MIDDELBURGS CIIE C O U R A N IV". 117. Donderdag 1812. 29 September. I BESTUREN ex ADMINISTRATIEF NI 1SU WSTIJ RINGEN. Ifhtslanb. löcucmavfcctt. 3mf0cïtlanb. ©root-Iarittrtttïe. JfvAttfcrtjk. Dcu. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 yó voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Hnwelgks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. REGENTEN over de GODSHUIZEN alhier zullen, op Vrijdag den 7 October aanstaande, des voormiddags ten tien ure, in een der Lokalen van het Gasthuis, houden de ge wone jaarlijksche aanbesteding der LEVENSMIDDELEN, BRAND* en LICHTSTOFFEN enz., ten behoeve der Ge stichten, voor het dienstjaar 1843; waarvan de conditiën dagelijks in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. De COMMISSIE van Administratie over de GEVANGE NISSEN te Middelburg zal op Dingsdag den 18 October J842, ten tien ure precies, openlijk aanbesteden: de leve ring der onderscheidene Artikelen, benoodigd voor het on derhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1843, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaarlig gende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De DIRECTIE der INDUSTRIE-SCHOOL zal, op Vrijdag den 30 September, des middags ten 12 nre, vaceren in bet Gebouw der Teeken—Akademietot aanneming van Leerlingen voor het onderwijs in het aanstaande Wintersaizoen. PETERSBURG den 16 september. Men heeft hier het treurig herige ontvangen, dat de stad Kasan grootendeels eene prooi der vlammen geworden is. Meer dan 1200 hui zen, onder welke 400 steenen 12 kerken, verscheidene der grootste winkels en de universiteit zouden geheel af- en uit gebrand zijn. De tweede Petersburger verzekerings-maat- schappij, onder welker kring Kasan behoort, lijdt hierbij een aanmerkelijk verlies. Ook te Jaroslaw zijn ettelijke huizen, benevens een 4otnl winkels met derzelver waren door eenen zwaren brand vernield. ELSENEUR den 18 september. Het schip fVilliam ka pitein Coppenvan Dnndee, hetwelk heden alhier op des- zelfs reize van Dundèe naar Narwa is aangekomen, heeftin de nabijheid van Lindesnas 9 Russische matrozen opgeno men, die behoord hadden^tot een gekanteld Russisch linie schip, en die 48 uren, op zee, op balken hadden gedob berd. Kapitein Coppen heefc het linieschip zelf op eenen af stand van 3 mijlen gezien, en meuschen opgemerkc, die er zich aan vastgeklemd hielden. Een Noorweegsch stoomschip zou er dadelijk op uitgaan, om te trachten hen te redden maar het is te vreezen dat het grootste deel van de equi- pagie van het schip, die 900 koppen telde, voor de aan komst der redding verongelukt zal wezen. FRANKFORT den 23 september. Zoo als van de Turk- sche grenzen, van den 15 dezer, gemeld wordt, hebbende naar Belgrado opgeroepen afgevaardigden uit de verschillen de districten van Servie, in hunne eerste vergadering, vorst Michael Obrenovitsch vervallen verklaard van den Serviscben troon, en Alexander Petrovitsch, den zoon van den, uit het begin van den Servischen vrijheids-oorlog bekenden Kara of Gerny-Georg, tot vorst van Servie verkozen. Van de 17 districten zouden 15 zich voor dat besluit verklaard heb ben, hetwelk echter nog door eene groote volksverzame ling, die binnen kort zal gehouden worden, moet bekrach tigd worden. Meer en meer schijnt het te blijken, dat de opstand in Servie en het daar opgeworpen voorloopig bewind uitslui tend door de Turksche regering begunstigd worden; terwijl de naburige groote mogendheden toe nu toe de zaak van den naar Semlinen dus op Oostenrijkscb gebied gevlugten vorst Michael, voorstaan. Andere berigten van de Turksche