MIDDELBUR GS CU E C O W A N' T. r- vïssic:;) N°. 105. Donderdag 1842. iv i 1 September. A .V- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Ucticnbm.iïattg. NIEUWSTIJDINGEN. SiuilöcManö. (Brcot-BHttanie. Jfrawfecijfc, öelgie. Hsbctiiitiiien. i ïiiiJ W - De abonnements-prijs deier Courant isj~a,j5, voor drie maanden, en franco per Post/-3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrtr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks. Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van elk en een iegelijk vvien zulks zoude mogen aangaan dat het binnen deze Stad in verband met het Stedelijk Gymnasiumopgerigt Instituut van Middelbaar Onderwijs, mee den eersten October aan- staande onder de leiding van den Heer Hoofd-Onderwijzer T. .7. Gersen door den Stedelijken Raad voor deze betrek king benoemd in het vroeger Schoolgebouw van den Heer D. Borking Gz.op de Haringplaatsin werking zal worden gebragt; dat op hetzelve, onverminderd in de Fransche Taal door bekwame Onderwijzers ook bepaald onderwijs zal wor den gegeven in het Engelsch en het Hoogduitsch mitsga ders in de wiskundige Wetenschappen tot voorbereiding zoo noodig voor de Koninklijke Militaire Akademie te Breda en het Instituut voor de Marine te Medeinblik terwijl de Ouders of Voogden welke hunne Kinderen of Pupillen op bovengemeld Instituut, tegen een billijk jaargeld, in de heele of halve Kost zouden verlangen te besteden zich ver zekerd kunnen houden dat van Regeringswege de noodige schikkingen zijn beraamd ten einde de op hetzelve geplaat ste Leerlingen niet alleen de vereischte kundigheden te doen verkrijgen maar dezelve tevens door eene beschaafde en met hunnen stand overeenkomstige opvoeding tot nuttige leden der maatschappij op te leiden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Au gustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare F. Z. ERMERINS L. S. Lid van den Raad. FRANKFORT den 26 augustus. In berigten uit Posen van den 15 dezer leest men: Reizigers uit Polen en het zuiden van Rusland hier aangekomen, verzekeren, dat eerstgenoemd koningrijk bijna geheel van Russische troepen ontbloot is, en alleen in War schau zelf eene vrij sterke bezetting staatdat daarentegen aan de oevers van den Dnieper aanzienlijke strijdkrachten en vooral veel kavallerie, bijeen getrokken worden. Zoo het heet, zijn deze troepen alleen verzameld uit hoofde van de op handen zijnde herfst-oefeningen waarbij ook de keizer gezegd wordt tegenwoordig te zullen zijn; maar bij den te- genwoordigen staat van zaken in het Oosten is het vermoe den niet onnatuurlijk, dat Rusland op alle mogelijke geval len wil voorbereid zijnen daarom een leger in de nabijheid der grenzen in gereedheid houdt." Van Petersburg den 16 dezer wordt gemeld: Een vreesselijk voorval heeft hier voor eenige dagen plaats gevonden. Een tot de keizerlijke domeinen behoorend boschwachter, met name Rheimann, uit Finland geboortig, «choot zijnen chef, den vorst Gagazin, hofmeester van het keizerlijk hof, vi,ce-president in het keizerlijk kabinet, in het hotel, gedurende de zitting zelve, dood, terwijl de da der in de voorkamer onder andere liedendie verzoekschrif ten kwamen overhandigen, bet oogenblik afwachtte, dat de vorst de zitting verliet om naar huis terug te keeren. Wraak wegens omstandigheden, die nog niet bekend zijn, schijnen aanleiding tot deze daad gegeven te hebben. Op hoog bevel •moest terstond eene militaire commissie over den moordenaar naar de bestaande krijgswetten vonnissen. Hun vonnis luidde tot twaalfmaal spitsroeloopen door goo man dus 12,000 roe slagen. Reeds