MIDDEL BURGSCIIE COURANT. N°. 90. Donderdag 28 Juli). 1842. BESTUREN en AD MINI STR ATI EN. ©penfrairc (Wcvfcoamng. itIaaf0cIiAp|it) tot ;flut wait 't Qlgcmecu. NIEUWSTIJDINGEN. •Dmteclilaitb. ©root-iiriHawje. Jfvrttifcvijfc. fielgie. HcbcrlrtuScn. ZEETIJDINGEN. t C. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten-Schelde zal, daartoe behoorlijk gemagtigdad opus jus habentiumop Vrijdag den 29 Julij 1842, tegen gereed geld en in het openbaar presenteren te verkoopen Ta VERE des voormiddags ten tien ure precies, tien Vuren Balken, lang 6,30 tot 7 Ned. Ellen. Aan de OOSTWATERING: des voormiddags ten elf ure, eene Sloep twee Schéeps-Raas enz. Aan de ORANJE-ZON: des namiddags ten dén uur, eene Sloep zoo goed als nieuw, zware en ligte Eiken en Greinen Balken en Planken, Scheeps-Afbraakcirca 650 nieuwe Eiken DnigeriBoeitonnetjes enz. Onder OOSTKAPELLE op de Hofstede bewoond door Gerrit LVillemse, des middags ten drie ure, eene Mast, drie diverse Raas een groot Scheepszwaard Eiken Greinen en Vuren Balken eri DeelenKnien, Scheepspompen, Vaten, eene Sloep, circa 900 nieuwe Eiken Duigen, Scheeps. Afbraak Ijzer en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Gemelde goederen zijn van heden af, op voormelde plaat, bij de respective Onder-Strandvonders te zien. De Opper-Strandvonder voornoemd G. A. FOKKER. seu VERGADERING op Vrijdag den 29 Julij 1842, des namiddags ten één ure. Over de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. BERLIJN den 22 julij. In den middag van den 18 heeft Z. M., van Petersburg komende, 11a eene hoogstvoorspoe- dige zeereis, te Memel weder voet op den Pruissischen bo- dem. gezet. Den 15, des nachts ten 12 Ore, was Z. M. aan boord van de Russische oorlogs-stoomboot Bogatyr van de reede van Kroonstadr vertrokken. LONDEN den 24 julij. Eene petitie aan prins Albcrt tot den verontrustenden toestand der fabrijkplaatsen betrekke lijk, en door ruim 27000 inwoners van Manchester en Sal- ford geteekend is door de heeren Massie en Shuttleworth leeraars te Manchester, herwaarts overgebragt en aan den marquis van Exeter ter bezorging toevertrouwd. Zij hebben eergisteren avond een brief van den geheimschrijver van den prins ontvangen, waarin deze laatste zijn leedwezen over de ellende en ontberingen der fabrijk-arbeiders doet te ken nen geven, en tevens zijn vertrouwen uiten dat het parle ment alles aanwenden zal wat tot leniging daarvan door mid delen van wetgeving gedaan kan worden. Voor het publiek is thans in het colqssum te Londen eene kunstmatige ijsbaan geopend op welke men ten allen Jijde kan schaatsenrijden. De warmste der hondsdagen is niet in staat dit kunst-ijs te doen smelten en de schaatsenrij •der kan bal-coscuum aantrekken. De ijsvlakte is met smaak ingerigt, van sneeuwklippen voorzien en omringd met allerlei aan den winter passende bijzonderheden. Dit kunst-ijs is za- mengesteld uit zoutaardige bestanddeelenwelke de eigen schap hebben om snel tot een vast ljgchaam te kristalliseren, zoodat aan de oppervlakte, wanneer zij krassen heeft beko men, door eene nieuwe overgieting van dit zout, de vorige gladheid wordt hergeven. Men is hier te lande bezig met de vervaardiging van rijtuigen, ten gebruike van reizigers wetke de woestijn van Egypte willen doortrekken. Deze rijtuigen worden gemaakt in den smaak der omnibussen hebben 4 plaatsen binnen en 2 buiten; zij. zullen zeer ligt zijn, om des te gemakkelijker over den zandachtigen grond der woestijn heen te glijden. Elk rijtuig wordt met 2 Arabische paarden bespannen. Veertig rijtuigen moeten den 1 september aanstaande gereed zijn. PARIJS den 23 julij. Bij koninklijk bevelschrift is de ihertog van Nemours tot opperbevelhebber van het operatie- korps op de Matné benoemd. Met zekerheid