MIDDELBGRGSCHE O U R A W. 98. Biiigsdag 1842. 16 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. «Duitöcftlatiö. (&r0ot~ï3viU«inie. Jfwiniivijfi. België. llebeirlanbcR. :k -iZ'ï'l&i XiiZ C i De abonnements-prijs deier Courant is a'75 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrir to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks* Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van eén tot zes regels is 1 5o en voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 9 augustus. Uit Petersburg van den 2 dezer, wordt gemeld, dat, ter voltalligtnaking van de land- en zeemagttegen den aanstaanden herfst eene ligting van rekruten van 5 man op de 1000 zielen in de weste- lijke helft van het Russische rijk bevolen is. Men heeft berigten ontvangen van twee nieuwe ge weldige branden, als; een te Kamenz (Saksen), de andere in Lugos (Hongarije). Een berigt uit eerstgemelde stad, van den 5 dezer, houdt in dat van 500 huizen waaruit zij bestaatnaauwelijks 100 meer overig zijn. Des avonds te voren was de brand uitgebarsten door onvoorzigtigheid van eene vrouw. Wel haast breidden de vlammen zich derwijze uit, dat aan geen algemeene redding meer te denken vielieder zocht het zijne zoo goed mogelijk te bergen, doch den meesten was zulks ondoenlijk bi.] de snelle verspreiding van den branddie door een' hevigen wind werd aangeblazen. Onder anderen werden het raadhuis de oude kerkde gasthuizenhet posthuis, vele-logementen en andere aanzienlijke gebouwen vernield. In Lugos ontstond den at j'ulij brand, nabij het raadhuis, die mede door storm ongelukkig zoo spoedige voortgangen maakte, dat welhaast de omliggende straten in voile vlam stonden. Genoemd gebouw', het regeringshuis, de prachtige Grieksche kerk met twee torens, de oude kleine kerk en over de 300 huizen zijn ook aldaar afgebrand. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Verscheidene menschen kwamen om het leven. Men rekent dat ongeveer twee honderd fami- iien door dit ongeluk aan den bedelstaf zijn geraakt. Men verzekert, dat de heer .7. P. kVagtier in septem ber aanstaande met de vervaardiging zijner grootc electro- magnetische machine gereed zal zijn. LONDEN den 10 augustus. De sluiting der zitting van het parlement is mi op overmorgen, den ia dezer, bepaald. Zij was den 3 februarij geopendheefc dus ruim 6 maanden geduurd en gewigtige uitkomsten opgeleverd onder anderen door de aanneming der wetten wegens het veranderd tarief en wegens de belasting op de inkomsten; welke aanneming, in weerwil van den grooten tegenstand van onderscheidene zij den het bewijs heeft opgeleverd voor het vertrouwen dat het meerderdeel van de vertegenwoordigers der natie in het bestuur van sir R. Peel blijft stellen. Maandagavond heeft lord Palmerston in het huis der ge meenten nogmaals de vraag, betreffende het al of niet gegronde van het ontruimen, op last van den gouverneur-generaal van Bricsch-Indie van de Tanden ten weste van den Indtis ge legen, door de Britsche troepen, hernieuwd, en is alscoen door sir R. Peel hierop met veel omzigtigheid tenantwoord gegeven, dat voor het oogenbiik Candaharen allerwaarschijn lijkst ook Jellalabad nog door eene Britsche legermagt bezet zijn, en zulks ongetwijfeld ook vooreerst nog blijven zullen doch dat, ten gevolge van den jongsten dood van schach Soojahonze staatkundige betrekkingen met het hof van Lahore niet dezelfde gebleven waren maar eene merkelijke wijziging ondergaan hadden; uit hoofde echter ten opzigte van dit een en ander nog onderhandelingenhangende waren verklaarde zich sir R, Peel ten slotte niet vrij om verdere inlichting te dezer zake te mogen geven. Te Bursiem in Staffordsliire hebben II. zondag avond grove ongeregeldheden plaats