MIDDEL IIU R GS CH E COURANT. sss Mi 1842. N°. 103. Znturdag 27 Augustus. JVanfcrijfc. BESTUREN en AD M1NISTRATIEN. Notificatie.. ilcberlrtttb^chc ^attbel-iRaatdcftappij. NIEUWSTIJDINGEN. Ühiitöchlaiib. NebcriaubeR. De al>onncments-;>rijs dezer Courant is f 2,^5, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijk*. Geboorte-en Doodbekendraakingen, waarvan de prgs van één tot ze» regel. i./i,5« en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dac door Zijne Excellentie den Opper-Houtvescer met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt op Woensdag den 7 September aanstaande zat geopend zijn, mitsgaders dat, met betrekking tot de Lange Jagt, op het Publieke Jagtveld in het iste, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks, als in het isce District des Woensdags en Zaturdags in het 3de District des Maandags en Vrijdags en in het 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoe fend worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehouden worden, en dat degenen, welke die Jagt uit oefenen, steeds duizend Ellen of ongeveer eene Ne- derlandsche Mijl van eikanderen verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op Gronden, waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopenwordende de Eigenaren van privative Jagtengrenzende aan de Zee of Rivieren, indachtig gemaakt, dat dezelve mede aan de zijde van die wateren behooren afgepaald te wordenen wijders de belanghebbenden onderrigt, dat bij vervoer van Wild naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geopend is de Houtvesters gemagtigd zijn ora consent-biljetten tot ver. voer af te geven, geldig voor den tijd welken door hen tot dat vervoer noodig zal worden geoordeeld. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst, en, in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen, ter aftixieworden toegezonden. Middelburg, den 25 Augustus 1842. De Staatsraad. Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-VEI- LING EN der Maatschappij van 1842 zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uic de Artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAM, op Donderdag den 1 September 1842 260,361 Balen, 113 Vaten Java KOFFIJ liggende aldaar 12,457 Balen Sumatra KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop IVoensdag den 7 September 1842 194,826 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 23,500 Dito DITO, te Dordrecht, Te MIDDELBURGop Maandag den 12 September 1842, 31,522 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAM, op Vrijdag den 16 September 1842, 1,815 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 81 Java COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop IVoensdag den 21 September 184a, 1,730 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 79 n JAVA COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 23 September 1842, 26,054 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop IVoensdag den 28 September 1842, 22,129 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAM, op Vrijdag den 30 September 1842, 60 Vaten NOTENM USCAAT liggende ia Amsterdam. 360 Rotterdam' 4 9. Rotterdam. 130 Amboina NAGELENAmsterdam. "5 '7, 1 p' Rotterdam. 210 Kisten, 177 Zakken Java KANEEL Amsterdam. 22 268 Fardeelen, 147 Zakken Java KANEEL Rotterdam. 32 NOTENZEEP, „Rotterdam. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voörj aars-Vei linoen van ^843 geene andeie I\ofJij Indigo Tm en Specerijen dan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters van de Koffij zullen op Dingsdag den 9 Au gustus; die van de Specerijen op Vrijdag den 26 Augustus eerstkomende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Julij 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 22 augustus. HH. MM. de koning en de koningin van Pruissen hebben den 20 dezer de reis van Berlijn raar de Rhijn-provinciën aanvaard. Dezelven wotden den 28 dezer te Dusseldorf verwachten zullen zich tot den 3 september aldaar ophouden, ter bijwoning van de wapenoefeningen van bet 7de armeekorps. Den 4 dier maand zullen HH. MM. z;ch naar Keulen begeven, waar alsdan de eersce steen ter voltooijing van den dom gelegd zal wor- fe.n' ^aar0P toc den 12 de groote wapenoefeningen van het bij Brubl vereenigde 8ste armeekorps zullen plaats hebben. Uit hoofde van de aanhoudende hitte en droogte heeft de koning de groote najaarsoefeningen van de troepen der garde nabij Berlijn doen staken. Ook