MIDDEEBU R GSCIIE COÜR4N T. Zaturdag 1842. 8 October. 121. BESTUREN en AI) MIXISTR ATI EN. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDmtschlanï». iSelgic. De abonnemcnts-prijs dezer Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vdfir io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. v «V De Advertcnticn worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE van Administratie over de GEVANGE NISSEN te Middelburg zal, op Dingsdag den 18 October 1842, ten tien ure precies, openlijk aanbesteden: de leve ring der onderscheidene Artikelen, benoodigd voor het on derhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1843, in liet Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaarlig gende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. BERLIJN den 2 october. Uit Christiania melde men, onder dagteekening van den 23 september, dat men trachten zal om -het wrak van het gestrande Russische linieschip In- germannland, Waarin zich, onder anderen, voor eenige hon derd duizend roebels aan zeildoek en lijnwaad bevihden in de haven te boegseren. 'In het geheel zijn nu zoo veel men weet498 menschen gered. Onder meer andere goe deren is ook de spaarkas van de equipagieter waarde van 12,966 roebels banco gered. De bergers hebben daarvoor geen loon willen hebbenzich echter alleen voor zoover het de matrozen betreft, de wettig bepaalde vergoeding bij de Russische regering voorbehoudende. Volgens een alhier uit Pernau ontvangen berigt, van den 10 september, is de op het eiland Felsand bij Oesel in dit jaar nieuw gebouwde lichttoren eenige dagen vroeger ingestort, weshalve op den tweeden lichttoren, zoo als vroe ger slechts eep vuur zigtbaar zijn zal. FRANKFORT den 2 october. Men heeft thans nadere berigteti uit de Russische stad Kasan van den 10 september, welke een treurig tafereel ophangen van den toestand, waar in de bewoners dier staddoor den reeds vermelden hevigen brand, of liever door eetie reeks van branden, gebragt zijn. Volgens die berigten was het eerst in den nacht van 26 op 37 augustus brand ontstaan in de loodsen der wagenmakers, waardoor eene geheele straat van die loodsen en een tiental woonhuizen vernield werden. Den 3 september ontstond er brand in een ander gedeelte der stad, waarbij echter, ten .gevolge der spoedige blus- schitigslechts 2 woonhuizen in de asch werden gelegd. Twee dagen later openbaarde zich op nieuw een brand in het achtergebouw van een onlangs nieuw opgetrokken loge ment en nu werdenfn weerwil van alle pogingende vlammen door een feilen storm zoodanig over de stad voort, gezweept dat binnen twaalf uren 1309 huizen 9 kerken en een klooster vernield werden. In weerwil van de groot ste inspanningleest men in een der berigtenwas het «nauwelijks mogelijk iets te redden, daar de storm tusschen beulen zoo hevig werd dat men zich niet op de beenen kon houden, terwijl ook het houten plaveisel der straten in brand geraakte en dezen dus ongangbaar werden. Ook de groote bazar met alle kramen en magazijnen werd een prooi der •vlammen. De wetenschappelijke inrigtingen hebben mede veel verloren; vooral heeft men de vernieling vanher schoo- me observatorium te betreuren, dat geheel uitgebrand is, en •waarvan men de kostbare instrumenten slechts ten deele heeft kunnen redden. De bibliotheek is gelukkig behouden. In den morgen van den 6 lag bijna de helft der voorheen zoo bloeijende stad in puin en asch, en op eene uitgestrektheid van meer dan twee wersten zag het oog niets dan rookende bouwvallen. En toch had het ongeluk der beklagenswaar dige stad nog niet het hoogste toppunt bereikt want in den namiddag van dien dag barstten de vlammen geheel onver wachts in de oude Tartarenstad los, en naauweMjks was men •er hier