MIDDELBURGSCHE C O U R A N W. 112. Zaturdag 1842. 17 September. U BESTUREN en ADMINISTRATIEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat bij de vroeger aangekondigde en op den 12 de zer maand, ten overstaan eener Commissie uit de Edel Grooc Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten .van dezelve Provincie in het openbaar gedane Uitloting van de Obligatien uit de Provinciale Negotiatie 290,000, zijn uitgekomen de vol gende nummers 3, 6, 8, 17, 31, 52, 57, 80, 154, 172, 183, 203» 225 en 237, welke ingevolge het Plan dier geldleening, gearresteerd bij Koninklijk besluit van 1 Decem ber 1822, No. 70, met den eersten Januarij aanstaande, ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland, tegen intrekking der Obligatien en daarbij uit gegeven onverschenen Interest-Coupons, zullen worden af gelost met bijbetaling van negen percent Premie, en dat op hetzelfde tijdstip en ten zelfden Kantore, mede tegen intrek king der Obligatien, zullen worden afgelost, de sedert de laatst voorgaande uitloting nog onuitgeloot geblevene vier Obligatien, No. 7, 13, 14 en 16 der Provinciale Nego tiatie van f 16,000geanesteerd bij Koninklijk besluit van den 10 November 1836, Ko. 1. Middelburg, den 16 September 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland Walcheren zalonder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, op Donderdag den 29 September aanstaan de, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf ure, publiek presenteren aan te besteden: de leverantie der benoodigde DIJKSMATERIALEN voor het Dienstjaar 1843 bestaande in Eiken Draghout, Masthoornen, PerkoenpalenBout- en Spie-Ijzer, Hollandsch RijsHaringband, Waichersche Sta ken RietBrabandsch RijsGaarden en Staken en Brik steen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere infor- matien te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelse te Middelburg. De BURGEMEESTER van de Gemeente YERSEKE adverteert door deze, dat de KERMIS aldaar dit- jaar invalt Dingsdag den 27 September en eindigt Zaturdag den eersten October daaraanvolgende. Yerseke13 September 1842. J. WILLEMSE. NIEUWSTIJDINGEN. Duitochlanb. FRANKFORT den 10 september. Het standbeeld van den beroemden componist Mozart is den 5 dezer te Salzburg, de plaats zijner geboorteingewijd, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Beijeren de keizerin.weduwe van Oostenrijk en verscheidene andere vorstelijke personen. Wederom is eene Duitsche stad voor een groot gedeelte door het vuur vernield geworden. Te Oschatz, tusschen Dresden en Leipzigis namelijk den 7 dezer brand in eene gaarkeuken uitgebroken, en heeft zich zoo snel verspreid, dat in korten tijd honderd.en-vijftig huizende kerk en het raadhuisin de asch waren gelegd. Een woudbrand op de grenzen tusschen Saksen en Bo- lieme was, volgens de jongste berigten, althans in het laatste dier landen, nog niet gedempt, maar zette in dé bosschen van vorst Clary en op den weg naar Tetschen zijne vernieling voort. Men wilde opgemerkt hebben, dat de brand onder den grond voortwoedde, zoo dat de wortels der boomen inwen dig verteerd werden waardoor deze plotseling omstortten al schenen zij oppervlakkig nog onverlet te wezen. KEULEN den 10 september. Gisteren, zijnde een der groote manoeuvre-dagen, heeft het 7de legerkorps, sterk 22,820 man en 4,400 paarden met 60 stukken geschut uit het westen komende strijd geleverd tegen het uit het oosten aanrukkende 8ste legerkorps sterk 23,620 man en 4000 paarden benevens 60 stukken geschutin de omstreek van den Rothen Bach. Op deszelfs linker oevernabij Hover- hof, niet ver van den straatweg van Zülpich naar Keulen langs welken het 7de legerkorps genoegzaam evenwijdig aan rukte, opende zich