MIDDELBURGSCIIE C O U RtArfir. W. 123. 1842. Donderdag 13 October. BESTUREN eis ADMIN1STRATIEN. Befcctibmafcing. publicatie. Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. (Bcoot-lScitUitijc. £ScÏ0ie. i^ebcvlaubcit. De abonnements-prijs dezrr Courant Is f 2 -jb roor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdfir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van een tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der In- en Opge zetenen dat Jonkheer Pietcr Damas van Cittcrs, door het Kies-Cotlegie dezer Stad, op den 6 dezer maand, benoemd tot Lid van den Stedelijken Raad, in plaats van den Heer JVillem Prins fan Kruiningeneervol tiit die betrekking ontslagen, op lieden den bij het Stedelijk Regerings-Regle- m ent voorgeschrevenen eed in handen van den Heer Bur gemeester ter Vergadering van den Raad heeft afgelegd, en als zoodanig heeft zitting genomen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Octo ber 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtb. is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen verzonden, het Pri- mitive Kohier No. 1 van het Patentregtdienstjaar i84|, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks1 aangaatom, na bekoinene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwijten; onder herinne ring tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mog- ten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Scads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 11 Oc tober 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, als daartoe geroagtigd zijnde, verzoekt den be langhebbenden, die de proefnemingen ter bevordering van den practicalen Landbouw in het iste district der Provincie heb. ben volbragtom spoedig de vereischte bewijzen over té leggen, ten einde bij denzelven de daarvoor toegestane Pre- niien te kunnen ontvangen. Middelburg, den 3 October 1842. De Secretaris voornoemd J. H. LIEBERT. FRANKFORT den 7 octoberZ. M. de keizer van Rus land is op deszelfs tegenwoordige reis den 16 september van Moscou naar lula vertrokken, heeft den volgenden dag in laatstgenoemde stad het tuighuis de wapènfabrijk en andere inrigtingen bezigtigd en heeft den 1 8 over Oreiwaar eene wapenschouwing werd gehouden de reis naar Kursk voort- gezet. Zoodra de keizer den noodlottige brand to Kazan vernomen had, heeft hij 50,000 roebels zilver voor de door den brand ongelukkig geworden bewoners geschonkenook verdere leden van de keizerlijke familie hebben dergelijke giften ge- oaan en de minister van binnenlandsche zaken van het on der zijn bestuur staande hulpfonds 10,000 roebeis beschik baar gesteld, zoodat er terstond 70,000 roebels naar Kasan gezonden zijn; voorts zal er eene collecte door het geheele jijlt worden gedaan. LONDEN den 8 october. De prorogatie van de beide hui zen van het parlement, van den 7 dezer tot den ro novem ber aanstaande heeft eergisteren middagdoor eene gemag- tigtle commissie, plaats gehad. Blijkens de officiële London Gazette van gisteren zijn «Je havens Wellington Auckland en Russell in de kolonie van Nienw-Zeeland-, door II. Britsche M. tot vrijhavens ver klaard. De laatst ontvangene berigten uit Indie, tot den 28 augustusvermelden veel stelliger dan men uit de Fransche lezing dezer berigten zou hebben opgemaaktdat de gou verneur-generaal van Britsch-Indielord Ellenboroughna het ontvangen van depechesdie den 5 junij uit Engeland zijn afgezonden bevel gegeven heeft om van de twee hoofd puntendie de Engelschen nog in Afghanistan bezetten, Jellalabad en Candaharop de hoofdstad Cabul aan te ruk ken. Er schijnt dus geen twijfel meer aan te zijn dat de Britsch-Indische regering haren geschokten invloed in Afgha nistan wil herstellen de geledene nederlaag wreken en van Ahkbar-khan het hoofd der vijandige Afgbanen de gevan genen afdwingen welke deze nog in zijne magt heefc. In het begin van augustus schijnt de leger-afdeeling van gene raal Nott zich werkelijk uit Candahar noordwaarts op weg te hebben begeven. Van generaal Pollock verwacht men dat hij uit Jellalabad insgelijks tegen Cabul zal aanrukken. Een deel zijner troepen had reeds den 24 jnlij eene voorwaarc- sche beweging gemaakt. Ook tot herovering der sterke berg-* vesting Ghuznee zullen de Engelschen of hunnen Indische wapenbroeders eene poging wagen. Men ontveinst echter de moeijelijkheid der geheele onderneming niet. De Afgba nen zijn nog altijd zeer tegen de Engelschen en cipayers opgewonden en deze laatsten