gegrependoor het openbre ken eener gevangenis, in welke den vorigen dag drie perso nen opgesloten waren die levensmiddelen van de ingezete nen hadden afgeperst. Nadat het graauw dit oogmerk be- Teikt had, heefc het eenige deuren en vensters van het raad huis van een groot logement en van de woningen van ver scheidene deftige* ingezetenen vernield waarna het afgetrok ken is terwijl dragonders en voetvolk binnenrukten ,"om de <orde verder te handhaven. PARIJS den 10 augustus. Gisteren heeft de maarschalk Soultals president van den ministerraad het ontwerp van wet op bet regentschap in de kamer der gedeputeerden ge- lezen, hetwelk de volgende bepalingen behelst: 1. De koning is meerderjarig op den leeftijd van volle 18 ja;en. 2. In den oogenbiik van des kouings dood en wanneer zijn opvolger minderjarig is, wordt de prins die naar de orde van opvolging, door de Charter van 1830 vast gesteld de naaste tot den troon en volle 21 jaren oud is met het regentschap gedurende de gansche minderjarigheid j bekleed. 3. De regent heeft de volle en geheele uitoefening der koninklijke magtin naam des konings. 4. Art. 12 van de Charter, en alle wettige bepalingen dieden persoon en de constitutionele regten des konings beschermenzijn toepasse-j lijk op den regent. 5. De regent legt voor de kamers den I eed van trouw aan den koning der Franschcn van gehoor- j znamheid aan de constitutionele Charter en de wetten des rijks af, en om in alles alleen hec belang het geluk en den roem van het Fransche volk onder hec oog te houden. Als de kamers niet vergaderd zijn, roept de regent baar binnen den tijd van 3 maanden bijeen. 6. De opvoeding en voog dijschap van den minderjarigen koning be'iooren aan zijne moederde koningin of vorstin indien die niet hertrouwd is, en bij haar overlijden, aan de koningin of vorstin, zijne grootmoeder van vaders zijde, insgelijks als die niet hertrouwd is. In de aanspraak van welke hij deze voorlezing deed ver gezeld gaan heefc de minister doen opmerken, dat de Char ter te dezen opzigte geenerlei bepaling gemaakt had, en hoe men meende de hoop te mogen voeden dat Frankrijk zich daarmede in langen tijd niec zou behoeven bezig te houden eene hoop, die door een vreesselijk en onverwacht ongeluk is verijdeld. De koning had nu alle mogelijke kansen bere kend en de kamers behoorden aan de wereld te toonen dat ook de zwaarste slagen niet in staat zijn een gebouw, dat reeds zoo vele schokken heeft doorgestaan, te doen wanke len. Hij verklaarde voor-is waarom de bepalingen van het ontwerp zoo en niet anders beraamd waren. De koning moest niec voor de volle iS jaren meerderjarig zijn, want eerst op dien leeftijd kon hijdoor de wetgevende magt bijgestaan de hem opgelegde pligcen vervullen. De regent moet met de volle koninklijke magt bekleed wezen. Naardien de vrouwen hier te lande die magt in haren eigen naam nie: Kunnen uitoefenen kunnen zij ook niec geroepen woeden om die voor een ander waar te nemen maar hare regten wor den daarom niet miskend, en volgens het ontwerp zal nu de aanstaande koning opgroeijen, door de moederlijke teederheid en waakzaamheid omringdterwijl de regten der kroon aan die handen zullen zijn toevertrouwd, die het meeste belang in hare verdediging hebben en tot hare uitoefening hec ge- schiksce zijn. Heden is het adres in antwoord op de troonrede, de com missie tot het opstellen waarvan nit 7 leden der behoudende partij en slechts twee uit de oppositie bestaan had, door den pesident Sauzet aan de kamer medegedeeld. Na betuigingen van algemeene deelneming in hec zwaar verlies door de ko ninklijke familie en de natie geledenwordt de toezegging gedaan, dat de afgevaardigden hunne kalmte zullen trachten te hernemen, ten einde de maatregelen te