het gevecht met het aanvallende 8ste 'korpswaarvan de voorhoede vooral de bergpassen des Ro then Bachs, tusschen Niederberg en Friesheim, poogde te -verdedigen. Aan beide zijden der beek werden talrijke bat terijen voorgebragt, terwijl geschut- en geweervuur over de geheele linie der optrekkende troepen werd gehoord. Op den .regter vleugel, nabij Niederberg, had bet hevigste gevecht plaats; aldaar waren in het Friesheimer bosch, dat zich van Lechenich tot aan Niederburgtusschen het dal van de Erft en den daarin uitloopenden Rothen Bach uitstrekt, een rege- ment der landweer-kavalleriehet 25ste en 29ste regement infanterie en landweerbenevens een gecombineerd ba ca i! I011 van het 21ste regement infanterie geposteerd. De voorhoede van het 8ste legerkorps deinsde voor den te sterken vijand tot aan de beek terug; adjudanten werden afgezonden waar op de in het bosch geplaatste troepen in de vlakte debou- cheerden. Hier moest overeenkomstig het plan der manoeu vres het lot van den dag beslist worden het 8ste leger korps moest links naar Commern en Miinscereifel aftrekken om bij Satsvey te bivouacquerenhet 7de moest doordringen en het legerkamp bezetten. PARIJS den 12 september. Bij ordonnantie des konings is deszelfs zoon de hertog van Aumale kolonel van het 17de regement infanterie van linietot marechal-de-camp verhe- ven en ter beschikking van deffgouverneur-generaal van Alge- rie gesteld. Uit dat rijk wordt gemelddat de geheele stam van Isser zich had onderworpenhetwelk van groot belang' werd geacht. De beroemde treurspeelster Rachel is te Parijs terug gekeerd. Naar verzekerd wordt hebben hare voorstellingen in Belgie haar tusschen de 30,000 en 40,000 frs. opgebragt. Ook de componist Meijerbeer bevindt zich in deze hoofd stad, en denkt een gedeelte van den winter alhier door te brengen. Uit Monte-Video heeft men het treurig berigtdat het Fransche schip Leopoldine Rosekapitein Frappazvan Bai- jonne, den 9 junij op de kust van Castillos verongelukt is en dat van de 270 passagiers nagenoeg 200 het leven verlo ren hebben. Itebevlanben. MIDDELBURG den 16 september. Door den minister van financien is, bij berigt in de Staats-Courant van den 15 dezer, in voldoening van art. 3 der wet van 27 decem. ber 1840, ter algemeene kennis gebragt: i°. dat het bedrag der uitgegevene schatkistbiljetten op den 1 dezer bedroeg ƒ4,717,100; 2 dat onder dit kapitaal begrepen waren 3 stuks schat kistbiljetten ieder k ƒ100, gequoteerd 110. 1354, 1502 en r5°4» a'len uitgegeven onder dagteekening van 1 mei 1841, waarvoor de houders verzuimd hebben de aanzuivering der rente en de aflossing van het kapitaal op 1 mei jl. te ko men ontvangendat deze stukken nog dagelijks ten kanto re van den agent van het ministerie van financien te Amster dam ten voorschreven einde kunnen aangeboden worden doch dat daarop, ingevolge de wet, geene verdere renten dan tot en met 30 april 1842 kunnen worden toegestaan. De Amsterdamsche dagbladen behelzen het volgende berigt: De directeur van policie te Amsterdam brengt ter ken nis van hec publiekdac in omloop zijn gebragt valsche coupons 5 pet. Nationale Werkelijke Schuld, van het admi nistratie-kantoor A. D. Saportas, van Maarseveen le Jolleen Buijs Kerkhovenverschenen 1 april 1842, groot ƒ24, 75. De kenteekenen zijn, dat dezelve geheel zijn gelitographieerdmet uitzondering van de naamteeke- ning J. C. Barbewelke met eenen valschen stempel is ge drukt dat in het eerste woord Coupon de C niet vol is af gedruktdoch van onderen een wit vlakje heeft; dat in hec jaartal 1842 de 2 iets kleiner is dan de overige cijfers; dat de letters p en r in het woord April, en 0 en v in het woord overte kort op elkander staandat in de naamteekening .7. C. Barbe de letters i en r aan elkander zijn verbonden en inzonderheid dat het watermerk in het papier ontbreekt." Nog vindt men in gemelde dagbladen de volgende be. kendmaking LandgenoocenDe senaat der Vrije en Hanzeestad Hamburg heeft mij opgedragen de tolkharer gevoelens te zijn, om u voor de zoo aanzienlijke bijdragen aan de slagtoffers van den brand den hartgrondigsten dank toe te brengen woor den zijn daarvoor ontoereikende het edele bewustzijn dor gevers van zoo krachtig de hulpbehoevenden aan de Elbestad reddend ter zijde gestaan te hebben, moge door de Voorzie nigheid beloond en door Zijnen zegen bekroond worden Dat uwe ruime giften dankbaar erkend wordenhiervan geef ik u de plegtigsce verzekering en met Gods hulpe moge na eeni- ge jaren de nieuwe stadsgedeelten als schoonere en gezondere de afgebrande vervangen, tot herinnering strekkende, wel is waar aan de vreesselijke ramp, maar niet minder tot dank baarheid aan de edelmoedige vrienden in den nood waarbij de Nederlanders niet zullen vergeten worden, daar zij ook hier op nieuw blijken hunner menschüevendheid gaven. Amsterdam, s. G. Broekman, *4 September 1842. Consul der Vrije en Hanzeestad Ham burg, alhier residerende." Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage hebben voorloopig ter kennis van kunstenaars en bevorderaars dei- beeldende kunsten gebragt, dat er wederom, in den loop der maand mei 1843, in overeenstemming met vroeger gemaakte bepalingen eene algemeene tentoonstelling van schilderijen en verdere kunststukken var, levende meesters, zoowel bin nen als buiten hec Rijk gevescigd in de residentie zal plaats hebben. Te Capelle op den IJssel zijn den 10 de stevens ge- rigt van een scoomjagc, bestemd om, in den aanvang van het volgende jaareene nieuwe dienst te openen tusschen de steden Gorinchem en Rotterdam en den naam zal dragen van Jan van Arkel. Te Geneve hebben den 8 dezerbij gelegenheid eener feestviering bij de Protestantenernstige ongeregeldheden plaats gehad. De zoogenaamde patriotten hadden zich in het meestbevolktste gedeelte der stad (het kwartier Sc.-Ger- vais) verzameld, om te belettendat een predikant, die niet naar hunnen smaak wasde dienst verrigtce gelijk zij den- fcelve dan ook op eene brutale wijze den toegang hebben belet, hetwelk aanleiding heeft gegeven toe een hevig gevecht tusschen de beide partijen aan den ingang der kerk. Men meldt verder, dat hec openbaar gezag, hoewel tijdig genoeg van het bedreigde gevaar onderrigc, niet is tusschen beide gekomen, zijnde eerst des avonds eene proclamatie af gekondigd waarbij de nieuwe staatsraad het gebeurde afkeurc en aankondigcdat de daders van hec oproer aan de justitie zou den worden overgeleverd, hetgeen echter, ofschoon allen waren bekend nog niet was gebeurd. Berigten uit Engeland meldendat de kapitein van een te Liverpool van de Kaap de Goede Hoop aangekomen koop vaarder the Bland geheeten heeft verhaald dac de uitge wekene boeren van Porc-Nacal11a het afslaan van het tegen hen uitgezonden detachement Britsche troepen onder kapitein Smithhet overschot dier troepen aangetast en gevangen ge nomen hebben. Te gelijk hadden de uitgewekenen zich van twee schooners, die in de baai van Port-Natal lagen, mees ter gemaakt. Volgens een ander berigt gegrond op de' tijdin gen van de Kaap de Goede Hoop van den 30 junij, zouden de uitgeweken boeren het Engelsch detachement hebben af gemaakt. Een en ander vereischt bevestiging. Mededeelingen uit Rusland. Petersburg10 augustus 1842. Men is hoogst verbaasd en getroffen geweest, dat de Pe- tersburgsche bladen geene melding hebben gemaakt van hec feest van 13 julij 11. Wat zou daar toch de oorzaak van zijn?" vroeg men elkander overal. Waarschijnlijk eene