MIDDELBURGSCHE COüRAJfT,'\| N°. 102. Donderdag 1842. 25 Augustus. II BESTUREN en ADMÏN1STRATIEN. i&kpAtrtcment t»a« ^««njica. COMMISSIE LOON VOOR WERK. NIEUWSTIJDINGEN. Suitsdtlanï». (Sroot-Briltanje. Jraufevijfc. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZE EU AND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat, op Maandag den j2 September 1842, des mid dags ten 12 ure, ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland in de Vergaderzaal der Provinciale Staten, in de Abdij té Middelburgin het openbaar zal worden overgegaan tot de Uitloting der Obligatien van de Provinciale Negotiatie van ƒ290,000, welke ingevolge het plan, gearresteerd bij Ko ninklijk besluit van den 1 December 1822,'no. 70, met den 1 Janitarij 1843 moeten worcfen afgelost. Middelburg, den 22 Augustus 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. Administratie der Domeinen. Agentschap Sas-van-Gent. OPENBARE VERKOOPING van HOOI, te Breskcns Op Maandag den 29 Augustus 1842, des voormiddags om 10 ure, zal door den Agent van het Domein te Sas- van-Gent, als daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den Notaris .7. W. Ie Nobelresiderende te Oostburg, en getuigen, te BRESKENS worden overgegaan tot den openbaren Verkoop van EENE AANZIENLIJKE HOEVEELHEID HOOI, afkomstig van de Grasgewassen der Forten Frederik Hendrik en Willem de Eerstemitsgaders van het nieuwe of Haven fort te Breskcns staande binnen gemelde Forten in hoopen en verdeeld in zoodanige Koopenals bij de Veiling zal worden opgegeven. Zullende men beginnen in het laatst gemeld e Fort. De voorwaarden waarop deze Verkoop zal plaats hebben liggen ter lezing ter Plaatselijke Secretarie te Breskens en in het Logement le Canon d'Or aldaar, ten Kantoren~van den Notaris Je Nobelte Oostburg, en van den Agent van het Domein te Sas-van-Gentbij wien intusschen nadere infor- matien te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Geachte Ingezetenen van Middelburg I Terwijl bovengenoemde Commissie heden weder een begin gemaakt heeft met het rondzenden van Inteekening-Biljetten tot het verkrijgen van bijdragen voor den aanstaanden Win ter (het vijfde jaar van haar bestaan), zoo zij het haar ver gund hier als ten gelegde een kort woord tot u te rigten. Wij nemen dan de vrijheidu te herinneren aan het laatst gegeven openbaar verslag, of aan het korte uittreksel daar van in deze Courant van den 25 Junij 11., waarin door spre kende aaadzaken aangewezen iszoo wel de nuttige wer- king dezer Inrigting, als de voortgaande en zeer aanmerke lijke uitbreiding, die zij erlangd heeft Schraagt, geachte Medeburgers! éok nu weder deze schoone Inrigting door uwe bijdragen. Wat gij aan Loon voor Werk doet, dat doet gij aan de Armen, en wel, naar onze goede overtuiging, op de doelmatigste wijze,'zelfs zoo, dat gij waarschijnlijk eenige huisgezinnen voor verar ming bewaart. Wij mogen dan ook onze vorige Inteekena- ren met vrijmoedigheid verzoeken, om ons op nieuw hunne milde giften toe te vertrouwen en indien mogelijk dezelve te verhoogenen vooral mogen wij hen die tot hier toe nog niets bijdroegen daartoe opwekken, want, daar vele noodzakelijke onkosten voor werkbazen enz. dezelfde blij ven zoo is het te begrijpen, dat elke meerdere gift dub bele winst brengt, elke vermindering dubbel schadeliik werkt. E11 toch spreekt het van zelve dat de som der eerste In teekeningen langzamerhand vermindert, zoo wel door andere oorzaken, als voornamelijk doordien jaarlijks eenige gevers afgeroepen worden om te rusten van hunnen arbeid. Laat dan uwe mensehlievendheid niet vruchteloos inee roepen en onze pogingen voor de hulpbehoevenden onzeé Stad met vergeefs zijn Laat ons te zamen op Gods ze gen ook over deze Inrigring rekenen De Commissie voornoemd, Uit derzelver naam, 11' Voorzitter. