MIDDELBURGSCHE 12. I O R A M rw N°. 108. Donderdag 8 September. -.pgpiti ZDuitscitlanfr. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Switöcvlanb. ©ruol-Biriltfltijc. JTvaufcrijfs. Iscïgic. Ülcbcriandcu. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de Ingezetenen van het iste District der Provincie, dat roet den 6 dezer met de Ernstige Artillerie-Oefeningen in de Vesting Vlissingenin de strekking van het Strand een aanvang is genomenen dat zulks zal plaats hebben, eerst op het Strand aan den Vijgeteren daarna op vlottende Schijven, in de strekking van den mond der Rivier, van de Courtine 8—9, binnen de Vesting Vlissitigen. Geschiedende dezé kennisgeving opdat niemand hiervan onkundig zoude zijnen eik zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg den 7 September 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. ZURICH den 29 augustus. De zittingen van den alge- meetien Zwicserschen landdag zijn eergisteren gesloten ge worden. De voorzitter heeft, aan het einde zijner slui- tings-redewaarin hij een overzigt van de werkzaamhe den dier vergadering gaf, het volgende gezegd: Ér blijven wel nog verscheidene aangelegenheden ter afdoening over, waaromtrent zich bezwaarlijk immer eene groote meerderheid zal vereenigenmaar wij mogen van de vaderlandlievende gezindheid van allen verwachten dat die aangelegenheden tot geene stoornis der inwendige rust en orde aanleiding geven-, maar welligt spoedig op eene bevredigende wijze ten einde gebragt zullen worden." Met den eersten september zal eehe belangrijke Euro- pesche postrotite in werking komen, namelijk van Italië over den Sc. Gothard naar Duitschland. Dagelijks verlaat de Ita- liaansche postnaar het reeds geratificeerde postverdrag Milaan, passeert over dag den St. Gothard, word: door eene stoomboot in Uri in ontvangst genomenover het Vieï- waldstatter meer naar Lucern gebragtvan waar dan dage lijks postwagens naar BazelZurich en Bern afreizen en van daar terug keeren. Voor de reizigers en de correspon dentie uit Italië naar Duitschland, Holland en Engeland, en omgekeerd, is dit verre weg de kortste route, en dezelve zal derhalve druk bezocht worden. In verband met de Oos- tenrijksche regering is het postverdrag gesloten tusschen de steden Lucern, Zurich, Bern, Bazel, Uri en TessinLu cern wordt hierdoor tot een middelpunt van het postverkeer, en de Lucernsche regering heeft zich hierdoor jegfeiis deze stad zeer verdienstelijk gemaakt. FRANKFORT den 1 september. De Pruissische staats courant maakt thans de kabinets-order des konings bekend be trekkelijk de bijeenroeping der commissien uit de provinciale stenden-vergaderingen. In die kabinets-order kenmerkt de koning deze yereeniging der door hem ten vorigen jare in gestelde commissien, als eene ontwikkeling van de instelling der stenden door zijnen voorgangerna rijpe overweging van de behoeften zijns volks, gegeven, daar zij het over leg met de scenden der afzonderlijke provinciën aanvult met een beginsel van éénheid. Als onderwerpen waarmede de thans bijeengeroepen com missien zich zullen hebben bezig te houden, worden in het Uabinets-bevel hoofdzakelijk opgegeven 1. De nadere regeling van de door den koning toegezegde en met 1 januarij aanstaande beginnende vermindering van belastingen. 