weet men nog niet wat eigenlijk ten opzig- te van het regentschap zal worden voorgeslagen. Dit schijnt wit de redeneringen der ministeriele bladen op te maken, dat) bet noemen van namen zooveel, mogelijk daarbij zal worden' vermeden, en dat de kamers hoofdzakelijk te beslissen zullen bebben of, bij het overlijden van den koning, gedurende de minderjarigheid van zijnen opvolgerhet regentschap in han den der moeder van dezen laatste, of in die van een zijner oomsnaar rang van eerstgeboortekomen zal. Door sommige bladen wordt verhaald dat de maarschalk Soalt een mondgesprek met den hertog van Nemours gehou den en hem rondborstig medegedeeld zou hebben dat de hem eigene achterhoudendheid en weinige bemoeijing met staats zaken bij velen een zeker wantrouwen tegen hem heeft in- geboeiémdwaarop de prins geantwoord had, dat hij de ern stige begeerte voedde om zich, door onafgebroken studie en eene wijze van omgang die zijne vroegere verwijdering van het gezag hem tot hiertoe niet voorschreef, de algemeene goedkeuring waardig re maken. I11 deze belangrijke oogenbliltken zijn aller oogen weder gevestigd op den heer Thiers en op de houding die hij bij de behandeling der wet op het regentschap zal aannemen. Ter wijl van den eenen kant verzekerd wordt, dat hijzijne onbe paalde goedkeuring aan die wet heeft toegezegd willen an deren weten, dat zulks alleen onder de voorwaarde der ver wijdering van den heer Guizot uit het kabinet geschied is. Hij zon zelfs aan den koning verklaard hebben, dat hij wel de aanneming van het ontwerp maar sleclus met eenè ge ringe meerderheid, voorzag, terwijl bijna alle stemmen zich" daarvoor verklaren zouden wanneer inen alvorens wist dat tot de afdanking van den heer Guizot was besloten. De koning, dus wordt hier bijgevoegd, zou zelf gaarne den heer Guizot vervangen zien, zoo men slechts wist door wien dit het best kon geschieden. De-twijfelachtige uitslag der verkiezingen, zoo redeneert men, heeft de keus moei- jelijk gemaakt. Had de behoudende partij eene beslissende meerderheid verworven dan zou de vorming van een nieuw kabinet aan den graaf Molé of den heer de Lamartine zijn opgedragen had daarentegen de bezadigde oppositie blijkbaar gezegenvierd dan zou de heer Dufaure met die taak belast zijn. Thans is het aan het bewind blijven van den heer Guizot eene noodzakelijkheid geworden. Van meer dan eenen kant verzekert mendat de heer Sauzet het voorzitterschap in de kamer der gedeputeerden niet weder zal verkrijgen maar dat het aan den heer de Lamartine of den heer Dupin opgedragen zal worden. Twee nommers van het legitimistisch blad la Gazette de France eijn dezer dagen in beslag genomen ongetwijfeld ten gevolge van daarin voorkomende artikelen, waarin, ter gelegenheid van de aanstaande beraads'agingen over het re gentschap de regten van het regerend stamhuis op den Franschen troon worden aangerand. Te Havre heeft men aan den Hamburgschen en Neder- iandschen consul (schoon deze laatste zich niet eens in de stad maar op zijn landgoed bevond) een charivari gegeven, om dat zij bij den dood des prinsen hunne nationale vlag niet hadden uitgestoken, en hunne ambtgenooten bij het bezoek van rouwbeklag bij den prefect niet vergezeld hadden. Wanneer de ijzeren spoorweg van Parijs naar Havre vol tooid Is, zal men, volgens gemaakte berekening, in minder dan 20 uren uit deze hoofdstad te Londen kunnen zijn. PARIJS den 24 julij. Gisteren is Z. K. H. de prins van Joinville aan het paleis van Neuilly afgestapt, komende van Toulon. Reeds zijn meer dan 350 gedeputeerden in de hoofd, stad aangekomen. Een groot getal derzelve komt dagelijks bijeen in de zaal der conferentien en in de bibliotheek der kamer. BRUSSEL den 24 julij. Te gelijk met de jongste be noemingen verneemt men dat ook verscheidene hoofd-officie- ren op pensioen zijn gesteld, onder anderen: de luitenant- generaal de Bryaskommandant der divisie ligte kavallerie de luitenant-generaals op disponibiliteit Nypels en de Wau- thier, de generaal-majoor op non-activiteit Ketior en anderen, Den 26, den dag waarop de Fratische wetgevende ver gadering bijeenkomt zal ook de Belgische weder worden geopend, en zal het traktaat, hetwelk met Frankrijk is ge sloten, doch aan de goedkeuring van de kamers moet wor den onderworpen, aan dezelve worden medegedeeld. 