MIDÖELBURGSCHE COURANT ffl. 119. Dingsdag 1842. 4 October. Landbouw. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. QUnbcstcbing. NIEUWSTIJ DINGEN. SDuitödU.mb. y'7 &uii^ De abonncments-prijs dezer Courant is f a 75voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t ent i en behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regel en voor iederen regel daarboven 22 Cents. gels is f 15o Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, als daartoe gemagtigd zijnde, verzoekt den be langhebbenden die de proefnemingen ter bevordering van den practicalen Landbouw in het iste district der Provincie heb ben volbragtom spoedig de vereischte bewijzen over te leggen ten einde bij denzelven de daarvoor toegestane Pre- -niien te kunnen ontvangen. Middelburg, den 3 October 1842. De Secretaris voornoemd J. H. LIEBERT. De DIJKS-DIIIECTIE van Be Breede Watering bewes ten YERSEKE zal, op Vrijdag den 14 October 1842 des voormiddags ten tien nrein het Logement de Prins van Oranjete GOES, publiek trachten aan te besteden: Het bezetten van een gedeelte der vooroevers beneden laag water aan de Noordzijde der Watering, met ruim 4000 vier kante Ellen Rijs-Zinkwerkin twee stukken, met derzelver aansluitingen en met de daartoe benoodigde Schorgrond Doomiksche Vilvoordsche en Briksteen; zullende de Rijs- materialen door de Watering geleverd worden. Deze Besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod zullende het bestek en de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen in het voornoemde Logement, en inmiddels' •informatien te bekomen zijn bij den Heer Ontvanger-Griffier, te Goes voorschreven. REGENTEN over de GODSHUIZEN alhier zullen, op Vrijdag den 7 October aanstaandedes voortniddags ten tien -ure, in een der Lokalen van het Gasthuishouden de ge wone jaarlijksche aanbesteding der LEVENSMIDDELEN, ■BRAND- en LICHTSTOFFEN enz,ten behoeve der Ge stichten, voor het dienstjaar 1843; waarvan de conditiën -dagelijks in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. De COMMISSIE LOON FOOR WERK, gevestigd bin nen deze Stad roept bij deze op diegenen welke genegen mogten zijn in den aanstaanden Winter in hare Inrigting werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het lokaal, alwaar, met uitzondering van Zondag den 9 October aan staande, dagelijks tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd, van Woensdag den 5 tot en met Zaturdag •den 15 October aanstaande, van des middags ia tot des na. middags ten 2 ure. Wordende aan hundie verlangen met :het Pluizen van Touw begunstigd te worden tevens kennis jgegeven, dat zij zich ook daartoe in bovengemelden tijd moeten laten inschrijven, daar zij die dit mogten nalaten gevaar loopen om bij de Commissie in het geheel niet in raanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 26 September 1842. A. M. CRAMER President. H. REKKER Secretaris. Het DIACONIE-ARMBESTUUR van SEROOSKERKE ^Walcheren') heeft op Zondag namiddag in dq Kerk-collecte ontvangen, van eenen onbekenden gever, twee Banknoten TJo. 865, groot 25, en No. 899, groot/25. Hartelijk betuigen wij bij dezen aan hem of haar onzen dank, met de 'verzekering, dat wij aan het doêl van den gever zullen vol doen; anderen worden hierdoor aangemoedigd, 0111 dit edel moedig voorbeeld voor den naderenden Winter op te volgen. Serooskerke den 2 October 18412. Namens bet Armbestuur J. 