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 20 augustus. Bij ukase van den 6 julij •ïeeft Z. M. de keizer van Rusland bevolen dat tot goed making der kosten van eene staande brug over de Newa eene gcldleening geopend zal worden en dat de interesseé tiaarvan zullen worden betaald en het kapitaal binnen 37 ja ren zal worden gerembourseerd, uit een extra-tol van ijpct. per tolroebel, op alle goederen welke na 1 januarij in de haven van Petersburg binnenkomen. Uit Berlijn wordt geschrevendat de voortdurende hit- te van een verschroeijenden wind vergezeld reeds vele boo- men als ware het in den laten herfst, doet verdorren ter wijl een aantal der bronnen, die de stad en omliggende dor pen ten deele van water voorzien moetengeheel uitgedroogd is. Uit hoofde der hitte en droogte waren de groote ma noeuvres der bij genoemde residentie gelegerde troepen voor eerst uitgesteld. Omtrent het nieuwe Zonnegaz, waarvan hier onlangs eene zoo wel geslaagde proef is genomen behelst hec Me- I chanics Magazine het volgende Het onlangs door den heer Gtmdin uitgevonden licht waarmedekorten tijd geledente Parijs proeven zijn ge- i nomen is eene wijziging der welbekende uitvinding van den I luitenant Drummond. Deze laat eenen stroom waterstof-gaz door wijngeest langs -ongebluschte kalk gaan. Gaudin ge bruikt eene meer etherische soort van waterstof-gaz, het welk hij door brandenden terpentijngeest voert. Het licht van Drummond is vijftien honderd maal sterker, dan dat van gewoon gaz dat van Gaudin daarentegen, is, naar men ons verzekert, zoo sterk ais hetlichtder zon, of dertig duizend maal sterker dan dat van gewoon gaz en dus twintig maal sterker dan het licht van Drummond. Het stelsel van den heer Gaudin om dat licht in werking te brengen is treffend. Hij stelt voor om op het eiland du Pont Neuf, in het midden der Seine en dus in het midden van Parijseene soort van baak te plaatsen, van nagenoeg vijf honderd voe ten hoog, waarin een licht zou worden aangebragt hetwelk, naar gelang van de nachtelijke duisternis meer of minder glans zou verspreiden. Door dit middel zou te Parijs een altijddurende dag heerschenwant zoodra de zon des Hemels beneden den gezigt-einder verdween, zou die der Pont Neuf opgaan." LONDEN den 20 augustus. De togt der koningin naar Schotland zal voortgang hebben. Den 27 dezer komen II. M. en prins Albert van Wiodsor naar Londenen schepen zich twee dagen later te Wooiwich aan boord van hetjagc Rayal George, in. Verscheiden oorlogschepen en rijks stoomboo- ten zullen dat vaartuig in de Noordzee vergezellen, terwijl reeds een aantal andere stoombooten te Wooiwich gereed ligt, om de vorstelijke reizigers tot Gravesend uitgeleide te doen'. Eenige voorname Schotsche edellieden hebben hunne prachti ge equipagien ter beschikking der koningin gesteldzoodat de rijtuigen van het hof niet zullen behoeven overgevoerd te worden. Hr. Ms. verblijf in Schotland zal denkelijk niet langer dan tot den 13 of 14 der volgende maand duren. Eerstdaags wordt van hier een wederkeerig geschenk der koningin aan den koning van Pruissen afgezonden. Het be staat in eene zilveren groep, van ongeveer drie Engelsche voeten hoogte, die S c-Joris voorstelt, den draak bestrijdende en opeen zilveren voetstuk rust, met vier schilden versierd op welke de wapens van Pruissen, benevens die der konin gin en van haren gemaalgezien worden terwijl op het vierde eene inscriptie aanduidt, dat dit kunstwerk tot gedach tenis s.rekt van bet bezoek den 23 januarij II. door genoem den monarch aan Engeland gegeven. Laatstleden dingsdag, des middags ten 12 ure heeft de thermometer van Fahrenheit hier 90 graden in de schaduw geceekend. Nog altijd blijft de toestand