MIDDELBURGSCHE 0Z i# C UR A W,T N'. 107. Dingsdag 1842. 6 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Ulotificatie. Def^AATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEjpMfcE> brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat door Zijne Excellentie den Opper-Houtvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt op Woensdag den 7 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, met betrekking tot de Lange Jagt, op het Publieke Jagt veld in het isce, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks, als: in het iste District des Woensdags en Zaturdags in het 3de District des Maandags en Vrijdags en in het 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoe fend worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehouden worden, en dat degenen, welke die Jagt uit oefenen, steeds duizend Ellen of ongeveer eene Ne- derlandsche Mijl van eikanderen verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op Gronden, waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopenwordende de Eigenaren van privative Jagtengrenzende aan de Zee of Rivieren, indachtig gemaakt, dat dezelve mede aan de zijde van die wateren behooren afgepaald te worden, en wijders de belanghebbenden onderrigt, dat, bij vervoer van Wild naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geopend is de Houtvesters gemagtigd zijn om consent-biljetten tot ver voer af te geven, geldig voor den tijd welken door hen tot dat vervoer noodig zal worden geoordeeld. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst, en, in den gebruikelijken vorm, a,an de Plaatselijke Besturen, ter affixie, worden toegezonden. Middelburg, den 25 Augustus 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Gezien de missive van den Heer Luitenant-Kolonel, Plaatselijke Kommandant dezer Vesting, dato 3 dezer maand No. 32b., Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen Dat de Exercitiën der Artillerie met Ernst-Vuurwerk op Dingsdag den 6 dezer maand eenen aanvang zullen ne men en zullen plaats hebben op dat gedeelte van het Strand van de Nolle tot Dishoekzullende die Exercitiën telkens ^vorden aangekondigd door het plaatsen van een rood Vlag getje op de Duin de Vijgeter genaamd. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de Middelburgsche en Vlissingsche Couranten geplaatst. Viissingen den 4 September 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME, Stads-Secretaris. Men adverteert bij deze, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS te NEUZEN, dezen jare, zal invallen op Maandag den 19 September 1842, en den daaropvolgenden Donderdag den 22 September, zal eindigen. Ter bekoming van Standplaatsen kan men zich met brieven franco, aan den Marktmeester, Abm.van den Berghe aldaar adresseren. NIEUWSTIJDINGEN. fHu0lanb. PETERSBUKG den 13 augustus. Volgens de jongste •volkstelling heeft de stad Moskon thans eene bevolking van ■350,000 zielen waarbij de mannelijke de vrouwelijke met '8000 te boven gaat. De manufacturen en fabrijken hebben gedurende de laatste 20 jaren zulk eenen omvang in deze stad verkregen, dat men alleen 40,000 daartoe gebezigde ar beiders telt; behalve deze kan men nog 30,000 andere ar beidslieden aannemen die in de kleinere fabrijken werkzaam zijn. De waarde der jaarlijks aan manufacturen geleverde waren kan minstens op 20 millioen zilverroebels geschat wor den. Moskou wordt tegenwoordig in het Russische rijk als de eerste en belangrijkste stad voor de inlandsche industrie •beschouwd. Haar daardoor verkregen welstand, welken zij wezenlijk het sedert 1823 door de regering aangenomen ver bodsstelsel verschuldigd is, heefc zoo toegenomen, dat men reeds sedert verscheidene jaren geen spoor van de vreessel ij - ke katastrophe van 1812 incer bemerkt. ÏDuit0cftIattb. AUGSBURG den 27 augustus. Onze Allg. Zeitung be helst, onderdagteekening van den 18 'dezer, den volgenden brief van de Poolsche grenzen„De kwade tijdingen uit den Kaukasus zijn volkomen gegrond. De vleugei-jdjudant Ska- riatin is daarmede, onmiddellijk na de aankomst des konings 1 van Proissen, te Petersburg aangekomen. De groote expe- ditie, welke generaal Grabbena vooraf gemaakte afspraak met vorst Tscherntschejfedoch niet in overeenstemming met den opperbevelhebber van het Kaukasische afgezonderde le gerkorps, vorst Golowinin het midden van junij (11. st.) tegen de Lesgiërs ondernomen heeft, is volkomen mislukt. De schuld van deze nederlaag wordt eenstemmig aan den bekenden onstuimigen moed van den eerstgenoemden generaal geweten, die naar de waarschuwingen