de aan den Rhijirvereenigde troepen schijnen van de weersgesteldheid vrij wat hinder te ondervinden. Zoo even vernemen wij-van goederhand, dat dezerda- gen tusschen de staten van het Duitsche tolverbond en het koningrijk Belgie een handelsverdrag ten opzigte van den wijn en de zijdewaren gesloten is, hetwelk hoofdzakelijk met het kortelings tusschen Belgie en Frankrijk geslotene overeen stemt. Volgens een schrijven uit Berlijn, van den j 8is Z. K. II. de prins van Pruissen, den 16, terugkeerende van de manoeuvres der gardemet zijn paard gestortenof schoon de hoed de hevigheid van den val verminderd had zoodat de prins dadelijk weder het paard bestijgen kon zoo ondervond Z. K. H. toch nog altijd eenig nadeelig gevolg, daar hij naar men verzekerde, nog op den 18 het bed hield. Uit Wiesbaden wordt geschrevendat het getal der badgasten aldaar, gedurende dezen zomer, reeds niet ver van de 12000, en dat der doorgereisd zijnde vreemdelingen ruim 10,000 bedraagt. Uit Konstantinopel meldt men van den 3 dezer dat een groote divan wegens de oneenigheden met Perzie gehou den was. De meerderheid der leden was van meening, dat de Porte niet moest toegeven. Zij vonden de meeste eischen van den schab ongegrond en de overigen overdreven, waar om zij van eene betaling der gevraagde schadeloosstelling niets weten wilden, Izzet-Mehemed-pacha en Sarim-bey traden bij deze gelegenheid weder als de grootste tegenstan ders van Perzie op. De Porte liet aan de te Konstantinopel wonende Perzische kooplieden niet toe hunne waren af te zenden sedert sommigen hunner vertrokken waren zonder hunne schulden aan de Turksche douane te betalen. Bij het Engelsch gezantschap waren berigten uit Perzie ontvangen, volgens welke de schah zich te Teheran bevond, en dus nietzoo als gezegd wasnaar het leger te Hamadan was gereisd. Sir Stratford Canning had een courier naar Teheran gezonden wiens depeches ten doel hebben zouden de aldaar woonachtige Engelscheti te vermanen den schah tot inschikkelijkheid aan te sporen.- PARIJS den 22 augustus. Heden is liet ontwerp van wet op het regentschap, door den -president van den raad, in de kamer der pairs gelezen, en zijn de reeds be kende drangredenen voor de daarin vervatte bepalingen door hem ontwikkeld. Morgen onderzoeken de pairs het in hunne afdeelingen en benoemen de commissie die daarop rapport moet uitbrengen. Enkele legitimisten misschien uitgezonderd zullen zij zich wel allen met het ontwerp vereenigen. De hertog van Nemours die nu ten ware hij onverhoopt voor den koning mogt overlijden, bij het afsterven van dezen aan het regentschap komt, zal den 25 october de volte 28 jaren bereikt hebben. De aanstaande koning, thans nog graaf van Parijswordt overmorgen vier jaren oud. Het vertrek van den koning en zijne familie naar E11dat op heden bepaald was is tot morgen verschoven uit hoof de eener ligte ongesteldheid der hertogin vanOrieans, als oor zaak waarvan de aandoening wordt opgegevenaan welke zij bij een afgelegd bezoek in den grafkelder te Dreux op nieuw ter prooi is geweest. - Eenige dagen geleden heeft hier eene zeer vreemdsoor tige jagt plaats gehad. Op het plein de la Bastille staat een olifant in pleister, in welken door den tijd openingen ge maakt zijn, waarvan eene groote menigte ratten zich heeft bediend om daarin te nestelen. Ten einde deze dieren tiit hunne schuilplaats te verjagen, heeft men eerst een dozijn bulhonden achter de bouten omheining van den olifant ver- eenigd en daarop het inwendige van het beeld met zwavel berookt. Om niet verstikt te worden, kwamen de ratten nu met gansche troepen te voorschijn, maar ontsnapten slechts aan het vuur om tusschen de tanden der honden te vallen die eene vreeselijke slagting onder hen aanrigtten. In de gemeente van Saint-Antoinein het departe ment van den Don les, heeft 'een tooneel plaats gehad, hec- welk aliemoodloctigst had kunnen afloopen. Woensdag den 27 julij tegen vier ure des namiddsgs, raakten drie stieren in de weide aan het vechteneen fan dezelve, die eerst onlangs bij de kudde was gekomen, zic.i onbestand tegen de anderen bevindendezette het op een vlugten, en door de beide anderen achtervolgd worden-' de, vloog hij, om zich re redden, de dorpsschool in. op het ©ogenblik da: de kinderen er allen bijeen waren. De meester, mee name Lepinehem ziende binnen stuiven, poogde, maar te vergeefs, hem te keerende stier, door zijne beide vervolgers nagejaagd liep den