door ongehoorde inspanningen in geslaagd, dezelven eenigermate te stuiten, of men zag weder uit de nieuwe Tartaarsche voorstad dikke rookwolken ten hemel stijgen, en de vlammen der hier verbrandende huizen verlichtten ge durende den ganschen nacht het tooneel der vroegere ver woestingen. Eindélijk brak de morgen van den 7 aan en •scheen de ongelukkige bewoners eenige rust te beloven, of- -schoon ook deze dag niet geheel zonder een nieuw offer af- •tiepmaar in den voormiddag van den 8 ontstond andermaal •een dreigend gevaar, daar eensklaps een hevige vuurgloed mit het dusverre nog onbeschadigd gebleven gedeelte der stad •oprees. Hier gelukte het echter aan de vlammen een perk -te zetten, nadat zij nog eenige woonhuizen vernield hadden. Tiet is naauwhjks te gelooven dat deze herhaalde ramp niet liet werk der verregaandste snoodheid zou zijnwant de branden op den 6 en 8 konden geene gevolgen zijn van dien •öp den 5. j, De schade is nog onberekenbaar. Juist 'het schoonste gedeelte der stad is vernield en het verlies aan gebouwen alleen kan op niet minder dan 15 millioen roebels banco ge- •scbac worden, waarvan slechts voor 860,000 roebels zilver door verzekering gedekt is. De waarde der verbrande koop- waien bedraagt stellig niet minder, en nog weet men niet hoe veel menschen hunne huisvesting verloren hebben, of hoe velen er omgekomen zijn. Dat ongeluk is betrekkelijk grooter dan dat van Ham burg; Kasan kan zich niet zoo spoedig herstellen, en alleen de regering kan ons helpen. Niemand zendt ons levensmid delen en kleederenwant op 50 mijlen in den omtrek heeft men niets dan armoedige plaatsjes', en toch bestaat vooral aan kleedcren groote behoefte, want de winter is nabij en welk eenen winter heeft men hier I11 een naschrift van een der berigten wordt gemeld, dat in den namiddag van den 10 op nieuw brand uitgebarsten en een aantal woonhuizen vernield was, en dat men niet meer twijfelde aan opzettelijke brandstichting. Ook begon men voor onrustige bewegingen onder het gepeupel te vree zen, dat zich tot dus verre rustig gehouden had. Volgens berigten uit Warschau, zal Z. M. de keizer van Rusland in de eerste helft dezer maand aldaar aanko men en er eenige dagen vertoeven. Aan dit verblijf knoopt men weder gunstige uitzigten. Vorst Milosch is den 25 september te Weenen terug gekeerd waar men echter nog niet vermoeden kon wat hij ter gunste zijner van de vorstelijke waardigheid beroofde fa milie zou kunnen uitwerken. De Servische minister van bin- nenlandsche zaken Raditschewitschdie als een uiterst be kwaam staatsman bekend staat, is, met eene bijzondere zen ding belast, insgelijks te Weenen aangekomen nadat de voor malige chef der politie te Belgrado Nikolitsch reeds eenige dagen te voren aldaar met depeches van vorst Michaël was gearriveerd. Die verjaagde prins heeft, uit Semlin insge lijks agenten naar Konstantinopel en Pecersburg gezonden. De Turksche bezetting van Belgrado is met 2000 Alba nezen uit Widdin versterkt geworden. kVutschitsch heeft, aan liet hoofd van eenige troepen, den 17 september die stad verlaten om kapitein Mitschitsch te vervolgen die in eenige districten aanhangers van den verdreven vorst schijnt gevon den te hebben. Dat hij, door deze lieden ondersteund de voormalige hoofdstad Kragnjewitz bemagtigd heeftbehoort onder de geruchten welke nadere bevestiging vereischen. Uit Konstantinopel meldt mendat het zenden van troepen naar de noordelijke provinciën ijverig werd voortge zet. Verscheidene detachementen infanterie waren naar Mo- nastir en Scutari afgezonden. Het gerucht sprak van een sterk Russisch leger-korpsdat aan de Pruth bijeen werd getrokken en van eene in Servie uitgebroken tegen-revolutie ten behoeve van vorst Michaëlmaar