MIDDELBURGSCHE C O R A N ,spl J N°. 100. Zaturdag 1842. 20 Augustus. |'S> BESTUREN en APMINISTRATIËN. Bcfccttbmaking. VOOR DE LEVERING VAN FOURAGES. NIEUWSTIJDINGEN. Shsitscïtlftnb. JfrAiikvxjk. ülcbcvianbcn. Landbouw. tï: zk&i BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle In- en Opgezetenen, dat van lieden af tot op den 27 dezer maand, des voormiddags van tien tot twaalf ure, op de Stedelijke Griffie ter inzage zullen nederleggen a. Eene Lijst der Stemgeregtigde In- en Opgezetenen bin nen deze Stad en Ambachten en b. Eene Lijst der genen, die bij het Stedelijk Bestuur be kend zijnde vereischten te bezittenom tot Leden van het Kies-Collegie te worden benoemd, alsmede,, dat op gemelde Griffie eene Bus is geplaatsttot de ont vangst der reclamatien van diegenen, welke vermee- nen raogten van deze Lijsten abusivelijk te zijn weg gelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Au gustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. KORPS KONINKLIJKE MARECHAUSSÉE. Lnitenanlsc/iap Zeeland, De iste Luitenant, Kommandant van bovengemeld Luite nantschap, zal, öp Woensdag den vier-en-twintigsten Augus tus aanstaande, op deszelfs Bureau te SAS-VAN-GENT des voormiddags ten twaalf ure in het publiek aanbesteden de levering der benoocfigde FOURAGES voor de Brigades gestationeerd te Sas van- Cent en te Aardenburg, geduren de den tijd van twaalf maanden, ingaande met den eersten October 1842 en eindigende met den laatsten September 1843. De voorwaaiden waarop de levering zal moeten plaats hebbenbenevens de wijze waarop de inschrijving moet ge schieden liggen van heden af aan ter lezing op het Bureau van Bovengemelden Luitenantbenevens bij de Brigade-Kom mandanten in hunne Standplaatsen, alsook in de Sociëteit op de groote Markt te Middelburg. Sas-van-Gentden 8 Augustus 1842. De iste Luitenant, Kommandant voornoemd, OLIV1ERS. Dirigerende LEDEN der TEEKEN-AKADEM TE binnen deze Stad adverteren, dat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag den 24 Augustus 1842, des middags ten twaalf ure, in het Gebouw der Akademie. FRANKFORT den 14 augustus. Al de brieven uit Kon- stantinopel tot den 27 julij, gewagen van de toebereidse len tot het doorzetten van den krijg tegen Perzie. Behal ve de troepen, over land naar Bagdad gezonden, zijn ook andere aan boord van een fregat, eene brik en eene stoom boot ingescheept. De berigten luiden niet zoo eenstemmig over de gezindheid der Porte om de geschillen al dan niet in der minne bij te leggen. Terwijl toch in sommige daar van gezegd wordt, dat zij alles doen wil wat in haar vermo. gen is om den vrede te behouden en dat zij slechts maat regelen van voorzorg neemt, bijaldien men haar tot den oor log dwingen mogt wordt in andere beweerd, dat zij, noch ten opzigte der grensscheiding, noch ten opzigte der verlang de schadevergoeding, iets toe wil geven. Ten gevolge der ontstane geschillen zou de zaakgelastigde van den shah Konstantinope! verlaten en de bescherming der aldaar woonachtige Perzianen aan de Russische legatie opgedragen zijn. PARIJS den 15 augustus. De commissie, met het onder zoek der wet op bet regentschap belast, heeft eergisteren, na den president van den ministerraad den grootzegel-be waarder en den minister van buitenlandsche zaken gehoord te hebben hare discussien over het geheel van die wet geëin digd. Gisteren heeft zij het eerste gedeelte van het door den heer Dupin gesteld rapport gehoord en morgen zal zij zich, vóór den aanvang der publieke zitting, nogmaals vereenigen, ■om dat rapport in zijn geheel te hooren. De veranderingen, ^ot hiertoe door de meerderheid van hare leden daarin ge- ■bragtbetreffen vooreerst den eed van den regentwelken hij volgens