2. De bevordering van eene uitgestrekte gemeenschap door spoorwegen, tusschen de verschillende provinciën, met on- ■ondersteuning uit 's lands kas. Naar men uit Berlijn verneemt, is dezer dagen aan de daarbij betrokkene ministerien het koninklijke bevelschrift uitgevaardigdwaarbij bepaald wordtwelke vestingwerken in het koningrijk Pruissen zullen worden aangelegd. Konings bergen en het stadje Lötzen zullen tot vestingen gemaakt worden en met den aanleg der daartoe benoodlgde werken zal men ten spoedigste moeten beginnen. Voorts zullen aan ■de haven van Memel verdedigingswerken aangelegd worden, waartoe mede de arbeid spoedig zal moeten aanvangen. Bo vendien moeten de in de kleine stadjes Labian Ragnit en Neidenberg nog bestaande oude kasteelen der Duitsche orde -vergroot en tot citadellen gemaakt worden, Uit Mannheim wordt gemeld, dat de vaart van en naar TMederland zeer levendig blijft, en dat tot dusverre in dit jaar, door 62 schepen, 240,000 centenaars uit Amsterdam en Rotterdam zijn aangebragt. Het huwelijk tusschen dr. Straussde beruchte schrij ver van het Leben Jcsuen de tooneelzangeres Agnese Sche- best, is den 30 augustus te Horkheitn bij Heilbronn voltrok ken. Zij telt ongeveer 29 jaren en belijdt de R. R. gods dienst. Van de Turksche grenzen schrijft men, onder dagtee- kening van den 20 augustus: De onlusten in Bulgarye en Macedonië zijn, volgens de laatste berigtendoor de derwaarts gedetacheerde troepen wederom gestild geworden. Van de Monteivgrynsche gren zen schrijft men, dat tusschen den vizier van Ilerzegowina en den vladika van Montenegro een wapenstilstand tot het begin van occober getroffen is. De kortelings in Syrië ont dekte zamenzwering had naar hetgeen uit het onderzoek ge bleken is ten doel, om vorst Milosck wederom op den troon te plaatsen." DUSSELDORP den 3 september. Z. M. de koning van Pruissen is zoo goed als hersteld van hoogstdeszelfs ligte rheumatische ongesteldheid aan den voet. Dientengevolge hebben de plegtigheden die te Benrath voor de ontvangst van HH. MM. verordend waren, aldaar op eergisteren plaats gehad. Den daaropvolgenden dag hield het 7de legerkorps groote parade voor Z. M. Behalve, een aantal andere aan zienlijke personen, zag men hier weder Z. M. den koning van Hanover in Pruissische huzaren.uniform. Des avonds woonden HH. MM. de koning en koningin met hoogstder- zelvergasten, het bal te Dusseldorp bij hetwelk de burgerij aldaar ter hunner eer had voorbereid. Op heden is er groot gala-diner op hec slot Benrathwaarbij ai de staf-officieren genoodigd zijn. Naar men verneemt is de stoomboot Victoria, van de Duss^ldorper maatschappijin de omstreken van Koblentz door eene Keulsche stoomboot beschadigd geworden. De linker raderkas en de keuken zijn, zegt men, vernield; doch de schade is reeds weder hersteld. Daar het beschadigde schip door Z. M. tot hoogstdeszelfs eigen gebruik was "ge kozen, verbinden de geruchten een door nijd ontstaan boos opzet met een voorval, hetwelk misschien geheel toevallig is. Het Keulsche schip zouzegt menzijn vaarwater verlaten hebben en regtstreeks op de Victoria aangevaren zijn. Dit verhaal is onwaarschijnlijk, maar, bij dé-in de meening des volks bestaande rivaliteit der beide maatschap pijen is het bijna noodzakelijk voor de beide directien om openlijk in ophelderingen dienaangaande te treden. KEULEN den 29 augustus. Sedert eenigen tijd is hier in omloop een gedrukt vertoog van de Rijn-zeil-schipperij omcrent de ongelukkige gevolgen, die voor haar uit de in- rigting der stoom-sieepvaart te wachten is, zoo dat zij ver meent heeft uit haar midden een comité tot het voorzien in hare belangen te moeten benoemen en tevens alle afwezende in de zaak betrokkene schippers oproept en uicnoodigtzich aan dat comité aan te sluiten. LONDEN den 4 september. Volgens berigten nit Schot land, van donderdag namiddag, heeft de ontscheping van H. M. en prins AlbertHien morgen ten 9 ure plaats gehad, nadat de hertog van Buccleuch en sir II. Peel zich aan boord van het jagt begeven haddenom hen te verwelkomen. De equipagie der schepen van het eskader paradeerde in het want, terwijl zich haar gejuich met dat der op het haven hoofd verzamelde nieuwsgierigen en met het gebulder van het geschut vermengde. De koningin en haar gemaal bestegen een open rijtuig onder anderen door de kompagnie Schotsche boogschutters geëscorteerd, en reden