IIDDELBÜRGSCHE O W. 94. Zaturdag 1842. 6 Augustus. iScRcubmafchig. BESTUREN en ADJVIINISTRATIEN. Standbeeld Prins Willem Iscfccabmaïung. NIEUWSTIJDINGEN. Sitiicclïlawïs. Jfranlftriffc. jlebedaniien. De abonncmenls-prijs deier Courant is f 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vifiir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Hnwelgk*. Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat op Maandag den 8 Augustus des middags ten twaalf ure, in een der vertrekken van het Raadhuis, in het open- baar aan den meestbiedende zal worden verpacht: Het uitsluitend Regt tot het houden der Bank van Leening binnen deze Stadvoor den tijd van vijf jaren en acht maanden, ingaande den j September 1842 en eindigendeden laatsten April 1848; van welke Verpachting de conditiën, benevens het Reglement op het houden der Bank dagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 22 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 26 Julij Provinciaal Blad No. 77) Brengenter voldoening aan den inhoud derzelveter kennis der Ingezetenen Dat door Zijne Majesteit het plan is opgevat, oin op een der pleinen in de Residentie-Stad 's Gravenhage een Standbeeld op te rigten ter eere van Prins Willem Ien Iloogstdeszelfs verlangen isdat ieder Nederlander in de ge legenheid gesteld worde om aan dit plan deel te nemen; Dat, ter bereiking van dit oogmerk, wat deze Stad aan gaat, van wege het Stedelijk Bestuur eene Lijst aan de Hui zen der Ingezetenen zal worden rondgezonden, waarop de zelve hunne bijdragen welke tot een gemiddeld bedrag van tien gulden zijn aanbevolen voor deze zoo belangrijke onder neming kunnen inschrijven; terwijl tevens voor de meerver- mogenden de gelegenheid wordt opengesteld 0111 door eene aanzienlijker Inschrijving van hunne belangstelling te doen blijken; en Dat eene Schets-teekening, den stand en de houding van het op te rigten Standbeeld oppervlakkig aanduidende, bij het rondgaan van elke Inteekening-lijst, ter bezigtiging zal wor den aangeboden. En meenen Burgemeester en Wethouders zich van alle aansporing tot deelneming in zulk eene belangrijke onderne ming te moeten onthouden, wel overtuigd, dat elk regtgeaard Nederlander weetwat het Vaderland aan den Grondlegger der Nederlandsche Vrijheid verpligt is, en hij, bi.i de her-, innering aan die verpligting, door bewondering en erkentenis gedrongen, gaarne ruimschoots zal willen toebrengen, om de nagedachtenis van dien Vorstzijner waardigte helpen vereeren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Augustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Legger-Rol voor de ont vangst der Plaatselijke Belasting op de Fouragien over 1842, en dat die Rol van heden af, tot en met den 19 dezer maand, ter Stedelijke Griffie ter lezing zal liggen, des mor gens van tien tot twaalf ureten einde een iegelijk in de gelegenlijk zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; alsmede, dat aldaar eene Bus is geplaatst, tot de ontvangst der reclamatienwelke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rolin te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 Au gustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. Middelburg den 2 Augustus. Uit hoofde van buitenge wone herstellingen aan de -Langeville-poortbrugzal de pas sage over dezelve op Maandag den 8 Augustusvoor Voet gangers en Rijtuigen worden afgesloten. FRANKFORT den 1 augustus. I11 de op heden uit Kon- stantinopel ontvangen berigten van den 15 julij, meldt men nader betreffende het, r.usfchjiu de Perzische en Turksche troepen van Bagdad, aan de Perzische grenzen van Bagdad plaats gehad hebbende gevechtdat de aanleidende oorzaak daarvan is geweest een klein grensgebied hetwelk elk der beide mogendheden voor zich verlangde. Verder verneemt men dat dit gevecht vrij ernstig was en dat niet de Perzi sche, maar de Turksche troepen eindelijk genoodzaakt zijn geweest 0111 mee groot verlies terug te trekken. Deze tijding, te Konstantinopel met eenen courier uit Bagdad aangebragt, had aldaar groote verslagenheid te weeg gebragt. Onmidde- iijk waren door de Porte naar haren opperbevelhebber in Beyruth bevelen gezonden om al de beschikbare troepen uit Syrië naar Bagdad te zenden en ten einde dit werk te be spoedigeneene flotille op den Euphraac voor den overvoer uit te rusten. Ook wordt nog uit Konstantinopel gemeld: De onlusten in het pachalik van Skutarie