MIDDELBURGSCeE C OU 81 A N°. 97. Znturdas 1842. 13 Augustus. C JVrtufcrijk. BESTUREN en AI)M1NISTEATI EN. iüatiiuuiU militie. fïcbcrlattböchc £Mubcl-iH*at schappij. NIEUWSTIJDINGEN IDuitechlasïb. ^Icbctriatiben. De abonnements-prijs deicr Courant is Z,y5, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantol bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De intending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfór io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is fi So en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gelet op Art. i van het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 9 October 1841 {Pro vinciaal Blad no. 79) Verwittigen bij deze de Verlofgangers welke zich in de Gemeente bevinden, dat allen zich zullen moeten vervoegen op Zaturdag den 20 Augustus aanstaande des middags ten twaalf ure, op de Heeren-Beurs alhier, voorzien van de Kleeding en kleine Equipementstukken welke zij van hun Korps hebben behouden mitsgaders van het Attest HH, ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïn specteerd zullende van deze Inspectie slechts zijn verschoond de zoodanigen die zich met een tijdelijk verlof in hunne haardsteden bevinden alsmede diegenen welke met hunne Korpsen nu of in der tijd hebben afgerekend, en eindelijk dezulken die nog niet van Militaire kleeding zijn voorzien. En worden mitsdien de belanghebbenden aangemaand zich ten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest, bij Art. 183 der wet vermeld, welke aan de zoodanigen die van de inspectie afwezig zullen blijven, zonder wettige re denen daardoor te doen blijken door den Heer Militie.Com missaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads.Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Au- gustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I US. De DIRECTIE maakt bekend dac de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1842 zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de Artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Donderdag den 1 September 1842, 260,361 Balen, 113 Vaten Java KOFFIJliggende aldaar. 12,457 Ba,en Sumatra KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Woensdag den 7 September 1842, 194,826 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 93,500 Dito DITO, te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Maandag den 12 September 1842 31,522 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Vrijdag den 16 September 1842, 1,815 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 81 Java COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Woensdag den 21 September 1842, 1,730 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 79 Java COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAM, op Vrijdag den 23 September 1842, 26.054 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Woensdag den 28 September 1842, 22,129 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 30 September 1842, 60 Vaten NOTENM USCAAT liggende te Amsterdam, 260 DITO Rotterdam. 4 n FOELIE n Rotterdam. J30 Amboina NAGELEN, Amsterdam. JI5 DITO DITO, Rotterdam. 210 Kisten, 177 Zakken Java KANEEL Amsterdam. 22 268 Fardeelen, 147 Zakken Java KANEEL Rotterdam. 32 NOTENZEEP Rotterdam, De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1843, geene andere KoffijIndigo, Tin en Specerijen, dan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters van de Koffij zullen op Dingsdag den 9 Au gustus die van de Specerijen op Vrijdag den 26 Augustus eerstkomende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Julii 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 10 augustus. Z. M. de koning van Pruissen is den 5 dezer te Berlijn wedergekeerd. De dagbladen der Rijnprovinciën melden, dat de Pruis- sische troepen den 16 dezer in de legerplaats bij Grimling- hausen verwacht worden, en dat die legerplaats het voorko- men eener stad heeft, door al de menigvuldige winkels en andere gebouwen welke aldaar zijn opgeslagen ten einde het den bezoekers aan niets moge ontbreken. Ook wordt aldaar eer. gezelschap schouwspelers uit Coblenz en een troep kunstrijders verwacht. De Zwitsersche landdag zal denkelijk in deze week worden gesloten, zonder echter omtrent de kloosters in Aar- gau tot een bepaald besluit gekomen te zijn. De toerustingen der Porte tegen Perzie duurden den 20 julij onafgebroken voor. In brieven van de Poolsche grenzen van 29 julij wordt gezegd, dat