door de hen verzeilende aanvoerders van de met Rusland in vriendschap levende stam men aan hem gegeven, niet heeft willen luisteren, maar vol strekt den vijand eenen grooren slag heefc willen toebrengen en zich zoo ver heeft vooruit gewaagd, dat hij geheel om singeld en gedwongen is geworden zich al vechtende door de onbegaanbaarste bergkloven eenen terugweg te banen zonder aan zijn volk vier dagen en nachten lang een enkel uur te kunnen laten rust nemen. Het gebruikte aantal troe pen wordt gezegd 6000 man bedragen te hebbenhet ver lies aan officieren alleen 80. Even als bij den neep, diende Engelschen te Caboul ontvingen, zal de zedelijke indruk het gewigtigste gevolg van dit ongeluk'zijn en de bedwin ging van den Kaukasus zich op nieuw vertraagd vinden." BERLIJN den 29 augustus. Naar men verneemt, is dezer dagen in Posen een bevel des konings uitgevaardigd volgens hetwelk voortaan met alle scholen voor hoogofmid- delbaar onderwijs inrigtingen voor gymnastische oefeningen zullen verbonden worden, daar men het voor noodzakelijk houdt om meer voor de ligchamelijke ontwikkeling der aan komende jeugd te zorgen. (Oroot-JSrittanje. LONDEN den 31 augustus, H. M. Victoria, prins Al- bert en een gedeelte der verdere hofhouding hebben eergiste ren ochtend, ten 5 ure, in drie koninklijke rijtuigen, het Windsor-kasteel verlaten en zich naar Woolwich begeven alwaar gezegde vorstelijke personen bij derzelver aankomst-, even voor 7 ure met alle verschuldigde eer en groote har- lelijkheid ontvangen zijn. Onmiddeiijk hierop hebben zich H.M., prins Albert en verder gevolg aan boord van het ko ninklijke jagt George begeven, welk vaartuig vervolgensge trokken door twee gouvernements-stoombooten en begeleid door twee oorlogs-fregattende reis naar Schotland aanvaard heeft. Men zegt, dat H. M. het verlangen te kennen heeft ge geven om in Schotland ai de voornaamste tooneeien uit de romans van sir JValter Scott te bezoeken. De berigten uit Manchester en de naburige fabrijkdis- tricten loopende tot gisteren voormiddag, houden de ge ruststellende verzekering indat, ofschoon langzamerhand, de werklieden daar en elders hunne vroegere werkzaamheden hoe langs hoe meer, beginnen te hervattan, waartoe onge twijfeld veel door het gebrek aan de benoodigdheden des levenshetwelk bij het meerendeel hunner zeer nijpende is wordt bijgedragen. Een alhier uit de Kaapstad ontvangen brief houdt in dat het 25ste regement onverwachts order ontvangen had om zich naar Port-Natal in te schepen. De gouverneur hield zich overtuigd dat spoedige en krachtige maatregelen alleen in staat waren om de boeren tot onderwerping te brengen. Sommigen meendendat het niet voorzigtig was de bezetting van de Kaap met een geheel regement te verminderenop een tijdstip waarin de jongste gebeurtenissen te Port-Natal eene zoo sterke gisting onder de Hollandsche bevolking der kolonie hadden veroorzaakt. Volgens de Lissabonsche brieven tot den 22 dezer hebben de gedeputeerden, met 67 tegen 22 stemmen, het ontwerp van adresin antwoord op de troonrede goedge keurd maar niet dan na het voeren van zulk een hevigen twist tusschen de ministerielen en de oppositie dat het bij na tot dadelijkheden gekomen ware. Alle welvoegelijkheid werd zoozeer uit het oog verlorendat onder anderen de heer Silva Cabralbroeder des ministers van dien naam, den afgetreden minister van finantien Avila een bedrieger en plun deraar der natie noemde, lietwelk door dezen beantwoord werd met aan zijne tegenpartij den naam van leugenaar toe te voegen. Denkelijk zou de zitting der kamers eerlang tot het laatst van november worden verdaagd. Jrauktrijli. PARIJS den 31 augustusDe koningen de koningin zijn gisteren avond naar Eu wedergekeerd, nadat Z. M. des morgens eene groote deputatie uit de pairs met den kanse lier aan het hoofd, ontvangen, de wet op het regentschap uit hunne handen aangenomen en later in een raad der minis ters voorgezeten had. Gelijk zulks voorzien was, is de zitting der wetgevende kamers tot 9 januarij gcprorogcerd geworden, en dc daartoe strekkende ordonnantie gisteren gelezen. De hertogin-weduwe van Orleans heeft de koninklijke fa milie niet naar Parijs vergezeld maar is met hare kinderen te Eu gebleven. Zij blijft nog voortdurend ongesteld. Hoewel de koning zichin enkele gevallenuit staatkunde verpligt gezien heeft de wenschen dier prinses niet in alles op te vol gen, blijft zij echter het voorwerp zijner teerderste zorgen en van die der overige leden van het koninklijk geslagt uit maken. Een nieuw gedicht van den heer Victor Hugogetiteld