hebben van hunnen kantbij het ontmoeten van sporen der barbaarsch.e wijzewaarop de lijken hunner bij den ongelukkigen terugcogt uit Cabul gesneuvelde makkers waren mishandeld ten platten lande in Afghanistan verregaande buitensporigheden gepleegd. De tijdingen uit China tot den 6 junij geven grond tot het vermoeden dat de groote Engelscbe expeditie niet tdgen Peking, maar tegen Nanking bestemd is. De Engelschen schijnen niet vreemd van het denkbeeld om, door het strem men van de binnenlandsche scheepvaart langs de groote rivie. ren en kanalen, in de noordelijke provinciën van China ge brek aan levensmiddelen te doen ontstaan en langs dien weg den keizer tot den vrede te dwingen. PARIJS den 8 october. Met de opening van de salons beginnen de geruchten van wijzigingen in het kabinet weder levendig te worden. De heer Tkiers zal alsdan ongetwijfeld weder eene plaats in het bestuur bekieeden. Zoo veel is zeker, dat hij naar Parijs ontboden is. Op den spoorweg van Parijs naar St. Germain heeft weder een ongeluk plaats gehad, dat echter veel noodlottiger gevolgen had kunnen hebben. Het konvooi van de hoofdstad in den vroegen morgen vertrekkende om te corresponderen met de stoombooten van Rouaan en Havre was ter hoogte van zeker gehucht la Folie gekomen toen ontdekt werd da-t een ander konvooi mee steenen geladen in hetzelfde railspoor op het eerstgemelde regtstreeks aankwam. Door den dikken mist werd van weerszijden de ontmoeting eerst ontdekt toen men op 12 of 15 elien van elkander genaderd was. Van beide zijden deed men terstond het mogelijke om de loco motieven op te houden schoon de vaart daardoor wei ver minderd was, was de schok nog zeer hevig, doch had aan gezien de weinige reizigers van eerstgemeld konvooi door den conducteur gewaarschuwd waren, niet de noodlottige gevol gen die men anders had moeten vreezen, en kwamen de rei zigers er met e%nige wonden en kneuzingen af. - liet Journal des Débats behelst in zijn uommer van eergisteren een artikel over den oorlog in Aigerie, waarin het duidelijk te kennen geeftdatniettegenstaande ai de be haalde voordeeien en de vele onderwerpingen der stammen de oorlog aldaar nog wel twee jaren zal voortduren en de legermagt er zal moeten gehouden worden op 75,000 man zooals de gouvernèur-generaa! Bugeaud in zijne onlangs uit- gegevene brochure verlangd heeft. BRUSSEL den 9 october. De koning en de koningin zijn heden morgen ten 9 ure naar Parijs vertrokken. Het wees-ontwerponlangsin strijd met het gevoelen van het kabinetdoor de kamer van afgevaardigden en in den senaat aangenomen om aan de wijnhandelaren eene vergoe ding te verstrekkenvoor het verschildoor het traktaat met Frankrijk ontstaan ttisschen de thans gevorderde regten en die welke zij voor hunnen nog voorhanden voorraad be taald hebben, wachtte nog altijd de koninklijke bekrachtiging. Gisteren is eindelijk door Z. M. een besluit geteekend vast stellende, dat genoemd wets-outwerp niet wordt bekrachtigd. De leening van 29,250,000 tr., waartoe onlangs door de kamers magtiging is verleend, tot vokoöijingder spoorwe gen en andere werken is met de heeren Rotschild gesloten. Reeds heeft de heer James Rotschildin deze hoofdstad te genwoordig, aan de schatkisc eene storting gedaan van 5 millioen franken. s GRAVENHAGE den 9 october. lieden is het geslo ten echtverbond bij de voormtddag-diensc in de Kloosterkerk die door IIH. MM. den Koning en Koningin HH. KK HH. de jonggehuwden de overige Prinsen en Prinsessen van het koninklijk huis en hertog Bertiatd van Saksen-Weimar werd bijgewoond godsdienstig herdacht. De leerrede werd door den hofkapellann 1. J. Dcrmout uitgesproken die op eene treffende wijze uit psalm 121 vs, 7 en 8 aanleiding nam, 0111 de booge waardij van Gods bewaring op de reize door dit leven ai te schetsen. De zeer talrijke schaar, die in het kerkgebouw was samengevloeid, voTgdc met geestdrift de gebeden bij deze gelegenheid voor het heil van bet konink lijk huis en de jeugdige Vorstelijke EcTugenoosen hemelwaarts opgezonden. Dezen middag is er gala-diner van 150 couverts op hec paleis m het Noordeinde, en heden avond zal in de prachti ge schilderijen zaal-van het paleis in het Voorhout de vroeger vermelde serenade gegeven worden, welke onderscheiden hee ren en damestot opluistering van het heugelijk feest Z. M. aangeboden hebben. Bij gelegenheid van het huwelijkheefc Z. M. een prach tig en door onzen stadgenootden hof-goud- en zilversmid P. de Meyerbewerkt zilveren-toilet