ÜfIDDELBITRGSCHE - COUR A W. 113. Dingsdag 20 September. 1842. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Shtüödilauï?. iOtcdcriandcu. ïjtu De aboancments-prijs dezer Couranl is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en tle betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adrertentien behoort te geschieden des morgens ViMr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijk». Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Najaars-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij, op Woensdag, den 12. October 1843 des voormiddags te elf urenzullende op Don derdagden 13. dier maand, des morgens te acht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften Van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboortezich, ten minste acht dagen te voren bij den School-Opzieuer van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 19 September 1842. Secretaris. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON VOOR WERK te Middelburg roept bij deze op, al de genen, het Ijzer smeden en maken van Koperen Spijkers kundig en genegen in die vakken als Baas gedurende het aanstaande Winter-sai- zoen, werkzaam te zijn, om zich vóór den 23 dezer aan te melden bij den Heer P. de Mar et Takachter de Oost Kerk, Wijk O. No. 3., Lid van voorschreve Commissie. Middelburg, den 13 September 1842. Namens de Commissie, A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat door hen zal worden ge vaceerd op Dingsdag den 27 September 1842, des avonds ten zes ure, aan het lokaal der gemelde Akademie, tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen ais voor de Bouwkunde. Arnemuiden, den 14 September 1842. Het ARMBESTUUR maakt dankbare melding van de ontvangst van drie Gulden uit Middelburg, ingezonden on der de letters F. B. P. bij den Heer IV. van Schalk Serlé ten behoeve der Armen alhier. Namens het Armbestuur R. HOOGEZAND, Predikant. KEULEN den 13 september. HH. MM. de koning en de koningin benevens hoogscderzelver vorstelijke gasten heb ben heden alhier een groot concert, welks opbrengst be stemd is ten behoeve van het fonds voor den opbouw der domkerk met hunne tegenwoordigheid vereerd. De beroem de klavierspeler Liszt heeft zich op dit muzijk-feest doen hooren. De opbrengst is omstreeks 2000 thalers geweest waaronder begrepen is eene gift des konings van ioo'ducaten. Tot sluiting der krijgs-oefeningen hebben het 7de en 8ste armee-korps, gisteren, bij Erp eene luisterrijke parade ge houden. Z. M. de koning werd bij dit militaire schouwspel vergezeld door de koningen der Nederlanden en van Wurtem- bergdei. hertog van Nassauden aartshertog Johann van Oostenrijk en een groot aantal andere vorstelijke personen. Voorbij de gelederen der troepen rijdende, heeft Z. M. den aartshertog Johann benoemd tot bevelhebber van het 16de regement infanterie. De aartshertog heeft zich terstond aan het hoofd van dit regement geplaatst, hetwelk zich over deze onderscheidingdie hetzelve op eene zoo verrassende wijze te beurt viel ten uiterste verheugd betoonde. Nadat ver volgens het regement met deszelfs nieuwen bevelhebber voor bij Z. M. gedefileerd had, hebben de koning en de aartsher tog elkander, onder het gejuich der troepen, op de harte lijkste wijze omarmd. De aartshertog, zijn regement op eene plegtige wijze toesprekende, moet onder anderen aan hetzel ve verklaard hebben dat de Oostenrijksche en Pruissische armeen welke in de jaren van den bevrijdings-oorlog veree- nigd den doop des bloeds hebben ontvangen gewissetijk steeds ■vereenigd moeten en zullen wezen." De heer A. von Humboldtwelke meermalen belast is rgeweesc met vertrouwelijke zendingen van onzen koning bij •den koning der Franschen, is heden uit Bonn naar Parijs vertrokken. KEULEN den 14 september. Gisteren middag zijn HII. JMM. van Brühl naar den Godesberg vertrokken ter bijwo ning van het aldaar door dé ridderschap der Rijn.provincie .te hunner eer te geven feest. Des avonds zijn op de top pen van het Zevengebergte groote vreugde-vuren ontstoken welke toe op eenen verren afstand zigtbaar waren en een fraai schouwspel opleverden. LONDEN den 13 september. Onze dagbladen zijn op siieuw vervuld met berigten wegens het voortdurend verblijf der koningin in Schotlandwaar zij en haar gemaal verschei den edellieden met bezoeken op hunne goederen hebben ver eerd terwijl de prins zich de menigvuldige gelegenheden ten nutte maakt om de genoegens der jagt te genietenen daarbij eene bedrevenheid aan den dag legtdie de meest geoefende Schotsche jagers in verbazing brengt. Op eene jagtpartij bij kenmore heeft hij alleen 20 reeën en verscheidene hazen ge schoten. Volgens de