grenzen vermelden dat .het aantal vlugtelingen te Semlin steeds toenam en dat men -met groot verlangen het antwoord der Porte op het verslag wegens de in Servie plaats gehad hebbende gebeurtenissen inwachtte; ofschoon men vrij algemeen overtuigd was dat dit antwoord voor eene herstelling van vorst Michael in zhn gezag ongunstig zou zijn. In een berigt uit Zwitserland van den 21 dezer, door <een Keulsch dagblad medegedeeld leest men Volgens loopende geruchten zal de bezending, die uit kracht van het besluie van het voorzittend kanton' bestemd is, om den koning van Prnissen bij zijne aankomst in dit land te begroetenaan dien monarch de inzigten der rege ring wegens eene aansluiting van Zwitserland aan het Duit- sche tolverbond doen kennen. Het aanstaande bezoek des konings noopt vele vreemdelingen om naar Neufchatel te vertrekken; vooral gaan vele badgasten uit Baden daarheen." LONDEN den 24 september. De staat der zaken te Man chester heeft zich aanmerkelijk verbeterd, Nagenoeg al de wevers hebben zichzonder verhooging van loonweder aan den arbeid begeven. Hetzelfde mag ook van die in de omliggende plaatsen, bijna zonder uitzondering, gezegd, en de verontrustende beweging dus voor het tegenwoordige althans, als geëeindigd beschouwd worden. Te Liverpool is in den nacht ttisschen donderdag en vrijdag een zware brand in Formbystreet uitgebroken. Elf groote pakhuizen met katoenpekteer olie en andere ligt ontvlambare stoffen opgevuld, zijn daardoor in de asch gelegd, en bij het afzenden der laatste berigten was men de vlammen nog niet op alle punten meester, zoodac ook het bedrag der schade nog niet kan opgegeven worden. Voor het minst 80,-000 balen katoen zijn vernield. Bovendien heeft men het leven van verscheidene menschen te betreuren die onder het aanwenden van pogingen tot blussching omge komen zijn. In de voorlaatste week heeft men bij het doen eener uitgraving te Pitalpinop de plaats waar een oude gedenk steen aanwijst dat aldaar in 834 de groote slag tusschen de Pieten en Schotten geleverd is, een geraamte gevonden, hetwelk zoo als de bijzonderheden schijnen te bewijzen niet anders dan dat van den Schotschen koning A/pin wezen kan die in genoemden slag door de Pieten gevangen geno men en onthoofd is geworden. Men vindt het opmerkelijk dat deze ontdekking juist op den dag heefc plaats gehad op welken koningin Victoria die in regte lijn van koning Alpin afstamtvoor het eerst den voet op het grondgebied van dezen haren doorluchtigen voorzaat heefc gezet. Een huis te Leich heefc brieven uit Christiaansand van 15 dezer, ontvangen die bijzonderheden inhouden omtrenc het verongelukken van het Russisch linieschip Ingermanland den 12 dezer op ongeveer twee mijlen afscands van genoem de plaacs 150 man der eqnipagie was door eene Noorvveeg- sche gouvernements-stoomboocen 300 man door booten van Mandahl en Fahrs gered. Nagenoeg 400 andere zouden omgekomen wezen. Zie art. Elseneur hiernevens LONDEN den 25 september. Volgens latere opgaven bedraagt het getal der te Liverpool verbrande pakhuizen zestien, behalve een aantal loodsen, stallen enz. De waar de dezer gebouwen alleen wordt op cusscfhen de 30 h 35,000 p. st. geschat, zonder nog van die der vernielde goederen te gewagen. Achttien, volgens andere opgaven twintig men. schen zjjn onder de puinhoopen begraven, en zeventien ge wonden naar het hospitaal overgebragc, een waarvan over leden is, terwijl drie anderen stervende waren. Van de Kaap de Goede Hoop zijn berigten tot 30 ju- lij ontvangen. De luitenant-kolonel Cloete bevond zich den 15 in Pieter Mauritzburg en de boeren hadden