MmDELBURGSCHE >A C O U R A wW Zaturdag 1842. l'O September. i ÏSU WSTÏJ D SEKT™" SuitöcfïlanÏL M°. 109. ■V% BESTUREN en AS) V1INISTSIATÏEN. vee-ziekte. Publicatie. publicatie. Jwiikrijfj. Slebcsrlanbsn. }t BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Overwegende, dat ofschoon het nemen van afdoende maat- jegelen tegen de verspreiding van de thans onder het Rund vee heerschende ziekte, het Mondzeerde Tongblaar en het Klaauwzeerals onuitvoerlijk wordt beschouwd, het echter van dringend aanbelang istot de vermindering van dit kwaad en tot voorkoming zoo veel mogelijk van de daaruit ont- staande nadeelige gevolgende noodige beschikkingen aan te bevelen en te doen nakomen. Gezien de tot dit onderwerp betrekkelijke circulaire van den Heer Staatsraad Qouverneur - dezer Provincie van den 5 dezer maand Provinciaal Blad no. 86.) Herinneren mits deze de binnen het ressort dezer Stad aan wezige Veehouders aan de op hen rustende verpligting, om van het ontstaan der ziekte onder hun Vee onverwijld aan den Heer Commissaris van Policie kennis te geven, onder aanmaning om 1. Geene zieke of besmette Dieren naar onbesmette Ge meenten of Stallen, of naar de Slagtbank te vervoeren. 2. Geene anderen dan degenen, welke met het oppassen van het zieke vee zijn belast met hetzelve in aanraking te brengen. 3. De Melk van zoodanig Vee niet aan KalversVarkens of ander Vee tot voeding te geven. 4. Geen ander Vee aan dezelfde plaats te doen drinken alwaar het zieke Vee wordt gelaafd. 5. Ter behandeling van hun Vee goede geneeskundige hulp en zoo veel mogelijk die der erkende en gebrevetteerde Rijks-Veeartsen in te roepen en 6. Geene Melk of Boter van het zieke Vee afkomstig te verkoopen of tot voedsel voor den Mensch te doen gebruiken. En opdat niemand van bovenstaande beschikkingen onkun dig zij, waaromtrent bij onwil en verzuim naar omstandig heden het bepaalde bij het nog vigerend Wetboek van Straf- regt zal worden toegepast, zal deze worden gedrukt r afge kondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks in er. buiten .de Stad gebruikelijk is, mitsgaders in de Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadliuize der Stad Middelburg, den 9 Sep- tember 1 842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare F. Z. ERMERINS, L. S. Lid van den Raad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtb. is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zondenhet Primitive Cohier No. 3, van de Personele Belasting, voor het dienstjaar i8|fWijken A. K. met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om, 11a bekotnene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste hot door hem verschuldigde te kwijten 5 onder herinne ring tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mog. ten bestaan, binnen drie maanden 11a heden behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbende hiervan kennis dragezal de ze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadliuize der Stad Middelburg den p Sep- •tember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, F. Z. ERMERINS, L. S. Lid van den Raad. De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde het Stedelijk Middel der Lantaarn-gelden dezes loopenden jaars betreffendeworden bij deze laatstens aangemaand, tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve, en zulks ter voor- koming van ^vervolgingdezes opzigtens daaruit voor hen .■staande voort te vloeijen. Middelburg den to September 1S42. DE I RÓIJE Nz,Collecteur. 