overwegen, die voor de bestendigheid en geregelde uitoefening der koninklijke magt gedurende de minderjarigheid van den erfgenaam des troons vereischt worden. M Frankrijk (zoo luidt het slot) leefc in zijne instellingen. In de groote nationale gevoelens bestaan zijne groote krachten. Het wil vrij, sterk, altijd durend wezen. Bij elke crisis die het bedreigt of schokt wordt hec gr.ooter en versterkt zich inwendig. Het is schoon een zoodanig volk zich eerbiedig onder de hand Gods te zien nederbuigen, om dan, na den rouw gedragen en met U het zoo nabij den troon geplaatst grof gesloten te hebben, zijne door den dood atgebrokene taak te hervatten, zijn vertrouwen op de toekomst te bewaren.en zijne instellingen te volcooijen." Maandag is de koning weder aan een groot gevaar bloot gesteld geweest, door het breken van de leidsels der paar den welke voor zijn rijtuig waren gespannen. Men heefc echter in tijds de paarden weten te bedwingen. Voor weinige dagen is bij den heer'Guisot eene diplo matieke poging in hec werk gesteld om. de vrijlating van den prins Lodewijk Napoleon te verkrijgen, die op het kas. teel van Ham gevangen zit. Deze stap schijnt niet hec minste goede gevolg te hebben gehad. De minister heelt geantwoorddat men aan dien prins de vrijheid niet koude teruggeven op een tijdstip nu de dood des hertogs van Orleans bij de partijen zoo vele verwachtingen deed herleven. Men schrijft uit Napels van den 25 j 11 lijDe gravin Mafio'ieene jonge weduwe van 22 jaren, was sedert den dood van haren echtgenoot het voorwerp der algemeene hul de van alle jonge Napolicanenzoo wel wegens hare bijzon dere schoonheid als haren onmetelijken rijkdom. Een der aanbidders gelukte het indruk op het hare der schoone wedu we te maken; hec was de jonge hertog de Permello. Wei dra vroeg hij de hand der gravin dezelve werd hem toege staan, en de schoone weduwe wachtte van dien tijd met on geduld hec einde van haren rouwci.id af. Men had dien be reikt, toen op een dag, op een feest waarbij de jonge ver loofden tegenwoordig waren, een soort vanwaarzegger ver scheen die aan de dames aanbood bun de toekomst te voor spellen. De gravin was de eerste om hare fraaije hand aan het onderzoek van dien man te onderwerpen, naar naauwe lijks had hij dezelve onderzocht, of hij scheen onthutst Mevrouw," zeide hij met bevende stem, „gij staat aan de poort des gelnks; maar gij zult den drempel niet over schrijden, en gij zult wanhopig sterven." De gravin scheen verschrikt; de waarzegger verdween en de jonge hertog beijverde zich de teedersce zorgen aan zijne verloofde te wijden. Dit alles was bijna vergeten, toen de hertog zich twee maanden later naar Rome begaf. De gra vin begaf zich in een klooster om zijne terugkomst af te wachten; maar dagen, weken, maanden vervlogen, en de jonge 1ie.ri.og kwam niet terug. Eindelijk ontving de giavin eenen brief van hem: „Mevrouw," dus schreef hij haar, wij hebben ons bedrogen toen wij ons voor elkander be stemd waanden; morgen huw ik de prinses Maria Doria geloof mijiaat ons onze kinderachtigheid vergeten en vrienden blijven." Na deze woorden gelezen te hebben viel de gravin buiten kennis neder: toen men haar opnam was zij dood. Denzelf den avond vertrok de vader der gravin naar Rome en vijf dagen later werd de hertog, op het oogenbiik dat hij in het rijtuig wilde stijgen, door drie dolksteken getroffen en stierf zondereen woord te kunnen uiten. De justitie der beide regeringen laat zich aan deze zaak gelegen liggen, die tegenwoordig het grootste opzien baart. BRUSSEL den 11 augustus. Men begint thans de be palingen van het Fransche traktaat te werk te stellen, en ontmoet in dat opzigt van meer dan eene zijde onverwachte bezwaren. De menigte schijnt zich