en de inval der Montenegrijnen de bestaande moeijelijkheden in Walla- chijeMoldavië en Servie hebben de Turken in het vermoe den versterkt, dat er tusschen de bewoners dier gewesten eene zamenspanning tegen de tegenwoordige orde van zaken bestaat. Daarom schijnt men hier ook de meestmogelijke kracht te willen* ontwikkelen. Dezer dagen is aan verschil lende korpsen bevel gezonden oin deels naar Nissa deels naar Widdin te trekken, van waar men. de noordelijke gewesten hoopt in toom te zullen kunnen houden. Het ver schil met Rusland ten aanzien van den hospodar van Walla- chijeen het inwendig beheer van dat gewest, verontrust de Porte voortdurend, daar zij vreest, dat Rusland de vorsten dommen geheel aan zijne heerschappij zoekt te onderwerpen. Niet minder ziet de Turksche regering zich door het Syrische vraagstuk in het naauw gebragt, en eene nieuwe (de vijfde sedert de aankomst van den seraskier te Beyrut) hier aangekomene bezending'van vijf scheiks der Maroniten, schijnt vast besloten te hebben, alles in het werk te stellen om aan de Turksche regering in den Libanon een einde te maken. De verbittering aldaar is grooter dan ooit, en de pa- cha berigt, dat het hein onmogelijk is onderteekenaars te werven voor nieuwe in den geesc der Porte gestelde adressen. Met ziet, dat de moeijelijkheden, waarmede de alge meen gehaatte groot-vizier te strijden heeft, van dag tot dag toenemen en een dreigender aanzien verkrijgen." PARIJS den 1 augustus. De kamer van afgevaardigden houdt zich nog voortdurend bezig met het onderzoek der vol- magten, en zal daarmede nog wel eenige zittingen doorbren gen. Het is niet waarschijnlijk dat men tot de keuze van eenen voorzitter zal kunnen overgaan voor aanstaanden don derdag. Volgens koninklijke ordonnantie zal de familieraad der kleinzonen van Z. M.den graaf van Parijs en den hertog van Chartres, door den kanselier worden voorgezeten, en behal ve uit de prinsen die hunne meerderjarigheid bereikt hebben, zamengesteld zijn uit den maarschalk Gérardden heer Por- talis, eersten president bij het hof van cassatie, den procureur- generaal Dupin en den heer Bartheeersten president bij het hof van rekeningen. De toebereidselen voor de begrafenis van den hertog van Orleans worden te Dreux met grooten ijver voortgezet. De kapel van het kasteel zal rijk versierd wezen. In het mid den dier kapel is een praalgraf opgerigtwerwaarts het stof fel ijk overschot van den prins gebragt moet worden, na al vorens in de kerk van Sint-Piecer geplaatst te zijn geweest, waar de gebeden zullen worden gedaan. Eene ontelbare menigte heeft zich heden naar de hoofdkerk van Nótrc Dame begeven, om hare hulde aan de nagedach tenis van den algemeen betreurden prins te wijden. Bijna 850 menschen zijn gebezigd geworden om in den tijd van niet meer dan 12 dagen, het inwendige dier hoofd kerk tot het treurig doel waartoe zij thans strekt in behoor lijke orde te brengen. Daaronder telt men 150 timmerlieden, 100 schrijnwerkers, 102 behangers, 50 decoratie-schilders en verwers, 50 vergulders en 300 borduursters. Het getal dergenen welke inmiddels aan het uitwendige van het gebouw gewerkt hebben is nog veel grooter. De aandoeningen der te Nèuilly achterblijvende betrekkingen van den hertog, toen zijn lijk van daar is weggenomen om naar Parijs vervoerd te worden, gaan alle beschrijving te bo ven. Het was als vernam de koningin den dood vati haren zoon voor de eersreronalde koning knielde bij de lijkkist nederen riep zijnen eersteling, onder snikkenhet laatst vaarwel toe, terwijl de hertogin-weduwe, die haren geliefden gemaal, na de jongste en opgeruimde scheiding, zelfs niet dood had wedergezien, insgelijks met het gelaat in de handen ver borgen, en onder het storten van tranen, bij die lijkkist lag nedergekuield. In een der laatste geschriften van den hertog had hij den wensch uitgedrukt van zonder eenige staatsie be- giaven te woiden bijaldien eenig toeval een einde aan zijn leven maakte. Aan dit verlangen is niet voldaan en zulks wordt daardoor verontschuldigddat het der natie onmogelijk was de laatste eer niet op eene schitterende wijze aan eenen prins te brengen, die zich door zijne wapenfeiten reeds zoo beroemddoor zijne huiselijke en maatschappelijke deugden zoo algemeen geacht en bemind had gemaakt. Over Marseille heeft men hier weder berigten uit Al giers die tot 25 julij loopen. Het Oostenrijksch fregat