meesterdie aan de andere zijde van de tafel kwani te vallen, omver. Nu zettedeu de stieren hun vechten voortIn een niet ruim school lokaal waarin zich veertig kinderen bevonden en vertraden en vernielden zij de tafelsde banken en zelfs de katheter van den meester. De meester, het eerste oogenblik door dit tooneel en het schreeuwen en huilen der kinderen verbijsterd had het geluk spoedig zijne bedaardheid te herkrijgen en zijne toe- vlugt te nemen tot het eenige mogelijke middel van redding, Van onder de pooien der vechtende stieren greep hijeen voor een de op den grond liggende en vertrapt wordende kinderen die hij achtervolgens een op den tuin uitkomend raam uitzette en zoo zijn allen gered en er slechts met eenige kneuzingen afgekomen. Alles in het lokaal is verwoest en vernield, en zonder den moed van den tronwharrigen meester zon menig kind er voorzeker den dood gevonden hebben. 's GRAVENHAGE den 23 augustus, t. M. de Koning heeft heden hoogstdeazelfs reis naar een gedeelte van Gel derland aanvaard. Hoogstdezeive is ten één ure naar het Loo vertrokken en wordt morgen te Zucphen te gemoet ge zien. Van Gelderland zal Z. M. zich naar Tilburg begeven wordende hoogstdezeive aanstaanden zaturdag in deze resi. dentie terug verwacht. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragc dat de beide volgende tonnen, als de witte ton no. 16 en de zwarte ton no.( 18 gelegen hebbende ter inkomen van het .vaar water de Grevelingen, mitsgaders het witte tonnetje no. 17 gelegen hebbende op de plaat van Bommenede in het Brou' wershavensche zeegatuit hoofde van het verloopen des vaar waters, zijn verplaatst, de twee eerscgenoemden in het nieuwe vaarwater, op de volgende merken en peilingen als de witte ton no. 16 op eene diepte van 3 e! 20 duim, ge rekend met laag water, op de merken: de molen van Brou wershaven in de oostpunt van den havendijk, in peiling de genoemde molen W. Z. W.de toren van Goedereede N. N. O en de toren van Dreischor Zuid per kompas de' zwarte ton no. 18, oP eene diepte van 3 el 40 duim, gerekend met laag water, op het merk: Re.iesse, vrij van den Ossenhoek. en in peiling Renesse W. ten N.Zonnemaire Z. Z W en Stellendam O. N O., per kompasen het witte 'tonnetje no. 17, 111 eene diepte van 2 el 50 duim te rekenen met iaag waterop het merkde molen van Brouwershaven in de punt van de lange Nol, en in peiling de kerk van Brou wershaven W. ten Z. den toren van Dreischor Zuid en den toren van Goedereede N. N. O. Donderdag middag ontstond er duinbrand aan het einde van het Scheveningsche kanaal die zoo snel toenam, dat in korten tijd de helm eenige roeden ver in lichtelaaïje vlam stond. Het is alleen aan den ijver en het goed overleg van den veldwachter Heytve/t (die met zijn zoon en twee andere personen gelukkig nog bij tijds was toegesneld) te danken dat de brand zich niet tot een hoop steekturf heeft uitge strektin welk geval men het vuur voorzeker niet had kun- nen meester worden, en hetzelve zich welligt over de geheele uitgestrektheid der duinen had kunnen uitbreiden. Na ver loop van twee uren was de brand eerst gebluscht. Men heeft reden om te vermoeden, dat dezelve is veroorzaakt uit baldadigheid van eenige jonge lieden, en wel met de zooge naamde lucifers of sc/ljkzwafelstokjes. Men verneemt da- er een streng onderzoek naar de daders is ingesteld. Maandag jl. is te Scheveningen eenvisscher, Arie Verbei genaamd noodlottig verdronken. Hij had zich van zijne pink, die vlot lag, naar den wal zwemmende begeven; toen hij naar boord terugkeerde en zijn vaartuig bijna genaderd was, ontzonken hem eenkiaps zijne krachten, en ondanks alle pogingen door de zeelieden waaronder zich zijn vader bevond, aangewend, kwam Verhey in de golven om. Door den minister van finantien zijn maatregelen geno men tegen de verhooging der vrachtprijzen, welke, sedert de opening van den spoorweg 4ot Leydendoor eenige on dernemers der met de wagentreinen op dien weg correspon. derende diligences was ingevoerd. De vracht welke die ondernemersvolgens de bestaande tarievenbevoegd zijn te heffen, bedraagt, zoo beeu als terug, van Leyden tot 's Gravenhage ƒ1,30, van Leyden tot Delft j,8o en van Leyden tot Rotterdam 2,80. Tevens zal het stedelijk bestuur van Leyden worden ver zocht, om eene vermindering van den prijs der omnibussen in die stad in te voeren. Uit Leyden schrijft men, dac ook het laatst aangeleg.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1