aan hoogstdeszeifs Doch ter Mevrouw de Erfgroothertogin van Saksen-Weimarten geschenke gegeven. Dit toilee is in den zoogenaamden stik de renaissance en daarvan munten vooral door sierlijkheid en keurigheid van bewerking, de spiegel, de kan, de inden vorin eener Sint.Jakobsschulp vervaardigde wasebkom en bel uit. Het bruidgeschenk door de hoofdstad aan het hooge Bruids paar geschonken, bestaat in 6 zilveren cnndelabres en 24 kandelaren alle op het keurigst bewerkt door de Amster- damsche zilversmeden BentenBonebakker en Fa-schuur De bezending uit het stedelijk bestuur, welke met de over brenging van dit zilver belast was is op de minzaamste wij ze ontvangen en het geschenk met blijkbaar genoegen in oogenschouw genomen door Hunne Majesteiten, het jeug dige Bruidspaar en de verdere leden van het koninklijk gezin. s GRAVENHAGE den 10 october. Gisteren avond werd alhier, ter gelegenheid van het hooge huwelijk van Z. K. I!. den Erfgroothe-tog van Saksen-Weimar-Eisenach met II K H Mevrouw de Prinses Sophia der Nederlanden, eene serenade ten hove uitgevoerd. Ten 8^ ure verzamelden zich te dien einde een joocal zangers en zangeressen, onder de leiding van den heer Lubeckin de prachtig verlichte gotische zaai alwaar ongeveer een half uur later het geheele hof verscheen onmiddellijk daarna nam de uitvoering een aanvang en vol* deed ongemeende koren en solo's werden met juistheid en kracht uitgevoerd, cerwijl de begeleiding van hec fraaije or gel, hetwelk zich in die zaal bevindt, de werking van het geheel zeer verhoogde. Z. M. betuigde bij herhaling hoogst deszeifs tevredenheiden na hec eindigen van hec vierde lied stond H. M. de Koningin opkwamvergezeld van de jonggehuwde Prinses en haren doorluchtigen Gemaal, bootst- derzelver dank betuigen, en onderhield zich op de minzaam ste wijze met het zangpersoneel. Kort daarna nam de mu- zijk weder een aanvang, en werd uitmuntend ten einde ge- bragcde heer de Chavonnes Frugt ontwikkelde in de voor drage van een vers van het Russische volkslied en van een van het nationale Wien Neêrlandsch bloed al den rijkdom van zijn zeldzaam schoon orgaanterwijl de beide koren van Handel, door hunnen eigendommelijken grootschen stijl dezen avond op eene waardige wijze besloten. Andermaal mogten nu de heeren en dames van het koor het genoegen smaken dat HH. MM. en de overige vorstelijke personen cu aanwezigen hunne tevredenheid mondeling te kennen gaven Hec programma der uitgevoerde stukken was als volgt j. Nederlandsch volkslied {Wilhelmus") 2. gelegenheids lied {Heilgroet), woorden van Calisch muzijk van Lubeck 3. Russisch volkslied; 4. 'gelegenheids-lied (Vaarwel aan H. K. H. Mevrouw de Prinses), woorden en muzijk als bo ven 5. Duitsch volkslied 6. gelegenheids-lied {Jubelzang) woorden en muzijk als boven 7. Nederlandsch volkslied {Wien Neêrlandsch bloed) 8. koor van Handelen o Ilal- leiujah van Handel. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer is, in afwach ting dat er coc afdoende maatregelen zal kunnen worden overgegaan met opzigt tot de zoodanige zee-officieren die, uit hoofde van ligchaams-gebreken ziekelijkheid, of 0111 andere redenen niet voortdurend voor de active d'iensc gereed zijn, en dus niet in hec vaste korps zee-oflicieren zullen kunnen verblijven, ten koste van vooralle diensten beschikbare officieren, de directeur-generaal van marine ir- tusschen gemagtigd om ten aanzien van die zee-officieren welke zonder behoorlijk geconstateerde redenen, maar onder deze of gene voorgevens trachten zich zoo veel mogelijk van de active dienst te onttrekken, het vast- of non-activi teits-traktement geheel, of voor de helft, naar gelang dat hij directeur-generaal daartoe termen zal vinden, te doen stilstaan, onverminderd de nader aan Z. M. re doene voor drage tot derzei ver finale afvoering uit het vaste korns zee officieren. Hen 5 dezer is van den Helder naar Suriname vertrok ken Zr. MS. stoomschip Et,na onder bevel vsfn den luite nant ter zee iste klasse J. Baars, ter vervanging van hec onlangs uit YVesc-Indie gerepatrieerde stoomschip Curacao kommandant-luitenant ter zee istc klasse A. Bolken.' Des morgens van den 8 dezer is Zr. Ms. korvet Ju No kommandanc-kapicein ter zee Mollaan boord hebbende z' Exc. den gouverneur-generaal voor Nederlandsch VVest-Indie" en familie, van den Helder naar deszelfs bestemming r,r' gezeild. 'b u" Donderdag nacht is cc Katwijk aart zee de verste bok-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1