MIDDELBURGS CUE C O U R A N N\ 106. 3 September. Zaturdag 1842. \-u BESTUREN ejv ADMINISTRATIEN. Be k c tt b m a ie ittg. NIEUWSTIJDINGEN. SSuitschiattb. Belgte- ilebetriaubett. VTJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van elk en een iegelijk wien zulks zoude mogen aangaan dat het binnen deze Stadin verband met het Stedelijk Gymnasiumopgerigt Instituut van Middelbaar Onderwijsmet den eersten October aan staande onder de leiding van den Heer Hoofd-Onderwijzer T. JGersen door den Scedelijken Raad voor deze betrek king benoemd in het vroeger Schoolgebouw van den Heer D. Borking Gz., op de Haringplaatsin werking zal worden gebragt; dat op hetzelve, onverminderd in de Fransche Taal, door bekwame Onderwijzers ook bepaald onderwijs zal wor- den gegeven in het Engelsch en het Hoogduitsch mitsga ders in de wiskundige Wetenschappen tot voorbereiding zoo noodig voor de Koninklijke Militaire Akademie te Breda en het Instituut voor de Marine te Medemblik terwijl de Ouders of Voogden welke hunne Kinderen of Pupillen op bovengemeld Instituut, tegen een billijk jaargeld, in de heele of halve Kost zouden verlangen te besteden zich ver zekerd kunnen houden, dat van Regeringswege de noodige schikkingen zijn beraamd ten einde de op hetzelve geplaat ste Leerlingen niet alleen de vereischte kundigheden te doen verkrijgen maar dezelve tevens door eene beschaafde en met hunnen stand overeenkomstige opvoeding tot nuttige leden der maatschappij op te leiden. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 29 Au gustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van grijpskerke. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare F. Z. ERMERINS L. S. Lid van den Raad. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevooi Agt, in ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Zesden October 1842; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 2 September 1842. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. BERLIJN den 28 augustus. Dezer dagen is te Bonn een werk in druk verschenen, handelende over het nut van wal noten tot genezing van klierziekten. De ontdekker van dit middel is de Fransche arts Negrier die daarmede, van de 40 aan klierziekten lijdenden, 31 personen volkomen genas. De hoogleeraar Nasse, te Bonn, liet hetzelfde middel ver volgens in de klinische school te Bonn, met het beste gevolg toedienen, gelijk men in bovengenoemd werk uitvoerig lezen kan. FRANKFORT den 28 augustus. Naar men verneemtis te Berlijn sedert eebigen tijd een geregtelijk onderzoek aan gevangen wegens bedriegerijen, die sedert het jaar 1815 stelselmatig in de werkplaats der artillerie aldaar zouden ge pleegd zijnen waaraan zeer aanzienlijke personen moeten deel genomen hebben. Men verzekert dat, voorzoovermen nu reeds heeft kunnen uitvinden op die wijze den staat eenige honderd-duizenden rthir. te kort gedaan zijn. Reeds zijn twee hoofd officieren en een aantal andere rijke en aan zienlijke personen in hechtenis genomen en wordt het on derzoek met de grootste gestrengheid voortgezet. Uit Hamburg wordt geschreven dat nog dezer da genen alzoo meer dan drie maanden na den brand bij het opgraven van puin in de nabijheid der St. Petruskerk vlam men zijn tè voorschijn gekomen. iln berigten uit Bessarabie van den 10 augustus wordt Riet volgende gemeld Na het gevecht van den 26 junij jl. is er in den Kau- Itasus niets van belang voorgevallen. Intusschen bevestigt zich de tijding meer en meer, dat het Russische legér, aan welks hoofd de generaal Grabbe staat daarbij aanmerkelijk schade geleden heeft. De bergbewoners hadden reeds 13 