MIDDELBURGSCHE C U 11 A IV IV°. 116. Dingsdag 1842. 27 September. sé&$3ïi BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 2ÜMit0cIilaMïï. (Bi-oot-ÏSriÉtattfe. België. Jleberlttubcn. v;, De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland Walcheren -zalonder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- laudsche Zakenop Donderdag den 29 September aanstaan de in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-lngenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voonniddags ten elf lire publiek presenteren aan te bestedende leverantie der benoodigde DIJKSMATERIALEN voor het Dienstjaar 1843 bestaande in Eiken Draghout, Masthoornen, PerkoenpalenBout- en Spie-Ijzer, Hollandsch RijsHaringband, Walchersche Sta ken RietBiabandsch RijsGaarden en Staken en Brik steen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere infor- matien te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelse, te Middelburg. De COMMISSIE LOON FOOR. WERKgevestigd bin nen deze Stad roept bij deze op diegenen welke genegen mogten zijn in den aanstaanden Wmter in hare Inrigting werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het lokaal, alwaar, met uitzondering van Zondag den 9 October aan staande, dagelijks tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd, van Woensdag den 5 tot en met Zaterdag den 15 October aanstaande, van des middags 12 tot des na middags ten 2 ure. Wordende aan hun, die verlangen met het Pluizen van louw begunstigd te worden, tevens kennis gegeven, dat zij zich ook daartoe in bovengemelden tijd moeten laten inschrijvendaar zij die dit mogten nalaten gevaar loopen om bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 26 September 1842. A. M. CRAMER President. H. REKKER Secretaris. I' RANKFORT den 20 septemberHet baart hier eenig opzien, dat de aanspraak, die de koning-van Priiissen on langs te Keulen, bij het dom feest, gehouden heeft, door Parijsche dagbladen gehekeld wordt, en dat in sommige van die beoordeelingen beweerd wordtdat de Rijn-provin- cien onder het bewind van Napoleon meer vrijheid genoten dan thans. Als een antwoord op dit beweren zouden kun nen beschouwd worden de dezer dagen in verscheidene ste den der Rijn provincie opgestelde petitien waarin de ko. ning dringend verzocht wordt, om de nog bestaandeuit den tijd der Fransche heerschappij afkomstige verordenin gen op de stedelijke besturen af te schaffen omdat daarbij aan de gemeenten te weinig vrijheid wordt verleend. Ner- gens in Duitschland wenscht men de Fransche heerschappij terug. Z. M. de keizer van Rusland heeft den 13 dezer eene groote reis naar het binnenste zijn rijks ondernomen. Naar men meldt, begeeft Z. M.zich in de eerste plaats naar Kiew en van daar naar Wosnessenk, om de daar vereenigde troe pen in oogenschouw te nemen. Vervolgens zal Z. M. ook de havens aan de Zwarte-zee namelijk Odessa en Sebasto- polbezoeken en over Warschau naar Petersburu terug- keeren. Den 5 dezerin den vroegen morgenis de Magda- lena-kerk te Tivoliook Chiesa Santocroce genaamd, met derzelver toren ingestort. Dit ongeval heeft men te dan ken aan eenen in de nabijheid wonenden kroeghouder die eene uitgestrekte grot onder dezelve had laten graven. KEULEN den 21 september. De stad Rheinbach in ons regerings-district is eergisteren door eenen vreesseliiken brand bezocht. Het ontbreekt ons nog aan juiste berigten over de verwoesting die aldaar is aangerigt. Het volgende ontlee- ren wij uit eenen 111 haast geschreven brief van eenen inwo ner onzer stad die aldaar bij het feest der kerk-inwijding aan wezig was. Gisteren (maandag 19 dezer) brak in de vroeg te hier een brand uit, die, bij gebrek aan water, zoo he vig tot 4llur des middags woedde dat bijna de halve stad Vin de asch