men in Polen nog steeds twijfelt aan de ge grondheid van het onlangs vermelde berigcvolgens hetwelk het legerkorps van den generaal Grabbe aan den Kaukasus door de Circassiers overrompeld zou zijn geworden. PARIJS den 8 augustus. Ook de vice-presidenten van de kamer der gedeputeerden zijn uit de leden der behoudende partij gekozen: dit is sederc de julij-revolutie eene groote zeldzaamheid, en mag als eene beduidende zegepraal voorde ministers aangemerkt worden. Het verdient dan ook vermel ding dat verscheidene dagbladen die tot op gisteren den aan staanden val van den heer Guizot en zijne vrienden voor speldenhet thans waarschijnlijk achten dat deze nog gerui- men tijd aan het roer van zaken blijven zullen. Morgen worden de questors der kamer benoemd daarna vereenigen de leden zich in hunne afdeelingen, om de com missie tot het stellen van het adres in antwoord op de troon rede te benoemen, laat de tijd het toe, dan wordt nog dien dag het ontwerp op het regentschap aan de kamer voorge dragen. Volgens sommigen zouden de ministers het gisteren nog niet over de som zijn eens geweest, die den regent toe gelegd moet worden. Onder de oorzaken van den sterker, bijvaldien bet tegen woordig kabinet ook onder zoodanige leden vindt, wélke het anders geenszins genegen Zijn, wordt de ergerlijke onbe schaamdheid van een klein getal gedeputeerden genoemd die zich de republikeinsche kerk noemen en de las ter lij ks te gesprekken ten opzigce van den koning en zijne familie voe ren. Alle gematigden al behooren zij overigens tot de op positie, willen liever een kabinet ondersteunen dat hec ver trouwen van het koningschap bezit, dan door verdeeldheid voet geven aan de schandelijke pogingen dezer radicalen. Nooit sedert het jaar 1830 hadden alle hoven van Europa zich zoozeer als nu gehaast om den koning der Franschen hunne deelneming in hecgene hem persoonlijk betrof te doen betuigen. Ook zegt men, dat al de vertegenwoordigers dier hoven instructien ontvangen hebben om alle sporen van volks, beweging ten zorgvuldigste na te gaan, en hunne regering onverwijld kennis te geven van alles wat zij dienaangaande mogten ontdekken. Hec water in de Seine is dezer dagen zoo buitenge woon laag dac de van Saint-Cioud terugkomende stoom- booten ter naauwernood eenen doorcogt hebben kunnen vinden. De infant Francisco de Pauk is den 1 dezer, met zij ne familie, van Madrid naar de baden van Sint-Sebastiaan vertrokken, zonder dat, gelijk voorspeld was, eenige volks beweging ten zijnen behoeve heeft plaats gehad. MIDDELBURG den 12 augustus. De maatschappij Tot Nut van 't Algemeen hield den 9, in de Lnthersche nieuwe kerk te Amsterdam daartoe door het kerkbestuur gunstig afge staan hare 58ste jaavlijksche algemeene vergadering, onder voorzitting van den mede-hoofdbestuurder, den wel-eerw. heer ,7. C. Lomandie haar des morgens ten 9 ure opende met eene redevoering over eenige ongunstige en zorgwekkende ver schijnselen des tijdsin betrekking tot de hoofdbedoelingen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen naar den invloed dien zij bij onze voortgaande werkzaamheid op ons behooren uit te oefenen. Deze redevoering werd voorafgegaan, afgewisseld en beslo ten door zangstukken, met ondersteuning vooral van het or gel tot leiding waarvan de heer G. II. Broekhuizen als bereids vele jaren te voren zich wederom welwillend had verledigd en de hoog-eerw. heer .7. Decker Zimmermante Utrecht, door de vervaardiging der toepasselijke zangen den voorzitter wel had willen verpligtetiterwijl de muzijk ge componeerd was door den toonkunstenaar J. G. Bastiaans te Amsterdam. Deze plegtigheid werd vereerd door de tegenwoordigheid van zeer aanzienlijke genoodigden, hoofdbestuurders, afge vaardigden en leden der maatschappij en eene talrijke vrou wenschaar. Gelijk nit de getrouwe opkomst van afgevaar digden de toenemende belangstelling in deze nuttige inrigting bleek zoo hebben ook de handelingen der maatschappij we der het bewijs geleverd dat zij op den door haar ingeslagen weg steeds onvermoeid blijft voortgaan. Na het uitspreken der redevoering ontving de heer .7, vau Harderwijk Rz., te Rotterdam, uit handen van den voor zitter de gouden medaille aan zijne bekroonde verhandeling Keur uit FranklitTs Zedekundigc Schriftenin den verleden jare toegewezen terwijl tevens berigc werd, dac, in het afge- loopen jaar, aan een aantal van 154 personen eereblijken waren toegekend, voor het bedrijven van