kanonnen veroverd, van welke hun echter weder ia, hoe wel zonder de ammunitiewagensontnomen zijn; vier Rus sische bataiilons zijn grootendeels vernield en omtrent 80 officieren zouden in het gevecht gebleven zijn. Intusschen zijn er allerlei bedroevende geruchten in omloop over de door de behaalde overwinning to.'genomene stoutmoedigheid en wreedheid der Circassiers die thans ook begonnen zijn aanvallendervvijs te werk te gaan." Van de Turltiche grenzen meldt men, van 17 dezer, berigten uit Ronstantinopel te hebben ontvangen volgens welke Engeland en Rusland hunne bemiddeling aan de Por te in derzelver geschil met Perzie hebben aangeboden. Door de Porte was hierop nog niet geantwoord. De grootvizier, die in den beginne ten sterkste voor den oorlog tegen Perzie gestemd was, had zich sederc veel vredelievender uitgela ten, voornamelijk, zoo men beweerde, uit vrees dat men deze gelegenheid rnogt te baat nemen, om, door hem tot opper-bevelhebber over het operatie-leger tegen Perzie te benoemen hem uit Konstantinope! te verwijderen. Onder- tusschen gingen nog dagelijks nieuwe voorraad van ammu nitie van allerlei aard en troepen naar Perzie. Nog mel den die berigten, dat sir Stratford Canningbetreffende de Syrische aangelegenheden in de laatste dagen bepaalde in- structien van zijne regering had ontvangen. Men geloofde nu te Konstantinopel aan eene verdeeiing van het gebergte onder twee Christelijke opperhoofdenwaarvan de een uit den stam der Druzen, de ander uit die der Maronieten zou gekozen worden. PARIJS den 29 augustus. Dezen morgen zijn de koning en de koningin op het kasteel der Tuillerien teruggekomen en zullen niet naar E11 terugkeeren alvorens Z. M. de deputa tie uit de kamer der pairs ontvangen heeft, die hem het ont- werp van wet op het regentschap ter bekrachtiging moet voorleggen. Heden hebben de pairs dat ontwerp met de groote meer derheid van 163 tegen 14 stemmen r aangenomen. De legiti mist de Dreux Brézé is de eenige geweest die hec woord daartegen gevoerd heeft. Hij zag in hetgene hij met den naam der voorbarige benoeming van den regent bestempelde eene inbreuk op de onafhankelijkheid des lands en eene daad die alle regelen te buiten ging, terwijl de geschiedenis daar van geen voorbeeld opleverde. De minister Villemain we- derlegde hem en betreurde het dat een redenaar die zoo wel toonde te weten hoe bijna alle vorige regentschappen te midden van politieke woelingen ontstaan zijn zich thans te gen de kalme regeling dezer aangelegenheid in een tijd van rust en orde en met onderlinge goedkeuring van al de staats- magten verzette. De graaf Murratde marquis de Gabriac en de prins van de Moskowa hebben ook nog, ter gunste der wethet woord gevoerd. Heden heeft de kanselier baron Past/uier, welke de kamer presideert, den volgenden gisteren uit Eu gedagteekendeti brief van dankzegging des konings voorgelezen: Mijn heer de kanselier! Ik ben te zeer aangedaan over het besluit van de kamer der pairs, hetwelk gij mij in den van u ontvangen brief berigtom een enkel oogenblik uit te stellen u te verzoeken bij die kamer de tolk te willen zijn van den indruk, welken dat eenparig genomen besluit op mij gemaakt heeft in afwachting, dat ik zelf haar zal kun nen betuigen, hoe zeer ik er door getroffen ben. Niets kon met den vvensch van mijn hart beter stroken dan het standbeeld van den geliefden zoon, wien ik slechts tra nen wijden kan, even nabij het mijne te zien, als hij zelf mij nabij geweest is gedurende al den tijd, Uien de Voor zienigheid mij zijn bezit gegund heeft. De koningin en al de mijnen vereenigen zich met mij in de uitdrukking