vijf dagen na de volvoerde daad werd het vonnis voltrokken, maar de veroordeelde hield slechts een gedeelte daarvan uit. Hij werd aan het militaire hospitaal ter genezing overgegeven, en zal later de rest zijner straf ondergaan, waarop hij, ais hrj dezelve doorstaat, naar Si berië tot levenslangen dwangarbeid vervoerd wordt." Volgens berigten uit Rome, van den 16 dezer, heeft de Pauselijke regering order gegeven rot het bouwen van stoommachinesmet welke men de bedding van den Tiber zal trachten te reinigen en uit te diepen. Van de Ttirksche grenzen meldt men onder dagtee- Itening van den 12 dezer,, uit Belgrado de tijding ontvangen ge hebben, dat in Servie eene nieuwe zamenzwering tegen -dc bestaande orde van zaken ontdekt is. Daar echter de Servische regering zelve deze zaak zooveel mogelijk trachtte geheim te houden, had men daaromtrent niets naders kun nen te weten komen. Volgens berigten uit Beyrnth van den 30 julijwas de staatkundige toestand in Syrië niet veel veranderd. De af gevaardigde der Porte Selim-beywas eene rondreis door dat land begonnen en had overal stemmen voor Omcr-pacha verzameld. Vooral waren, natuurlijk, de Druzen daartoe zeer bereid. De Christenen daarentegen waren daartoe noch door gebeden en geschenken noch door bedreigingen te be wegen geweest. LONDEN den 27 augustus. Het verjaarfeest van prins Albertgisteren op het kasteel van Windsor gevierd heeft in pracht en luister de daarvan gekoesterde verwachting nog overtroffen. Vooral heeft een smaakvol en allerschitterendst vuurwerk dat na afloop van den maaltijd van den ronden toren werd afgestoken en bijna twee uren zonder uisseben- poozen duurde, aller aandacht en bewondering tot zich ge trokken. Onder de aanzienlijke bezoekers welke den prins geluk zijn komen wenschenwas de koningin-weduwe Adelaïde Aanstaanden maandag morgen zullen H. M. en prins Albert zich te YVoolwich naar Schotland inschepen. De bekende .7. IV. Bean, welke op zondag den 3 juiij II. te vergeefs getracht heeft op een der koninklijke rijtuigen, in hetwelk zich H. M., prins Albert en eene hof dame bevonden een pistool te lossen heeft eergisteren voor- raiddag voor de balie van het criminele hof dezer hoofdstad teregt gestaan, en is toen tot 18 maanden gevangenis in de Penitentiary te-Millbank veroordeeld. Men schijnt hoop te mogen voeden dat de rust te Man chester en in dë omliggende plaatsen niet verder gestoord zal worden, en dat de meeste werklieden, door honger en schaamte gedreven, van lieverlede tot den arbeid terug zul len keeren. De twist schijnt hoe langs hoe meer alle politie ke kleur te verliezen en zich nu nog slechts tot geschillen over hooger of lager loon te bepalen. Van Burslem en de overige plaatsen in de zoogenaamde Pocteries mag hetzelfde gezegd worden. Te Lancaster, Carlisle en elders is het nog niet zoo kalm tnaar de beradenheid welke de troepen en politie aan den dag leggen, zal ook daar de onrustigen naar men vertrouwt, spoedig tot bedaren brengen. Ook moet het indruk op hen maken dat verscheidene der voor naamste belhamels in verzekerde bewaring zijn. Een hunner, IVhite genaamd, is te Birmingham en O' Neilinsgelijks een charterist, in de nabijheid van Dudley gearresteerd, zonder dat hunne volgelingen pogingen tot ontzet hebben aangewend. Te Philadelphia is in het laatst van julij een hevig op roer, ten gevolge der verdeeldheid tusschen de blanke* be. volking en de kleurlingen, uitgebarsten. Van wederzijde is een aantal personen zwaar gekwetst, en de blanken hebben twee kerken der negers tot den grond toe afgebrand. Een aantal oproermakers is in