MIDDEL® UR GS CHE C 0 IJ li A M N°. 95. Dingsdag 1842. 9 Augustus. JxAufcrijfc. NIEUWSTIJDINGEN, «□niteddattï». <E5r0ot~33rittinïjc. ülebevlattben. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 76, voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgéns vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regf van zegel wordt betaald. BERLIJN den 2 augustus. Den 29 julij zijn Z. M. ko ning Willem Frederik graaf van Nassau, en hoogstdeszeifs gemalin, op hunne reis van Holland naar Silezie, te Halber- stadc aangekomen, en hebben van daar, den volgenden dag, hunne reis over Leipzig en Dresden voortgezet. FRANKFORT den 2 augustus. Dezer dagen heeft de Beijersche regeringten einde nog meer paal en perk aan het tweegevecht te stellen een nieuw en scherp gebod uit gevaardigd tegen hen, dieeenen gewonde behandelen, waar van zekerheid of slechts vermoeden bestaat dat hij die won de in een duel bekomen heeft, en die zulks niet onmiddel lijk aangeven. Volgens hetzelve zullen zij, onverminderd de tegen hen in het strafwetboek voorkomende bepalingen dade lijk mogen vervolgd, en hun, bij herhaling, de geneeskun dige praktijk verder mogen verbodeu worden. Den 22 julij is te Rome het reeds sedert lang aange kondigde geheime consistorie gehouden waarin Z. 11. den toe stand der R. K. kerk in Rusland voordroeg. Bij de allocutie zijn 90 bijlagen overgelegd die, tot 1 812 teruggaande, eene uitvoerige opsomming inhouden van de bezwaren der Pause lijke regering en de daarover met Rusland gevoerde onder handelingen alsook eene naainvkeurige berekening der ver beurd verklaarde kerkelijke goederen en hunne waarde. Het geheel telt 186 pagina's in folio. Na de allocutie zijn 2 aartsbisschoppen en 19 bisschoppen gepraeconiseerd waar onder de heer Arnoldi tot bisschop van Trier. DUSSELDORP den 4 augustus. Het dagblad dezer stad deelt een bijzonder berigt uit Berlijn mede volgens hetwelk de deelneming van de stad Petersburg aan de viering van het 25jarige bruiloftsfeest des keizers geenszins aan de verwach ting zoude hebben beantwoord. Als de reden daarvan wordt opgegeven de ontevredenheid, welke onder de Russische grooien zoude heerschen over 's keizers pogingen om zijne onderdanen meer en meer te beschavenals waardoor de eerstgenoemden zouden begrijpendat hunne tot nog toe uitgeoefende willekeurige magt over hunne ondergeschikten wordt verkort. Door de dagbladen is dezer dagen gemeld dat Z. M. de keizer van Rusland, ter gelegenheid van het bovengenoem de feest, alle Pruissische onderdanen, welke, ter zake van smokkelarij, naar Siberie verbannen waren, begenadigd heeft. Tot dus ver was het niet openlijk -bekend dat Pruissische onderdanen wegens dat misdrijf tot zoodanige vreesselijke straf verwezen waren. Het bedoelde berigt heeft dan ook uit dezen hoofde hier te lande een zeer smartelijken indruk gemaakt. LONDEN den 3 augustus. Gisteren avond heeft lord Broughamovereenkomstig zijne vroegere belofte, in het huis hunner lordschappen eene motie betreffende den slaven handel gedaan, en, na met daadzaken bewezen te hebben dat die verfoeijelijke handel nog altijd en geenszins op eene kleine schaal op Cuba en in Brazilië, genoegzaam straf feloos en gedeeltelijk voor Britsche rekening, gedreven wordt, bij Hr. Ms. gouvernement op het nemen van nog krachtdadiger maatregelen dan de reeds bestaande ter onder drukking van gezegden handel aangedrongen. Na eene korte woordenwisseling tusschen enkele hunner lordschappen is er ten slotte, met goedkeuring van den hertog van Welling ton, besloten, dat, vroegtijdig in de volgende bijeenkomst van het parlement, door lord Brougham zeiven