JUIDDELRU.RGSCHE C O jft A ^u;*> N°. 115. Zaturdag 1842. 24 September. JVanferijfc. BESTUREN en A mi I NISTRA TIEN. NI EU W STIJDINGEN 23utf0clslffi*tb. ©t*:0ö!~S3 tri Rail e. AtïScn, De abonnements-prijs deier Courant is/2,75, voor drie maanden, en franco per Post/5 De abonnementen worden voor niet minder dan drie iflaanden genomen, en de betalin* geschiedt comptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens viSlir lo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks. Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/j.öo en voor icderen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE Linnen deze Stad adverteren, dat door hen zal worden ge vaceerd op Dingsdag den 27 September 1842, des avonds ten zes ore, aan het lokaal der gemelde Akademie, tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkunde. WEENEN den 15 september. Men heeft hier belangrijke berigten uit Konstancinope!van den 31 augustus, volgens welke de sultan den vorigen dag Izzet Mekemed als groot- vizier heeft ontslagen en in zijne plaats Rêuf-pacha benoemd, die deze hooge betrekking nu reeds voor de vierde maal be kleedt. De laatste stond thans aan het hoofd van den rijks raad en is in die betrekking door llalil-pacha den zwager des sultans en aangenomen zoon van den" bekenden Chosrew- pacha, vervangen. Men schijnt deze verandering als een bewijs te kunnen aanmerken., dat de Porte, ten aanzien eener betere behandeling der Christen-bevolking van Syrië, aan de vertoogen der Europescbe mogendheden wil toegeven. De afgetreden grootvizier was als een voorstander van harde en strenge maatregelen bekend. Dezelfde berigten uit Konstantinopel vermelden het ophef fen ,van het beslag, hetwelk op naar Perzie bestemde koop- waren was gelegd, en tevens liet weder aanknoopen der han delsbetrekkingen met dat land. LONDËN den september. De koningin Victoria en prins /llbsrt zijn heden voormiddag ten 10 ure, aan boord van het stoomschip Tridentuit Schotland te Woolwich aan gekomen. Een half uur later waren hoogstdezelve ont scheept, en hebbg^ oiJnjiHAfJjük r»;-Kasteel van leden te hebben. 1 oor ^en zeecogt niets ge- Algemeen roemt men de harrei<n-- "1CI e!1 oaar zeer luisterrijke wijze, waarop de koningin en haar gemaal overal in Schotland omvangen zijn. Zij hebbenofschoon hun verblijf slechts kort was, een goed deel van dat merk waardig land doorreisd en menigvuldige gelegenheid gehad om zich te overtuigen van de daar over het geheel heer- schénde welvaart en tevredenheid. PARIJS den 19 september. Heden zijn belangrijke berig ten uit Moscaganem, van den 6 dezer, ontvangen. Luidens dezelve is slbd-el-Kader sedert 8 dagen te Tekedempt hij heeft al de kleine opperhoofden der hem getrouw geblevene stammen bijeen geroepen. Ben Salem is in de provincie Tit- tery aangekomen alwaar hij eene groote nederlaag ondervon den heeften alwaar liet grootste gedeelte van zijne troepen, eertijds zoo vol geestdrifthem verlaten heeft. De gezamen lijke magtwelke de emir vereenigd heeftzoo wel infan terie als kavallerie, bedraagt slechts een toootal manschap pen. Nogtans wil hij van geen onderwerping weten. Zelfs is Ben-Abd-Allaheen der kaïds van liet kalifat van Salem omdat hij voorgeslagen had zich aan den generaal C/tan- garnïer te onderwerpen, op bevel en in tegenwoordigheid van den emirter dood gebragt. 