die meerderheid f bij de aanvaarding van zijn ambt, s/oor de vereenigde kamers zou moeten afleggen, en in de tweede plaats den tijd binnen welken de regent verpligt zon zijn tot -de zamenroeping der kamersin geval deze tijdens zijne optreding niet vergaderd mogten wezen. Het ontwerp -der regering stejt dezen tijd op drie maanden; de genoemde meerderheid der commissie wil dien op 40 dagen bepaald hebben. Verscheidene leden van de kamer der pairs zonden voor nemens zijn eene ernstige discussie over de wet op het re gentschap te verwekken, in welk geval de prorogatie niet zoo spoedig zon kunnen plaats hebben als de ministers zich voorgenomen hadden. 's GRAVENHAGE den 17 augustus. Gisteren en heden heeft alhier eene groote inspectie van de in garnizoen liggen de jagers en grenadiers plaats gehad. Gisteren heeft de reis van Z. M. den Koning naar Zutphen enz. geen voortgang gehad. Men verzekert dat zij eenige dagen is uitgesteld. Gisteren morgen is wedernabij het strand te Scbevenin- geneen bedroevend ongeluk voorgevallenwaardoor eene geheele familie in rouw gedompeld is, en hoedanige zich he laas maar al te dikwijls herhalen. De zoon van den heer Ker vel, rned. doctor alhier heeft, zich badende, zijn graf inde golven gevonden. Bij deze gelegenheid worde-aangemerkt hoe wenschelijk het wezen zou als een beter toezige kon gehou den worden op het personeel dergenen die de badenden be hulpzaam zijn, in zoover deze zich namelijk niet van de gewone groote of kleine badkoetsen, maar van de stoeltjes bedienen, en men dus zorg droeg dat daartoe geene andere personen werden toegelaten dan die met de noodige lokale kennis zijn toegerust. Eene andere groote behoefte doet zich, door het dagelijks drukker wordend bezoeken van het naburig Scheveningen gevoelen, te weten die aan een goed reglement op het voerwezen, waardoor ook op het personeel der voerlieden van de zoogenaamde snorwagens het vereischt toezigt zou kunnen gehouden worden, hetwelk thans vol strekt onmogelijk is. Volgens de jongste globale opgave, telt de kolonie Suriname 2500 blanken (waarvan 1250 Christenen en 1250 Israëli eenonder welke geen 600 Nederlanderskleurlingen' 7000 (4000 vrijen en 3000 slaven) en Negers 46,500 (waarvan vrijen 1100 en slaven 45,400); totaal der bevol king 56,000 zielen. Paramaribo telt ongeveer 15000 inwoners, waaronder 8500 slaven; onder de 6500 vrije personen telt men 2000 blanken (1200 Israëliten) 3000 kleurlingen en 10,000 Negers. MIDDELBURG den 19 augustus, In den namiddag van den 17 dezer ontstond- er brand nabij het dorp Zaamslag, op de bouwhoeve van den landman Heter van Kampen waar van de schuur, niettegenstaande alle aangewende middelen om den brand te blusschen, geheel in de nsch is gelegd zijnde daarbij een vet varken omgekomen en de landbouw- ers tuingereedschappen benevens eenig hooi verbrand. De oorzaak van den brand wordt vermoed ontstaan te zijn door het vallen eener vonk uit den schoorsteen van het huis op bet drooge scroodak der belendende schuur. Mogt dit tot overtuiging dienen, voor degenen die nog veel waarde hechten aan riet- en stroodaken boven gelaterde pannendaken, daar buitendien de laatste duurzamer en niet kostbaarder zijn. De gebouwen waren voor brandschade verzekerd. Uit Groningen wordt den 15 dezer gemeld In den Hortus onzer hoogescbool bloeit thans de Agave geminifloraKer.. welke in de tuinen meest als Bonapar- tia juticea bekend is, een gewas, dat alhier nog nooit ge bloeid heeften van welks bloeijing ook elders niet dan een enkel voorbeeld bekend is. De plant stond reeds vele jaren in den Hortus zonder ooit gebloeid te hebben tot zij nu binnen den tijd van 5 weken, eene volkomen regte onver'- deelde bloemsteng