hechtenis genomen. PARIJS den 27 augustus. Gisteren avond is de koning vergezeld van de koningin prinses Adelaïdede hertoginnen van Orleans en Nemours, prinses Clementineden hertog van Montpensier en de beide jonge prinsen van Neuilly naar Eu vertrokken. -De prins van Joinville is te Neuilly geble ven, en de hertog van Aumale te Courbevoye. Z. M. wordt tegen aanstaanden dingsdag weder te Parijs verwacht, denkelijk om de wet op het regentschap te be krachtigen, die dan waarschijnlijk ook door de pairs wel aan genomen zal wezen. Het rapport der commissie is heden door den hertog de Broglie gelezen en nog slechts in de hoofd punten bekend. In alles wat eene monarchie betreftzoo wordt daarin gezegd, moet voorzien worden. Dat in 1830 geene maatregelen in geval der noodzakelijkheid van een re gentschap genomen zijn levert geene reden op om daarin thans niet te voorzien. Het regentschap is een tijdelijk koning schap, en moet gelijken vorm hebben, daaruit volgt de noodzakelijkheid om de erfelijkheid daarvan in te voeren. De geschiedenis leert, dat het voor een land gevaarlijk is het be stuur daarvan aan de kansen der toekomst over te laten. Ins gelijks leert zij dat, wanneer het regentschap van de keus afhangt, een ernstige en gevaarlijke crisis bij het naderen van elke minderjarigheid invalt. De koninklijke familie zou in zoodanig geval gevaar loopen zich te verdeelen iedere par- tij zou zich een hoofd kiezen en de gevolgen daarvan zou den onbetekenbaar wezen. Het behoud en welzijn der mo narchie zijn in de verzekering voor de toekomst gelegen. De commissie besluit daarom eenparig tot de aanneming van het ontwerp." Heden heeft de kamer der pairs een treffend blijk van hare gehechtheid aan den overleden kroonprins gegeven door het vooistel van den graaf Roytot het oprigten van een marmeren standbeeld van dien vorst in hare vergaderzaal met eenparigheid aan te nemen. Voortdurend worden Spaansche troepen naar de gren zen van Portugal afgezonden0111 aan de eischen der rege ring van Spanje tot rigtige uitvoering van het door koning Ferdinand III gesloten verdrag wegens de scheepvaart op dc» laag kracht bij te zetten. Men ducht echter geen ooriog. BRUSSEL den 28 augustus. In de zitting van den vori- gen dag waren de beraadslagingen over de wet op het lager onderwijs ten einde gehrag; mee dc aanneming der laatste artikelen. Ook het 21ste artikel, welks behandeling men tot het laatste had uitgesteld, omdat het in zekeren zin het hoofdbeginsel der wet uitmaaktis in deze zitting aangeno men overeenkomstig de ministeriele voordragtdoch "eerst na hevige woordenwisselingen. Volgens dat artikel zal eene van gouvernementswege gesubsidieerde school ophouden te bestaanindien de Rooinsch-Katholijke pastoordie daar tot het onderwijs in de zedekunde en de godsdienst geroe pen is, uit de Oogpunten van godsdienst en zedekunde den onderwijzer meent te moeten afkeuren en zijne medewerking aan de school te moeten weigeren. De liberalen hebben zich sterk tegen deze bepaling verzet op grond dat daar door op eene indirecte wijs aan de geestelijkheid de magt in handen gegeven wordt om de scholen die haar niet aan staan te doen sluiten, naardien zij tot dat einde zich slechts te onttrekken had. Van de zijde van het ministerie is daar tegen ingebragtdat er godsdienstig onderwijs moet gegeven worden en dat de geestelijkheid meester moest blijven om re beoordeelen over het onderwijs, zoo ver het de zedekun de en de godsdienst betreft, doch dat daaruit geenszins volg de dat zij slechts haar onderwjjs aan eene school te wei geren had om dezelve te doen sluiten. Indien zij zulks doet dan ontstaat de vraag of de onderwijzer behoort afgezet té worden en daarover moeten de bij de wet ingestelde mag- teti oordeelen. Op deze gronden is het artikel doorgegaan? 