's GRAVENIIAGE den 20 september. HH.KK. Illl.de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn heden na eene afwezigheid van eenige mSaiiden, op liet huis de Paauw in de nabijheid dezer residentie teruggekeerd. Het heeft H. M. de Koningin behaagd eene som van ioo te bestemmen voor de door den brand op den 15 au gustus ji. ongelukkig geworden ingezetenen van den Ham. De 8 october wordt nu als de juiste dag der sluiting van het hooge huwelijk ttisschen H. K. H. Prinses Sophia en Z. K. H. den Erfgroöthertog van Saksen-Weimar genoemd, -en van eene algemeene illuminatie dezer residentie ,°aIs mede van eene groote serenade., bij die gelegenheidgesproken. Den 9 zou de weleerw. heer hofprediker Dermout eene toe passelijke redevoering houden en het Vorstelijke paar den 10 van hier vertrekken. Zondag nacht is in het naburig Wassenaar eene vrouw overleden welke den buitengewoon hoogen ouderdom van 103 jaren had bereikt. Naar men te Antwerpen verzekertworden thans door •de Belgische regering drukke onderhandelingen met het Spaan- sche kabinet gevoerd. Zij zouden ten doel hebben om van bet laatste den afstand der Pbifippijnsche eilanden te ver werven. Ontvangen brieven van de Kaap de Goede Hoop be helzen het verslag der gevechten den 24 mei tusschen de Engelschen en uitgeweken boeren geleverd zoo als dit van den kant der laatstcn opgemaakt is. liet komt hoofdzakelijk met het bekend rapport van den Engelschen bevelhebber over een alleen wordt het getal der aanvallers als groocer opge geven. Diie der boeren zijn gesneuveld en zeven gekwetst. Men zal zich herinneren hoe kapitein Smith in zijn rap port gezegd heeftdat het ontvangen vat: een brief, waarin op hoogen toon geëischc werd dat zijne troepen Natai ver laten zouden hem genoodzaakt had vijandelijke maatregelen te nemen. Deze brief, eerst geschreven nadat de komraan- dant Pretorius hem had aangezegd, dat hij het land nooit zou overgeven, veel minderde vlag strijken zoo lang hij leefde, daar hij het als het wettig eigendom der republiek beschott wen moest, blijkt van den volgenden inhoud geweest te zijn j, Hoofdkwartier fort Nieuw Amsterdam 7 mei 1842. Mijn heer de kommandant, Ik ben door den edelen volksraad van mijne republiek gelast u te gebieden, gelijk ik bij deze ernstiglijk doe, met het detachement Britsche troepen onder uwe bevelen van dit grondgebied te vertrekken en wel binnen den tijd van 48 uren. Ik vertrouw dat gij u niet noodeloos zult verzetten tegen de orders van deze republiek want weet dat dezelve stiptelijk moeten worden nagekomen en geweld met geweld zal worden te keer gegaan. Ontvang hiermede de verze kering mijner hoogp autoriteit. De hoofd-kommandant van het fort Nieuw Amsterdam, A. W. J. PRETORIUS." Wat daarop verder gebeurd is - en waarbij de kommandant Lombard zich inzonderheid heeft onderscheiden weet men uit het Engelsche rapport. Na de overwinning hebben de boeren de jö dooden en 30 gekwetsten, welke de Engel sehen op het slagveld hadden achtergelaten, hun terugge zonden en zijn dadelijk naar hunne kampen wedergekeerd Lombard ontving de hartelijkste dankbetuiging van den volks raad 4 een algemeene dank- en bededag werd uitgeschreven en de volgende dagorder uitgevaardigd Dappere krijgsbroedersop den dag van den 24 dezer hebt gij aan de geheele wereld getoond dat liet bloed uwer voorvaderen rijkelijk in uwe aderen stroomt en dar <ri; staat zijt met Gods zeu-en c-- -■K«aiuag van - hunne «.omugiti nebt gij de Engelschen verslagen, en zij zijn thans uit ons grondgebied vertrokkendoch mogelijk niet voor altoos. De edele volksraad roemt uwe dapperheid zeeren dankt 11 incusschen regt vurig voor uwen betoonden moed en beleid. Wapenbroeders op nieuw kunnen ons grondgebied en onze regten door geweldenaren worden bedreigd en welligt moet gij dan ernstiger strijden dan ooit. Niet te vergeefs zult gij uwen moed aan den dag leggen. Met