's GRAVENHAGE den 25 julij. Heden is in het veld van de Maliebaan alhier eene zeer luisterrijke inspectie en wapenschouwing over de troepen, die in deze residentie in garnizoen liggen, voor Z. M. den Koning gehouden. De grenadiers, jagers en lansiers hadden zich op het veld ge schaard. Ten half één ure verscheen Z. M. met HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Atexandergevolgd door hoogst- derzelver adjudanten en een schitterenden staf. Toen Z. M. de troepen inspecteerde werd hoogstdezelve met luid ge juich ontvangen. De troepen hebben vervolgens door onder scheiden manoeuvres van hunne geoefendheid en vlugheid doen blijken. Na den afloop daarvan hebben de krijgsbenden voor den Koning gedefileerd. Ten twee ure verliet Z. M. de Maliebaan en keerde hoogstdezelve met de Prinsen en ge volg naar het paleis terug. Eeue groote menigte had zich rondom het veld vereenigd 0111 deze fraaije inspectie te be schouwen. Bij het af- en terugrijden vanen naar het paleis is Z. M. met vele blijken van geestdrift begroet door de tal rijk zamengevloeide bevolking. Het fraaist? weder begun stigde deze wapenschouwing, waarbi' men de schoone hou ding der krijgslieden bewonderde. Eergisteren is de zeven-en twintigste vergadering der algemeene Hervormde synode op de gewone wijze gesloten. Naar aanleiding van bij Z. Exc. den minister van finan cien ingekomen bezwaren over de moeijelijkhedenwelke de schippers zonden ondervinden inde afceekening hunner vracht lijsten uit hoofde van ontbrekende opgaven van de hoeveel heid en waarde van sommige artikelen is door vvelgemelden minister eene wijziging en uitbreiding daargesteld van de re solutie van 20 augustus 1841, houdende bepalingen, met j opzigt tot de binnenlandse}}? veer- en marktschippershun ordinaris-veer bevarende en waarover een commissaris is ge steld welke zijn toegelaten om in plaats van de vereischte binneniandsche paspoorten, van eene vrachtlijst gebruik te maken, Thans is bij ministeriele resolutie van 28 junij be paald: a. dat bij werkelijke onbekendheid met den inhoud van ter inlading van beurtschepen aangebragte collis, aan de commissarissen zal kunnen worden vergund om voor zoo ver elk der collis het gewigt van 25 ponden niet te boven gaat, slechts eene omschrijving op de vracht te stellen van derzelver getal soortmerken en nommersbenevens het juiste bruto gewigt, onverminderd de altijd noodige aanwij zing van de namen der afzenders en ontvangersen wan neer het gewigt minder dan vijf ponden bedraagtzich te bepalen tot eene eenvoudige vermeldingbeneden de vijf pond" met gelijke bijvoeging van de namen der afzenders en ontvangers; b. dat de ambtenaren, welke uit kraclue van de tegenwoordige vergunning met de bedoelde aangifte zullen genoegen nemen, dien onverminderd echter hunne be voegdheid en verpligting behouden tot naauwkeurige visita tie bij eenig vermoeden, dat het gewigt niet juist is opge geven ofdat de collis accijnsgoederen bevatten onderworpen aan het geleide van een afzonderlijk document en c. dat van alle collis boven de 25 ponden zwaarte, de commissarissen zuilen gehouden zijn mede de opgave van soort en hoeveel heid of waarde der goederen op de vrachtlijsten