men meende aan dit alles te minder geloof te moeten hechten, dewijl in de di plomatieke btireaux een groote stilte heerschce. De onder handelingen wegens den toestand der bewoners van den Li banon hadden sedert den val van lzzet-Mehemed volkomen gerust. PARIJS den 3 october. De koninklijke familie heeft eer gisteren het kasteel van Eu verlaten en heeft haar verblijf op Sc. Cloud komen vestigen. ITet verblijf des konings te Eu beefc gunstig op deszelfs gezondheid gewerktzoodat Z. M. thans gezonder is dan immer te voren. Gisteren is de kabinetsraad onder 's konings voorzitting op Sc. Cloud vergaderd geweest. In het Journal des Débats leest men heden het volgen- 12Het schijnt dat er een ongunstig noodlot over de on- erneining van den spoorweg naar de noordelijke grenzen eerschc. De wet welke de aanleg beveelt werd in den be ginne van j u 11 ij gestemd: twee maanden van het zomersaizoen verliepen zonder dat er eenigen maatregei genomen werd, om tot de uitvoering over te gaan. De ingenieurs die ein delijk den 15 augustus benoemd werden, bragten liet echter dooi hunnen ijver zoover, dat op het laatst van september al de door de wet verlangde formaliteiten vervuld waren, en dien ten gevolge werd de aanbesteding der werken aange kondigd. Alles deed verwachtendat de aannemers van open bare werkendie al den tijd gehad hadden om zich voor te bereiden in grooten getale zouden toesnellen. Verscheidene der voornaamscen hadden hun vast besluit te kennen gegeven van mede te dingen, en op het beslissend oogenblik was er niemand die inschreef. Een enkele aannemer toch deed zich op, doch in plaats van een minder aanbod te doen, vroe"- hij eene verhooging van 20 pet. op het hoofdstuk der ter- rassingde overige bepaalde prijzen van het bestek echter aannemende. Van dat oogenblik verviel de aanbesteding ge heel en men zal 1111 op nieuw moeten beginnen.1' Het Journal schrijft verder de oorzaak van deze misluk king der onderneming aan een misverstand toe en hoopt het beste van eene nieuwe aanbesteding. liet wetenschappelijk congres van Frankrijk heeft de zer oagen zijne 1 ode zitting te Straatsburg geopend. Een buitengewoon groot aantal Duttsche geleerden beeft zich der waarts begeven om deel aan de gewigtige werkzaamheden te nemen. Men schrijft van Besanfon dat de koning van Prnis- sen den 28 september te Saut-du-Doubsde plaatselijke autoriteiten van Pontarlierop de minzaamste wijze heeft ont vangen. Z. M. heeft zich bijzonder met den onder-prefect onderhouden over het smartelijk verlies dat Frankrijk door den dood van den hertog van Or.ieuiis geleden heeft, en met de grootste belangstelling naar de gezondheid van mevrouw de hertogin van Orieans vernomen daarbij voegende dat hare zeldzame hoedanigheden 111 Duitschland de eervolste en vlei- jendsce herinneringen hadden achtergelaten. Brieven uit Algiers geven hoop dat de wederspannige stammen weldra tot reden gebragc zullen zijn en dac Abd- el-Kader spoedig op nieuw genoodzaakt zal wezen zich in de woestijn te verbergen. De Algerijnsche Moniteur geeft het volgende als de slot som der jongste krijgsverrigtingen ,op In de westelijke provinciën breidt zich de kring, bin nen welken de vroeger geheel aan Abd-el-Kader onderwor pene stammen door ons zijn bedwongen, van. dag tot dag meer uit. Tevens bevestigt zich ons gezag daarover. Men heeft dit aan de onophoudelijke werkzaamheid onzer troepen te danken, die ditmaal geene schorsing in hunnen arbeid heb ben gekend en wier taak door de behaalde voordeelen te moeijelijker werd. Daardoor toch moesten zij zich verder van de middelpunten die wij bezetten verwijderen. Maar daarenboven werd de taak der troepen moeijelijker, om dat onze rol veranderd is. Toen wij nog enkel aanvallers waren