za- menzwering! De oorzaak er van is geweest het misnoe- gen der edelen en van den senaat." Het misnoegen kan in Rusland nimmer zoo verre gaan van zich openlijk en bij eene plegtige gelegenheid te open baren; het misnoegen kan niet gaan over den drempel der pa leizen want het zou een opstand zijn, het zou zelfs in de oogen van het volk eene onvergeeflijke misdaad zijn; niemand heeft het regt ontevreden te zijn over den Hos- soudardie aan niemand verantwoording schuldig is dan aan God en al wiens daden in de overtuiging en het ge loof des volksevenzeer den stempel dragen van wijsheid en geregtigheidals die van God een gevoelendat aan het zelve ingeboezemd wordt door de grootheid van gezag van eenen Russischen souverein. Vóór al het andere, is de kei zer hec hoofd van den staat, en hij heet keizer imperator hij is de eenige en oppermagtige meester van het rijk en noemt zich Samoderrec (autokraat}hec is de officiële titel, wel ken hij zichzelven toekent; hij noemt zich carczar, eeuen ouden titel der Russische souvereinengebezigd in de pu blieke gebeden. Spassi boze cara (God behoede den koning) maar hij noemc zich ook nog Hossoudar (opperste regter), en geheel hec Russische volk noemt hem steeds en voorna melijk bij dien naam; het isgelijk men ziet, een groot ge zag, een onmetelijk zedelijk gezag, dat elders onbekeudis; elk is hem eene onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en een grenzenlooze eerbied schuldig want de Hossoudar zelf kan het niet verminderen, beperken of aan een ander overdragen; dit is de reden, waarom de minderjarigheid in Rusland steeds tot bloedige onlusten aanleiding heeft gegeven een regent schap zou er bezwaarlijker, smartelijker zijn dan bijeenig ander volk. 5 Hebben de bladen dus geen gewag gemaakt van het jubilé hec 's op uitdrukkelijk bevel des keizers. Hij heeft zooveel mogelijk de viering van hec jubilé binnen den kring van zijn huisgezin, willen beperken hij heeft niet gewild dat zijne Boyaren, op welke hij zoovele redenen heeft misnoegd te zijn, er deel aan zouden hebben. Overigens zijn de officiële feesten hier heel wat eenvoudiger, dan bij voorbeeld te Parijs. De keizer is niet verpligtom zoo als de koning der Fran- schen, die ontelbare autoriteiten te ontvangen, hunne aan spraken aan te hooien, en te beantwoorden. Alle autoritei ten het heilige synode uitgezonderdworden er vertegen woordigd door eene generaals-uniform. De generaal is in Rusland president der hoven, der akademien, directeur var. bruggen en wegen, van de posterijen, van de schoone kun sten, van de theaters, van het openbaar onderwijs, inspec teur van de hospitalen en van de kostscholen voor jonge jufvrouwen, want de generaal is alles in Rusland, bijna gelijk de advokaat in Frankrijk bijna, zeg ik, wanc ik voor zie, dat de tijd niet ver af is dat de advokaten bij gebrek van beter zich tot generaals zullen doen benoemen maar de Russische generaals laten zich niet tot advokaten inschrij ven. J In december aanstaande zal Nicolaas 46 jaren oud zijn; n rs. sleclus 20 iaren toen hij in hec huwelijk trad. e teizerinzijne moeder ongerust over het toekomstig lot van iet rijk wegens de onvruchtbaarheid van AlexandeFs gemalin in droefheid gedompeld door het r.I te ongeregeld l even van haren oudsten zoon, en door hec onbeschoft "c- trag van Constantijn jegens zijne vrouw die hem beeft moe ten verlaten, en vreezende, dat er eenige verandering „ïo'ü komen in de regtstreeksche troonsopvolging, meende het van haren pligt een streng toezigt te houden op de opvoediiw CI1 de jongelingsjaren der grootvorsten Nicolaas en Mie ïud de i twee laat sten vnn negen kinderendie zij bij Paul "eind

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1