jongste berigten bevonden de vorstelijke reizi gers zich 11. zondag op het kasteel van Drummond 'bij CriefF, zouden tot dingsdag aldaar doorbrengendan naar het paleis van Dalkeith wederkeeren en zich denkelijk morgen te Gran- ton naar VVindsor inschepen. Het bewind heeft dezer dagen den tot dus ver verbo- denen uitvoer van sommige werktuigen, onder anderen van machines om katoen en wo! te spinnen, toegestaan. Uit Manchester schrijfc men, dat er nu vooruitzigt be staat op eene minnelijke schikking tusschen de werkbazen en de fabrijk-arbeidersomtrent het bedrag van het loon. In onze dagbladen worden thans brieven van officieren behoorende tot het leger in Oost-Indie, medegedeeld, waar in zeer stellig, en met alle vooruitzigt op goed gevolg, ge sproken wordt van eene aanstaande expeditie naar Kabou! tot tuchtiging van de Afghanen. De bevolking dezer hoofdstad is sedert 1830 dagelijks 7Ó personen aangewassen, en beliep den 1 januarij 1841 1.863,727; te weten874,139 van het mannelijk en 989,588 van het vrouwelijk geslacht; de sterfte beliep in 1841 een getal van 45,284 zielen, waarvan 10,994 aan teringen. Men heeft onlangs hier te lande uit China een stuk steen aangebragt wegende 234 pond bevattende 40 it 50 per cent zilver. Hij is in bezit van de heeren Johnson en Cock van Hatton-Garden. De waarde van dezen steen wordt ge schat op 300 350 pond sterling. Te Bristol nadert het grootste stoomschip dat nog ooit gebouwd is zijne voltooijing. Het draagt den naam van de Great Britain is bijna geheel uit ijzer zamengesteld324 Engeische voeten lang, 51 voeten op de grootste breedte, en van 3200 tonnen last. Het moet 4 werktuigen, ieder van 250 paardenkracht, bevatten, en 3 stoomketels, die door 24 verschillende vuren verwarmd zullen worden. Hec zal niet op de tot hiertoe gebruikelijke wijze, maar op die waarvoor de heer Smith te Londen patent verkregen heeft, voortge stuwd worden. Niet minder dan 6 masten, de grootste waar van eene lengte van 95 voeten hebben zal, moeten op dit monscerschip geplaatst worden. Men spreekt in deze hoofdstad veel van eene nieuwe uitvinding door zekeren IVilliam Hodgewelke van het hoogste belang voor den scheepsbouw zou kunnen worden, bestaande in een soort van leem, welke zulk een buitenge woon hecht verbindingsmiddel vormtdat zelfs ijzer, het welk daarmede verbonden wordt, op dezelfde plaats niet meer breken kan. Hec gouvernement, door talrijke proeven van de voortreffelijkheid van dit middel overtuigd heeft deze uitvinding voor eene aanzienlijke som van den heer Hodge afgekocht. Brieven van de Kaap de Goede Hoop, tot 8 julijbe helzen ongeveer dezelfde geruchten die reeds in vroegere brie ven vermeld waren, namelijk dat liet overgeblevene der troe pen onder kapicein Smith afgesneden was, en genoodzaakt geweest zich, tot lijfsbehoud, aan de boeren over te geven. Even onbewezen was het nog of de schepen Mazeppa en Louisa werkelijk door de boeren buit gemaakt waren. PARIJS den 14 september. Al de dagbladen der zuidelij ke departementen zijn met de berigten wegens verwoestingen' opgevuld in het laatst der vorige en hec begin van deze maand door zware onweders en daarmede gepaarde overstroo mingen aangerigc. In een enkel gehucht worden niet minder dar. 72 inwoners vermist. Als een maatstaf ter beoordeeltng welke uitbreiding de stoomvaart ook reeds alhier te lande verkregen heeft, wordt gemeld dat de directeur der posterijen op den 7 october voor de dienst der poststoombooten de leverantie zal aanbesteden van 38,800,000 kilog. steenkolen. Een mechanicus re Bresc, Huan genaamd, heeft aan de akademie der wetenschappen het model van een toestel gezonden, door de toepassing waarvan hij gelooft de onge lukken op de spoorwegen te kunnen voorkomen. Deze uit vinding bestaat in eene veranderde zamenstelling van het mid den der raderen, door welke niet hec minste ongeluk ge beurt, al moge de as ook breken. Men zal zich herinneren, dat de vreeseiijke gebeurtenis van den 8 mei aan het breken van de as is toe te schrijven. Een parcikuliere brief uit Algiers verzekert, dat on langs een hevige tivisc tusschen Abd-cl-Kader en den keizer van Marokko is uitgebarsten. De emir zou sedert eene maand geen ammunitie of hulp uit de staten van Marokko ontvan gen hebben en zièli in een wanhopigen toestand bevinden. Zijne getrouwstè aanhangers tooiien zich ontmoedigd of zijn bereid om zich aan de Franse hé autoriteiten te onderwerpen. Van Rouen den 14 wordt gemelddat aldaar daags te voren een ontzettend voorval had plaats gehad. Een twintigtal werklieden, bezig zijnde aan zeker werk aan de brug van Hoisselkeerden huiswaarts naar de overzijde der Seine, om het middagmaal