'KEULEN den 4 september. Nadat de Pruissische prinsen -en verscheiden doorluchtige vreemdelingen des namiddags van den 3 dezer bereids alhier aangekomen waren reden de ko ning en koningin -an Pruissen omstreeks half 8 ure de stad binnen door eene talrijke eerewacht te paard' begeleid. De koning van Hannover was door eigene ongesteldheid de ko ning van Wurtemberg ten gevolge der ziekte van hoogstdes- zelts dochter, verhinderd IIPI. MM. te vergezellen. Ruim 700 burgers begaven zich ten p ure, bij het licht van toe passelijk versierde lantarens, onder de vensters van het ko ninklijk verblijf, en hieven aldaar eenige liederen aan, die de koning staande en met ongedekte hoofde, de koningin zit tende aanhoordewaarna eene deputatie uit deze burgers ten gehoore toegelaten werd. Zondag morgen vroeg werd het feest door her gebulder van het kanon aangekondigd. HH. MM. en de prinsen woon den ten 8 nre de godsdienstoefening in de Evangelische kerk bij terwijl zich de leden der vereeniging tot den opbouw van den Dom inmiddels op de Nieuwmarkt verzamelden werwaarts het groote vaandel werd overgebragt. De leden der vereenigingnaar gissing tusschen 3000 en 4000 in getalvingen toenvan rnuzijk voorafgegaan den optogt naar den Dom aan, in welken middelerwijl HH. MM. en de verdere hooge personen verschenen waren. De hooge mis werd gevierd, en daarbij eene mis van Beethoven en het Hallelujah van Handel uitgevoerd. Ten 11 ure trok de stoet naar het Domplein welks huizen tot op de daken met menschen waren opgevuld. Aan de zuidzijde, waar het voltooide koor eindigt, en de groote opening tusschen het schip der kerk en den toren aanvangtwas eene sierlijke estrade gebouwd, waarboven zich een troonhemel, in den Gothischen stijl, met rood en wit, zijnde de Domkleuren, en met goud gesierd, verhief, en voor welken zich de plaats van den grondsteen bevond. Toen HH. MM.door hunne hooge gasten gevolgd de estrade beklommen, ging van alle kanten een verdoovend ge juich op. De bevorens gemelde leden der vereeniging, ge volgd door de lagere geestelijkheid in plegtgewaadhet domkapittel en den aartsbisschop von Geisseltrokken nu, onder het gezang der school- en weeskinderen het Domplein binnen.^ Onmiddelijk ving de godsdienstige plegtigheid met het inwijdingsgebed aanna afloop waarvan de bouwmeester de oorkonden nederleide, waarop de aartsbisschop de slot- plaat invoegde, andermaal een gebed uitsprak, en de drie gebruikelijke hamerslagen deed. Hamer en truweel werden nu den koning overgereikt, die met krachtige stem eene indrukmakende rede hield. Z. M. herinnerde hoe, eeuwen geleden, stoornissen, die nimmer mogen wederkeeren, de voltooijing van dit grootsche werk verhinderd hadden en verheugde zich dat de geest van eens gezindheid en echt Duitsche braafheidwelke voor 2p jaren het juk der vreemde overheersching verbroken had .weder heerschte, gelijk hij wenschte dat die voortdurend heerschen en het werk der volbonwing bevorderen zou. Bij bet doen der drie hamerslagen riep Z. M. in het Keulsch volksdialect uit leve Keulen De koningin al de tegenwoordig zijnde vorsten de op- per-burgemeester der stad en de president der vereeniging ga ven nu ook ieder de drie hamerslagen. Eene feestcantate werd gezongen, het slotgebed uitgesproken, en bet kerke lijk leest met eene aanspraken van den aartsbisschop besloten. Vervolgens werd de eerste bouwsteen langzaam op den to ren gewonden, terwijl de president der vereeniging en de bouwmeester aanspraken hielden. Het metselen van dien steen in den toren onder het gelui van al de tglrijke klokken der stad, maakte het einde der plegtigheid uit, die voor alle oog getuigen onvergetelijk blijven zal. Het Poolsche stadje Ciechanovv is den 20 augustus