konden wij den tijd en de plaats van den aanval bepalen; thans nu wij beschermers zijn, moeten wij ten allen tijde en overal heen weten op te rukken, om de onderworpene stam men tegen eenen inval des vijands te behoeden. Wij gevoe len thans, hoe veel zorgen zich aan het bezit hechten. Be houden is niet minder moeijelijk dan veroveren, maar onze troepen zullen de zorg voor het eenmaal veroverde evenmin moede worden, als vroeger de verovering. Zij zullen niec rusten, dan 11a, tot in het minste brandpunt toe, de n.agc des emirs te hebben vernietigd. De laatste sporen daarvan moeten verdwijnen, op dat die merkwaardige man in het ge heel niet meer herrijze. Wel moet hij een groot zedelijk overwigt op de Arabieren hebben verworven, dat dezen nog niet in verzoeking zijn gekomen, om, door de uitlevering van zijn persoon, zich op eens van al de hen treffende ram pen te bevrijden." Dezelfde Algerijnsche Moniteur deelt een vertoog over de kolonisatie van Algeria mede, waarin wordt beweerd, dat deze in den omtrek der hoofdstad goed voortgaat, zoo dat er vijf nieuwe dorpen gebouwd worden en dagelijks nieuwe bewoners aankomen. Te gelijk echter wordt tegen ongeduld en overhaasting gewaarschuwd, en gezegd, dac het oogen blik nog niet gekomen is, om stroomen landverhuizers naar Algeria' te lokken. Door den zaakgelastigde van Montevideo alhier is een requesc aan het ministerie van marine ingediend ten einde in staat van beschuldiging te stellen de equipagie van het schip Leopoldina Rosa op de reis van Baijonne naar Montevideo, bij laatstgemei.de plaats, verongelukt, waarbij 231 personen zijn omgekomen, en welk ongeluk wordt toegeschreven aan het niet gehoorzamen der equipagie aan den kapitein; heb bende zij daarenboven door het dadelijk verlaten van het schip alle redding onmogelijk gemaakt. De berigten uit Madrid gaan tot den 26, doch houden als naar gewoonte niet veel van belang. Het gerucht liep, dat de oorlogsminister Rodilop verlangen van het Fransch gouvernementden generaal Zurbano zijn ontslaggcgeven had uit hoofde eener door dezen aan een Franscliman, Lefèvre genaamd, aangedane brutale behandeling. Voorts zeide men dat de officiële courant eerstdaags de door het Mèmorial Bordelais verspreide geruchten van nieuwe .fiiiantieie plan nen, die eigenlijk een volslagen nationaal bankroet zouden bevatten, regtstreeks zou logenstraffen. Verder zeide men dat de 25,000 man provinciale militie ontbonden en naar hun! 11e haardsceden zouden gezonden worden welke maatregel als een middel van bezuiniging genomen werd. Men sprak ook veel van eene proclamatie des generaals van Halen waarin hij met ronde woorden bijna verklaarde dat het «011-' vernement buiten staat was om in de kosten van onderhoud des legers van Kacalonie" te voorzien, en-de nuinicipaliteiteu oproept of uitnoodigt om die kosten ce dekken. BRUSSEL den 4 october. Z. M. de koning is zonda<* in hec kamp van Jieverloo aangekomen, en door den minis ter van oorlog, generaal de Liem, aan het hoofd van den generalen-'stafontvangen. Al de troepen stonden, in grooe tenue onder de wapenen, en hebbc-n terstond de revue "voor den koning gepasseerd, waarna deze zich, met al de gene raals en officieren van den generaien-stafs-an een grooten maaltijd heeft vereenigd. Z. M. werd gisteren avond op het kasteel van Laeken terug verwacht. Prins Michaël Stourdza, regent van Moldavië, heefc Brussel eergisteren verlaten 0111 naar Jassy weder te kee- ren. Die vorst heeft in de Belgische hoofdstad voor meer dan 400,000 francs aan meubelen, tapijten kanten liinwnd enz. besteed. Volgens eene officiële opgave heefc men bevonden dat van de 6,303 miliceins vau de ligtïng van 1842, diC in

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1