MIDDELBURGSCHE C O A NT flli W°.' 114. Donderdag 1842. r 22 September. JxAnferijfc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fècftcnbmafmtg. maatschappij TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit@cItlaub. ©root-Brittawje. t Va De abonnements-prijs dezer Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de en voor iederen regel daarboven 22 Cents. prgs van één tot zes regels is i,5o Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat bij de vroeger aangekondigde en op den 12 de zer maandten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten van dezelve Provincie, in het openbaar gedane Uitloting van de Obligatien uit de Provinciale Negotiatie van 290,000, zijn uitgekomen de volgende nummers3 68, 17, 31 5257, 80, 154, 172, 183, 203, 225 en 237, welke ingevolge het Plan dier geldleeninggearresteerd bij Koninklijk besluie van 1 Decem ber 1822, No. 70, met den eersten Januarij aanstaande, ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland, tegen intrekking der Obligatien en daarbij uitge geven onverscheneti Interest.Couponszullen worden afge lostmet bijbetaling van negen percent Premie, en dat op hetzelfde tijdstip en ten zelfden Kantore, mede tegen intrek king der Obligatien, zullen worden afgelost, de sedert de laatst voorgaande uitloting nog onuitgeloot geblevene vier Obligatien, No. 7, 13, 14 en 16 der Provinciale Nego tiatie van/ 16,000, gearresteerd bij Koninklijk besluit van den 10 November 1836, No. r. Middelburg, den 16 September 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dat door de Stemgeregtigde In- en Opgezetenen dezer Stad op voet en wijze bij het Re glement voor hec Bestuur der Steden voorgeschreventot vervanging van het in dit jaar aftredende één derde der Kie zers op nieuw tot Leden van het Stedelijk Kies-Collegie zijn benoemd de Heeren E. P. Cremer Jz. s.Inthony Tak. Mr. A. van de Gr aft. Z. Snijder. P. de Stoppelaar. Mr. .7. Slicher van Domburg. Mr. ,7. F. Bij leve ld. Jhr. Mr, Evan Fredenburch. Jhr. Mr. P. .7. Boddacrt. Mr. P. C. van Goethem. E11 ter vervulling der buitengewone vacature, in dac Colle- gie bescaande door het overlijden van den Heer Abraham LuteynJhr. Mr. J, A. Ridder van der Heim van Duiven- dijke. Middelburg, den 20 September 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert dac, van af Maandag den 26 dezer, zoo ten zijnen Kantore ais bij de respective Ontvangers hun ner Woonplaatsen, zullen worden uitbetaald de Traktemen ten en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren iii deze Provincie over het derde Kwartaal 1842. Middelburg, den 22 September 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. Afdeeling Middelburg. Het BESTUUR der Afdeeling voornoemdreeds bij cir culaire van den 15 April II.aay eenige Ingezetenen dezer Stad, de uitbreiding van, en meer algemeene deelneming aan de Zang- en Muzijkschoolonder leiding van den Heer IV. R. Ceulen gegeven bekend gesteld hebbende meent nogmaals en wel bij plaatsing in de Stads-Courantaan de wijzigingen in dezelve gebragt te moeten herinneren. Dat met 1 November aanstaande een nieuwe Cursus •welke in twee jaren aflooptzal worden geopend dat aan de Leden dezet Afdeelingbehalve hunne gewone voorreg- ten, ook rog dat gegeven is, hunne Kinderen of Pupillen gratis op gemelde School te doen onderwijzen, met dien verstande, dat de betaling eener jaarlijksche contributie van 10, als Lid dezer Afdeeling, regt geeft op de plaatsing van è:n Kind, van 15 op de plaatsing van twee Kinderen, en zoo vervolgens opklimmende met 5, voor ieder Kind, meer- dat geene Kinderen beneden de 10 en niet boven de 15 ja ren oud zullen worden aangenomen dat het tevens aan On- derwijzers, die Kostleerlingen bij zich hebben inwonen, wier Ouders of Voogden niet binnen deze Stad woonachtig zijn vergund zal zijn voor zoodanige Kinderen op bovengenoemde voorwaarden deel te nemen. £11 worden dus de Leden dezer Afdeeling, welke van voornemen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen op de Zang- en Muzijkschool te plaatsen, en ook zij, welke, of. schoon nog geen Leden zijnde, ditzelfde voornemen mogten hebben, beleefdelijk uitgenoodigd zich dienaangaande hetzij in persoonhetzij schriftelijk bij den Heer Mr. G. A. Fok- ker\ Penningmeester der Afdeel'ng vóór den 15 October aanstaande te willen aanmelden. Middelburg, den 21 September 1842. J. C. SCHORER van de SOUBURGEN, President. J. W. van SONSBEECKSecretaris. FRANKFORT den 15 septemberDe