MIDDELBURGS CUE C O A W Ti N\ 122. Dingsdag 1842. 11 October. .4' BESTUREN en ADMINISTRATIE?*. Bcïictibwrtfcujg. IRaatedïajjpi} tot ;fiut oaw Tt Cügcmccn, MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuitscfilanb. JVrtïsfetrijfe» iilcöcciaïïöctï. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien liet besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 3 dezer maand Provinciaal Blad No* 95) betrekkelijk de supplecoire beschrijving voor de Personele Belasting Herinneren de In- en Opgezetenen aan de bepalingen van Art. 27 en 42 der Wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad No. 4) omtrent de Belasting naar tijdsgelang en de supple toire aangiften, volgens welke een ieder, die door uitbrei ding, vermeerdering, verwisseling, of het aanschaffen van Belastings-voor werpen der Grondslagen van het Personeel, komt te vallen onder toepassing van eenen nieuwen óf ver hoogden aanslag, in den loop des dienstjaars verpligt is, alvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden, en op de boete bij Art. 35 en 39 vastgesteld tot het indie nen van behoorlijke aangifte deswegens, invoege als bij Art. 30.der Wet is voorgeschreven kunnende daarvoor een Bil jet ter invulling bij den Ontvanger worden afgehaald. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaatr ten Raadhuize der Stad Middelburgden 7 Octo ber 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIU S. Men verlangt voor de beide Gemeenten Boschkapelle en Stop peldijk til het Kanton Hulst, eenen GENEES-, HEEL- en VERLOSKUNDIGE tegen eene 'jaarwedde uit de Ge meente-en Armen-Fondsen dier beide Gemeenten van 225. Tot bekoming van nadere inlichtingen, vervoege men zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven bij de Burgemeesters of Secretarissen der voormelde Gemeenten. VERGADERING op Woensdag den 12 October 1842, des avonds ten zes ure. Verkiezing van eenen Bibliothe- naris i Rekening van den Penningmeester; Verslag en Bijdrage. Namens Bestuurders P, de MARET TAK Secretaris. Afdeeling Middelburg. Het BESTUUR der Afdeeling voornoemd maakt bekend dat de Heer K. M. de Grootna een tweejarig verblijf te Hecchingen, onder leiding van den Hofkapelmaester Tae- glischbeckalhier terug gekomen is, en zich nedergezet heeft met het doel om onderwijs in de Muzijk en wel voor namelijk in het Vioolspel te geven kunnende genoemd Be stuur hiervoor den gemelden Heer K. M. de Groot gerus- telijk aanbevelen. Middelburg, den 11 October 1842. J. W. van SONSBEECK Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR WERKgevestigd bin nen deze Stad roept bij deze op diegenen welke genegen inogten zijn in den aanstaanden Winter in hare Infigting werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het ïokaal alwaar, met uitzondering van Zondag den 9 October aan staande, dagelijks tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd, van Woensdag den 5 tot en met Zaturdag den 15 October aanstaande, van des middags 12 tot des na middags ten 2 ure. Wordende aan hun, die verlangen met het Pluizen van Touw begunstigd te worden tevens kennis gegeven, dar zij zich ook daartoe in bovengemelden tijd moeten laten inschrijven, daar zij die dit mogten nalaten gevaar loopen 0111, bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg den 26 September 1.842. A. M. CRAMER President. H. REKKER Secretaris. De DIACONIE der Hervormde Gemeente te Oostkapelle .neemt de vrijheid, onder hartelijke dankbetuigingdoor deze aan den onbekenden gever te berigtendat ^de gift van f 100, tot buitengewone bedecling van de Behoeftigen te Oostkapelle, haar wel is geworden, en dat zij met dezelve volgens het geuit verlangen des geëerden gevers zal handelen. Oostkapelle, den 8 October 1842. Namens de Diaconie voornoemd L. LOUS, Diaken. BERLIJN den 5 october. Eergisteren namiddag zijn HH. MM., langs den spoorweg van Ilalle, in deze residentie aangekomen. Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, is uit Silezie in deze residentie teruggekeerd. Heden heeft alhier de huwelijksTvereeniging bij procuratie plaats gehad van H. K. H. prinses Maria van Pruissen met Z. K. H. den kroonprins van Beijeren. FRANKFORT den 5 october. De Petersbiïrgsche bladen van 27 september behelzen de eerste berigten wegens den brand van Kasan, waaromtrent nien reeds van elders omstan diger tijdingen heeft ontvangen. Volgens die berigten waren op den 5 en 6 september 1319 gebouwen inde asch gelegd en wel 451 steenen en -868 houten. Tot dus verre waren slechts de lijken van 3 personen gevonden die onder de bouw vallen omgekomen waren; id politie-beambten waren gewond geworden. Het vermoeden dat deze ramp aan opzettelijke brandstichting zou te wijten zijnwordt in de Russische bladen niet uitgesproken; ook wordt daarin geene melding gemaakt van de herhaalde branden, welke volgens de andere berigten vóór en 11a den grooten brand zouden hebben plaats gehad. Den 23 september was te Semlin nog niets zekers be kend van den toestand der in Servie rondzwervende bende aanhangers van den verdreven vorst Mickaël. Het zeggen was, dat derzelver bevelhebber, Mitschitsch genaamd, ge noegzaam van geld voorzien scheeu te wezen en zijne man schappen goed betaalde. Verder leest men hi dit berigt uit Semlin het volgende De jongste tijdingen uit de Krimm melden, dac de Rus sen op nieuw eene ijederlaag in Circassie hebben geleden en dat een hunner forten overrompeld is waarbij de Cir- cassiers eenige munitie hebben buit gemaakt." Een zoo even langs een buitengewoncn weg ontvangen berigt houdt in dat de Porte de grondslagen van het door de mogendheden voorgestelde plan ter bevrediging van den Libanon verworpen, en van haren kant voorgeslagen heeft, om eenen Turkschen gouverneur, met twee insgelijks Turk- sche onder-bewindvoerders voor de Drusen en voor de Maro- niten te benoemen. De vertegenwoordigers der mogendhe den hebben tegen dit voorscel geprotesteerd. LONDEN den 5 october. Te Manchester en in ^le om streken gaat men ijverig voort met het opsporen en in ver zekerde bewaring nemen der voornaamste charciscische belha mels en volkmenners. Gedurende de drie laatste dagen zijn niet minder dan achttien hunner naar de gevangenissen over- gebragt, en men verwacht dit getal weldra meer dan verdub beld te zullen zien. Onder de gevangenen behooren John Campbell, de secretaris der charciscische nationale associatie, en zekere Hillde uitgever van een dagblad, dat onderden invloed van OConnor wordt geschreven. Ook te Stockporc zijn dezer- dagen verscheidene voor name chartisten gearresteerden alles duidt aandat het bewind thans eene gestrenge vervolging van de hoofden dier partijter zake van het aanstoken der woeling onder de werklieden, heeft bevolen. De teregtstelling der liedetv, welke zich bij de woeling aan vernieling van eigendommen of andere geweldenarijen hebben schuldig gemaaktwordt intusschen mede steeds voortgezet. Men meldt, dat dezer dagen 111 Schotland eene proef is - genomen met een voertuig, over eenen ijzeren weg, waarbij de beweegkracht door het eleccro-ma'gnetismus werd te weeg gebragc. Naar men verzekert, was de in beweging gebragre last vrij aanmerkelijk doch de beweging zelve nog niet snel. Voor de eerste reize scheen de proeve wel te hebben voldaan. Een