uitschoot van 3 Ned. ellen lengtebe dekt met zeer vele bloemendie echter meer door netten vorm, dan door schicterende kleuren uitmunten." De onlangs in Engeland plaats gehad hebbende landhuis houdelijke vereeniging van landbouwers welke in de oude stad Bristol is gehoudenheeft zoo veel opmerkenswaardig opgeleverd dat een kort verslag daarvan ook in Neder land en bijzonder in deze provincie, niet als onbelangrijk zal kunnen aangemerkt worden, vooral in eenen tijd, waar in het streven tot bevordering en verbetering van vele tak ken van nijverheid eene zoo algemeene belangstelling ook inde meerdere ontwikkelingen uitbreiding des landbouws, heeft doen ontstaan en waarvan vooral in Engeland een groote vooruitgang wordt waargenomen. Een ieder, die eenigzins met de geschiedenis van den landbouw bekend is, erlangc de overtuiging, dat bet stre ven naar deszelfs verbetering van grooten invloed is op de bevorderingzoowel van landelijke als algemeene welvaart en dat de nijverheid in dezen zoo veel omvattenden werk kring, overal eene verbazende ontwikkeling kan doen ont staan, wanneer niet alleen de eigenlijke landbouwer, maar ook elke grondbezitter met belangstelling daartoe medewerkt; en deze medewerking is met grond te verwachten, zoodra men het belang der zaak uit het ware oogpunt heeft leeren beschouwen. De reeds vroegtijdige mededeeling in de Engelsche nieuws bladen dat the Royal agricultural Society dit jaar hare bij eenkomst in de stad Bristol zoude houden eti men zich voorstelde dezelve met die eenvoudige grootheid te dóen- vergezellen, Welke de tentoonspreiding van Engelands lande lijke nijverheid koude doen verwachtenheeft twee leden der Zeenws-che commissie van landbouw-genoopt om deze aangekondigde vereeniging bij te wonen, waartoe zij, door de beleefde medevve;king van zijne excellentie den minister van buitenlandsche zaken en de Nederlandsche legatie in Londen door het bestuur des genootschaps zijn uitgenoo- digd geworden, en waardoor zij in staat zijn gesteld, om in vele bijzonderheden zich te overtuigen, zoo wel van de strekking als van de gevolgen, welke het eenparige streven van een zoo aanzienlijk gedeelte der Engelsche bevolking, tot het bereiken van hetzelfde doel, reeds heeft tengevolge gehad en voortdurend doet verwachten. Sederc vele jaren bestaan er in Engeland bijna zoo vele landhuishoudelijke genootschappen als het getal der graaf schappen bedraagt, waarvan allen dezelfde strekking heb benom kennis te verspreiden, alle takken van landbouw te bevorderen en verdiensten te bekroonen. Dit zelfde doel heeft de groote vereeniging, welke hier bedoeld wordt; maar derzelver werkkring is uitgebreideren bevordert de belan gen van het geheele rijk in alles wat tot den landbouw be- trek-king heeft. Jaarlijks heeft eene algemeene bijeenkomsc plaats in het een of ander gedeelte des koningrijks het welk daartoe opzettelijk wordt aangewezen, terwijl aan elk de gelegenheid wordt gegeven om bij de, als dan te houden tentoonstelling, door aan te brengen voorwerpen van vee, werktuigen als anderzins naar de uit te loven premien te dingen. Volgens de nieuwsbladen waren er te Bristol tot de bij woningvan hetzelve, 8000 menschen meestal landbouwers uit alle oorden, zamen gekomen; en niet minder was liet getal voorwerpen, welke allen, ouder daartoe vervaardigde afdaken, in eene ruime vlakte geplaatst, ter bezigtiging en beoordeeling werden aangeboden. Er bestaat geen twijfel of eene zoodanige vereeniging van landbouwers, welke door onderlinge mededeeling hunner be vindingen of wel door wrijving van denkbeelden betrek kelijk landhuishoudelijke belangen, mee elkander in aanraking komenmoet zeer veel toebrengen tot verspreiding van ken