Bellonaonder bevel vau den aartshertog Ferdinandzoon van den aartshertog Kareiwas den 21 van Triest aldaar aangekomen. Die prins had zichna het wisselen der ge wone salutschocen aan land en naar Blidah begeven onder begeleiding van een eskadron jagers van. Afrika "en door den Oostenrijkschen consul vergezeld. Den 25 hebben de gou verneur-generaal Bugeaud en eenige opper-officieren den maal tijd aan boord van de Bellona gehouden. s GRAVENHAGE den 3 augustus. Z. M. de Koning is heden morgen uit deze residentie naar Noord-Holland ver trokken. MIDDELBURG den 5 augustus. Bij besluit van 27 ju lij heeft Z. M. aan A. Jobse, J. CyvatS. den Hengst en JznAdt iflansc allen inwoners van Zoutelancfeverleend de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 24 januarij 184.1, als een blijk van hoogstdeszelfs goedkeuring en tevredenheid over het door hen gehouden menschlievend gedrag op den 17 november jl., bij gelegenheid der met le vensgevaar volbragte redding van 11 schipbreukelingen op het strand voor het dorp Zoutelande. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Nijverheidte Haarlem, heeft in hare vergadering, den 19 julij en volgende dagen gehouden, aan den landbouwer J. IV. Faase te Ellemeet, toegewezen eene door haar uit geloofde gouden medaille op de uitgeschrevene prijsvraag no pens de cultuur der zoogenaamde IVhittingtonsche tarwe en ingezonden verslag daarvan, in vergelijking met inlandsche soorten van tarwe. De Delftsche akademse zal met november aanstaande geopend worden, en tegen dat tijdstip met delessen een aan vang worden gemaakt. De commissie, bij koninklijk besluit van den ^augus tus 1839, ingesteld, tot het vervaardigen der vereischte ontwerpen 0111 de nieuwe Nederlandsche wetgeving voor Ne- derlandsch Indie toepasselijk te maken, en aan het hoofd van welke zich bevindc mr. C. J. Scholten van Oud-Haarlem president der hooge burgerlijke en militaire geregtshoven van Nederlandsch-Indie, heeft thans een belangrijk gedeelte harer taak volbragtdoor de zamenstelling van een reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in Neder landsch Indie. Dat reglement is, na een naauwkeurig onderzoek bij de departementen van koloniën en van justitie, en bij den Raad van State, door Z. M. gearresteerd geworden bij besluit van den 27 julij jl., met bepaling, dat hetzelve dienen zal tot grondslag bij de vervaardiging en beoordeeling der verdere ontwerpen, welke strekken moeten om bovengemeld doel te bereiken. Het Instituut voor Doofstommen te Groningen hield den 27 julij 11., op de gewone wijze, in de Nieuwekerk, 111 tegenwoordigheid van een ongemeen talrijk publiek, de jaarhjksche tentoonstelling der proeven van de vorderingen der kweekelingenwaarna de prijsuicdeeling volgde. Bij deze gelegenheid zijn van de 157 kweekelingen (hieronder 2 welke alleen voorloopig tot het onderwijs zijn toegelaten) 10 ontslagen, waarvan 7 voor eenigen tijd hunne geloofs belijdenis naar de leer der Hervormdenhebben afgelegd in handen van den wel-eervv. heer ds. C. H. van Herwer den Chz.en 2 tot de eerste heilige communie zijn toege laten door den weleerw. heer pastoor Al. Beltman. Hec getal der kweekelingen zal in het volgende schooljaar nog vermeerderd worden, aangezien reeds 22 in de termen van opneming vallende doofstommen tegen september door de hoofd-directie zijn opgeroepen. In het schooljaar van den 1 september 1841 tot den 31 julij 1842 zijn aan het insti tuut voor Doofstommen, behalve de 2 nog jonge meisjes, welke alleen voorloopig tot het onderwijs zijn toegelaten te Groningen onderwezen 155 kweekelingen 83 jongens zijn in het jongens-, 59 meisjes in het meisjes-kosthuis en 13 wonen in het Israëlitische kosthuis. Van deze zijn 98 Gereformeerd 37 Roomsch-Katholijk13 Israëlitisch, 4 Luchersch, 2 Doopsgezind en 1 Remonstransch. Van de jongens leeren 17 hec kleermaken14 hec schoenmaken, Sliet letterzetten 6 het schrijnwerken, 5 het kuipen 5 het mandenmaken 2 hec wagenmaken 2 hec boekbinden 2 het zadelmaken 2 hec blikslagen2 het borstelmaken2 hec stoelmaken,' 1 het witwerken 1 het zeilmaken, 1 het broodbakken en' 1 het smeden, terwijl de overige 19 nog te jong zijn 0111 een am bacht te leeren. Van de meisjes leeren 16 het breijen en 47 het linnen en wollen naaijen. Voor 31 kweekelingen wordt eenige toelage betaald; de overige kweekelingen zijn

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1