ten half tien ure Edinburg binnen. Jammer dat, ten gevolge der meening dat zij eerst ten elf ure zoude aankomen noch de lord provoost noch eenig an der lid van den gemeenteraad tegenwoordig was, om hun- volgens oud gebruik de sleutels dier hoofdstad aan te bieden. H. M. zag er wel uit, en had door de langdurige zeereis hoegenaamd niets geleden. Van prins Albert kon men wel niet volkomen hetzelfde zeggen; ook hij betoonde zich ech ter hoogst voldaan over de algemeene toejuiching. De lord provoost en verdere autoriteiten hebben zich ter stond naar het paleis van Dalkeith begeven en gaven bij het terugkeeren aan de verzamelde menigte kennis, dat zij op het minzaamst ontvangen waren en dat H. M. haar leedwezen over de dien morgen door hen ondervonden teleur stelling had .betuigd. Verder deelde de lord provoost den volke mede dat de koningin niet, volgens haar eerste plan, reeds maandag Noordwaarts op zou reizen maar besloten had al degrooten des lands, die aldaar haar bezoek verwachtten eenigzins te leur te stellen, ten einde hare getrouwe onder danen genoegen te geven. Zij zou derhalve zaturdag een optogt door de stad houden maandag groote audiëntie ver- leenen en eerst dingsdag naar het Noorden des lands vertrek ken. Deze mededeeling werd met daverend gejuich ontvangen. De berigten uit Lancashire zijn van T dezer niet zoo gunstig als men verwacht had. Bij Glossop een dorp op omstreeks negen mijlen afstand van Manchester, was eene po- ging gedaan om de werklieden, welke cot hunnen arbeid terug gekeerd waren, weder daarvan af te houden. De eigenaar eener fabrijk stelde zich echter aan het hoofd van onder scheidene getrouwe arbeiders en sehoot met hagel op de op roermakers, waarvan vier vrij ernstig gekwetst werden. Ge-j lukkiglijk kwam uit eenige nabijliggende plaatsen militaire magt oprukken om het gepeupel uit een te drijven juist op het oogenblik dat de opgewondene menigte zich op den dappe ren fabrijkant met woede wilde wreken. De lieeren Cooper vader en twee zoons werden insgelijks door het graauwover- j vallen, op het oogenblik dat zij terugkwamen van het afleg-j gen eener getuigenis betreffende eenen gepieegden aanval op hunne fabrijk. Zij werden op eene onmenscheiijke wijze mishandeld, zoodanig dat de jongste heer Cooper in eenen zeer gevaarlijken toestand naar huis gedragen werd. Te Manchester was alles rustig, 50 fabrijken zijn weder in volle werking en 20 andere gedeeltelijk aan den gang. In le Courtier des États Ut/iseen Noord-Ameri- kaansch Fransch blad, leest men: Het "aantal der landverhuizers, die dit jaar in Noord- Amerika aankomen is voorbeeldeloos groot. Sedert hec openen-der vaart op de St. Laurens-rivier, hetgeen nooit voor 1 mei plaats-heefctot den 30 juiij, zijn te Quebec (Canada) 36,127 vreemdelingen aangekomen. Het aaniat der nieuw aangekomenen in de havens der Vereenigde Staten is nog veel grooter geweest. Er zijn alzoo in drie maanden op de Noord-Amerikaansche kusten meer landverhuizers aan wal gezet, dan zich, twee eeuwen geleden, Europeanen op geheel het vaste land der nieuwe wereld bevonden. En coch is de maatschappelijke toestand der Vereenigde Staten nooit minder gelukkig geweest dan tegenwoordig, en heeft daar nooit minder kans om zijne fortuin te maken bestaan. Ook neemt het aantal der armen daar boven mate toe, en onder die 011- gelukkigendie zonder eenig middel van bestaan op eenen vreemden grond rondzwervente dikwijls zelfs zonder de landtaal te kennen,' merken wij met smart een aanzienlijk aantal onzer landgenooten (Franschen) op. Wij geiooven eenen pligt van mensehlievendheid en vaderlandsliefde te ver vuilen, door op dit punt de aandacht onzer broeders van de Fransche drukpers te vestigen. Dat zij ons helpen, oin al len wier zucht naar rijkdom of bevrijding uit eenen toe stand van bekrompenheid hen de blikken naar Noord-Ameri- ka doen wenden, te doen weten, dat het brood daar, even als overal elders, slechts in het zweet des aanschijns gewon nen worde, en dat het vermogen tot den zwaarsten arbeid of tot vernuftig handenwerk zelfs hier geene vruchten draagt, zoo het niet - door de kennis aan de taal des volks onder steund wordt." FAR1JS den 3 september. Heden vertrekt de hertog van Nemours, die eergisteren avond laatstelijk van St.