in de voordeelen die het zoude kunnen opleveren bedrogen te vinden. Aan eene vergoeding» aan de wijnhandelaars kan ook kwalijk worden gedacht, omdat dezelve zeer moeijeiijk kan worden bere kend, omdat zij te groote opoffering zoude vorderen en een nadeelig voorbeeld stellen. Mlie. Rachel heeft in deze hoofdstad reeds zes voor- stellingen gegeven en zal er nog zes geven. Van heden af wordt haar door de directie 3000 fr. voor elke voorstelling verzekerd. Men meldt, dat de kolonel de Puydt uit Guatimaia is aangekomen, voorzien van de noodige bescheiden der be voegde overheid, waarbij de haven en het district van Santo Thomas aan Beigie wordt afgestaanom tot kolonie te ver strekken. AMSTERDAM den 12 augustus. In de 11. woensdag voortgezette algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van gemeen heefc de keus van nieuwe prijsstoffen zich bepaald tot no. 2 uit de eerste lijst: De vervaardiging eener goede uitspraakleer ortboépiek van de Nederduitsc/re taal, ten gebruike der scholen. Tot 110. 4 nit de tweede lijst: Eene zedeleer in korte spreu ken op zoodanige wijze ingerigtdat zij de oplettendheid der lezers tref en en daardoor gemakkelijk onthouden worden. En tot no. 5 en 26 uit de derde lijst van ontwerp-prijs- stoffen Het leveren van een bundel verhalen voor het volk diehet zij ware het zij verdichte gebeurtenissen ten onder werp hebbengeschikt om de zegenrijke vruchtgevolgen der deugdde onheilen die de ondeugd na zich sleeptden lezer sprekend voor oogen te stellen en tevens dienen om ongezocht opmerkzaam te maken op de heilzame inrigtingen die hier en daar in ons Vaderland bestaan. Hoe moeten openbare volksspelen worden ingerigtten ein de zij kunnen strekken tot wering van zedeloosheiduitspat ting en buitensporigheden, en daarentegen de zedelijkheid en den goeden smaak bevorderen ARNHEM den 13 augustus. Omtrent 's Konings reis door eqn gedeelte van Gelderland verneemt men dat Z. M. het voornemen heefc aanstaanden woensdag te Ztitphen te ko men aldaar eenen nacht te vertoevenen den volgenden dag naar Borkulo te reizen; dan den nacht van donderdag op vrijdag op den huize Ruurlo door te brengen, en ver volgens over Doesborgh en Zevenaar naar de residentie te rug ce keeren. De Hervormde gemeente te Sneek baar kerkgebouw aan de Doopsgezinden, gedurende den tijd, da: het hunne verbouwd werd, ten gebruike hebbende afgestaan heefc van dezen coc blijk van erkentenis ontvangen een zilveren doop bekken. Dit geschenk verdient opmerking. Zoo is men bij verscheidenheid van gevoelens, eensgezind, vc-rdtaag- zaam en liefderijk. MIDDELBURG den 15 augustus. Uit hoofde volgens medegedeeld herige, de tongblaar en klaauwzeer zich meer cn meer verspreidt onder de runderen toebehoorende aan de veehouders in den omtrek dezer stad, meent men niec on dienstig de ingezetenen indachtig te maken, dac he: gebruik der melk en boter afkomstig van het vee door die ziekte aangetast, voor de gezondheid als zeer nadeelig is tebcschou- wenen dac men door koking der aangekochte melk zich kan overtuigen in hoe verre dezeive voor het gebruik onschade lijk is. Ook alhier, en wel door eenen stadgenoot, den heer 11. D. Erdegainghessaijeur bij hec kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken worden thans Dagucrreotype- portretten vervaardigd welke met dusdanige die ons van elders ie zien kwamen gerust kunnen wedijveren zoo niet worden overtroffen. De heer Erdegaingh heeft zich met moeite en geduld de behandeling naar goede voorbeelden ei-»en "emrakc ook zijn de prijzen die door hem gevorderd worden m'atU zoodat zijne bewerking in alle opzigttn aanbevelingswaar dig is. Dc beroemde cn bekwame dentist de heer Uppschutz

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1