Frankrijk in rouwaan mevrouw de hertogin van Orleans ziet thans het licht, en wordt, zoo wel om de poëtische waarde als 0111 de daarin uitgedrukte gevoelenshoogelijk ge roemd. Niet alleen in verschillende steden van Frankrijk maar ook te Algiers zullen standbeelden of andere gedenkteekenen vopr den hertog van Orleans worden opgerigt. Het gedenkteeken te Algieis alleen zal eene uitgave van 400,000 fr. vereischen. Op de langdurige droogte zijn thans geweldige onwe- ders en stortregens gevolgd, en uit onderscheidene streken ontvangt men bengten van brandendoor den bliksem ver oorzaakt; zoo onder anderen is nabij Aveyron eene herberg met hare aanhoorighedenter waarde van 80,000 fC, afge brand, en zijn te ciier gelegenheid 2 menschen door den blik sem getroffen gewordenofschoon zij er het leven nog heb ben afgebragt, en te Douai is het onweder in den sta! der artillerie-paarden geslagen, 77 paarden zijn, ais door eene cooverroede geraaktplotseling en gelijktijdig op den grond nedergeslagen 75 daarvan zijn echter later weder opgestaan, maat de c anderen hebben naar de infirmerie vervoerd moeten worden, en het is twijfelachtig of zij het leven zullen be. houden. Van de artilleristen zeiyen, waarvan er zich velen in den stal bevonden, is er slechts een enkel op den grond geworpen; men hoopt hem nog te zullen behouden. Te Epinal en in den onurek is het onweder van zoo zwaren ha gel vergezeld geweestdat al de veldvruchten vernield en in de stad over de 6000 glasruiten ingeslagen zijn. De minister van oorlog heefc bevolen, dat de solda ten, welker tijd van dienst in 1843 zal verloopen zijn, reeds in dit jaar met groot verlof, naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Uit eene algetneene opgave van den handel iif Frank rijkover het afgeloopen jaar 1841, blijkt, dat het verbruik der grondstoffen steeds toeneemten onder anderen bijzonder wordt waargenomen ten aanzien van het katoen. Ook het verbruik van ijzer en steenkolen neemt toe minder echter dat van zijde, olie, zink en koper. De consnmtie van koffij isvan ruim 7 millioenen kilo's tot ruim o aange groeiden die van den tabak in gelijke verhouding. PARIJS den 1 september. Gisteren is in het Bulletin des Lois de wet op het regentschap uitgevaardigd. De meeste leden van de beide wetgevende kamers heb ben thans de hoofdstad verlaten ook verscheidene ministers zijn van hier vertrokken. Zoo heeft de minister van buiten- landsche zaken zich naar Auteul, die van binnenlandsche za ken naar Enghien begeven. Het eskader onder den admiraal Hugon wordt tegen het einde van october in de haven van Toulon verwacht. Ten bewijze dat de bevolking terug gekomen is van den schrik, door het ongeluk van 8 mei II. ingeboezemd, kan strekken dat niet minder dan achtienduizend personen zich laatstleden zondag van den spoorweg langs den refter- oever der Seine bediend hebben, 0111 de groote fonteinen in het park te Versailles te zien springen. De berigten met de jongste brievenmaal uit Indie me- degebragtdie tot dus ver bekend zijn, bepalen zich tot de volgende: Men had te Bombay tijdingen van Jellalabad en van het legerkamp des generaal Pollocks tot den 22 junij het leger had met grooten tegenspoed te worstelen liidendé aan ziekten, veroorzaakt door de groote hitte; er'lieersclue gebrek aan levensmiddelen terwijl zich ten gevolge van een en airder moedeloosheid van de troepen had meestergemaakt. Ukbar-khan had Bala-Hissar veroverd en de schatten die' zich aldaar bevonden buit gemaakt; de generaal Pollock had van den gouverneur-generaal die naar Engeland vertrokken isautorisatie bekomen 0111 naar eigen oordeel te werk te gaan. De tijdingen uit Candahar waren zonder eenig belang. Uit China schijnen de jongste berigten niets belangrijks te hebben medegebragt. De Engelschen bleven werkeloos men zeide oac de keizer naar Tarcarije was geweken. iselgie. BRUSSEL den 2 september. De kamer der vertegen woordigers heefcbij de tweede stemming over de wee op het onderwijsde voordrage mee 75 tegen 3 stemmen aange nomen. Onmiddellijk daarna heefc de kamer de beraadsla gingen voortgezet over het -handels.traktaat met Fraukrük welke met nagenoeg aigemeene stemmen aangenomen is' Daarna is.de behandeling begonnen der wet betrekkelijk dé van staatswege aan de stad Brussel te verleenen hulp om haar uit hare hooggaande geldelijke ongelegenheden te' red den. Sommige leden hebben die wet willen laten liggen De abonnements-prijs deier Courant is 2 ySvoor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks» Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1