uwen komman dant vertrouwende op den zegen des Almagtigen zult gij andermaal voor uwe dapperheid den dank van deze republiek jtioogsteti." Verder schrijft men uit de Kaapstad, dat den 14 junij 400 man naar de Simonsbaay vertrokken- waren, om op het fregat Southampton naar Natal ingescheept te worden en dat den volgenden dag nog 100 man zouden volgen. Op het kasteel werd allerlei wapentuig in gereedheid gebragt', om de boeren te bestrijden. Indien Natal door de Engelschen rnogt ingenomen worden zou de meerderheid der emigranten verder' trekkenom vei ligheid voor hunne huisgezinnen en kudden te zoeken, EINDHOVEN den 8 september. Niet alleen in Noord en Zuid-Holland en Gelderland klaagt men ontzettend over de menigvuldigheid der wespen en de schade die dit onge dierte aanrigt, zoo dat onder anderen in vele weiden, waar het rundvee de nesten dezer insecten te nabij komt, de run deren door dezelve doodgestoken worden; terwijl het lijne ooft, druiven, perziken enz., buiten Rotterdam en andere steden, door die plaag geheel en al vernield worden; maar ook in onze provincie heeft tnen zelfs in het nabij gelegen Woensel daardoor het verlies van een menschenléven te be. treuren. Op gisteren vordert een man in eene herberg al daar een glas bier er vliegt in bet opnemen van het glas eene wesp in hetzelve, die door hem niet schijnt opgemerkt te zijn. Hij drinkt, het dier steekt hem inden hals, hij laat het glas vallen, eti oogenblikkelijk zwelt hem de hals op het vreesselijkst op. In weerwil nu van de zorgvuldig ste geneeskundige, hulp, gaf de man een uur daarna, stik kende onder duizend doodsangsten den geest. MIDDELBURG den 23 september. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten.Generaal is thans rondgedeeld het tweede boek van het wetboek van strafregldat in de aanstaande zitting der Kamer van Regeringswege zal worden aangeboden. Onder de bepalingen van dén eersten titel behoort, dat de gewelddadige aanslag tegen liet leven van den Koning, van de Koningin of van den veruioedelijken Erfgenaam van de Kroon met den dood wordt gestraftdie tegen het leven van een der leden van het Koninklijk Huis of van den Re gent en ieder ander gewelddadige aanslag tegen den per soon van den Koning, de Koningin of den vermoedelijken i troonopvolger wordt gestraft met zware tuchthuisstraf 'van ten nunste 15 en ten langste 40 jaren, voorafgegaan door tentoonstelling op het schavot onder de galg. Met geliike straf wordt gestraft de gewelddadige aanslag tot vernieti ging of verandering van de grondwettige Regering en van de orde van troonopvolging, zamenspanning oproer, beguns tiging des vijands bespieding ten behoeve van dezen ver wekking van burgeroorlog enz. De gevangenisstraffen zijn van 15 tot 40, van 7 tot 20, van 3 tot 7 jaren enz. Artikelen 2 en 4 van den derden titel luiden als volgt; Arr. 2 Al wie een zwervend leven leidt zonder vas'te woon- of verblijfplaats in dit Rijk, en zonder middelen van bestaan, en die doorgaande geenerlei ambacht of beroep uitoelentzal als landlooper gestraft worden met correctio nele gevangenisstraf van ten minste j4 dagen en ten langste 3 maanden. b Art. 4. A! wie in de gemeente, alwaar hij te huis be- uooit. langs de straten of wegen of aan de huizen der in gezetenen bedeltof zijne kinderen doet bedelen zal ee- straft worden met correctionele gevangenisstraf van ten min ste 8 en ten langste 14 dagen. In geval van herhaling van hetzelfde wanbedrijf, zal hij worden gestraft met correctio nele gevangenisstraf van ten minste S dagen en ten hn-ste 2 maanden, en na het ondergaan zijner straf op last der Re gering, en