is gelegd Meer dan lóofamilien zijn v n huis vesting beroofd en legeren in heropen veld „nauwelijks heeft men de kleederen kunnen redden; her vee, huisraad ,en de oogst gingen in korten tijd verloren. Een plotseling bij volslagen windstilte invallende, sterke regen en he om' verhalen van vele huizen, hebben het woedende'element no^ -zoo spoedig bedwongen. LONDEN den 21 september. Eergisteren avond is de "aartshertog trederik van Oostenrijk, van Porrsmouth in deze •hoofdstad aangekomen. Heden zal hij zich naar Windsor be geven, om een bezoek bij de koningin af te leggen, en den kelijk tot den 28 dezer aldaar blijven. Men spreekt van eene groote revue, die tijdens'het verblijf van dien vorst •gehouden zal worden. In de fabrijk-districten gaan de werklieden langzamer hand voort met den arbeid te hervatten. Het is echter nog vcne af, dat alles weer tot den vorigen staat zou zijn terug gekeerd. Ook werkt het gebeurde nadeelig op het fabrijk- wezen in het algemeen, waarin steeds veel kwijning heerscht. Men vleit zich thans, dat de herstelde vriendschapsbetrekkin gen met de Vereenigde-Staten daarin verbetering zullen bren gen. Te Preston worden kazernet;- gebouwd waarin de re gering voornemens is steeds eene vrij aanzienlijke magt van ruiterij en voetvolk te doen verblijventen einde van uit dit middelpunt de rust in de fabrijk-districten te bewaren, In den laatsten tijd heeft zich het bedenkelijk verschijn sel opgedaan, dat Engelsche landverhuizers in grooten getale uit Noord-Amerika naar hun vaderland terugkeeren. Een enkel schip heeft dezer dagen uit Nieuw-York te Liverpool meer dan 300 van deze terugkeerende uitgewekenen aange- bragtzij waren in eenen uitgehongerden toestand. Ook heeft men een aantal geboren Engelschen die in Amerikaan- sche zeedienst waren geweestterug zien komen zij zeiden geen gevaar te willen loopen van eenmaal hunne landgenoo- ten te moeten bestrijden. Blijkens de uitvoerige, door onze dagbladen medege deelde berigten omtrent de jongste gebeurtenissen te Port. Natalhebben de uitgewekenen, vóór de aankomst van het oorlogsfregat Southamptonzich van twee in de haven lig gende Engelsche koopvaarders, de Piloten Mazeppa mees ter gemaakten de daarin voorhanden zijnde krijgsbehoeften aan wal gebragt. Bij de landing der Engelsche troepen van het genoemde oorlogs-fregat en de schooner Conchop den 26 junij hebben de boeren een dapperen tegenstand geboden maar door het geschut van de genoemde vaartui gen zijn zij weldra uit hunne boschrijke positie aan de kust vei dreven. De troepen hebben bij de landing 2 dooden en 4 gekwetsten verloren. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde vermeestering van Natalhebben de troepen in die plaars twee 4 ponders en eenige ammunitie gevonden. Den 28 junij heeft een gedeelte der uitgewekenen, die na de vermeestering van Natal hunne legerplaats bij het dorp Congella ontruimd haddenzich weder aldaar vertoond maar de kolonel Cloete heeft toen terstond een gedeelte zij ner magt derwaarts gezonden, en de boeren zijn hierop da delijk weder afgetrokken. De kolonel Cloete meende in zij ne laatste depechevan 3 julij dat de boeren naar een hunner kampen op 12 mijlen afstands van Natal terugge trokken waren, en aldaar 400 man sterk waren, met 5 stuk ken geschut. Hij had van de Kaffers paarden en ossen ge vraagd ten fcinde zoo spoedig mogelijk de uitgewekenen verder te vervolgen. Vijftien dezer iaatsten hadden zich aan het Engelsche gezag onderworpen. In onze dagbladen, welke zich tot dus ver weinig of niet met deze aangelegenheid hadden gemoeidvindt men nu me- dedeelingen van de Kaap de Goede Hoop, waarin de zaak der uitgewekene boeren wordt bepleithunne grieven tegen het Britsch bewind ontwikkeld en hun goed regt betoogd