eene bill ter tafel zal gebragt worden welke de verbetering van de thans reeds bestaande slavenhandel-wet ten doel hebben zal. De sluiting van het parlementdoor H. M. in persoon, zou nu op den 11 dezer zijn vastgesteld. Uit Java heeft de koningin een paardje ten geschenke ontvangen dat slechts 27 Engelsche duimen hoog en veel ■kleiner dan menige Newfotindlandsche hond is. Vele leden -der koninklijke familie hebben dit zeldzaam dier reeds be- zigtigd. PARIJS den 4 augustus. Gisteren heeft de overbrenging van het lijk van den hertog van Orleans naar Dreux plaats tgehad. Alvorens is in de hoofdkerk Nótre Dame eene pleg- tige lijkdienst gevierd, welke door de vier broeders van den «verleden vorst, de geestelijkheid der hoofdstad, de vreem de gezanten en eene menigte der voornaamste staatslieden en ambtenaren is bijgewoond geworden. De dignst is door den aartsbisschop van Parijs verrigt. Na den afloop derzei ve 'is de kist achtereenvolgens niet wijwater besproeid door den Fertog van Nemoursden prins van Joinville de hertogen van Aumale en van Montpensierden president van den raad, den maarschalk Soultde heereti Pasquier en Lafitte. voor zitters der beide wetgevende kamers, en den graaf d'Appony, liet oudste lid van het alhier aanwezige corps diplomatique. ■Heden zal het lijk tc Dreux in den koninklijken grafkel der worden bijgezet. Per telegraaf wordt van Dreux gemeld dat deze laatste plegtigheid heeft plaats gehad onder alle blijken van de grootste aandoening der menigte, waaronder een verbazend aantal nationale gardes. De koning heeft, bij zijne diepe droefheidde grootste bedaardheid en moed betoond. Niet minder dan 300 priesters waren met den bisschop van Char- tres in de parochie verzameld. Ten 2 ure des namiddags be gonnenis de plegtigheid ten 4 ure afgeloopenzijnde de koning en de prinsen ten half 6 ure naar Neuilly vertrok, ken onder het herhaald geroep van leve de koning In het dagblad van Troyes, le Propagateur van den 4 leest men het volgende: Men verzekert op het oogenblik dat eene estafette ko mende van Bar-sur-Aube aan den prefect het berigt heeft overgebragt, dat een derde gedeelte van de stad in den asch is gelegd, en dat men bij het vertrek van den courier nog niet meester van den brand was." Het gouvernement heeft gisteren over Marseille tijdin gen uit Bombay ontvangen, van den 18 junij. In dezelve wordt gemeld dat de Engelschen bij Khelat I Ghilzie een gevecht geleverd hebbenwaarin de vijandschoon 4000 man sterk, geslagen is en een verlies geleden heeft van 104 gesneuvelden. De tijdingen uit Afghanistan Zijn eenigzins tegenstrijdigmen spreekt van eene op handen zijnde onder neming tegen Cabul, zoodra zich de troepen van de generaals England en IVyner met die van den generaal Nott zouden vereenigd hebben. Volgens anderen zou echter daarmede ge wacht worden tot na de aankomst van de groote verster kingen uit Engeland en zouden intusschen de troepen naar het westen van den Indus terugtrekken. Met deze zelfde gelegenheid heeft men berigten uit China, van den 12 april, meldende, dat een keizerlijke Chinesche commissaris op weg is om aan de Engelschen ter verkrijging van den vrede Hong-kong aan te biedenen eene som van 40 millioen dollars tot schadevergoeding voor de oorlogskosten en de in beslag genomen opium. MIDDELBURG den 8 augustus. Bij besluit van den 29 julij jl. heeft Z. M. tot burgemeester der gemeente fort Bath en Bath in plaats van wijlen A. Cornelisse, benoemd S. Drotikers. Bij besluit van den 31 julij jl. heeft Z. M. aan H. van Cruyningen, op deszelfs verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Nieuwenhaven-polder. Bij