MIDDELBÜHGSGHE C O U R A N T. m km. N°. 89. Dingsdag 1842. X 20 Juli). BESTUREN en ADMÏN1STRATIEN. föcfccubmalutig. CUufcoubigiutju NIEUWSTIJDINGEN. SühtitsrftlAtib. ©rool-ISrtttAtijc. Jfritnkrijfc. 2iie b c tri au ben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG ïn aanmerking nemende datnaar aanleiding Tan het bepaalde bij ort. 22 yan het Reglement Toor het Bestuur der Steden in de Prorin- cie Zeeland, dit jaar één derde deel der Kiezers zal aftreden, én dat door het overlijden Tan den Heer Abraham Luteyn eene buitengewo ne Tacature bestaat in het Kiescollegie dezer stad welke overeen- komstig Zijner Majesteits besluit Tan den 24 December 1829, No. 123, in den loop der maand September moet worden Terruld; Gelet op het bepaalde bij de artikelen 2 en 23 Tan genoemd Re- ^h^meiitdat om het Stemregt binnen deze Stad te kunnen uitoefe- j^^^j'aarljj ks in de Grondlasten en Terdere beschreTene middelen ^^ouiten liet Patentregt) niet beneden de dertig Gulden en om tot Kiezer bevoegd te Wezen, in dezelfde middelen jaarlijks ten minste Honderd en Tien Gulden moet worden betaald,- Brengen bij deze ter kennis Tan een iegelijk dien znlks zoude mo gen aangaan 1. Dat aan de Woonhuizen der Ingezetenen, die in 's Rijks Direc te Belastingen het Patentregt alleen uitgezonderd zijn aangeslagen Tan Stadswege door Heeren Wijkmeesters der respectfve Wijken zal worden uitgereikt een gedrukt Biljet, hetwelk door een iegelijk zal beliooren te worden ingeTuld en geteekend en drie dagen na de uit reiking zal worden teruggehaald. 2. Dat dien onTerminderd aan alle Ingezetenen welke op de Ko hieren dier middelen OTer het Torige dienstjaar niet zijn begrepen geweesten echter Termeenen tot het Stemregt binnen deze Stad Be voegd te zijn de gelegenheid zal worden gegeTen om zich als zoo danig bij liet Stedelijk Bestuur te doen kennen. 3. Dat Tolgens artikel 7 en 8 Tan meergemeld Reglementhet Stemregt door Mans Toor hunne Vrouwen en door meerderjarige Zoons Toor hunne Moeders Weduwen zijnde kan worden uitgeoe fend mits de Moeders zich in het laatste geTal schriftelijk aan de Regering Terklaren door welken harer Zoons zij het Stemregt in ha re plaats willen zien uitoefenen. 4. Dat Tolgens art. 4 Tan meergemeld Reglementzoodanige Inge zetenen welke derzelver Belastings-betaling in eene andere Gemeen te teil dezen zullen willen doen gelden Terpligt zijn om daarvan Tooraf aan het Stedelijk Bestuuu kennis te geTen en des geTorderd aan dat Bestuur de bewijzen Tan die betaling te Tertoonen. En 5. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklaringen welke naar aanleiding Tan voorschrevène bepalingen zouden mogen ge schieden tot en met den 13 Augustus aanstaande eene Bus ter Ste delijke Grilïie zal zijn geplaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen heb ben herinnerd aan het belang hetwelk voor hen gelegen is om niet door nalatigheid in de invulling der voorschrevene Biljetten, of in het doen der vereischte aangiften te worden overgeslagen bij de op making van de lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen en der zooda- nigen welke tot het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden af gekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 18 Julïj 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJl'SKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De COMMISSIE' van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigendie verlangen niet den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 184a, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelven, of van hunne Ouders of Voogden, zullen behooren aan te mel den bij den Heer Mr. van VisvlietVoorzitter der Commis- siewonende op de Dwarskaai alhier, Wijk G. No. 107, en aan ZEd. zullen behooren over te leggen of te doen toe komen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Bur gemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingén zullen wor den gegeven. Ten tweede: D^t de aanvang der Lessen van den eerstvol genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 9 Augus tus 1842, na dat op Maandag den 8 Augustus des namid dags ten één ure, in het gewoon Lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derde: Dat de lijst der onderscheidene Lessen ^j^elke gegeven zullen worden, aan de Voorpoort van het Lo- ^Ttaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 16 Julij 1842. Namens de