grooiendeels eene prooi der vlammen geworden. Honder-en- veertien huizenen vier-en-twintig fabrijken liggen in de aschen bijna drie-honderd huisgezinnen zijn daardoor van bestaan.en bezitting beroofd. PARIJS den 5 september. De onlangs voorgevallen open lijke scheuring der legitimisten en de toenadering van een gedeelte derzelve tot de behoudende partij heeft tot allerlei geruchten aanleiding gegeven. Volgens dezelve zou er eene toenadering plaats hebben tusschen de beide takken van het Bourbonscbe huis en er geheime confcrentien zijn gehouden tusschen personen die in betrekking staan met het kleine hof te Gratz en adjudanten des konings; er zouden zelfs onder handelingen geopend zijn tot het sluiten van een huwelijk tusschen den hertog van Bordeaux en de prinses Clementine waarbij de eerste dan afstand zou doen van zijne regten en aanspraken op den troon op welke voorwaarden wordt niet gezegd. Intusschen komt zoodanige zaak bij eenig nadenken veel te ongerijmd voor om er geloof aan te 'hechten. De heer Thiers is bereids te Rijssel teruggekeerd. In dien hij dus inderdaad naar Holland gegaan is oin het stelsel van dijkwerken en droogmakerijen in dat land naauwkcurig te bestuderenzoo als in der tijd beweerd is geworden en hij dit oogmerk naar genoegen bereikt heeft, dan levert zulks een nieuw bewijs van zijne ongemeene vlugheid op. Zij welke deze eerwgzins schampere aanmerking maken her- rinneren tevens, dat genoemde staatsman, eenige jaren ge leden in Engeland zijnde, tot den kanselier van den exchequer gezegd zou hebben dat hij slechts een halfuur behoeven zou om het financieel stelsel van dat rijk te kennen. Uit de statistieke opgaven van het ministerie van oor log blijkt, dat de verschillende provinciën van Algerie eene bevolking van 5,600,000 zielen bevatten, de Franschen en vreemdelingen daaronder begrepen wélke zich aldaar sedert 1830 gevestigd hebben, maar het leger niet medegerekend. Op eene der Fransche weiven wordt thans, onder toe- z.igt van een der voornaamste ingenieurseene zeer fraaijc ijzeren stoomboot gebouwd, die door Ibrahim-pneha, ten dienste van zijn serailbesteld is. Zij wordt met talrijke zonneblinden voorzien ten einde al de kronkelingen van den Nijl te kunnen doorloopen zonder dat de vrouwen welke zich m de boot bevinden, aan het gezigt der nieuwsgierigen blootgesteld zijn. Sedert eenige dagen ziet men hier verscheiden kastan- je-boomen niet slechts nieuwe bladen uitschieten maar som mige daarvan zelfs nieuwe bloesems dragen als ware liet in de meimaand. 's GRAVENHAGE den 7 september. Z. M, de Koning zal aanstaanden vrijdag uic deze residentie naar Keulen ver trekken, ten einde den Koning van Pruissen aldaar te ont- moeten en er de groote manoeuvres van het Pruissische leger bij te wonen. Z. M. zal, naar men verzekert, door den generaal-majoor Nepveu vergezeld worden. Koningin heeft ten behoeve der ongelukkige slagtoffers van den brand in het dorp den Ham, provincie Overijssel, goedgunstiglijk bijgedragen de som van 100 Gelijk bekend is, heeft IJ. M. in der tijd het IViihel- mtnas Hospitaal alhier opgerigtalwaar de verwonden in den laatsten strijd met Belgie door de moederlijke zorgen en op .tosten van hoogstdezelve werden verpleegd. Naar men verneemt, heeft het aan II. M. behaagd, bij den tegenwoor- digen staat van vrede, en nu het hospitaal aan zijne oorspron- %e,ijte estemming niet verder kan beantwoorden, hoogst- derzelver welwillende pogingen tot verzachting van het Ibc voor ongelukkig verwonden ook uit te strekken tot die on vermogende parcikuherenwier zware e-.i belangrijke kwet suren en verwondingen