voor eenen door dezelve te bepalen tijd, welke echter dien van 5 jaren nier za! kunnen te boven' gaan naar een bedelaarsgesticht kunnen worden overgebragt! P Df...sfSl'/f tirel behelsi strafbepalingen tegen hen die*,' door feitelijkheden of door bedreigingstemgeregdgden of kiezers zuilen hebben belet hunne staatkundige regten uit tc oef* nen; tegen het verduisteren of vervalschen van stembriefjes door hen die met de inzameling en opname daarvan belast zijn; tegen het omkoopen van stemgeregtigden of kiezers. Lij den acatstèn ti.el wordt langdurige zware tuchthuis- stral van ter. minste 15 en ten langste 40 jaren, voorafVe- gr.an t/or ceiHOonstell.jija' het verval schen enz. van 's Rijks zegels, stempels, enz. 15 tot 40 jaren tuchthuisstraf enz. tegen vcrvalsching van staatspapier en andere openbare effecten 15 tot 40 jaren enz. tegen ieder openbaar ambtenaar, die vaischheid pleegt in openba re of authentieke geschriften in geschriften van koophandel of in onderhandsche geschriften; 7 tot 15 jaren tuchthuis straf enz. tegen ieder ander persoon, die zich aan hetzelfde schuldig maakt3 tot 5 jaren of enkele eerloosverklaring te gen meineed; van 3 tot 10 jaren tegen het afleggen van valsche getuigenis. I11 den negenden titel wordt onder anderen bepaalddat de hoofden der ministeriele departementen die zich zullen hebben schuldig gemaakt aan eene der daden bedoeld tyj art. 75 ^er grondwet zullen worden gestraft met verbanning voor de 11 tijd van ten minste 5 of ten langste 20 jaren of wel met-enkele eerloosverklaring. De tiende titel bepaalt (art. 2) bedienaren van de gods dienstdie, hetzij in de uitoefening van hunne bediening en in eene openbare bijeenkomstnet zij in eenig door heil in hunne geestelijke betrekking uitgevaardigd stuk, onder welken naam of vorm ook uitgegeven, zich eenige berisping- of afkeuring van de Hooge Regering, van eene wet, van een reglement van algemeen bestuur of van eenige daad van het openbaar gezag, zullen hebben veroorloofd zullen ge straft worden met correctionele gevangenisstraf van ten min ste 8 dagen en.ten hoogste 2 jaren, en met eene geldboe.e van ten hoogste 300, te zatnen of afzonderlijk. Indien de bedoelde daden hebben gestrekt to: opruijing tot eenige misdaad of wanbedrijf of tot ongehoorzaamheid aan de grondwet, worden de straffen tegen opruijing bedreigd. Afkondiging fconder verlof der Regering van bullen, brie ven, rescripten enz., door bedienaren van de godsdienst, zal (art. 4) gestraft worden met correctionele gevangenis straf van één tot 5 jaren, en met eene geldboete van-100 tot f 1000, De elfde titel bepaalt (in art. 1) dat bij, die, met het doel van iemand te dooden te verwonden of feitelijk te be- leedigenden bedoelden persoon of een anderen van het leven berooit, begaat doodslag. Doodslag begaan me: voorbedach ten radeis moord. Art. 7. Doodslag wordt gesirafc met langdurige zware tuch- hiusstraf van ten minste 15 en ten langste 40 jaren, voor afgegaan door tentoonstelling op het schavot onder de galg. Art. 19. Kindermoord, met voorbedachten rade gepleegd, wordt gestraft met langdurige zware tuchthuisstraf van ten minste 15 en ten langste 40 jaren, voorafgegaan door ten. toonstelling op het schavot onder de galg; zonder voorbe dachten rade gepleegd, wordt die gestraft met zware tuch- hmsstraf van ten minste 7 jaren en ten langste 20 jaren al dan niet voorafgegaan door enkele tentoonstelling op het schavot. De vijftiende titel bepaalt (in art. i); }J Zij die een kind beneden het jaar'oud, op eene eenzame plaats te voudeliiT-'

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1