te gebruiken, toen het kleine vaartuig, als te zeer overladen, omsloegen allen in hec wa ter vielendoor den sterken stroom op die plaatskon men geene redding aanbrengen zoo dac men vreest dat allen zijn verdronken; reeds zes lijken waren uit hec water gehaald en van de andere drenkelingen had men nog niets vernomen. Berigten uit Madrid tot den 7 houden, dac de minister van financien, ten einde den last der schatkist bij de drin gende behoefte eenigzins te verligcen, zoowel de burgerlijke ambtenaren als zekere militaire beambten in hunne bezoldi ging derwijze besnoeit, dat hun naauwelijks middelen om te leven overblijven. Men dacht dac dit middel, hetwelk eene aigemeene ontevredenheid verwekte, niet lang zou kunnen volgehouden worden. Naar de te Madrid loopende geruchten bestond er niet alleen een groot misverstand tusschen de hoven van Lissabon en Spanje, maar eene kennelijke strekking om elkander niet te verstaan; men zeide, dac de Engeische agenten aan beide hoven niet vreemd aan deze stemming waren en haar zelfs voedsel zochcen te geven. De policie te Madrid gaf zich zeer veel moeite om de hoofdstad van eene menigte slecht volk te zuiveren. In'Na- varre is men thans zoover gekomen dac men vasté premien van 1000 en 2000 realen voor hec in handen krijgen van dieven en roovers uitgeloofd heeft. 'sGRAVENHAGE den 16 september. Z. M. de Koning is van hoogscdeszelfs reis naar Keulen over Tilburg in deze residentie teruggekeerd. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zijn insgelijks gisterenavond, van hoogscderzelver togc naar Keulen, in deze hofstad teruggekomen. Z. K. H. Prins Hendrik is eergisteren avond uit Vlis- singen in deze residentie teruggekeerd. HM. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Neder landen die, volgens de meeste dagbladen, den .15 in deze residentie moesten terugkeeren, hebben, naar men verneemt, neg een uitstap naar een aan den Rijn gelegen lustslot ge maakt, zoodat de juiste dag der terugkomst van HH. KK. HH. nog met geene zekerheid kan gemeld worden. Naar men verneenu zal het huwelijk van H. K. H. Prin ses Sophia der Nederlandenmet Z. K. H. den Erfgrooc- hertog van Saksen-Weimar, in de eerste dagen der volgende maand gevierd worden. De doorluchtige bruidegom wordt den 24 dezer maand in deze residentie verwacht. De majoor Miellet van Coehoorn en de kapitein Heemskerk adjudanten des Konings, cjie Z. M. naar Keulen vergezeld hebben tot bijwoning der groote manoeuvreswelke in de nabijheid dier stad voor den Koning van Pruissen hebben plaats gehad, zijn door Zijne Pruissische Majesteit tot rid ders der orde van den Rooden Adelaar3de klasse benoemd. De generaal-inajoor Nepveuchef van den generalen-staf, is tot kommandant dier zelfde orde bevorderd. Aan allen is da delijk door Z. M. den Koning der Nederlanden toestemming verleend om de versierselen dier orde te mogen dragen. Van den Helder schrijfc men den 11 dezer: Zr. Ms. fregat Palembang kapitein-luitenant ter zee Coopsdie het bevel over dien bodem met den 15 dezer aanvaard heeft zal in de maand october naar Batavia vertrekken. Tot kom mandant van Zr. Ms. brik Ecno is benoemd de kapicein- luicenant ter zee Freudenberg. Nog schrijft men van den Helder den 13 dezer: „Tot kommandant van Zr. Ms. stoomschip Bromo is benoemd de luie. ter zee iste klasse de Smit van den Broecke tot kommandant^ van de Cerberus, de luit. ter zee iste klasse Bolken; tot kommandant van de Curaijao, de luit. ter zee isce klasse Hinlopentot kommandant van Zr. Ms. brik Pegasus de luit. ter zee iste klasse Stefens." Antonio Boviano de gesignaleerde uitgever der valsche coupons, is, in den vroegen morgen van den 15, bij zijne aankomst te Leyden, gearresteerd. HAARLEM den 16 september. Gisteren avond is eender conducteurs op den ijzeren weg, bij den togt van den laar- scen trein van Haarlem naar Amsterdam en bij het verrigten van zijne dienst buiten om de rijtuigen, zwaar aan eene zij ner handen gekneusd geworden, zoodat hij is nedergevaileu en vervolgens de hand benevens een gedeelte van den voor arm heeft moeten worden afgezet. ROTTERDAM den 16 september. Dezer dagen is de aau de te Middelharnis gevestigde maatschappij toebehoorende stoombootwelke bestemd is voor eene geregelde vaart van Middelharnis op Dordrecht en Rotterdam, in dienst gesteld. De inrigting van dit middel van gemeenschap is in het. bij zonder voor de eilanden Overflakkee, Gocdereede Voorne en de Beijerlanden welke tot dus ver, uit hoofde van de be zwaren der overvaart over de rivieren en stroonien, eeniger- mate in een staat van afzondering verkeerden, van zeergroot

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1