onzer gevoelens jegens de kamer der pairs. Gij kent sederc lang, mijn waarde kanselier, die welke ik u toedraag en waarvan ik u hier de zeer opregce betuiging hernieuw. Uw toegenegene Lodewuk Filips." Te I'Orienc worden thans proeven met brandstichtende kogels en hec juiste pointeren daarvan genomen, waaruit blijkt, dat zij in zeegevechten cusschen de 3000 en 4000 el len kunnen worden voortgestuwd, en dat twee derde gedeel ten der afgeschotenen tot op een afstand van 200 ellen ze ker doel treffen. Tot den 20 dezer was te Algiers niets naders van Abd- el-Kader vernomen. De Arabieren kwamen in grooten geta le naar die stadom allerlei koopwaren aan te bieden. On langs was de onderwerping van de sheiks der stammen ttis- Schen Cherchell en Tenez ontvangen. Tot hunnen kaïd had den zij den gouverneur-generaal een marabouc voorgedragen, wiens hoofd door den emir op prijs was gesteld. Het Engelsch fregat Magicienne heeft, naar men van Maltha berigt, aldaar een' leeuwen eene leeuwin ontscheept, welke het te Tunis aan boord genomen had en die voor den Zoölogischen tuin te Londen bestemd zijn. In den nacht brak de leeuw de traliën van zijn hok en was bezig op de plaats van hec lazaret eene wandeling te houden, toen zes soldaten van den post, verwittigd van het gevaar, hetwelk de in quarantaine geplaatste passagiers liepen met hunne geladen geweren aankwamen om hec dier te dooden als ziende men geen ander middel om hec meester te worden. Een man echter bood aan eene proeve te nemen om den leeuw weder in zijn hok te brengen onverschrokken nader de hij hem en daar hij bespeurd had dat het beest door dorst leed bood hij aan hetzelve water in eenen drinkbak toen de leeuw gedronken had bood hij hem op gelijke wijs een stuk vleesch en terwijl hij dit verslond wist hij hem een sterk touw om den hals te slaan mee hulp van hetwelk men hem in zijn hok terug gebragt heeft. Allen die getui gen van het gebeurde waren bewonderden den moed en de koelbloedigheid met welke deze man een zoo geweldig en nog zoo volstrekt omgecemd roofdier heeft weten te over meesteren. Uit Zwitserland schrijft men, dat in den nacht van den 7 op den 8 augustus een der ijsbergen van den Simplon met een groot geweld neergestort is, met zich medeslepen de eenige hutten en vee. De schok was zoo geweldig ge weestdat in de huizen, buiten hec bereik der neerstorten de massa, tafels en meubelen werden omvergeworpen. BRUSSEL den 30 augustus. De voormalige voorzitter van den raad van ministers in Frankrijk de heer Thiers is gisteren avond te Antwerpen aangekomen. Ook van hier zullen eenige hoofdofficieren van gou- vernementswege naar den Rijn worden gezonden, ter bijwo ning van de grooce manoeuvres der aldaar vereenigde Pruis- sische troepen met lastom daaromtrent een rapport in te dienen aan het ministerie van oorlog. Sedert eenige dagen loopen hier, even als te Parijs, geruchten wegens de verschijning der cholera. Het is 1100'- dig die geruchten, in het belang der bevolking, tegen te spreken en de vrees te doen verdwijnen, welke, op goed geloof van eenige alarmblazers die in het verspreiden van zoodanige geruchten behagen schijnen te scheppen ingang zoude kunnen vinden. Tot op dit oogenblik heeft de ge neeskundige commissie geeneriei berigt van eenige ontdekking van cholera door onze geneeskunst-oefenaren ontvangen. De thans heerschende aandoeningen welke meestal het gevolg zijn van den hoogen graad der temperatuur en het gemis van een behoorlijken leefregel bij vele personen vertoonen gee neriei ernstig karakter, en bepalen zich tot ontstekingen, maagziekten, vergezeld van kolijken en