeft, naar veler meening meer na- dan voordeel aangebragcwant 11a het vertrek daarvan gedragen de Turken zich met grooter minachting jegens de Christenen, hetwelk geringe erkente lijkheid toont aan de Chriscen-mogendheden welke die oor den voor hen heroverd hebben. Onder voorwendsel dat onrustige bewegingen hebben plaats gegrepen heeft Mttstapha- pacba Arnauten in het gebergte gezonden door welke de kerken geplunderd en de kloosters op brandschatting gesteld zijn. PARIJS den 10 october. Laatstleden donderdag hebben de koning en de koningin de laatste voor de eerstemaal ra den dood van den hertog van Orleansde bezoeken der le den van corps diplomatkjue op het kasteel van Sint-Cloud ontvangen. M. M. scheen in een lijdenden toestand te ver- keeren. De hertogin-weduwe en hare schoonmoeder, de hertogin.van Mecklenburghebben deze receptie niet bijge woond. Niettegenstaande de koning den <5 dezer zijn 70ste jaar is in getreden blijfc hij eene onvermoeide werkzaamheid die te vens het bewijs eener onverzwakte gezondheid isaan den dag leggen. Van 7 nachten worden minstens 5, van ji tot 3 of 4 uredoor hem in eenzame bezigheid doorgebragt en wel met het schrijven van brieven aan zijne ambassadeurs en agenten bij verschillende hoven, Na het ontbijt leest bij de onderscheidene dagbladen ontvangt vervolgens zijne bij zondere vrienden en de verdienstelijke mannendie hij in zijne bescherming genomen heeft ten gehoore., en werkt daarna met zijne ministers of houdt zich met andere staats zaken bezig. Eerstdaags zal de hertog van Nemours in het veld van Mars eene groote revue over de troepen der bezetting van deze hoofdstad, welligt ook over de nationale garde, hou den die door den koning der Belgen bijgewoond worden zal. De prins van Joinville en de hertog van Aumale hebben Saint-Cloud in den nacht tusschen den 7 en 8 dezer verlaten, en zijn naar Bresc gereisd om zich aldaar in te schepen. Te Lissabon zullen zij van elkander afscheid nemen, waar na eerstgenoemde de reis naar Brazilië laatstgenoemde die naar Algerie moet voortzetten. De afwezigheid van den prins van Joinville zal, naar men zegt, veel korter zijn dan eerst gemeend was, daar hij noch dc Indische noch de Chinesche wateren bezoeken, maar, na ongeveer eene maand te Rio- de-Janeiro doorgebragt te hebben naar Frankrijk wederkee- ren zal. De troepen die nog te Algiers waren zijn den 29 sep tember uitgettokken. Men kende de plannen van den gou verneur-generaal niet in bijzonderheden maar wist alleen dat de (colonnes van PhilippevilleSetif en elders zich op voor af bepaalde pnnten vereenigen zouden zoodat de Arabieren zich van alle kanten in de engte gebragt zullen zien. Ofschoon het niet gemakkelijk vallen zal Abd-cl-Kader te Tugurth te bereiken, als hij naar deze rondom van zand woestijnen omgeven stad wijkt, hebben de Franschen toch reeds daardoor veel gewonnen dat de emir genoodzaakt zal zijn de herbergzaamheid van stammen in te roepen welke zijn gezag nooit hebben willen erkennen. De buit, den generaal Ckangarnicr bij zijne laatste expe ditie in handen gevallen, bestaat onder anderen uit 20,000 schapen, 800 ossen en 200 kameelen. Uit Madrid loopen de laatste berigten tot den 3 dezer. De ïnunicipaliceit dier hoofdstad had haar omslag ingediend maar het was door den regent niet aangenomen. In Kacalonie beginnen de benden die sedert de aankomst van Zurbano geheel vernietigd schenen, zich op nieuw te vertoonen. Eene daarvan heeft in de omstreken van Berga een advokaat opgeligt, en een brief aan zijne familie gezon den, waarbij 