besluit van dien dag heeft Z. M. tot majoor-komman- dant van het bataillon rustende schutterij no. 4, in de pro vincie Zeeland, benoemd J. A. Hennequinthans kapitein bij dat bataillon. Den 3 dezer heeft Z. M. de Koning de stad Alkmaar en den Helder bezocht. Zoo aldaar als in de verschillende gemeenten is hoogstdezelve op de plegtstatigste wijze ont vangen en door de menigte met vreugdegejuich begroet. In den avond van den 6 werd de Koning per stoomboot van Zaandam te Amsterdam verwacht. Naar men verneemt zal er in de aanstaande zitting van de Staten-Generaal een voorstel van wet nopens de'ministeriele verantwoordelijkheid aan de Kamers worden aangeboden dezelve zal een deel van het voor te dragen tweede en derde boek van het wetboek op het strafregt uitmaken. Van eene andere zijde verzekert men, dat in de volgende zitting ook een ontwerp van wet nopens de administrative regtsmagt aan de kamers zal worden aangeboden, hetwelk thans reedsnaar men wilin gereedheid zou zijn. De Staats-Courant van den 4 behelst een koninklijk besluit, bepalende, dat in het vervolg, aan Oost-Indische ambtenaren, die zich met verloftot herstel van gezondheid, in Nederland bevinden, geene verlenging van verlof, met behoud van het door het Indisch bestuur aan hen verleend verlofstraktement, zal worden toegestaan dan 11a dat door een geneeskundig onderzoek, vanwege den inspecteur van de ge neeskundige dienst der landmagt, zal zijn gebleken, dat een verlengd verblijf hier te lande tot verder herstel hunner ge zondheid volstrekt noodzakelijk is; wordende overigens be vestigd de bestaande regeldat dezulken, die niet tot herscel der gezondheid met verlof zijnin geen geval verlenging van verlof zal worden verleend, anders dan met stilscand van verlofstraktement. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt, dat de kleinere kustverligting op het eiland Goedereede, aan de zoogenaamde Noordbatterij ten gevolge van bekomen scha de tot nadere bekendmaking, niet ontstoken, en op de Houten Kaap, als dagmerkvooreerst geen staat gemaakt kan worden. Uit Goes den 4 wordt gemeld Ook in ons eiland is, even als in andere streken van ons Vaderlandde tongblaar onder het hoornvee uitgebroken en neemt dezelve meer en meer toe. Reeds zijn er hier en i daar enkele koeijen en runderen door gestorven. Dezelve schijnt ook hier van besmettelijken aard te zijn weshalve i het geraden is het gezonde vee van het aangetaste ver wij- derd te hondenen de melk van het laatste niec te gebruiken. Het is hierbij voor veehouders van belangop het nog schijnbaar gezonde vee naauwkeurig acht te geven, dewijl in tijds aangewende middelen kunnen voorkomen dat de ziek te niet tot dien ergen graad klimme, als wanneer men eersc de middelen aanwendtbij het bespeuren dat het vee in het geheel geen voedsel meer gebruiken kan. Bij het naauw keurig gadeslaan zal men spoedig bespetifen of het veeeven- veel en gemakkelijk voedsel tot zich neemt, als in gezonden staaten herkaauwt." Uit Maastricht schrijft men van den 4 dezer: Gisteren is de dienst tusschen onze stad en Luik begon nen met de stoombooc der Luiksche maatschappij, met wel ke de heeren Bonhomme en Seyd/itz alhier geassocieerd zijn. Deze boot, in de fabrijk te Seraing vervaardigd, is bij zonder prachtig ingerigt en leverc alle wenschelijke gemak ken op. Zij heeft slechts 12 duim diepgang, en zal dus bij laag water den overtogc naar Luik behoorlijk kunnen vol brengen zij bezit daarbij eene snelheid, welke die der andere booten overcrefc. Zoo heeft zij gisteren den overtogt naar Luik in 3 uren 7 minuten en van daar naar hier in 1 uur 47 minuten volbragt." Van