der fabrijk- en mijn-dis- tricten over het algemeen zorgelijk. Maandag is het buiten alifax tot een gevecht tusschen de troepen en het oproe- ng werkvolk gekomen waarbij onderscheidene personen ge wond en meer dan 30 gevangen genomen zijn. Van den aan vang af hadden de autoriteiten aldaar meerder vastberaden heid dan in de meeste andere plaatsen aan den dag gelegd. Ie Bnrslem is, 11a dat het gepeupel nog andere eigendom men dan de vroeger opgegevene verbrand of op andere wijze vernield.had met scherp gevuurd, waardoor eenige oproer maker» gedood en tusschen de 20 en 30 zwaar gekwetst zijn geworden. Maandag was het oproer tot Blackluirn overge slagen Een jong en schoon meisje is daar, bij den nood weer der soldaten, het slagtoffer harer deelneming aan de volksbeweging geworden, en de militie heeft niet minder dan 80 gevangenen gemaakr. De werklieden in de ijzergieterijen bij Bristol hebben nu ook deel aan de algetneene beweging genomen, en hunnen arbeid gestaakt, tot dat zij hetzelfde loon als in 1840 ont vangen zullen hebben. Aan feitelijkheden hebben zij zich echter, zoo ver men hier weet, nog niet schuldig gemaakt. Wat Manchester betreft, de winkeliers hadden daar hun ne huizen, gisteren morgen weder geopend maar de algemeene vrees was nog in geenen deele geweken. Het voor eenigen tijd opgemaakte plan tot vorming van eene nieuwe vereeni- ging is aldaar aan het licht gebragt geworden en tevens is het gebleken dat verscheidene leden der magistratuur In die stad het onder de hand begunstigen. Her doei dier veree- niging is de invoering der volkscharter, met al hare beken de bepalingen het onbeperkt kiesregtde eenjarige parle menten de stemming bij balotage, de bezoldiging der par- Icmentsleden enz. Eeigisteren avond hebben talrijke charteristen een optogt door de straten dezer hoofdstad aangevangen die tot in den morgenstond geduurd en vele ingezetenen verontrust heeft. De politie nam echter onverwijld hare maatregelen, en de volkshoop verspreide zich eindelijk van liverlede. Ook is door J den lord maire Pirie eene ernstige waarschuwing tegen het 1 bijwonen van alle verdachte bijeenkomsten uitgevaardigd. Te Manchester werd vrijdag het gerucht verspreid, 'dat Draycon Manor, het landgoed van sïr R. Peelbij Tamworth door de muitelingen in brand gestoken zou zijnmaar dit heeft zich gelukkig niet bevestigd. Vermoedelijk is in de voorzorg, door de echtgenoot van dien eersten minister ge nomen, om de bescherming van eenige troepen te vragen, de aanleiding tot dit gerucht te zoeken. Sommigen voeden de hoop dat de' werklieden van zelf tot den arbeid terug zuilen keerenals het geld verteerd zal zijn dat men veronderstelt hun tot het rokken van oproer on- uer de hand verstrekc te wezen. Bij voortduring worden er troepen naar de verontrustende districten afgezonden, PARIJS den 20 augustus. In de zitting der kamer van afgevaardigden van heden heeft, bij de verdere beraadsla ging over de wet op hét regentschap, de lieer Odilan-Barot de stellingen verdedigd, tjac het regentschap niet als een er felijk regt moest worden erkend; dat de kamer, als geene staatsregelende vergadering zijnde, geene bepaling van dezen aard voor alle volgende tijden kou vaststellen en dat bij elke weder opkomende noodzakelijkheid om in een regent schap te voorzien, de kamers eene bijzondere, voor een be paald geval dienende wet moesten vaststellen. Hij en de af gevaardigden van zijne kleur hebben zich echter tevens ge neigd getoond, om, als men aan het ministeriele ontwerp zijne algemeene kleur ontnam, daaraan hunne stem te geven, en dus hun zegel te hechten aan het optreden van den her tog van Nemours als regent, bij het overlijden des tegen- wooidigen konïngs. In dien zin is het tweede amendement, .