zich groo tendeels aan de genade van het gouvernemenc overgegeven. Een serjant en achttien man van het 27ste regement, die eeni- gen tijd gevangen geweest en nu teruggezonden waren, ge tuigden, dat zij eene goede behandeling hadden ondergaan. Men heeft in Engeland wederom een Chineesch staats stuk ontvangen, zijnde eene proclamatie des keizers; dezelve luidt aldus: „Verleden jaar heeft de uitgezonden armee zes dagen en nachten achter elkander met de Engelschen in Ting- hai gevochten en taliooze barbaarsclre bandieten op het slag veld gedood. Wat de overige troepen betreft, die uit an dere provinciën komen, derzelver officieren moeten in staat wezen om hen te exerceren en hunnen moed aan te vuren. Maar waarom loopen zij weg voor dat zij slaags geraken V De rebellische barbaren zijn noch sterk noch dapperwaar om zouden zij dan niet uit te delgen zijn? Belooningen en bestraffingen zullen naar regtvaardigheid worden uitgedeeld. Tot dit einde heb ik 50 groote paauwenveren 50 blaauwe paauwenveren, 80 duimringen, 40 rietveren, 90 mesjes, 75 tabakszakken en vuursteenen60 knoopen van den zesden rang en 80 knoopen van den zevenden rang naar het leger gezonden." - PARIJS den 24 september. Vrij algemeen wordt gezegd dat de manschappen der ligting van 1837 .11101 den aanvang van 1843 naar hunne haardseden teruggezonden zullen wor den in verband met een plan, om alle infanterie-regemen- ten van 2120 op 1800 man te verminderen. Daarentegen zou de municipale garde van Parijs beduidend worden ver sterkt. Den 21 october moet de aanbesteding van het derde en laatste gedeelte van den spoorweg tusschen Parijs en de Belgische grenzen te Versaiiies plaats hebben. Het regtsgeding wegens de noodlottige gebeurtenis op den spoorweg naar Versaiiies is op nieuw en wel tot 22 no vember, verschoven. Te Madrid ziet men den to october, op welken dag de koningin twaalf jaren oud is en dus meerderjarig verklaard zou moeten worden, met gespannen verwachting te gemoet. Men wil dat haar alsdan een curator ter vervanging van den tegenwoordige!! voogd, gegeven zal worden, en dat zij verlangt deze nieuwe betrekking niet weder aan den heer Arguelles opgedragen te zien. Uit Toledo wordt een geval medegedeeld, lmcwelk den Spaanschen geest volkomen kenmerkt. Een man der natio nale garde had aan de justitie berigten verschafc, die tot de opsporing.der bende van de zoogenaamde 12 apostelen kon den dienen. De bende heeft dien man opgeligt, hem han den en voeten gebonden, hem in eene herders-hut opgeslo ten en alwoen met dezelve levend verbrand. De beruchte Deutz de verrader der hertogin van Bcr- ry, is thans, ten gevolge van ligtmisserij en dronkenschap waaraan hij zich overgegeven heefttot zulk eenen scaa't van redeloosheid en armoede vervallen, dat hij op het punt geweest is om als iandlooper en bedelaar gevat te worden. Men beweert, dat hij voor zijn verraad desom van een half millioen francs getrokken had. Eenigen tijd daarna is hij van de Christelijke godsdienst, welke hij door toedoen der her togin had aangenomentot de Joodsche terug gekeerd. Toen zijn geld verteerd washeeft zijn vader hem langen tijd on derhouden naderhand heeft hij aan de huizen van gegoede Israëlieten gebedelden op het punt geweest zijnde om wegens bedelarij gevat te wordenheeft hij opneming in een der liefdadige gestichten van Parijs verzocht. De Parijzenaars houden zich op dit oogenblik bezi* met een groot regtsgeding, in welks gecompliceerde wen dingen ook de beruchte Vidocq gewikkeld is. Fidoca die gelijk men weetgedurende langen tijd aan het hoofd de? geheime lagere policie stond, is in