-Omer, in deze hoofdstad wedergekeerd was, en overal met veel geest drift is ontvangen, naar Compiegne-, ora ook daar de troe pen te inspecteren. De hertogin-weduwe van Orleans bevindt zich beter dan gedurende de laatste dagen. Zij zal het paveljoen van Flora op de Tuilerien gaan bewonen. Sedert den dood van haren gemaal leeft zij zeer afgezonderd, oncvangc bijna niemand, en'brengt nagenoeg al haren tijd met de jonge prinsen en met hare schoonmoeder de hertogin van Mecklembnrg door die haar tot in het voorjaar gezelschap denkt te houden. In een ministerieel blad leest mendat de Grieksche" regering eene som van 700,000 francs, voor interessen der leening, onder gnarantie der groote mogendheden gesloten, herwaarts gezonden heeft. Volgens berigten uit het departement der Qpper-Pyre- neën, is aldaar den 24 augustus niet alleen zooveel sneeuw gevallen, dat de toppen der bergen daardoor bedekt zijn maar had het ook tamelijk sterk gevrozen. Twee dagen vroeger was in het departement der Ooster Pyreneën een hevig onweder losgebarstenen liet riviertje de Basse, bij Perpignan door den regen zoozeer opgezwol len dat een gedeelte dier stad ondergeloopen en eene zware draaibrug, tot op een afstand van 50 ellen, in eene der voorsteden gedreven is. Verscheidene menschen en ruim 150 schapen zijn in het water omgekomen. Het Hamburger schip Tom Kervan 2070 tonnen, en dat 200 passagiers aan boord hadheeft gisteren bij hec inzeilen der haven te Havre, zoo hevig tegen den toren van Frans l gestooten dat een gedeelte van dat gebouw inge- storc en het schip geheel verbrijzeld is. Gelukkig zijn ofde schepelingen behouden aan wal gebragt maar de menigte puin, de planken en gestorte lading van het schip zullen het binnenzeilen der haven gedurende verscheidene dagen beletten. Uit Toulon wordt geschreven, dat het Noord-Ameri kaansche fregat Congressvan 60 stukken te Mahon aan gekomen is, zoodat het eskader der Vereenigde Staten in de Middellandscbe zeemt uit 2 linieschepen, 2 fregatten en 3, korvetten bestaat. De kommodore had een zijner officie ren naar den keizer van Rlarokko gezonden, die echter allerlei voorwendsel gezocht heeft om hem niet te ontvangen. Ve ie zagen het bombardement van Tatiger te geraoetom over eene verregaande beleediging, den consul der Staten aange daan wraak te nemen. BRUSSEL den 4 september. De beraad 'lagingen over de overeenkomst tusschen den staat en de stad Brussel zijn gis teren in de kamer van afgevaardigden gesloten. Bij eene voor- loopige scemming is door de kamerdoch slechts met eene meerderheid van twee stemmen eene nieuwe wijziging der overeenkomst, door den heer de Brouckere voorgesteldAan genomen. Krachtens dezelve zal de stad voor den afstand van hare verzamelingen van wetenschap en kunst jaarlijks in plaats van 400,000 fr.slechts 300,000 fr. genieten, en moet de stad dan ook tegelijk afzien van alle mogelijke vor deringen, welke zij op liet tijdstip van het sluiten der over eenkomst nog zou kunnen hebben. 's GRAVENHAGE den 4 september. Heden is dCZe residentie gevierd geworden de tweede verjaardag van den Erfprins van Oranje mee het uitsteken van vlaggen en het houden eener groote parade in de Maliebaan. Des morgens, na kerktijd was er dejeuner bij Z. K. H. deu Prins van Oranje; dezen middag diner op het buitenverblijf van Z. M aan hec Scheveuingsche-tolhek.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1