der dagbladen behelst eene belangrijke redenering over den cegenwoordigen coestand van hec Ottomanische rijk in welke betoogd wordthoe eene gedurige afwisseling van stelsel en scaatslieden alleen strekken kan 0111 hec langs hoe meer inwendig te verzwakken; hoe de twisten met Perziê', ook al is dit van zijnen kant te zwak om eene voikomen over winning te behalen, zjjne krachten helpen uitputten, en hoe de jongste gebeurtenissen in Servie welke hoogstwaarschijn lijk de ciisschenkomsc van die Europesche mogendheden ten gevolge zullen-hebbendie zich eenmaal verbonden de er felijke regering in de familie van vorst Milosch te handha ven denkelijk hec hare zullen toebrengen om aan de ont werpen der Christen onderdanen van den sultan nog meer voed sel te geven. PARIJS den 6 october. De koning viert heden zijn negen en-zestigsten verjaardag. In den ouderdom van zeventien jaren is Z. M. reeds op het staatkundig tooueel verschenen, en koning Filips heeft zich dus reeds gedurende drie-en- vijftig jaren aan de openbare aangelegenheden toegewijd. De Engelsche Oosc-'Indische brievenmaal is aangeko men. Zi.1 behelst berigten uit Bombay tot den 13 augustus. Naar luid der voorloopige opgaven deswegens ontvangen komen zij hoofdzakelijk op het navolgende neder: De brigadier Monleach heeft zijnen krijgscogt in het dal van Sbinwarel met een goeden uitslag volbragt. liet gerucht wildat den generaal LVolt last is gezonden om voorwaarts te rukken zoo dat hij den 6 september voor Caboul zoude kunnen aankomen, Suftur Jung heeft zich te Candahar aan de Engelschen overgegeven en de kolonel Wjmer had So Eng. mijlen benoorden die plaats verscheidene forten vernield. Men had voldoende berigten van mevrouw Sale en de verdere gevangenen. Onder de verschillende divisieii van het leger heerschte nog a! veel ziekte." De jongste berigten -uit de wateren van China waren van Macao van den 5 junij. De Engelschen hadden Shapoo be- magtigddoch bij deze vermeestering meer volk verloren dan bij eenig ander tot dusverre geleverd gevecht weshalve de Chinezen zich met toenemende hardnekkigheid en weiligc ook bekwaamheid, blijven verdedigen. Men verwachtte in tusschen gewigtige tijdingen uit dat oord met de aanstaande brievenmaal. Uit Algiers zijn berigten tot 25 september. Dekolon- ne van den generaal Changarnierongeveer 2500 man sterk, had zich naauwelijks in het agalik der Onaz tusschen Milia- nah en Mascara, gewaagd, toen de Arabieren en Kabaïlen, uit dat agalik, welligt door troepen van den emir versterkt haar van alle kanten met eene ongemeene woede aangrepen. De gevechten hebben elkander mee zoo groote snelheid op gevolgd, dat men twee dagen lang met hec blank geweer of op den afstand van een pistoolschot gevochten heeft. Door de Fransche troepen zijn wonderen van dapperheid verrigc, maar de kogels hebben hen nier gespaard en ongeveer 100 man zijn gedood of gekwetst. Onder de eersten telt men 6 officieren, tot welke de luitenant Sebastianineef van den maarschalk van dien naam, behoort. Deze jonge officier, die naauwelijks 24 jaren telde, en zich reeds meertpalen eervol onderscheiden had is aan het hoofd zijner compa gnie Zouaven doör een kogel in den onderbuik getroffen. Naar de bivouac gedragen, heeft hij weldra den adem'uit geblazen na een vriend verzochc te hebben een zijner haar lokken en zijn kruis van hec legioen van eer -aan zijne moe der toe te zenden. liet gerucht voegt hierbij, dat een twintigtal Franschcn levend in handen der Arabieren zijn gevallen. 