het bezit van vele ge- geheimen, en heeft, na zijn verlaten van de dienst, door zijne menigvuldige uitstekende betrekkingen, een bureau de contre-polieeop eigen hand, opgerigthetwelk zich naar het voorgeven was, bezig hield met het ontdekken van dief stallen het geven van ophelderingen wegens personen enz. doch dat in stilte deszelfs werkzaamheden steeds verder uit? breidde, en het tegenwoordige hoofd der geheime Dolicie* Allardhanden vol werks berokkende. Reeds sinds lang pD'ogde men dus dezen gevaarlijken mensch onschadelijk te maken, maar moest hem, uit hoofde van verschillende be- deukingen, met sparing behandelen. Het ontdekken intus- schen van groote bedriegerijen, welke sedert geruimen tiid bij de kas der depositos plaats hadden en waarbij hij be trokken schijnt te wezen hebben eindelijk zijnen va! te weeg gebragthij en zijne medepligtigen werden gearresteerd zijne papieren verzegeld, en de instructie wordt ijverig voort? gezet. Terzelfder tijd werden nog 11 andere personen meerendeels ambtenaren bij die kas gevangen genomenen dé thans aangevangen nasporingen hebben tot de uitkomst geleid dat reeds meer dan 300,000 franken door bedriegelijke mid delenvalsche vorderingen, nagemaakte handteekeningen onder.mede werking van eenige ambtenaren uit genoemde kas ontvreemd zijn. Wordt Vidocq schuldig bevonden, alsdan zal hij zijne beruchte loopbaan waarschijnlijk daar eindigen waar hij dezelve begon, op de galeijen namelijk, vermits men met de meeste gestrengheid zal te werk gaan. 's GRAVENHAGE den 25 september. Heden heefc inde kerken de eerste afkondiging van het hooge huwelijk van Z. K. H. Karei Alexander Augustus Jan Erf-groothertog van .Saksen-Weimar-Eisenach en H. K. 11. mevrouw Prin ses IVilhelinina Maria Sophia Louisa der Nederlanden plaats gehad. Z. K. H. de Prins van Oranje is van Soestdijk in deze residentie teruggekeerd. Het heefc Z. K. H. goedgunstig behaagdeene som van 100 te doen toekomen aan 'de commissie tot inzameling van liefdegiften ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der met de pink de Jonge Pieter verongelukte visschers. De Staats-Courant behelst het volgende: Het zou niet behooren tot de taak der Staats-Courant om de door zekeren Kar/ Heintzen in de Kölnische Ketting geplaatste artikelen, tegen de militaire dienst in Nederlandsch Indie te wederleggen, al ware het ook uitgemaakt, dat die artikelen eene wederlegging verdienden. Maar wij oordeelen het met de bestemming onzer courant overeenkomende, om daadzakelijke onwaarheden, tegen de Nederlandsche Regering gerigcwaar het pas geefttegen te spreken. Uit dit" oog punt achten wij het niet ondienstig te verklaren dat wij ons hebben verschafc een officieel uitstreksel uit de koloniale stamboeken, waaruit blijkt, dat in den loop van 1842 naar de Nederlandsche koloniën zijn vertrokken 1290 militairen, waaronder: Nederlanders 1088, Duicschers 90 en van andere natiën 112." MIDDELBURG den 28 september-. Bij besluit van den 20 heeft Z. M. benoemd: tot lid der commissie van onder, wijs in Zeeland en school-opziener in het tweede school district dezer provincie, 111 plaats van den heer mr. .7. A.' Schneither tot andere futiccien geroepen jhr. mr. M. J. 1 Schuurbeque Boeije griffier bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee; en tot honorair lid bij voormelde commissie van onderwijs, de heer E. J. F. P. J. c. Vogelvangermed. doet. te Hulst. (Deze benoemingen hebben wij? reeds in de laatste afdrukken van ons vorig No. gemeld.) I Voorts zijn bij koninklijk besluit van den 22 benoemd

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1