's GRAVENHAGE den 29 augustus. Z. M. de Koning is eergisteren avond uit Gelderland in deze residentie terug gekeerd. 8 Heden ten 1 ure is alhier in goeden weistand aange komen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden laatst van Vlissingen, alwaar hoogstdezelve aanland was gestapt, van zijne reis naar Rusland wederkeereude. In deze residentie is aangekomen de luitenant-generaal baron Marbotadjudant van Z. K. H. den Kroonprins van Frankrijk, en belasc om den Koning, namens Z. M. Koning Bodewijk Filipste bedanken voor de zending, waarmede de luitenant-generaal Nepveu bij den Koning der Franschen is be last geweest, ter gelegenheid van het overlijden des hertog van Orleans. 0 Z. M. de Graaf van Nassau heeft voor tien aandee- ien, elk van 250, deel genomen in de geprojecteerde pro vinciale Groninger sïoomsleep-maatschappijtusschen Gro ningen de Zoutkamp en de Zee. Eerlang zal in deze residentie eene verkooping gehou- den worden der prachtige goederen van den graaf von IVylich und Lottum die gedurende geruimen tijd Pruissisch gezant bij het Nederlandsche hof geweest is. Onder die goederen worden ook veie zeldzame en bewonderingwaardige voorwer pen gevonden, alsmede eenige schilderijen van goede mees ters. Bij koninklijk besluit van den 19 dezer is de commis sie uit den Raad van State, voor de zaken van de R. K eeredienst, ingesteld bij koninklijk besluit van den 16 sep tember 1815, 110. 62 en permanent verklaard bij dat van den 17 september 1827, 110. 94," opgehevenen dien ten ge volge aan den staatsraad in buitengewone dienst jhr. mr. P A. van Meeuwen, in hoedanigheid van lid, en aan'den refe rendaris mr. P. G. van Ghertin hoedanigheid van secreta ris dier commissie, een eervol ontslag verleend. MIDDELBURG den 31 augustus. Z. M. de Koning heeft den 21 dezer het volgende besluit genomen Overwegende dat het artsenijmengkundig formulierboek, onder den titel van Pharmacopoea Belgica bij koninkiiik be sluit van den 28 april 1821 110.2, gearresteerd r thans 1:» verioop van zoo vele jaren, niet langer geacht kan worden te voldoen aan de behoeften van den tegen woord igen tijd., en zich ook niet op de hoogte der wetenschap te bevinden en dat hetzelve eene meerdere volkomenheid en doelmatiger strekking zal kunnen verkrijgen door eene gepaste herziening en geheel nieuwe redactie van hetzelve Op de voordragt van onzen minister van binneniandsche zaken, van den 19 augustus 1842, 110. 82, 2de afdeeliiig; Hebben besloten en besluiten Art. 1. Eene speciale commissie van zankkundigen te benoemen tot vervaardiging eener geheel nieuwe redactie der Phai macopoea Belgica met inachtneming dat daaruit worde weggelaten- hetgeen de ondervinding ais overtollig of min noodzakelijk heeft doen kennen e:i daarin worde opgenomen hetgeen voor de geneeskundige behoeften van de inwoners van ons Rijk in het algemeen noodig en gepast zal erkend worden en in allen opzigte ingerigt op de tegenwoordige hoogte der wetenschap. Art. 2. Tot leden dier commissie te benoemen 11 De heeren Nicolaas Corttelis de Fremery oud-hoog leeraar in de faculteiten der geneeskunde en wis- en natuur kundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht „2. Gerardus Vrolikhoogleeraar in de kruidkunde en verloskunde aan het atheiiaeum iIlustre te Amsterdam Beiden nog overgeblevene leden 'der vroegere commissie

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1