's GRAVENHAGE den 8 october. Heden is in deze resi dentie met veel plegtigheid gesloten het huwelijk tusschen H. K. H. Mevrouw de Prinses Sophia der Nederlanden en Z. K. H. den Erfgroochercog van Saksen-Weimar-Eisenach» Tegen 12 ure verzamelde zich in liet paleis van Hunne Majesteiten in hec Voorhout de groot-officiereti en kamer» heeren van Z. M.de ministers en directeuren-generaal der departementen van algemeen bestuur en de ministers vanScaac, benevens den scaats-kailselfer van hec groothertogdom-Luxem burg, de leden van het corps diplomatiquede Ilooge Raad en corps, de leden van de algemeene rekenkamer, de ambte naar van den burgerlijken standmet deszelfs secretaris eene deputatie uit hec stedelijk bestuur dezer residentie, de predikanten en eene commisssie uit de ouderlingende offi cieren der schutterij en van het garnizoenmitsgaders eeni ge andere, hier of elders wonende en tot het feest genoo- digde autoriteiten. Inmiddels schaarde zich eene eerevvacht der grenadiers met de muzijkvoor het paleisen eene andere van het korps jagers, benevens een detachement lanciers belde mee de muzijk aan het hoofd, voor het hotel van den Prins Brui degom, welk hotel smaakvol met oranje- en andere boomeu ên hec naamcijfer der Doorluchtige Verloofden versierd was, en voor hecwelk de muzijk zich bij afwisseling deed liooren'. Tegen half één begaven de Prinsen en Prinsessen van hec koninklijke huis zich insgelijks naar het koninklijke paleis. Korc daarop reed de opper-hofmaarschalk des Konings vergezeld van den kamerheer-ceremoniemeester, naar het ho tel van den Prins Bruidegom, 0111 denzelven af te halen, die weinige oogenblikken daarna, gezeten in eene prachtige door zes fraaije paarden getrokkenglazen koetsen verge zeld van deszelfs oomZ. D. H. den hertog Bernard van Saksen-Weimarals vertegenwoordiger van hoogsuieszelfs vadei zich naar hec paleis van Z, M. begaf, begeleid door het detachement lanciers, en onder de toejuiching en de blij ken van deelneming der ontelbaar zatnengevloeide menigte. Alhier werd de Prins Bruidegom door het geheele hof, op den stoep van het paleis, ontvangen. Ten één ure begaven de Bruidegom en Bruid, begeleid en gevolgd door Ilunne Majesteiten, de Prinsen en Prinsessen, de grooc-meesteresse en de dames van het hof, de kamerheeren en het militaire huis des Konings, zich in plëgtigen opcogt, naar de Witte Zaal, waar de Bruidegom en Bruid zich tegen over den amb tenaar van den burgerlijken stand die met de commissie uit het stedelijk bestuur zich aaa hec einde dier zaal bevond* plaatsten, terwijl HH. MM. de Koning en Koningin mee de overige leden van hec vorstelijk geslacht aan de 'regeer en de ministers en verdere getuigen, aan de linkerzijde vanden Bruidegom en Bruid plaats namen. Vervolgenswerd door den voornoemden ambtenaar, den heer wethouder van de Wijn- persse, het huwelijk volgens de bestaande wetten en formu lieren voltrokken doende de gemelde ambtenaar bij die ge legenheid eene korte aanspraak. Na den afloop dier plegtigheid werd het certificaat door den gemelden ambtenaar aan den kamerheer-ceremoniemeester ter hand gesteld, waarop zich de koninklijke familie, 'met denzelfden stoet, en voorafgegaan door's Konings ministers, I naar de nieuwgebouwde sebilderijenzaal'begafwaarde hof- kapellaan I, J, Dermoutna kennis van het certificaat geno» men te hebben hec huwelijk kerkelijk inzegende, böginneh» de met een gebed en het doen zingen 'van psalm ng vs. 14, welke door eenige daartoe uitgenocdigde heeren c> dames uitmuntend gezongen werd. Vervolgens hield züii weicerw, eene keurige en aandoenlijke rede, waarop dóór hem dc formulieren gelezen en de ringen door den J3 ruide-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1