Augsburger Allg. Zeitung deelt de volgende berigten, uit Petersburgvan den 3 dezer, mede: Terstond 11a het vertrek van IIH. KK. HH. den prins en prinses Frederik der Nederlanden uit Peterhof, op den 26 augustus, heeft zich het keizerlijke hof naar Zarskoje-Selo begeven, waar hec gedurende den herfst verbjijven zou. Volgens een schrijven uit Orenburg, van het einde van julij, worden de handelsbetrekkingen van Rusland met Chiwa nu reeds gedurende meer dan een jaar op de meest vriend schappelijke wijze in stand gehouden. Eene in de laatste gevechten tegen de Circassische berg bewoners door onze troepen gevangen genomene vrouw, die gedurende verscheidene jaren ajs kapitein hare Iandgenooten heefc aangevoerd en bij menig wapenfeit grooten moed aan den dag heefc gelegdis dezer dagen alhier aangekomen. Overal waar zij zich in het openbaar vertoont, want zij mag vrij rondgaan, worde zij natuurlijk door eene grooce me nigte nieuwsgierigen omringd. Zij trekt te meer de aandacht daar men tot nu toe hier nog geene vrouw uit dien volks stam gezien heeft, veel min eene, die zich als aanvoerder met onze troepen heeft durven meten. Zij moet nog onge huwd en naauwelijks 30 jaren oud zijn." In berigten uit Berlijn van den 7 dezer leest men In de hoogere kringen alhier is een bedroevend gerucht in omloopmen wil namelijk stellig weten dat de twee be kwame en veel belovende officieren onzer garde, von Hiller en von Gersdorf, die als vrijwilligers den veldtogt der Rus sen aan den Kaukasus bijwoonden, in de gevechten tegen de Circassiers gesneuveld zijn. Men begint alhier aan de be rigten wegens nederlagen der Russen in den Kaukasus meer en meer geloof te slaan omdat niets officieels wegens hun ne krijgsverrigtingen wordt openbaargemaakt, hetwelk vroe ger toch van tijd tot tijd plagt te geschieden." Volgens berigten uit Servie heefc zekere Mucsitsch al daar den standaard des oproers opgestokenen is prins Michael uit Belgrado met zijne troepen tegen hem opgetrok ken doch den 4 en 5 september in de omstreken van Kragu- jevatz na een bloedig gevecht geslagen geworden. De prins Michael bad al zijn geschut moecen achterlaten en wasv naar Belgrado teruggekeerd, doch zich daar niet veilig achtende, was hij met zijne familie naar Semlin gevlugt. I11 Belgrado beerschte grooce verwarring; de opstandelingen naderden die stad, waar zij, naar men wilde, den ouden vorst Milosch weder in het bestuur wilden brengen.Deze laatste bevindt zichvolgens de jongste berigten, in Duicschlandwaar bij zich mee wetenschappelijke navorschingen zou bezig houden. Hec door de dagbladen medegedeelde berigc uit Maag denburg, dat de koning van Hanover onlangs een morganatisch huwelijk met de weduwe von Beulwitz had gesloten is ge heel ongegrond. LONDEN den 17 september. Men. heeft berigt uit Woolwich dat koningin Fictoriaop den terugkeer van hare reis uit Schotland, in den toen afgeloopen nacht te Wooiwich zou aankomen. Een berigc van de Kaap de Goede Hoop van den .9 julij, en dus slechts van een dag jonger dan het vorige, vermeldtdat te Grahams-town tijdingen van kapitein Smith uit Port-Natal waren aangekomenvolgens welke hij mee het overschot zijner kleine magc aldaar veilig was en ver sterking inwachtte. Hec gerucht omtrent hec verdelgen of gevangen nemen dezer Bricsche troepen door de uitgeweke ne boeren schijnt dus ongegrond te zijn. Men heeft berigten uit de Vereenigde Staten tot den t dezer. Zij behelzen de belangrijke tijding, dat de zaak omtrent hec toltarief tot een goed einde gekomen is. Nog leest men in de thans oncvangene berigtenDe vredelievende zending van lord Ashburton heeft thans "wer kelijk tot eenen gelukkigen uitslag geleid. De senaat heeft, na langdurige beraadslagingen met eene meerderheid van 39 tegen 9 stemmende tusschen onzen secretaris van staat den heer Daniël TFebsteren den genoemden vertegenwoor diger der Britsche regeringden 9 mei II.te Washington geslotene verdragen goedgekeurd. De tekst dier verdragen wordt thans door de dagbladen medegedeeld. Wat daarin I wegens de grensbepaling aan de zijde van Canada en Nieuw- 1 Brunswijk voorkomt, is zoo niet geheel, ten minste in de hoofdzaak overeenkomstig met hetgeen men reeds wist. Er zijn voorts in de verdragen bepalingen gemaakt tot het te keer gaan van den slavenhandel op de kust van Afrika en tot het wederzijdsch uitleveren van voorevlugtige misdadi gers; maar nergens wordt iets gezegd, wac op het gebeurde met de Creo/e kan worden toegepast. Ook hec vraagstuk omtrent hec regt van onderzoek der schepen blijft onafge daan terwijl almede de zaak der noord-westelijke grenzen (die aan de Stille Zuidzee) niet beslist wordt. 