in te vullen en daartoe de vereischte opgave van de afzenders te vrageu alvorens dezelve te expediëren, op poene der toepassing van art. 11 van de boven aangehaalde resolutie voor zoo verre het niet afceekenen der vrachtlijsten betreft, en de dadelijke gevolgen, welke zulks zal moeten na zich slepen mede voor het geval, dat het getal, de soort, merken, nqmmers en zwaarte der collis sub a bedoeld, niet conform zijn aan het vermelde op de vrachtlijsten. Uit Arnhem meldt men, ^at de heer mr. J. M. de Kempenaerom verschillende redenen, is genoopt voor zijne benoeming tot lid der Scaten-Generaal voor ditmaal te be danken zoodat de Staten van Gelderland geroepen zullen worden eene andere keus te doen. Van den Helder schrijft men van den 20 dezer Naar men verzekert wordt alhier met den meesteh spoed in orde gebragt Zr. Ms. korvet Juno, onder bevel van den kapt.-luitenant-ter-zee A. Klein. Genoemde korvet zal zeer spoedig naar West-Indie vertrekken, tot het over brengen van den nieuw benoemden gouverneur-generaalden heer B. Eliasook zegt men, dat deze korvet daarna dade lijk de reis naar Oost-Indie zal ondernemen." In de JiiVasche couranten, van 22 januarij tot den 19 februarijvindt men het volgende Berigten uit Bageleen van den 9 februarij laatstleden mel den, dat de zware regens, van den 20 tot den laatsten januarij in die residentie bijna onafgebroken gevallende rivieren zoodanig hebben doen zwellen, dat zij alle in de beneden- landen tot eene aanmerkelijke en eenige zelfs tot eene vroe ger nooit gekende hoogte buiten de oevers getreden zijn, waardoor de laag liggende sawa- en tagalvelden geheel zijn overstroomd en een groot gedeelte van het gewas is ver woest, terwijl aan bruggen en wegen aanmerkelijke schade is toegebragt. De schade door de overstrooming veroorzaakt bestaat, in het regentschap Poerworedjo, in het vernielen van bruggen op den weg van Poerworedjo naar Semanjiehet wegstroomen van 60 inlandsche woningen het overstroomen van 360 jonken padievelden waarvan het gewas als verloren moet worden beschouwden het overstroomen van eenige weinige bouws indigo-velden. In het regentschap Anibal zijn vier bruggen weggestroomd en beide vischvijvers digt gespoeld welke waarschijnlijk niet weder zullen kunnen worden hersteld. In datzelfde regentschap zijn 400 jonken sawa- en 800 bouws indigo-velden overstroomd."In het regentschap Ledok hebben sommige bruggen en wegen eenige schaden geleden. Van de regentschappen Koeto-Ardio Keboemen en Karang-Anjer zijn nog geene berigten ingeko men doch ook in deze zal de schade aanmerkelijk wezen vooral in de beide eerstgenoemde welke het laagst gelegen zijn van de geheele residentie. Het water was nog aan het afnemen en het weder bleef gunstig. In maart 11. is Zr. Ms. fregat Bellona, kapitein luitenant Friesevan Batavia naar Nederland gezeild. ROTTERDAM den 25 julij. De nieuwe stoomboot de Maasvan de Nerferlandsche stoomboot-maatschappij, voor de vaart op Venfo heeftna het wel slagen harer eerste proefreis van dingsdag laatstl.hare tweede reis van vrijdag den 22 dezer, zoo op als afvarend, in zeer korten tijd af gelegd en bevestigd dat het mogelijk isvan hier in den vroegen morgen afvarende, des avonds van dienzelfden dag op een geschikt uur te Veulo aan te komen. MIDDELBURG den 27 julij. Het schip het Zeepaard kapitein J. Giltjes van Middelburg naar Batavia was den j8 dezer in het Kanaal. VLISSINGEN den 27 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: le PerceveravtT. A. de Vries, van Hamburg, met stukgoederen; de Vrouw Caroli neG. F. Du welvan Riga, met hennepzaad; Alalante J. Bnsch van Nerva met houtwaren; Nomen. J. Send van Riga, met lijnzaad; Laurina MathildaR. Hansen)

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1