800 quadrupels (ongeveer 33000 gulden Ne- derlandsch) tot zijn losprijs geè'ischt wordenbij gebreke waarvan zijn dood wordt gedreigd. Ook de aicade van Bor- rada een zeer bemiddeld man, is in handen dier bende ge- vallen. Op het vernemen van dit een en ander is een de tachement van 50 man van Puycerda naar Castello de Nuch vertrokken. BRUSSEL den ïi october. Naar men verneemt zal de koning op den 8 november de zitting der wetgevende ka mers van 1842-1R43 in persoon openen. Men verzekert, dat tegen dat tijdstip de regering zich in staat zai bevinden van in de troonrede het sluiten van handelsverdragen mee Frankrijk en Spanje aan te kondigen. Ter gelegenheid van de opening der kamers zal de koning eene groote wapen schouwing over de Brusselsche burgerwacht houden. s GRAVENHAGE den 11 october. Gisteren avond heeft het gala-bal op het paleis in het Noordeinde hetwelk op nieuw geïllumineerd was, plaats gehad en is zeer luisterrijk geweest. Bij besluit van den 27 junij heeft Z. M. aan den heer N. Ber'voets jr.te 's Gravenhage vergunning verleend tot het oprigten eener maatschappij, onder den naam van alge- meene Nederlandsche maatschappij van rente-verzekering overeenkomstig de bij hetzelve besluit goedgekeurde statuten. Men verneemt, dat een dertigtal jongelieden, behooren- de tot de schutterij van 's Gravenhage alsmede eenige officie, ren van het garnizoen dezer residentie, HH. KK. UIL de Elfgroothertog en Erfgroothercogin van Saksen-JVeimaraan staanden zaturdag tot Delft zullen uitgeleide doen van waar de eerewacht uit Rotterdam het hooge Echtpaar verder toe Rotterdam zal begeleiden, alwaar hoogstdezelven zich zullen inschepen. lieden avond heeft in den koninklijken Nederduitscheii schouwburg de aangekondigde groote gala-voorsteliing ter ge legenheid Van het laatstelijk gesloten huwelijk plaats gehad. De zaal was luisterrijk verlicht en tegen over liet tooneel was eene loge voor het koninklijk gezin in gereedheid gebragt, die prachtig gedecoreerd en uitmuntend versierd was, en die met het koninklijke wapen prijkte. Reeds vroegtijdig waren alle de rangen en alle mogelijke plaatsen bezet en met onge duld verbeidde men de komst van het koninklijke gezin. Ten half acht ure verschenen HH. MM. de Koning en de Koningin, HH. KK- HH. de Prins en Prinses van Oranje, de Erfgroochcrtog en Erfgroothertogin van Saksen-fVcimar en de verdere leden van het koninklijk gezin in de zaal, onder de luide toejuichingen van het talrijke publiek, dat met geestdrift ontving het door het orkest aangeheven wor dende: iHaar kan men beter zijn enz. HH. KK. HH. de Erfgroothertog en Erfgroothertogin na men plaats m het midden van de koninklijke familie. Naasc Z. II. K. den Erfgroothertog plaatste zich Z. M. de Koning, HU. KK. HH. de Prinses van Oranje, Prins Fredcrikeen der zonen van den hertog van Saksen-f'Heimar en Prins AlexanderNaast II. K: H. de Erfgroothertogin waren ge zeten, H. M. de Koningin, Z. D. H. hertog Bernard van I Saksen.Weimar HH. KK. HH. Prinses Frederik, de Prins van Oranje een der zonen van den hertog en Prins Hendrik. De voorstelling ving aan met een allegoriesch tafereelge titeld VIII October 1842, toepasselijk op de echtvereetii- j ging van het vorstelijke paar, dat op dien dag alhier gesloten j is. Vervolgens werd opgevoerd: 1814 of de jonge jnfvrou- 1 1ven kostschool van Montereau blijspel met zang in twee bedrijven. De uitvoering van dit blijspel voldeed algemeen en scheen ook aan de leden van het koninklijk gezin eenige

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1