1 en gevolge der beslechting van het vraagstuk wegens de grenzen en van de aanneming der wet wegens hec tolta rief, hebben de handels- en geldzaken in de Vereenigde Staten een gunstiger aanzien bekomen. Men geloofde, "dat de handel gedurende den herfst levendig genoeg zou zijn om de stremming op te wegen, die daarin dezen zomer heeft plaats gehad. De oogst is dit jaar buitengewoon overvloedig vooral die van tarwe en katoen. Aanzienlijke hoeveelheden daarvan werden reeds ter markt gebragt en zouden weldra naar En geland worden ingescheept." Het nieuwe coltarief, dat thans door het Noord-Ame- rikaansche congres is vastgesteld, is over het algemeen zeer hoog. Gekleurde katoenen stoffen zijn zoo goed als verbo den van zijden stoffen zal van 20 tot 40 pet., van ijzer waren van 55 tot 65 pet., van sterke dranken' 65 Noord- Ainerikaansche cents per gallon, en van brandewijn 1 dollar per gallon moeten worden betaald. Daar men in de Vereenigde Staten geene entrepots heeft moet de betaling der regcen in gereed geld plaats hebben. PARIJS den 17 september. De heer Olozagawiens ver trek van Madrid naar Beigie en Holland men aangekondigd heeft, is op zijne reis derwaarts alhier aangekomen. Het doel zijner reis is zegt menom met de gouvernementen van beide landen te onderhandelen over zekere wijzigingen in het tarief van uit- en invoer, in het belang van den Spaan- schen handel. Een dagblad van Marseiile deelt berigten uit Circassie mede volgens welke de Russen aldaar eene nieuwe zeer belangrijke nederlaag zouden geleden hebben. Vermits men echter van eene andere zijde van deze nieuwe nederlaag nog niets weet, zal men wei doen de bevestiging van dit berigt af te wachten. De Gazette des Tribunaux die zelve klaagt dat hare roeping haar veelal niet anders doet zijn, dan eene verza meling van verhalen, vol jammers en bedrogs, bevac even wel in haar nummer van den 12 dezer iets, hetwelk men on mogelijk zonder de warmste belangstelling en zonder een ge voel van dankbaarheid, dat er nog zulke brave menschèn ais de held van het verhaal, bestaan, kan lezen. Zie hier' den zakelijken inhoud van hetzelve: Te midden van de beurs-wisselvalligheden, die het vo rige jaar zoo droevig gekenmerkt hebben, had een speculant (de Gazette verzwijgt zijnen naam omdat zijn ongeluk lou ter aan onvoorzigtigheid te wijten is geweest), ten gevolge van verkeerde speculatie zijn forcuin verloren en naar Enge land moeten wijken zijne jeugdige vrouw met drie onnoo- zele kinderente Parijs achterlatende. Zelve vervolgingen van de schuldeischers te duchten hebbende omdac zij op ver langen van haar man onder somroiga zijner verbintenissen ook haren naam toe meerdere zekerheid gesceld had, verliet zij haar huis met ai het zich daarin bevindend mobilair en ging onder eenen verdichten naam in eene afgelegene' buurt eene nederige woning betrekken. Hare goederen wer den verkocht en eenige weken later ontving zij berigt van het overlijden van h'aren man. Weldra was het weinige geld, hetwelk zij van uit hare vroegere weelde had medegenomen verteerd cn nu werd het verkoopen van enkele door haar behouden kostbaarheden het eenige hulpmiddel dat haar overschoot. Een goudsmid uit de buurt was dege'en, tot wien zij zich hiertoe wendde allestot zelfs haar trouwringreeds weg zijndewas a'l wat haar nog overschoot eenig linnengoed waarvan de fijn heid van hare vroegere welvaart getuigde ook dit besloot zij te verkoopen of te verpanden maar bevreesd van zich in onaangenaamheden te kunnen wikkelen, zoo zij dit on der den valschen door haar aangenomen naanj deed, ging zii raad vragen bij den goudsmid, dien zij als een gemoedelijk man had leerer, kennen. Deze nam het goed voor eigen re kening van haar over en uit dit geld' vond zij nu weder voor eenigen tijd het onderhoud voor haar en hare kinderen. De goudsmid ofschoon bescheidenheid hem zich van het doen van lastige vragen had onthouden, had intusschen wel door gezien, dat hier een diep ongeluk schuilde, en het da- gelijksch bezoek, hetwelk hij van de weduwe ontving had hem evenzeer in hare manieren en toon vau spreken de wél opgevoede vrouw, de vrouw van aanzien, do»n erkennen- eene wezenlijke belangstelling in haar was hiervan het geéolg.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1