Antwerpen wordt gemeld, dat den 3 dezer een met den laatsten spoorweg-trein aangekomen reiziger, die zich aan boord van de Rocterdamsche stoomboot wilde begeven tusschen den steiger en het vaartuig in het water is gevallen en verdronken. Men verzekert, dat deze persoon burgemees ter is eeuer gemeente in de omstreken van Gouda en vader van zes kinderen met name Gerlagk. Volgens de Utrechtsche Courant is den 3 dezer op Fre- dendanl, halfweg de Bildteen ooijevaar komen vliegen, niet een aangezet houten beenwaarmede hij e,veti als andere ooijevaars kan voortkomen. Berigten van de kust van Guinea maken melding van eene mislukte onderneming in den slavenhandel. Een Spaan- sche schoener had te Gaboon een veertigtal negers aan boord genomen0111 die te Bahia te verkoopenmaar vervolgd wordende door een Engelsch oorlogsvaartuig-, besloot de gezagvoerder cmi de slaven aan de waakzaamheid van het oorlogsvaartuig te onttrekken en zij werden met eenige der equipagie in eene boot van boord gezonden. Gebrek en onkunde hebben ten gevolge gehad, dat de boot, in de maand febrnarij jl. op ongeveer uur bewesten het forc Sc. Anthonyte Axim aan strand geslagen isalwaar de schipbreukelingen door de zorg der Nederlandsche autori teit, zijn verpleegd geworden en vervolgens aan den bevel hebber van het op de westkust van Afrika kruisend Britsch eskader zijn overgeleverd zijnde de slaven bestemd om in Siërra-Leone te worden in vrijheid gesteld. VERSLAG van de Gedepufeerde Sla/enaan de Staten der Provincie Zeelandgedaan in der zei ver Vergadering van den 5 Julij 1812. Zesde vervolg.") Nationale Militie en Schutterijen. Bij koninklijk be sluit van den 4 febrnarij 1842, no. 52, is het contingent der provincie, in de ligting der nationale militie van het loopen- de jaar, bepaald op 469 manschappen, welk cijfer met 2 man, eer vervanging der genen die, op grond van art. ei der wet van den 8 januarij 1817, uit de dienst zijn ontsla gen, is moecen worden vermeerderd; terwijl daarbij nog als buitengewoon contingent 31 manschappen zijn moeten wor den gevoegd tot aanvulling der van vorige ligtingen bij de verschillende korpsen ontbrekenden. Hierdoor is het geza- mentlijk contingent gebragc op 502 man, die op de, achter volgens de bij de wet van den 8 januarij 1817, voorge- schrevene tijdstippen zijn afgeleverd met uitzondering van 8 man, weike aan hec contingent der provincie zijn blijven ontbreken, als 2 man die niet zijn kunnen worden geleverd uit hoofde in de daarbij betrokkene gemeenten, uit de klasse van hec loopende en van de vier voorgaande jaren niemand meer voor de dienst kon worden opgeroepenen 6 man wel ke zonder benende redenen zijn achtergebleven. De sterkte der dienstdoende schutterij in de steden Mid delburg, Zierikzee, Goes en Vlissingen- is, buiten de reserve', volgens de laatste opgaven 684 man en die der 3 heele en 3 halve bataillons rustende schutterij welke in de provincie bestaan, 2298 manschappen in active dienst. Beide korpsen zijn nagenoeg geheei gewapend envoor zoo veel de dienstdoende schutterij betreft, ook behoorlijk gekleed terwijl de wapening zich in eenen goeden staac van onderhoud bevindt. Honger en lager Onderwijs en daartoe verstrekte toelagen uit de Rijks-Provinciale- of Gemeente-liassen. yn "(jjc gewest bestaan, ten aanzien van het hooger onderwijs alleen zoodanige instellingen welke als de eerste trap van dat on derwijs kunnen worden aangemerkt; wij bedoelen de Latijn- sche scholen in de steden Middelburg, Zierikzee en Goes gevestigd. In die tc Middelburg staat eene belangrijke, en', zoo men

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1