'GRIMS, Predikant. l'RANKFORT den 28 september. De keizer van Rusland ns den 14 dezer, nadat hij te Twer eene wapenschouwing «over de daar verzamelde troepen had gehouden, te Moscou aangekomen. De Russische minister van buitenhmdsche za- fcen graaf van Nesse/rede, is uit Petersburg naar Duitsch- Sand op reis gegaan. ,.Te wilde men den 26 september, op grond •«an tijdingen uit Petersburg, weten, dat de keizer onderweg op zijne reis de berigten wegens den vreesselijken brand te Kasan ontvangen en daarop onmiddelijkbesloten had om daarheen te vertrekken. Vorst Miloschdie langen tijd in Servie heeft geregeerd ■uiaar, even als thans zijn zoon Michaël, zich daar niet heeft kunnen handhaven, is den 23 september te Munchen aange komen. Hij was voornemens geweest aldaar verscheidene dagen te blijven, doch kort na zijne aankomst ontving hij briev.en uit Weenen die hem noopten om dadelijk naar die keizerstad te vertrekken. Onder de tegenwoordige omstan digheden nu hec geheel twijfelachtig is welke houding Oos tenrijk omtrent de omwenteling zal aannemen .die aan de zuid-oostelijke grenzen van dat rijk heeft plaats gehad baart het vertrek van vorst Milosch naar Weenen veel opzien. Vorsc Metternich is den 26 van den Johannisberg naar Wee nen vertrokken. In berigten van de Turksche grenzen van den 16 dezer wordt gemeld, dat de verkiezing van den i8jarigen Alexander Petrowich toe vorst van Serviein plaats van den verjaagden Michaëldoor vele openlijke vreugdebedrijven is gevolgd. Men voegt er echter bijdat die verkiezing ver is van eene eigenlijke volkskeus te zijn. De volksvergadering bij Bel grado, waarin zij heeft plaats gehad, bestond toch wel voor een gedeelte uit aanzienlijken en afgevaardigden der districten maar er bevonden zich daarbij tevens verscheidene duizenden Serviersdie, toen Fuchich de banier des opstands opstak, hem gevolgd zijn, en de keus heeft dus eigenlijk onder den dwang dier partij plaats gehad. Men wil, dat Euchich zelf haakte om tot vorst verkozen te wordendoch vreezende dat zulk eene keus nimmer door Rusland zou worden be krachtigd, het bekende verlangen, om niet in aanmerking te komen geuit heeft. Voor het oogenblik heeft hij zijnen haat tegen de familie Obretiowichwaarvan de vorsten Milosch en Michaël de hoofden zijn bevredigdlater hoopt Rij wel aan zijne eerzucht volkomen genoegdoening te zullen kun nen verschaffen. Volgens dezelfde berigten vleit zich de thans in Servie bovendrijvende partijdat de keus van Alexander Petrowich tot vorst van Servie te Petersburg niet onaangenaam zal zijn. Die jeugdige vorsc is in Rusland opgevoed. De meeste con suls te Belgrado hebben geweigerd om met de nieuwe re gering van Servie betrekkingen aan te knoopenzoo lang zij niet van de hoven, waartoe zij behooren, voorschriften ont vangen hebbenhoe in dit geheel onvoorziene geval te han delen iets wat zich ligt laat verklaren. Zij beschouwen dus ook Michaël nog -nls den wettigen vorsc van Servie. Opmerkelijk is het echter, dat de Oostenrijksche consul, welke dien vorst bij zijne vlngt naar Semlin gevolgd was sedert een wenk heeft bekomen oin naar Belgrado terug te keeren. LONDEN den 27 september. De koningin heeft zatur dag 11. eene vergadering van den geheimen raad bijgewoond, waarbij de parlements-zittingen tot den 10 november zijn ge- prorogeerd. Ook is in die raadsvergadering bet formulier van een in alle kerken te houden dankgebed voor den geze- genden oogstwaarover men zich thans in Engeland ver heugt, aangenomen. De marquis van PFel'esleyoudste broeder van den her tog van JVllington is in den ochtend van gisteren op zijn bui tengoed overleden. Hij heeft zich vooral door zijn be heer en zijne krijgsbedrijven in Dritsch-Indie waar hij gou verneur-generaal is