eene zeer zorgvuldige behandeling vereischen. Tut dat einde moet aan die ongdukkigen niet al leen genees- en heelkundige hulp worden verleend, maar ook de vereischte medicamenten uitgereikt. Volgens een ingezonden artikel van'het Nederlandsch nieuwsblad meent men de oorzaak gevonden te hebben van de oogziekte, die 111 ons leger, gelijk in die van andere Luropesche staten, vele slagtoffers heeft gemaakt. Het laken waaruit de kapotten en pantalons der infanterie en artillerie gemaakt wordenwordt door de fabrikanten niet van de bij de bewerking gebezigde volaarde ontdaandeels om koste,, uit te winnen, deels om het laken een voorkomen van stevigheio te geven. Die volaarde bestaat uit ammoniac urine en pijpaar de welke zellstandigheden, vooral de twee eerste, zeer schade lijk op de oogen werken. Men boude slechts eenig ammoniac onder de oogen of begeve zich in de. kazernen bij de urine- bakken, en zal gevoelen, hoe onaangenaam het oog daardocr wordt aangedaan. Door het zweeten worden die in de klee- deien van den soldaat aanwezige stoffen ontwikkeld tot dam pen die dikker worden, hoe meer soldaten bijeenzijn. De werklieden in de volmolens lijden meestal aan oogontstekin gen Het hoofdmiddel om die plaag uit het leger te ver wijderen is derzelver oorzaak weg te nemen, dit is laken dat van de volaarde gezuiverd is, te gebruiken AMSTERDAM den 6 september. Heden nacht is er hier tweemaal brand geweest, de eerste ontstond omstreeks half twaalf ure, ten huize van D. Mulderwinkelier in konj- II ijs-waren op den hoek van de EngeUche-steeg en het Kat tengat het huis is geheel uitgebrand een belendend huis hetwelk bij geoeelten verhuurd wordt heeft met de zich daar,,, bevindende inboedels mede zware'schade gehad het gene des te meer te bejammeren is daar me,, verneemt dat geen ener inboedels voor brandschade verzekerd zou zijn ge- t7evermeesrterZen. 8 be"°°digd SCWeeSt 0111 de» ^ihI De tweede brand is omstreeks dén ure ontstaan, op de Joden-JJreestraat een huize van den winkelier in manfacm- ren, den heer M. N. Cokende winkel is uitgebrand, maar hei/de T 1 18 seworden door do hulpvaardig heid der bevolk,ng uit de buurt, die zich zoo ijverig in h« aandragen van water en blusschen betoond heeft, dat hec 0111100. ig i4 geweest3 reeds aangerukte spuiten in werking te brengen. Hetgene bij dit geval het altijd verschrikkelijk» van brand, nog voor de bewoners vermeerderde, was dat de echtgenoote van den beer Colun zich tevens in barensnoï bevond, en van uit haar bed vervoerd is moeten wor den naar liet buis van een der overburen, waar zij weinige oogenbliltKen daarna van een dochtertje bevallen is." Heden middag ten één uur, ontstond er wedemm brand "^emnaker Honhofin de Rozenstraatwelke ech ter gelukkig spoedig gebluscht is, ofschoon dezelve aan dat rPigrtCehèef" aa" !fc bele;dellde gebouw eenige schade aange- rigt 11 eelt. Dne brandspuiten zijn daarbij in werking ge- Pcrsoo»lyke ongelukken heeft men 'bij deze branden mee te betreuren. MlDDLLBUIvG den 9 september. Omtrent den staat der icoionien van de maatschappij van weldadigheid in augtistus 1] worm het volgende gemeld De gezondheid is tegenwoordig onder de koloniale be- volking zeer gewensebt, waartoe de warmte en droogte voor zeker bijdragen. c De aanwas der bevolking bedroeg in de vorige maand we derom 137 personen, en daar bet zich laat aanzien dat zulks III den loop dezes jaars nog zal voortduren js h-t bestuur meer op middelen bedacht, op meerdere plaats-ruimte daar te stellen. Met het oogsten van de zomergerst en haver is men over-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1