MIDDELBÜRGSCIIE COURAWH n°. 111. Donderdag 1842. 15 September. h nieuwstijdingen/ /X - ^7V 03= BESTUREN en AD MIN IS TRATIEN Publicatie. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND; 3*x)it0cvlaub. «UmtecEïaub. <örc ot-ia rt 11 ntt je. Jxanferijlf. België. - uy 'r ••ft-Agy - De abonncments-prïjs dezer Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 are, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prgs van dén tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. In aanmerking nemende, dat sedert de afmaking van bet Rundvee der Wed. MMathijsewonende onder Middelburg aan de oude Haven, ten gevolge der onder hetzelve ontstane Longziekte, zich geene kenteekenen dier ziekte in den om trek van het bij derzelver besluit van den 20 Mei laatstleden als besmet en verdacht verklaard terrein hebben vertoond en er mitsdien voor den oogenblik geene noodzakelijkheid bestaat om de bij dat besluit genomen voorzorgs-maatregelen ten aanzien der bedoelde ziekte verder effect te doen sorteren Hebben goedgevonden De bij het besluit van den 20 Mei laatstleden wegens het ontstaan der Longziekte onder het Rundvee van de Wed. M. Mathijse voorgeschreven voorzorgs-maatregelen op te heffen, met bepaling nogtansdat het Rundvee van de Wed. Ver hagewonende onder Middelburg, hetwelk in de nabij heid van het Longzieke Rundvee van de Wed. M. Mathijse is geweid gewordentot nadere beschikking zal verblijven onder het opzigt der Politie alsmede door den eersten Pro vincialen Vee-arts in Zeeland zal worden gadegeslagen, en niez zonder speciale toestemming van den Staatsraad Gouver neur dezer Provincie naar elders zal mogen worden vervoerd. En zal dit besluit ten genoegzamen getale.worden gedrukt, ten einde door de zorg van Burgemeesters en Wethouders van Middelburg en Arnemuidenen van Burgemeesters en Asses soren van Koudekci ke Nieuw- en St.-Joosland en Ritthem te worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruike lijk is. Middelburg, den 2 September 1842. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, VAN DER I-1EIM. De BURGEMEESTER van de Gemeente YERSEKE adverteert door deze, dat de KERMIS aldaar dit jaar invalt Dingsdag den 27 September en eindigt Zattirdag den eersten October daaraanvolgende. Yerseke, 13 September 1842. J. WILLEMSE. De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde het Stedelijk Middel der Lantaarn-gelden dezes loopenden jaars betreffende, worden bij deze laatstens aangemaand, tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve, en zulks ter voor koming van vervolging, dezes opzigtens daaruit voor hen staande voort te vloeijen. Middelburg den 10 September 1H42. DE -TROIJE Nz.Collecteur. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON FOOR fVERK te Middelburg roept bij deze op, al de genen, het Ijzer smeden en maken van Koperen Spijkers kundig en genegen in die vakken als Baas gedurende het aanstaande Wimer-sai- zoen werkzaam te zijn, om zich vóór den 23 dezer aan te melden bij den Heer P. de Maret Tak, achter de Oost Kerk, Wijk O. No. 3., Lid van voorschreve Commissie. Middelburg, den 13 September 1842. Namens de Commissie, A. M. CRAMEIl, President. H. REKKER, Secretaris. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend, dat het Buiten-Bad voor dit Saizoen 11a Zaturdag den 17 dezer zal gesloten zijn'en dat het Rij tuig, bij H. J. Hendrikse naar Domburg afrijdende, ook met dien dag zal ophouden te vertrekken; blijvende evenwel het Bad Paviljoen even als vorige jaren deil ganschen Winter ge opend. 'LUCERN den 3 september. De regeringsraad heeft zich gis teren tegen de toelating der Jesuiten verklaard, waarover a-eed-s sedert geruimen tijd gehandeld was geworden. Naar «men verneemt heeft slechts één lid, en ook deze slechts voorwaardelijk, voor de Jesuiten gesproken. Daar önskan- «011 in het aanstaande jaar met het eedgenootschappelijk be wind belast is, zoo kan men reeds uit dit besluit afleiden, «dat de vrees, welke zich hier en daar geopenbaard heeft, als öF de algerneenc zaken in een ultramoiuaanschen geest zouden besthurd worden, ongegrond is geweest, In de volgende week moet thans de vraag wegens de. jesuiten bij den grooten raad definitief beslist worden. FRANKFORT .den 8 september. Volgens een schrijven uit Berlijn, van den 31 augustus, zou Z. M. de koning van Pruissen waarschijnlijk van uit de Rijnprovincie 'eenen uit stap naar Parijs maken, en wel voornamelijk uit deelneming in het groote verlies, hetwelk het huis Orleans geleden heeft. Ons Fransch dagbladhetwelk dikwijls half-ofliciele mededeelingen van de Russische regering ontvangtbehelst thans een brief uit Petersburgwaarbij al de sedert eenige weken in omloop zijnde verontrustende tijdingen en geruch ten