geweest, vermaard gemaakt. Ook is hij in Engeland minister van buitenlandsche zaken geweest en heeit hij aldaar bij herhaling andere belangrijke scaats-amb- ten bekleed. Thans nog was hijhoewel reeds 82 jaren oud, lid van den geheimen raad. Een gewoonlijk omtrent de militaire aangelegenheden goed onderrigt Engelsch dagblad verzekert, dat thans, 1111 de be trekkingen met de Vereenigde Staten op zulk eenen goeden voet zijn gebragc, verscheidene regementen uit Canada terug geroepen zullen worden. Zij zouden naar China worden gezondenten minste indien de oorlog met hec hemelsche keizerrijk bleef voortduren. Men schijnt werkelijk hier te lande nog eenig geloof te hechten aan het vqrhaal van zekeren Pierce wegens het be staan eener zamenzwering der chartisten tegen het leven der koningin en wegens de pogingen om hem Pierce uit wraak over zijne gedane ontdekkingen, te vermoorden. Nog altijd wordt ten minste in de dagbladen van Southampton een prijs van 100 ponden sterling uitgeloofd voor degenen die de in deze zaak betrokken personen in handen der justitie mog ten leveren. In den loop van zaturdag is men den brand te Liver- pool meester geworden. Gisteren was men nog ijverig be zig met het blusschen van de brandende puinhoopen doch had men het vooruiczigt hierin spoedig te geheel zullen slagen. Te Manchester, en zelfs in hec geheele district, is thans alles weder rustig. De fabrijken' zijn weder aan den gang en allerwege is hec getal der werklieden volledig. Het zelfde kan van Yorkshire en Cheshire gezegd worden, met uitzondering evenwel van Bolton, alwaar men nog steeds een vrij groot aantal wederspannigen telt maar jl. vrijdag en zaturdag hebben ook hier weder velen hunnen arbeid hervat en vermoedelijk zullen in den loop der aanstaande week ook de overigen dit voorbeeld volgen. Te S heer ness en in de havens van Plymouch en Ports- motith zullen 3 bodems van den eersten, 3 van den tweeden j en 4 van derden rang in dienst gesteld worden. De St. Gcor- ge en de Royal IFilliam van 120, de Royal Ade lalde van 110, de Albion van 90de Catiope van 80 en de Clnrer.ccBom- bayThundererIFcllesley en Impregnable van 74 stukken, zjjn de schepen welke men aanwijst als onmiddellijk gewa pend te kunnen worden, om op het eerste bevel in zee te gaan. De meeste dier schepen zijn, zegt men, naar Indie en China bestemd. De belangrijke wijzigingen, die onder de leiding van sir Robert Peel in het Engelsche toltarief gemaakt zijn, treffen in zoo verre doel, als daardoor de prijs der voornaam ste levensbehoeften reeds aanmerkelijk is verminderd. Met name is dit inec hec vleesch het geval. Dezer dagen hebben de lords der admiraliteit de levering van 34,000 tonnen ge zouten vleesch voor de behoeften der zeemagt aanbesteed bij welke aanbesteding de gevraagde prijzen 15 20 percent' minder waren dan in het vorige jaar. Er heefc ook onder de werking van hec nieuwe tarief, een aanmerkelijke invoer van vreemd rundvee plaats, en dit schijnt zelfs uit landstre ken te komen, van waar men hec, toen de vermindering van het regt van invoer een punt van overweging uitmaakteniec verwachtte. Zoo heefc men in den loop dezer maand te Fa lm ou ch 39 ossen uit de Corunhain Spanje, zien aanko men. Zij wegen van 500 tot 700 pond, en zijn door el kander voor eenen prijs van 10 p. st. of ,20 verkocht. Men heeft reeds in sommige Londensche dagbladen de waar schijnlijk ongegronde vrees geopperd, dat er dit jaar al te veel vee uit Nederland zou worden ingevoerd, bij welke ge legenheid een dezer dagbladen zegt, dat het Hollandsche rundvee het