nis, terwijl velen worden genoopt, om, door woord en voorbeeld aangemoedigd, een beter voetspoor te volgen; in het algemeen strekt eene zoodanige vereeniging om door de geheele bevolking de verschuldigde achting te doen toebrengen aan het eerwaardig landelijk bedrijf, hetwelk, helaas bij velen, ook hier te lande, gedurende het vooibij- gaan van zoo veie geslachten, naauwelijks de opmerking, veel minder de beoefening, van meer beschaafden werd waardig gekeurd. Bij het aanschouwen van deze vereeni ging, alwaar de aanzienlijke standen des landszoo wel als de gewone landman gezamenlijk streven naar hetzelfde doel en tevens gelijke aanspraak maken op de bekrooning van de door hen ter algemeene beoordeeling aangebragte voorwerpen, vindt elk onbevooroordeelde den weg aangewe zen tot wezenlijken vooruitgang; bij hec bezoeken der lan delijke bedrijven en bij de beoordeeling van de verkregenc uitkomsten, moet hij erkennen, dat er in de daad groote vooruicgang bestaat, waarvan de oorzaak voornamelijk in den verbeterden veestape! gelegen is. Ofschoon hec alhier de plaats niet is om in bijzonderheden te treden zal het evenwel niet geheel ongepast wezen om met weinige woorden, te gewagen van het aanmerkelijk toe nemen van dien veestapelwelke de groote spil is van En gelands landelijke grootheid. In het begin der 18de eeuw waren er in Engeland (met uitzondering van Schotland en Ierland) vier millioenen stuks groot rund vee aanwezig, hetwelk, volgens het bekende gewigt van dien tijd, gelijk stond meif 614 millioenen N. ponden vleesch eene eeuw later was dit getal tot zes millioen toe genomen maar als toen gelijk staande met 2,340 millioenen N. ponden vleesch er bestond dus niet alleen vooruitgang van in hec getal, maar, door de plaatshebbende verede ling en verbetering van het vee, was het gewigt van hec vleesch- verdriedubbeld geworden en de nationale rijkdom met 1,726 millioenen N. ponden vleesch vergroot. Nog opmerkelijker heeft zulks plaats met de schapen. Om trent hetzelfde, hier boven opgegevene tijdstip, waren er niet meer dan 16 millioenen schapen aanwezig, derzelver gewigt koude niet meer dan 224 millioenen N. ponden bedra gen ooch reeds in hec begin dezer 19de eeuw telde men 35 millioenen van deze dieren, en men kon derzelver vleesch op 1,400 millioenen N. ponden wigt berekenen; waardoor men, bij vergelijking van het vroegere gewigt, 1 176 millioenen N. ponden was vooruitgegaan terwijl de vroegere waarde zes dubbel was geworden. Wanneer men deze hoeveelheid in geldswaarde overbrengt, het rundvleesch slechts tot 40 en het schapenvleesch tot 30 cent het N. pond berekend, ve'rkrijgc men voor beide de aanzienlijke som van 1,043 mü' lioenen twee honderd duizend gulden. Welk eeo vooruitgang van nationalen rijkdom vooral wan neer men daarbij in aanmerking neemt, hoeveel deze veestn- pel aan de vruchtbaarheid van den grond moet toebrengen en tev&ns daarbij niet uit het oog verliest dat niet alleen het getai van het vee zoo verbazend was toegenomen, maar vooral dat door dc veredeling van hetzelve, men deze bui tengewone toeneming van wigt van bet vleesch heeft ver kregen. Deze groote verbetering van den veestapel bleek ten voile uit de tentoonstelling vnrf het, bij deze gelegenheid rnn- gebragt, vee van allen aard en van alle rassen, waarvan de in het oogloopende hoedanigheden de gewone veesoorc verre overtreffen, en waarvan de verbetering alleen aan onver moeide vlijt en volharding, bij hec voortzetten dezer verede ling, kan worden toegekend. Denaarden, runderen en scha pen leverden eer.e zoo duidelijk blijkbare voortreffelijkheid op, dat men zich daarvan geen denkbeeld kan vormen.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1