uit Ruslandten stelligste en op het nadrukkelijkste worden gelogenstraft. Uit Maagdenburg meldt menvan den 27 augustus op grond van brieven uit Celle, dat de koning van Hanover vóór zijne reis naar den Rijn, in de hofkapel aldaar, met de linkerhand hertrouwd is met de weduwe van den president van een hof van appel met name von Beulwitz en zulks in tegenwoordigheid van Z. K. H. en een aantal derwaarts gekomen hooge personaadjen. De nieuwe gemalin moet den titel voeren van gravin von Diepholtzen zou gedurende het verblijf van den koning aan den Rijn, op het slot te Celle wonen. In de zitting der Badensche kamer van afgevaardigden, van den 6 dezeris beraadslaagd over het rapport der com missie, betreffende de marskramerij in Baden, en daarna be sloten om al de petitiën voor en tegen de marskramerij aan de regering te doen overhandigen, en daarbij te verzoeken, dat door de regering de marskramerij, welke de mét monsters reizende kooplieden en kleedermakers bij partikulieren drij ven verboden worde. Blijkens officiële bescheidenis het Deensche leger sedert de laatste veranderingen, in vredestijd 25,030, en in oorlogstijd óp, 169 man sterk. LONDEN den 10 september. Dingsdag morgen hebben de vorstelijke reizigers het paleis van Dalkeith voor eenigen tijd vaarwel gezegd, en zich, over Edinburgwaar het ge juich der menigte hun andermaal tegenklonk noordwaarts op begeven. Na de rivier Forth met eene koninklijke stoomboot overgestoken te zijn, werd hunne aandacht op onderscheidene punten gevestigd, die historische merkwaardigheid verkregen hebben, onder anderen op de bouwvallen van het kasteel Loch-Leven, dat tot gevangenis der ongelukkige Maria Stuart diende, en van waar zij, den 2 mei 1568,naar West Lothian ontvlugtte. Op het kasteel van Dupplin werd aan H. M. en den prins, door Jen graaf en de gravin van Kin-' noul, een prachtig dejeuner aangeboden. Het daartoe ge bezigd servies was geheel van massief goud. Na het bezig- tigen der schilderachtige omstreken van dat kasteel had cTe intogC in de stad Perth plaats waar alle vensters bezet wa ren door de nog, als oudtijds, om hare schoonheid beroem de vrouwen en meisjes. Hier gelijk overal waar het vor stelijk paar zich vertoonde, waren fraaije eerebogen opgerigc en was de eerbiedige belangstelling algemeen. Men heeft zij nen intrek op het aloud kasteel van Scone genomen. Den volgenden morgen zijn de koningin en haar gemaal naar de Hooglanden vertrokkenen omstreeks één ure te Dunkeld aangekomen. Overal op hunnen togt worden zij door de mi nisters Peel en Aberdeen vergezeld. ff. e Manchester beklaagt men zich nog voortdurend over de traagheid der meeste wevers om weder *aan den arbeid te gaan en over de herhaalde pogingen der wederspannitigen om de welwillenden toe werkeloosheid te dwingen. Te Ash'ton enStockport staan nagenoeg al de fabrijken nog stil,'en blijft hec volk weigerachtig derwaarts terug te keeren zoo lang hun het loon niet verzekerd zal zijn dat zij in 1 840 genoten. Uit de rapporten van verschillende commissieti tot onder zoek blijkt, dat, hoe strafwaardig ook de uitersten wezen mogentot welke de arbeiders vervallen zijn de eigenaars van vele fabrijken nogtans aanleiding tot het misnoegen ge geven hebbendoor het loon gedurig te verminderen en bijna nooit in klinkende munt, maar meestal in zeer hoog aangerekende levensmiddelen en kleedingstukken te betalen. PARIJS den 10 september. Verscheidene dagbladen ver zekeren dat ernstig gedacht is aan de benoeming van geeste lijke pairs, tot welke waardigheid eenige aartsbisschoppenen bisschoppen zouden benoemd worden maar voegen daarbij dat de menigvuldige bedenkingen tegen zoodanige nieuwig heid geopperd de uitvoering voor als nog hebben doen ver schuiven. Zekere Gauthi-er de la-Genatidièredie zich student in de mcdecijnen noemtstaat heden voor het hof van assises te regt, als medepligtige aan het maken van valsche brieven welke aan koning Lodewijk Filips zijn toegeschreven. De aangeklaagde was naar Brussel gevlugtmaar men heeft zijne uitlevering weten te bewerken. Men ziet hier in de groote laan van den plantentuin het zeldzame verschijnseldat onderscheidene kastanjeboo- tnen, na hunne bladeren te hebben laten vajlen, voor de twee demaal bladeren geschoten hebben en met heerlijke bloemen prijken. In denzelfden plantentuin zijn gedurende dezen bec- ten zomer eenige kalebassen zoo buitengewoon sterk ge groeid dat zij ii: grootte vergeleken kunnen worden met der gelijke gewassen, die in de Tropische gewesten gevonden worden. Men spreekt sedert eenigen tijd van onderhandelingen, die tusschen Spanje en Nederland worden gevoerd. Het is bekend, dat de betrekkingen tusschen Spanje en'dat land sinds korten tijd zeer vriendschappelijk zijn