schoonste uit Europa is en naauwelijks door het Engelsche overtroffen wordt. Aan den anderen kant worden in de Engelsche bladen van tijd tot tijd bittere klagten over de werking der belasting op de inkomsten aangeheven. Onder anderen beklaagt men zich dat de ambtenaren die ijl de Londensche city de heffing der belasting of het verzamelen der opgaven daarvoor moesten bewerkstelligen de hun bij de wet opgelegde verpligting toe stipte geheimhouding niet nakomen waardoor het is uitge lekt op welk bedrag de allereerste kooplieden der hoofdstad hunne inkomsten hebben geschat. Die waardering levert we der een bewijs van den Britschen rijkdom op. ken handel huis heefc zijne winsten op 70,000 p. st. 840,000) *s jaars berekend; twee andere op 40,000 p, st. (ƒ480,000) en ver scheidene op 30,000 p. st. 360,000); zoo dat, volgens deze opgaven, de gezamenlijke inkomsten van een betrekkelijk gering aantal Londensche kooplieden een half millioen pon den sterlings of zes millioen gulden bedragen. AMSTERDAM den 30 september. Gisteren avond, om streeks 8 nre, vond alhier een allertreurigst voorval plaats: het schip Margaretakapitein T. O. Hazewinkel, arriveerde van Dantzig voor het Oosterdok deze stad, toen het iojarig zoontje van den kapitein over boord geraakte. De vader hiervan ooggetuige en meer de liefde tot zijn kind dan zijn verstand raadplegende, sprong hem na, en beiden vonden hier hun graf in de, bij den plaats hebbenden harden wind zeer onstuimige golven. Alle poging tot redden vruchteloos blijvende, is de toestand der vrouw, die zich aan boord be vond, en op een oogenblik weduwe en kinderloos werd, onbeschrijfelijk. Men doet thans alle moeite om beide lijken terug te vinden. Heden ochtend is door hec provinciaal geregtshof in Noord-IIolland, na eene, gedurende onderscheidene dagen, gerekte teregtzitting, het doodvonnis uitgesproken °over .7. .7. Hinners, koopman in broderies, kanten, eau-de-co- logne, enz., woonachtig op den N. Z. achterburgwal alhier na alvorens bij arrest van het gemelde hof schuldig verklaard te zijn aan het ten zijnen huize, op den 28 januarij dezes jaars, moedwillig stichten van brand, welke destijds niec dan door de tijdige hulp van drie brandspuiten is gebluscnc geworden. UTRECHT den 1 october. Gisteren avond ten 8 ure barstte alhier een vreesselijke brand uit, door het in vlara geraken van de fabrijk van den heer Verloop; de geheele fa- brijk is tot den grond toe afgebrand; de brand.deelde zich aan een bijstaanden cementmolen van den heer Cazius mede die geheel afbrandde en instortte. Ten 11 ure was men den zelven meester, maar een half uur vroeger kon men nog op den Domtoren hei uur zien, zoo hevig was de vlam. Alleen de bijzondere zorg van den burgemeester en den gouverneur, de goede orde der schutterij en de ijver der spuitgasten hebben den brand kunnen meester worden welke anders de geheele Buiten de Waard in het grootste gevaar bragt. ROTTERDAM den 30 september. Ter vervulling van de bestaande vacature bij de Nederdtiitsche Hervormde gemeente jalhier, zijn uit het vroeger medegedeelde twaalftal van predi- I kanten heden, door den breeden kerfceraad, op het zestal 'geplaatst: dd. .7. J. Prins, th. dr. te Alkmaar; J.F.Kui- per, te Middelburg A. Slotemakerte Middelburg D.Pj. j zei, te Dordrecht; W. Storm, te Delft, en .7. A. D. Molster te Utrecht. j BRIELLE den 29 september. Heden nacht circa n ure j werd men brand gewaar in een pakhuis voor kruidenierswa- ren, coebehoorende aan ondcrscheideuc heeren alhier, welke

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1