edelmoedige of mensch- lievende daden voor welke de bedoelde eereblijken aan de autoriteiten of departementen, door wie de opgaven dier be drijven gedaan zijn, ter uitreiking zuilen worden toegezonden. Na. den afloop van dit een en ander werden des namid dags ten één ure, in hec kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente, mede welwillend daartoe afgestaan, de eigenlijke werkzaamheden dezer algemeene vergadering aangevangen roet een uittreksel uit het algemeen verslag der maatschap pelijke zaken, waarbij, onder anderen, bleek, dac de maat schappij zich verheugen mag in eene aanwinst van 4 nieuwe departementenen alzoo thans telt 246 departementen, uit makende een aantal van 13,841 leden. Na hec berigc, dat tot hoofdbestuurders, in plaats der als zoodanig aftredende ledenverkozen waren de hoog- en wel-eerw. beeren S. Muller en .7. Boekealsmede dat tot algemeenen voorzitter voor de algetneene vergadering in 1843 uit hun midden benoemd was de wel-eerw. heer N. Swart gaven hoofdbestuurders het volgende verslas. Dat op 6 der 9 prijsstoffenzoo op de gewone wijze als voor onbepaalden tijd uitgeschreven, 17 antwoorden waren ingekomen, doch dat geen dezer antwoorden eene genoeg zame meerderheid van stemmen der beoordeelaars op zich heeft mogen vereenigen, om daaraan den uitgeloofden eere- prijs te kunnen toewijzen. Voorts, dac hec zijn de prijsstoffen no. 1, 2 en 3, voor onbepaalden tijd op welke dit jaar geene antwoorden waren ingekomen. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is tot hoogleer aar in de Oostersche taal-, land- en volkenkunde bij de koninklijke akadamie te Delft benoemd de heer T. Roorda thans hoogleeraar in de Oostersche talenletterkunde en oud heden, bijbelsche uitlegkunde en bespiegelende wijsbegeerte bij hec atbeasum iliusrre der stad Amsterdam. Een Engelsch dagblad meldt, dac door een doctor te Londen met name Turnhullde ontdekking is gedaan dat het blaauwzunr een zeer heilzaam middel ter genezing der blindheid is. Hij had, in tegenwoordigheid eener talrijke ver gadering proeven genomen op verschillende patiencen, die zich in den ouderdom van 5 tot 20 jaren bevonden welke proeven, volgens dat berigt, met het beste gevolg zijn be kroond geworden. De genezing werd bewerkt, door, gedu rende eene halve minuut, of zoo lang tot dac de patienc eenige warmee begon te gevoelen, een klein flescbje mee blaauwzunr, welks opening met de grootte van het oog overeenkomt, onder dit orgaan te houden. Dit berigc ver dient dus in hooge mate de aandacht en hec onderzoek van bevoegde geneeskundigen. VERSLAG van de Gedeputeerde Sinten aan de Staten der Provincie Zeelandgedaan in derzelver Vergadering van den 5 Julij 1842. {Achtste vervolg. Armwezen.' I11 de te Middelburg bestaande stedelijke werkplaats van liefdadigheid is aan 68 inwonende en 57 uitwonende perso nen werk verschaft, die te zamen f 2811,31 aan daggelden hebben genoten; welke som, alsmede de verdere kosten dezer inrigting, ten bedrage 1643323s zijn gedekt door de inkomsten van bezittingen ad ƒ899,80, de subsidien ad 7733 37s en de opbrengst van hec werk. Terwijl in de tweede te Middelburg aanwezige werkplaats van liefdadig heid geheel door partikulieren onder de zinspreuk Loon voor Werk, tot leniging der armoede door hec verschaffen van werk opgerigtaan 325 ambachts- en werklieden gedu rende de' wintermaanden werk is verschaft geworden, waar voor ƒ6919,59 aan daggelden is uitbetaald, welke som geheel is bestreden door oe vrijwillige bijdragen van partiku lieren, ter somma van 6043,25, en uit de opbrengst van het werk. Het getal der spaarbanken is hetzelfde gebleven dat der deelnemers is met 40 vermeerderd, de inlagen bedragen over 1841 eene som van 23026, 135, en de terug betaalde gel den met de interessen beloopen 20559,67*. Ilec getal der zieken- en begrafenisbussen heeft almede geene verandering ondergaan dac van derzelver deelnemers is met 69 vermeerderd; gedurende het jaar 1841 is aan 249 deelgeregtigden eene som van 5554. '5 voor ziekengelden begrafenis-kosten en geneesmiddelen verstrekt. Door acht partikuliere conunissien te Middelburg Zie- rikzee GoesTholen Vüssingen Vereen Westkapcllê opgerigt, zijn in den afgeloopen winter uicdeelingenvan brood, warme spijzen en andere levensmiddelen, mitsgaders van brandstoffen, kfeedingstnkken en geld gedaan- de hier toe aangewende kosten ten bedrage van 13058,90 zijn

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1