MIDDELBUÜGSCIIE C'OUR AN fit N°. HO. Diugsflas 1842. 13 September. Jxanfct-ijR. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. VEE-ZIEKTE. publicatie. NnAIWSTijD^ÏNGENr^™^' 3DiiitscïUauï>. j <6rool-l3ciitawje. Ülcöerianbcn. De abonncments-prijs dezer Courant is 2,75, VOor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zqn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Overwegende, dat ofschoon het nemen van afdoende maat regelen tegen de verspreiding van de thans onder het Rund vee heerschende ziekte, het Mondzeerde Tongblaar en het Klaauwzeerals onnitvoerlijk wordt beschouwd "het echter van dringend aanbelang istot de vermindering van dit kwaad en tót>voorkoming zoo veel mogelijk van de daaruit ont. staande nadeelige gevolgende noodige beschikkingen aan te bevelen en te doen nakomen. Gezien de tot dit onderwerp betrekkelijke circulaire van den. Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 5 dezer maand Provinciaal Blad 110. 86.) Herinneren mits deze de binnen het ressort dezer Stad aan wezige Veehouders aan de op hen rustende verpligtingom van het ontstaan der ziekte onder hun Vee onverwijld aan den Heer Commissaris van Policie kennis te geven, onder aanmaning om 1. Geene zieke of besmette Dieren naar onbesmette Ge meenten of Stallen, of naar de Slagtbank te vervoeren. 2. Geene anderen dan degenen, welke met het oppassen van het zieke vee zijn belast met hetzelve in aanraking te brengen. 3. De Melk van zoodanig Vee niet aan KalversVarkens of ander Vee tot voeding te geven. 4. Geen ander Vee aan dezelfde plaats te doen drinken alwaar het zieke Vee wordt gelaafd. 5. Ter behandeling van hun Vee goede geneeskundige hulp en zoo veel mogelijk die der erkende en gebrevetteerde Rijks-Veeartsen in te roepen en 6. Geene Melk of Boter van het zieke Vee afkomstig te verkoopen of tot voedsel voor den Mensch te doen gebruiken. En opdat niemand van bovenstaande beschikkingen onkun dig zij, waaromtrent bij onwil en verzuim naar omstandig heden het bepaalde bij het nog vigerend Wetboek van Straf- regt zal worden toegepast, zal deze worden gedrukt, afge kondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks in en buiten de Stad gebruikelijk is, mitsgaders in de Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Sep tember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare F. Z. ERMERINS, L. S. Lid van den Raad. Op Woensdag den 14 dezer zal des voormiddags ten u ure, in de Engelsche Kerk, de promotie der Leerlingen van het Gymnasium worden gehouden, tot welker bijwoning de ondergeteekende hen uitnoodigt, die in deze piegtigheid be langstellen. Declamatien zullen worden voorgedragen door de volgende Leerlingen P. Alvarez van Diggelende bello Tarencino A. M. Fokker, de Epajninonda J, van der Feende bello Gallico; en graciarum actiones gereciteerd door N. C. Lambrechtsen C. A. de Fassy N. MuntendamJ. P. DronkersJ. J. B. Gaal, T. A. Lambrechtsen C. G. SlotemakerIV. C. Bor st us .7. H. de Stoppelaar J. M. H. Mosselman IV. N. Lants- heerA. P. Snouck HurgronjeD. A. Berdenis van Berlekom en D. J. van der Horst Serléwelke allen met prijzen zul len worden begiftigd. Middelburg, den 10 September 1842. De Rector van het Gymnasium, H. POLMAN KRUSEMAN. Men adverteert bij deze, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS te NEUZEN, dezen jare, zal invallen op Maandag den 19 September 1842, en den daaropvolgenden Donderdagden 22 September, zal eindigen. Ter bekoming van Standplaatsen kan men zich met brieven franco aan den Marktmeester, Abm.van den Berghe aldaar, adresseren. FRANKFORT den 6 september. De Augsburger Allge meine Zeitung behelst het volgende berigt van de Poolsche grenzen, van den 21 augustus: Omtrent de beroeringen, die in Rusland, ten gevolge van de belangrijke ukase betreffende het verleenen van lan. derijen in eigendom aan de boeren, die nog lijfeigenen zijn, als een voorbereidende maatregel tot hunne toekomstige ge- heele emancipatie, plaats gehad zouden hebben, en waarover de dagbladen zoo veel gesproken hebbenontvangen wij thans alhier nadere inlichtingen. Met is waardat herhaal delijk in Rusland blijken van ontevredenheid aan den dag ge legd zijn en eenige bewegingen plaats gehad hebben, doch deze gingen noch van de aristokratie als zoodanig uitnoch van de boeren tegen den adel en moeten slechts als ver wikkelingendie het onvermijdelijk gevolg van de ten uit voerlegging der genoemde ukase zijn, aangemerkt worden. Bij den adel openbaarde zich wel is waar eenige tegenstand, doch slechts op weinige plaatsen, en alleen daar, waar het gevoelen bovendreef, dat alle voorouderlijke voorregten al zijn zij