diarrheegelijk dit oijna jaarlijks gedurende de zware zomerhitte plaats heeft De sterfte.staten, welke dagelijks in de dagbladen medege-" deeld worden leveren overigens de beste bewijzen voor den gezondheids-toestand dezer hoofdstad op. OSTENDE den 28 augustus. Onze stad heeft eergisteren het bezoek gehad "van een grijsaard van 107 jaren, met na me Jan Hermann inwoner van het groote gesticht van barm hartigheid te Brussel. Hij is Hollander van geboorte loopt nog met vasten tred is zeer vrolijk eet met smaak, spreckc zeer goed en vertelt nog gaarne de snaaksche trekken van zijne jeugd. Honderd jaren geleden is hij in Belgie gekomen en sedert is hij nooit weder te Ostende geweest, hetwelk hij mee een vrouwtje van 92 jaren in alle rigtingen doorwandeld heeft. Des avonds is hij naar Brugge teruggekeerd, en, zoo men zegtmoet er daar heden een vriendenmaaltje plaats hebben tusschen 3 personen, die te zamen 302 jaren tellen te we ten onze vriend Jan Bermann van 107, zekeren Supert uit het gesticht te Brugge van 103 en de vriendin van Jan Her mann van 92 jaren. 's GRAVENHAGE den 30 augustus. Z. Exc. de minis ter van justitie is van zijne inspectie-reis in deze residentie terugttekeerd. De heer Dujardin is heden naar Brussel vertrokken en wordt binnen weinige dagen alhier terug verwacht. Om-' trein den staat der onderhandelingen lekt niets uit; doch de levendigheid, waarmede dezelve in de laacste weken ge dreven zijn en de afreize van den heer Dujardin, schijnen eene niet ongunstige wending en voortgang dier aangelegen heid te mogen doen hopen. Men schrijft vati het slot Neuland onder dagteekening van den 22 dezer, dat Z. M. Koning Willem Frederikais roede de Gravin, den 19 in volmaakten welstand aldaar'aan. gekomen en met veel geestdrift ontvangen zijn door een over- grooc getal landlieden, die uit.de omstreken waren zamen- gekomen om hunnen nieuwen landheer te verwelkomen. Den volgenden morgen was H. K. H. Prinses Albert vaii Pruissen met hare dochter almede te Neuland aangekomen terwijl HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Neder landen benevens Prins Albert, den 22 aldaar werden ver wacht. GRONINGEN den 29 augustus. De gedenkdag van het beleg onzer stad in 1672 is gisteren, in de onderscheidene kerken der Procestantsche gemeenten alhier, godsdienstig ge vierd. In toepasselijke leerredenen of aanspraken werden de toehoorders opgewekt tot dankbare herinnering aan die ge- wigtige gebeurtenis. Daarna zijn de verpleegden inde armen huizen in het diakonie-weeshuis en de arbeiders in het werk huis op eenige spijzen en verkwikkingen onthaald voor zoo ver de geringe geldmiddelen dit veroorloofden, die uit de bijdragen van de leden der commissie belast met de regeling der feestviering zelve, en uit die van eenige weinige andere ingezetenen hiervoor gevonden zijn. Uit vele huizen wap perden onze nationale vlaggen, en des avonds werden eenige zwervers en andere onschadelijke vuurwerken afgestoken. Men meldt uit Wildervank, dat aldaar een appelboom, welke beladen is met zijne volwassene vrucht, voor de twee- dl maal bloeid en dus met knop., bloem en vrucht te ge lijk weelderig groeit en sierlijk prijkt. Volgens aanteekeningen kan de weersgesteldheid van 1842 alleen met die van 1793 vergeleken worden, wat de aanhoudende droogte betreft; 1802 en 1811 hebben eenige dagen gehad van hoogeren warmtegraad doch niet de tegen woordige aanhoudende hitte. I11 1802 heeft de thermometer den hoogsten warmtegraad bereikt, die in deze gewesten be kend is, sedert dat daarvan aantcekening wordt gehouden.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1