om zich te Port-Natalals nimmer aan de Engelschen toe behoord hebbende, te vestigen. Een onzer bladen verklaart zelfs, dat men hier nu vrij algemeen de overtuiging koes tert dat de berigtendie het bewindin den aanvang van het geschil, omtrent de inzigten der boeren ontvangen heeft, hetzij tengevolge van kwade trouw, of van onkunde, on- waar zijn geweestdat die lieden wel degelijk door het Kaap- sche bewind verongelijkt zijn gewordenen als het ware ge wongen om de kolonie te verlaten en zich onafhanke- ijk te verklaren doch dat het bewind deze onafhankelijk heid niet heeft kunnen eerbiedigen, tenzij het besloten mogt hebben om de geheele kolonie prijs te geven. ^en 21 seP*e>nber, De hertog van Nemours wordt m den loop der volgende maand te Lyon verwacht. Het ver trek van den hertog van Aumale naar Algerie is op den 1 october bepaald. Men houdt zich hier druk met het aanstaand bezoek van den aartshertog Frederik van Oostenrijk bezig, en zegt, dat het aanleiding geven zal tot naauwere aanknooping der diplomatieke betrekkingen met het Weener hof. Particuliere brieven van Orauvan den 7 dezer ver melden de aankomst van den gouverneur-generaal Bugeaud aldaar, met bijvoeging dat hü zich, eenige uren later, naar Mostaganem heeft ingescheept. Men schijnt wat te voorbarig aangekondigd te hebben, dat al de stammen in het noorden van Afrika van lieverlede besloten hadden zich te onderwerpen en dat de Fransche opperbevelhebber weldra een gedeelte van het bezettingsleger huiswaarts zou kunnen zenden. Een aotal dier stammen welke alleen onderwerping geveinsd hadden om zich vei ligheid gedurende den oogsttijd te verzekeren, hebben plotse ling de wapenen opgevat, zoodat alles doet vooruitzien dat de herfstveldtogt gewigtig zal wezen. Abd-el-Kader schijnt een plan aangenomen te hebben, dat groote moeijelijkheden voor de hranscherj zal veroorzaken. De stammen staan ge lijktijdig in het westen en oosten op. Meer dan 5000 Kaby- lendoor den marabout Zit Zerdoud aangevoerd, hebben zich voor Bougie vertoonden men heeft groote moeite ge had om hen te verdrijven. Te Cndix heeft een tweegevecht plaats gegrepen tus- scben den heer Ricsch den voorn,aligen politieleen chef dier stad, en den redacteur van het dagblad le Cldbe den heer Lloi entemet het treurig gevolg, dat de eerstgenoemde is doodgeschoten. De heer Llorente en zijn seconde zijn ter stond door een Fransch schip naar Gibraltar overgebragt middelerwijl dc vrienden van den gesneuvelde de werkplaat sen van genoemd dagblad geplunderd, vernield en eindelijk in brand gestoken hebben, onder het geschreeuw van leve de Vrijheid', leve de ConstitutieDe plaatselijke autoriteiten schijnen den moed of de magt gemist te hebben om deze ongeregeldheden te verhinderen. BRUSSEL den 21 september. De senaat heeft de wet i ter ondersteuning van de Brusselsche geldmiddelen, met 28 'tegen 7 stemmen aangenomen, en daarmede is beslist, dat de hoofdstad van Belgie uit den toestand van bankbreuk waarin dezelve zich .bevindt, zal worden gered, en dat dé schadevergoedingenwelke ter zake der aldaar plaats gehad hebbende plunderingen en verwoestingen verschuldigd zijn l door den Staat zullen worden gedragen. Heden ochtend is daaropmet het lossen van hetgeschut, het begin der feesten ter gedachtenis aan de omwenteliiws-' dagen aangekondigd geworden. In de hoofdkerk isals naar gewoonte, eene lijkdienst ge houden voor de gesneuvelden. In eene vergadering van de alhier gevestigde afdeeling van het buitenlandsche Britsche bijbelgenootschapis ver slag gedaan van hare werkzaamheden, en gemeld, dat in Belgie, door de onderscheidene rondventers, 97,323' bijbels en testamenten zijn verkocht geworden. 