ook in strijd met den vooruitgang der beschaving in stand moeten gehouden wordenom het algeheele verval van den adel te voorkomenhet gold hier alleen onafhan kelijke grondbezitterswant dat de edellieden die aan het hof of van ambten leven, in weerwil van den glans, waar mede men hen omgeeft, tegenwoordig als stand beschouwd, weinig beteekenen, valt ook den onkundigsten in bet oog. Intusschen ziet de meerderheid van den adel de onmogelijk heid in om de aloude voorregten onvoorwaardelijk in stand te houden, en heefc zich dus, ook in het vooruiczigc van geldelijk voordeel, gaarne met de regering vereenigd tot het daarstellen van dien gewigtigen maatregel, waardoor men zich zonder groot gevaar op de hoogte der negentiende eeuw hoopte te plaatsen. De tegenstand van enkele aristokraten bij hec ten uitvoer leggen der ukase, beteekent dus niet veel. Meer zwarigheden bestaan er ten opzigte der boeren zeivendaar menwat de doelmatige en regtvaardige ver deeling der te verwerven grondeigendommen betreftmet de grootste moeijelijkheden te kampen heeft. De akkersdie de boeren tot nu toe in leen bezaten, zijn overal zeer'ver brokkeldzoodat een en dezelfde boer op ver van elkander verwijderde punten kleine stukjes land in gebruik had. Om nu het verwerven van eigendom van wezenlijk nut té doen zijn, is het noodig dat het grondbezit van iederen boer zoo veel mogelijk een geheel uitmaakt, en dit punt verwekt bij de boeren op ieder goed des te meer twisten oneenigheid en beroering, omdat men het grootendeels aan hen zeiven moet overlaten om hier te beslissen dewij! het bijna geheel aan kundige en geschikte lieden voor het opmeten en schatten der gronden ontbreekt. Al die beroeringenwaarvan men zoo veel ophef heeft gemaakt, beperken zich dus tot eenen strijd over het mijn en het dijn, eensdeels tusschen de boeren en de edellieden, anderdeels en hoofdzakelijk, tusschen de boe ren onderling. Voor de veiligheid van den troon is van dit alles niet het allerminste te vreezen." KEULEN den 7 september. Ten gevolge van eene af. kondiging van den bisschop van Sitten, waarbij de leden van het genootschap van het jeugdige Zwitserland" in den ban gedaan worden heerscht in het Zwitsersche kanton Wal lis zoodanige opschudding, dat de burgerlijke overheid zich genoodzaakt heeft gevonden, eene publicatie te doenwaar bij zij zich bekiaagt, dat men in naam der godsdienst die gezegd wordt in gevaar te verkeerenhet land in beroering tracht te brengen en het vertrouwen op de regering ondermijnt en waarbij voorts aan alle regterlijke beambten wordt voor geschreven om degenen, die door verontrustende redenen en leugenachtige beschuldigingenhetzij van den kanselof in dagbladen, of eldersmistrouwen zaaijen en beroering- trachten te verwekken, zonder aanzien van persoon of stand naar de gestrengheid der wetten te vervolgen. I1H. MM. de koning efi koningin van Pruissen wor den den 13 te Koblentz te gemoet gezien, zullen het slot Stolzenfels bezoeken, waarschijnlijk den 19 over Trieren Bazel naar Neuchatel reizen, aldaar twee dagen vertoeven over Freiburg naar Maintz gaan en den 29 over Frank fort Eisenacht, Weimar en Leipzig, naar Berlijn weder- keeren, alwaar het huwelijk van prinses Maria den 4 der volgende maand voltrokken moet worden. Ook de koning der Beigen heeft zich naar de Rijn-pro- vincie begeven, van waar hij echter, na een onderhoud met den prnissischen monarch, spoedig terug schijnt te zullen keeren. De koning van Wurtemberg is maandag avond op het slot te Brühl gearriveerd waaruit men opmaakt dat hoogsc- deszelfs dochter, prinses Katharinaofschoon nog voortdu rend krank, in geen oogenblikkelijk gevaar verkeert. LONDEN den 7 september. Uit Edinburg" zijn bcrigten tot eergisteren voormiddag ontvangen. Vrijdag avond 'was die stad, zoowel als de voorsteden, allerschitterendst geïl lumineerd geweestmaar de koningin heeft dien dag het pa leis van Dalkeith niet verlaten. Den volgenden morgen ten 11 ure heeft zij haren statelij-ken intogt te Edinburg gedaan en is op het paleis van Holyroad ontvangen. De stoet reed vervolgens door dat oudste gedeelte der stad hetwelk den naam van de Canongate draagten als woonplaats van den ouden Schotschen adel en der voornaamste personen van liet hof in de geschiedenis zoo beroemd is geworden. Een wei nig verder bood de lord provoost, aan het hoofd der munici- paliteitde sleutels der stad aan en herstelde alzoo wat bij de aankomst op donderdag verzuimd was. Het kasteel van Edinburg werd daarna bezocht, en in al zijne bijzonderheden in oogenschouw genomen. Na het verlaten dier hoofdstad begaf H. M.met haar gevolg, zich naar het kasteel van