geworden en dat eene wisseling van eerkruisen daarvan het gevolg is ge weest. Hierbij schijnt het niet te zullen blijven. Zie hier, naar men verzekert, hoedanig de onderhandelingen op dit oogen blik gesteld zijn. De Hoilandsche zaakgelastigde baron van Grovestinsheeft aan het Spaansche gouvernement de grond slagen van een handelsverdrag wegens den invoer van Hoi landsche linnens aangeboden. Het gouvernement heeft eens commissie benoemd om deswege rapport uit te brengen; de leden dezer commissie zijn de heeren SaensArguinlegnie gewezen consul te Baijonneen Olozaga. De door eenen' der commissarissen naar Belgie en Holland te ondernemen reis staat met deze aangelegenheden in verbandzullende dezelve van wege Holland worden behandeld door den heer. Lobe voormalig consul-generaal der Nederlanden te Havan- nah. Het Spaansche gouvernement, hetwelk dringend wenscht de nationale marine op eenen beteren voet te brengen, zou gaarne eenige Hoilandsche schepen overnemen, waartegen kostbaar constructiehout van Liebona, Pinares de Sories en van het geoergte bij St. Sebastiaan aan Holland zoude wor den gegeven. In het beHng der beide landen is het te wen. schen dat dit plan of eenig dergelijk tot eene uitkomst ge raakt de natuurlijke rijkdommen van Spanje kunnen zich niet ontwikkelen dan door de uitbreiding van deszelfs be trekkingen met andere landen. Te Barcelona sprak men den 4 dezer van bloedige on lusten die tusschen de inwoners van Benicarlo en Vinaroz ziin uitgebrokenen tot demping waarvan de generaal van Halen een bataiilon troepen afgezonden had. De gemeeute Saitwe-Agnès gelegen aan den voet der Alpen en eeuwige ijsbergen, die de schoone vallei Gresivau- dan beheerschen is onlangs de schouwplaats van een aller zonderlingst voorval geweest. Een der oude en vreedzame bewoners dier gemeente een zekere Joachim Giroudhad zich op zondag ochtend terwijl het gansche dorp ter kerk was gegaan, in het gebergte begeven, om wilde vruchten te plukken en te gelijkertijd zijne geit met derzelver jong te laten grazen. Plotseling eenen steen van eene der steile rot sen ziende nederkomen welke zich boven het naauwe voet pad verheffen, hetwelk hij was ingetreden, moesthij achter waarts stappen om het rotsbrok en den eenen of anderen sneeuwval te ontwijken. Ten gevolge van zijne overhaaste beweging zette hij den voet op een zandachtig en uitgehold gedeelte van den grond; hierdoor het evenwig^t verliezende stortte hij in eene diepte van 200 voet. In weerwil van zijne ontvangene kneuzingen had de oude bergbewoner het bewustzijn niet geheel verloren maar hec was hein onmogelijk zien op te heffen of zelfs zich te be wegenzoodat, daar weldra de insecten zijne wonden över- dekien hij onuitsprekelijke pijnen had te verduren. In de zen hulpeioozen toestand liep de dag ten einde en de onge lukkige Joachim leed te gelijker tijd de folteringen van smarc en die van honger, toen hij bij het vallen van den avond zijne geit, die in de diepte had weien af te dalen, op zich zag aankomen en hem haren blijer aanbieden, waarvan de ver. kwikkende melk zijnen dorst leschte en hem het leven rekte terwijl zij door haar klagend geblaat als het ware om hulp riep. Gedurende vier dagen en nachten bleef de öngelukkii.ê grijsaard indien verschrikkelijken toestand liggen, en toen eindelijk een door het aanhoudend geblaac aangelokte herder het waagstuk ondernam om hem te hulp te komen en te red den, vond hij hem zieltogend en in eenen toestand die geene de r, inste hoop op zijn behoud overliet. Inderdaad, den volgenden dag gaf .loachim Giroud den geest in de armen van den voortreffelijken pastoor van Sainte Agnèsden heer Allard, die na de laatste pligten jegens zijnen ongelukkige!) dorpeling te hebben vervuld de &geic heeft aangekocht, wier Instinct het leven van den ouden man ettelijke dagen bad verlengd. BRUSSEL den 10 september. Z. M. de koning is heden van zijnen uitstap naar Aken op het kasteel van Laeken te ruggekeerd. Onze bladen zeggen, dat de zamenkomst, die de koning te Aken met den koning en de koningin van Pruis sen heetc gehad verscheidene uren heeft geduurd. De wet tot het sluiten eener nieuwe geldleening door de regering is heden bepaaldelijk door de kamer van verte genwoordigers aangenomen ei) wel met 62 tegen 5 stemmen, liet bedrag dier leening is thans op 29,500,000 franken vastgesteld waarvan 24 millioen voor den spoorweg zullen dienen. De minister had voor dat laatste belang ruim 4 millioen meer willen erlangen; doch de meerderheid der ka mer heeft begrepen, dat de plannen der nieuwe stations ge bouwen, die men te Brussel en elders wil oprigten op eene te weelderige schiial ontworpen zijn als ook dat het

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1