's GRAVENHAGE den. 22 september. Z. M. de Koning leeft eene som van 500 gulden geschonken, ten behoeve oer weduwen en weezen van de verongelukte visschers mee de pmk de Jonge Pieter te Scheveningen. - IKt Nieuwsblad meldt, dat de taak der commissie tot herziening der Indische wetgeving, aan welker hoofd ge plaatst is de heer Scholten van Oud Haarlempresident der hoogste regterlijke collegien in Indie, met rassche schreden ten einde spoedt. De commissie heeft, behalve het organiek reglement, hetwelk bereids door Z. M. is gearresteerd reeds ingediend de ontwerpen van een reglement voor de admini stratie der politie, mitsgaders van de burgerlijke regtspleging en strafvordering voor den inlander; het burgerlijk wetboek en het wetboek van koophandel voor Nederlandsch-Indie, alsmede het ontwerp van een reglement van strafvordering voor het hoog geregtshof en de raden van justitie. Met de inlevering van een reglement van burgerlijke regtsvordering voor de Europesche regterlijke collegien, waaraan thans met ijver wordt gearbeid, en eenige transitoire bepalingen, nood zakelijk tot de regelmatige uitvoering der wetgeving, zal de commissie den aan haar toevertrouwden last hebben volbragt en zal haar eerst benoemd lidde heer Scholten van Oud Haarlemonmiddelijk zijne gewigtige betrekking in Indie andermaal kunnen aanvaarden. Berigten uit Java vermelden het voornemen tot de op- rigting van fabrijken om potasch te vervaardigen van uitge- giste indigostruiken, welke potasch beschouwd wordt beter te zijn dan de paarl-asch van Amerikaen geschikt om de zelve op de Nederlandsche markt te vervangen. Ook is men aldaar op middelen bedacht, om het noodige voor te berei den, ten einde algemeen gebruik te kunnen maken van been zwart tot zuivering der suiker. Aangaanden den staat van rustluiden de Indische berig ten welke tot ultimo mei jl. loopenvolkomen gunstig. Men had echter weder veel'overlast van de zeeroovers zoo dat buitengewone maatregelen waren genomen tot bes'cher- ming der handels-vaartuigen. De ziekte te Amboina was nog niet verminderd, doch de sterfce bleef onbeduidend. In den ochtend van den 25 mei, hebben zich te Batavia en te Buitenzorg vrij hevige schokken van aardbeving doen gevoelen waardoor het hotel van den gouverneur-generaal en het resideiitib-huis der Iaatstgemelde plaats eenige schade hebben bekomen. Op den 8 mei had het Engelsch koopvaardijschip Richard Wabegevoerd door Robert Mac-Lacklan komen de van Sidneyvan waar het den 16 april was vertrokken, en bestemd naar Batavia, op 1210 31'oosterlengte van Green' wichen 6° 51' zuiderbreedte, gestooten op een bij de kaart van Iiorsburgh onbekend koraal-rif. De equipagie is geheel gered. Volgens bijzondere berigten uit Suriname, van den 9 julijis men in die kolonie hoogst verwonderd geweest over hetgeen door sommige Hollandsche dagbladen gemeld is van den geest van oproerigheid, welke aldaar zou heerscheu. Het is in Suriname zoo rustig als men slechts zou kunnen wenschen en van oproerige geschriften of van onruststokers bestaat zelfs geen schaduw. ROTTERDAM den 23 september. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den wel-eerw. heer S. Gregooris heden, door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, het volgende twaalftal van predikanten geformeerd ds. B. ter Haar1I1. dr. te Leyden J. F. Kuyper te Middelburg; D. Peyzelre Dordrecht^A. Slo te makerte Middelburg; W. Storm, te Delft; C. Krabbe, te Zutpheii J. J. Prins, th. dr. te Alk maar A. D. Molster, te Utrecht; L. Prees, th. dr. Leeuwarden; E. H.Catz, te Almelo; ,7. P. Hazebroek te Heilo cn .7. Ruyste Rbeenen. AXEL den 23 september. Gisteren namiddag, omstreeks vier ure, zijn de twee arbeiders-woningen, waarvan de eene is cocbehoorende aan de weduwe W. Diclcman en de andere

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1