ïetwelk door den heer de Sade is ingediend, opgesteld. Liet strekt om de hoofdbepaling der wet aldus vast te stellen: „Ingeval, byhet eindigen der tegenwoordige regering, de vorst, die door de verklaring van 7 augustus 1830 tot'den troon geroepen is, den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet heeft bereikt, zal, tot bij dien ouderdom erlangt, de oudste zijner vaderlijke ooms met het regentschap worden be- Kleed. [jij ontstentenis van dezen en achtereenvolgende zal het regentschap aan den oudste der in leven zijnde ooms toebehooren." De ministers Fillemain en Guizot hebben, vooral ook op grond der noodzakelijkheid om onder de omstandigheden waarin Frankrijk zich bevindt, aan de monarchale beginselen kracht te verleenenhet oorspronkelijk opstel der wet ver dedigd. Zij hebben het gevaar, 111 een vrouwelijk regent schap gelegenvooral in een land als Frankrijk en bij eene dikwijls zoo losbandige drukpers, aangetoond. De heer Fil lemain heeft intusschen een geweldig gemof doen ontstaan toen hij zich het gezegde liet ontvallen, dat de hertogin-we duwe van Orleanshoe achtenswaardig anders ook, toch eene vreemdelinge was. De ministers hebben een krachtigen steun gevonden in den heer Thiersdie zich bij deze gele genheid op eene even in het oogloopende wijze van de lin kerzijde heeft losgescheurdals de heer de Lamartine van de behoudende partij. Met kracht en nadruk heeft de heer Thiers betuigd de monarchale beginselen aan te kleven en daarom vóór de wet te zullen stemmen. Te gelijk heeft hij met eene hevigheid, die in zijnen mond thans iets vreemds had, het denkbeeld om eene eigenlijke verkiezing van een regent door grondvergaderingen of volksmassa's te laten doen, als bespottelijk en tot een bloot goochelspel leidende voorgesteld. De welsprekende legitimist Berryer heeft insgelijks het woord gevoerd. Hij heeft onder anderen de schitterende zij de van liet regentschap van Anna van Oostenrijk gedurende de minderjarigheid van Lodewjk XIF, aan de door Frankrijk ondergane vernederingen, toen de hertog van Orleans in naam van Bodewijk XF het land regeerde, tegenovergesteld. Hij scheen echter daarbij minder zich voor her beginsel van een vrouwelijk regentschap te willen verklaren, dan wel hatelijke toespelingen op huis van Orleans te willen maken. Nog is door den heer de Tracy een amendement van on dergeschikten aard en tegen overweidigingen strekkende voor gesteld, hetwelk aldus luidt: „De regent zal niet in per soon over een leger bevel kunnen voerenzonder daartoe door eene bepaalde en tijdelijke wet gemagtigd te zijn Gedurende de geheeie zitting van .gisteren" en eergisteren is de correspondentie tusschen het paleis Bourbon (kamer der afgevaardigden) en het kas'teel van Neuiliy zeer leven- dig geweesthet scheen dat de koning er prijs op stelde steeds van den loop der beraadslagingen onderrigc te zijn Men gelooft algemeen, dat de kamers den 29,augustus ge- prorogeerd zullen worden. Eenige gedeputeerden moeten den wensch getut hebben, dat de kamers in de laatste dagen van december weder mogten bijeengeroepen worden, zoo als sedert 12 jaren bijna altijd het geval is geweest; doch algemeen spreekt men van den 15 januarij als het tijdstip van de heropening der bijeenkomst. Men vindt iieden welke beweren, dat de hertogin.we- dtiwe geenszins tevreden is over de behandeling, sedert den dood van haren gemaal ondervonden. Eerstzeggen zn heeft de koning zich tegen haren wensch verzet "om met' hare beide kinderen hec paleis Elysée te betrekken en daar' door niet tot het cemgkeeren in die vertrekken ..eéoudzaak'c te zijn, waar zij gedurende 5 jaren zoo gelukkig was geweest Vervolgens heeft de koning, om dezelfde reiennamelijk dat

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1