Dalmenyom een bezoet bij den graaf en de gravin van Roseberry af te leggen. De algemeene vreugde over de aanwezigheid der geliefde vorstin is op één punt treurig verstoord geworden, door het gedeeltelijk instorten van eene opgerigte stellaadje waar meer personen zich plgats verschaft hadden dan aan welke coegatn' verleend was. Van ongeveer 300 menschen, die daardoor gevallen zijn hebben ruim 70 zich vrij zwaar bezeerd som migen door het breken hunner armen of ribbenanderen door het met hunne borst vallen op pennen of den kant der plan ken. Doodelijke gevolgen schijnt dit ongeluk echter voor niemand gehad te hebben. Zondag hebben de vorstelijke gasten de godsdienst-oefening op het paleis van Dalkeith gehouden, en nadenmiddag een uitstapje 111 de omstreken daarvan gemaakt. Maandag zou de groote audiëntie voortgang hebben. Denkelijk zal Ierland op zijne beurtin den zomer van het volgend jaar, met een bezoek der koningin vereerd wor den. H. M. zou zelfs aan dat bezoek den voorrang boven dat aan Schotland hebben willen geven maar daarvan terug gehouden zijn door de nog voortdurende oneenigheden over de herroeping der Unie, welke men hoopt dat weldra geheel geëindigd zullen wezen. Te Manchester was men, volgens sommige brieven gis teren morgen weder voor nieuwe verstoring der rust beducht ten gevolge eener talrijke zamenkomst van wevers in het' open veld, die echter weldra door de policie uiteen is ge dreven Over nagenoeg 150 deelnemers aan den opstand in Yorashire is het vonnis reeds uitgesproken. Enkelen zijn tot 18 maanden meerderen tot 6 5 of 4 maanden anderen tot slecht 3 weken gevangenis veroordeeld, en niet weinigen 11a eene ernstige vermaning, op vrije voeten gesteld .Y°,gens alhier ontvangen brieven der zendelingen tot uitbreiding van het Christendom onder de Israëliten zijn al de geruchten omtrent mishandelingen die zij te Jeruzalem zouden hebben ondergaanten eenenmale verdicht en on dervinden zij, integendeel, zoowel van de Turksche auto riteiten als ingezetenen, de grootste welwillendheid De bis schop was ziek geweest, maar den 1 julij bijna volkomen hersteld. PARIJS den 8 september. Eergisteren heeft Z M. de koning, vergezeld door de hertogen van Nemours Montpen sierde verdere leden der vorstelijke familieen den voor- zittenden minister, den maarschalk Soultzich begeven naar Treport, en eenige aldaar gestationeerde rijks vaartuigen be zocht. Aan boord van de korvet la Licorne heef' Z M de kweekelingen der marine geïnspecteerddoor welke ho'ogst- dezelve met buitengewone geestdrift is ontvangen geworden De prins van Joinviile heefc Z. M. niet verzeld daar de zelve, naar men verzekertaan doofheid lijdt, en te dier zake zich alhier onder geneeskundige behandeling bevindt Volgens de laatste berigcen van hec kasteel van Eu nam dé hertogin van Orleans toe in beterschap. Ie Algiers heeft het Fransch gouvernement eene ko- kolonieonder den naam van Ain-Fouka opgerigc alwaar militairen die hunnen tijd uitgediend hebben zich aan den landbouw overgeven. Deze kolonie is digt bij de zee gele gen en in eene zeer goede streek. Het land is boschrijk en er is water in overvloed. De landerijen zijn onder de arbeiders verdeeld, en de gouverneur-generaal verzekert aan iedere familie of huisgezin een zeer goed ingerigt en van stecnen gebouwd huis, benevens hof, enz. De meeste de zer kolonisten hebben reeds eenig veeschapen en geiten zij zijn aan eene dicipline onderworpen. Een kapitein kom- mandeert dezelve, en een luitenant.kolonel heeft het opper- toezigc. Alle jaren worden 10 der kolonisten naar Frankrijk overgevoerd, om aldaar een jong meisje tot vrotuv uit te zoeken De meisjes, die besluiten, naar Algiers over te stoker bekomen van het gouvernement 500 francs ais'huwc- lijksgifc, om te dienen voor hunne inrigting. Onlangs ziin 10 manschappen te Toulon, om eene vrouw te kiezen aan gekomen, en de stad heefc reeds de noodige fondsen gestemd voor de 10 meisjes, die aan deze uicnoodiging zullen vol doen, Alle jaren op denzelfden tijd zullen een dergelijk aan tal kolonisten overkomen om te trouwen. Het daartoe ge kozene tijdstip is des konings naamfeest (1 mei). Al de zuidelijke departementen van Frankrijk zullen opofferingen aan deze nieuwe kolonie moeten doen. Den 28 aimmus hebben de 10 eerste huwelijken plaats gehad. In ciic pe-ii j bevinden zich 9 R.-Katholijke» en één Protestant; binnen I kort worden weder andere verwacht. helf GRfVENHAGf den 9 september. Z. M. de Koniiur heeft beden morgen deze residentie verlaten, vcgeze'd -in hoogstdeszelfs adjudanten Girard de Miellei van Cochoorn en

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1