Commissie voornoemd, VAN BAKELGEM, Secretaris. "BERLIJN den 20 julij.. De berigten uit Petersburg maken gewag van de feesten, welke destijds aldaar werden gevierd. Den 10 is aldaar, in tegenwoordigheid van al de aanwezi ge hooge gasteneene groote parade gehouden van de ver- eenigde troepen, welke door haren 'luister en de verbazende militaire magtdie daarbij vertoond werd, een schouwspel opleverde, dat op al de aanwezigen een die;pen indruk moet gemaakt hebben. Ook alhier is men diep getroffen door den dood van den Franschen troonopvolger, en bekommert men zich over de gevolgen die deze gebeurtenis voor de rust van Europa zou kunnen na zich slepen. Geenszins acht men het onmo gelijk dat de terugkeer van den Pruissischen monarch daar door bespoedigd en inde voorgenomen manoeuvres in de Rijn provinciën meer dan eene verandering beraamd zou worden. Volgens het bestaande plan, zou de koning en de koningin zich den 25 der volgende maand derwaarts begeven, en zul len die manoeuvres door 23 regerende vorstenwaaronder 7 koningen, namelijk die van Pruissen de Nederlanden, Bel- gieWurtemberg Beijeren Hanover en Saksenworden bijgewoond. Ook vleide men zich de hertogen van Orleans en Nemours aldaar te zien, welke hoop nu verijdeld is. FRANKFORT den 19 julij. Zoo als uit Bern van den 11 dezer gemeld wordt, zijn de eerste zittingen van den Zwitserschen landdag zeer rustig afgeloopeu. Bijna uitslui- tend had men zich bezig gehouden met de beraadslagingen over de militaire aangelegenheden van Zwitserland. Naar het getuigenis van reizigers in Turkijebevinden zich de vestingen Varna, Silistria en anderenaan de Zwarte Zee en den Donau gelegenin een zoo vervallen of onvol komen toestand dat zij het bij een beleg geene acht dagen zouden kunnen uithouden. De Turken bekommeren zich dagr echter weinig over, dewijl zij. in geval van nood, op den spoedigen en krachtigen bijstand der Russen rekenen. LONDEN den 20 julij. Op verschillende plaatsen in het binnenland worden vergaderingen gehouden ten einde middel- len te beramen, om in de bestaande behoefte der arbeidende klasse te voorzien. Te Manchester heeft eene vereeniging van kooplieden en fabriekmeesters welke zeer talrijk moet zijn geweest, weder besloten om eene bezending naar Lon den te doen vertrekken, met last, om zoo mogelijk de mi nisters te bewegen nog eenige verandering in de graanwet ten te bewerken, als het eenige middel om den uitvoer van Engelsche fabrijkgoederen te bevorderen en de werkzaamheid te doen herleven. Het berigt omtrent de tusschen Frankrijk en Beigiege- slotene overeenkomst, met betrekking tot de regten op de buitenlandsche garens en linnensheeft hier een zeer onaati- genamen indruk gemaaktals hoogst nadeelig voor de Engel- sche^ nijverheid. De berigten omtrent de vóoruitzigten op den oogst luiden uit bijna alle oorden des rijks zeer gunstig. Uit de omstreken van Birmingham en Newcastle luiden de jongste berigten minder verontrustende. Het ontevreden werkvolk onthield zich van vetdere dadelijkheden en scheen tot het hervatten van den arbeid genegen als het den graaf van Dartmouth, die zich naar die oorden begeven heeft, gelukken mogt eene schikking met de eigenaars der kolen mijnen omtrent de werkloonen tot stand te brengen. Nadere berigten uit Hayti melden dat het geruchc we gens de afzetting en dood van den president Boyer bezijden de waarheid is geweestmaar dat hij den 17 der vorige maand ernstig ziek was zoo zelfs dat men zijn herstel betwijfelde. Zijn dood dus wordt hierbij gevoegd zou thans niet meer die algemeene verslagenheid als vroeger te weeg brengen dewijl hij zich door eenige willekeurige verrigtingen minder bemind heeft gemaakt. Hij telt ongeveer 62 jaren. PARIJS den 21 julij. De Koning heeft zich heden voor het eerst na den dood van den hertog van Orleans van het kasteel van Neuilly naar de Tuilerien begeven en heeft ge hoor verleend aan de hooge overheidspersonen. Z. M. is door geheel zijn gezin verzeld geworden, 'doch heeft een an deren weg genomen dan dien op welke de hertog van Orleans het leven heeft gelaten. De koningin en de prinsessen zijn niet bij het gehoor tegenwoordig geweest. De koning was zeer getroffen bij zijne komst op het kasteelalwaar hij door de ministers en maarschalken is ontvangen, doch heeft zijne aandoening weten, te onderdrukken, en daarop het gehoor ver leend waarbij een overgroot aantal personen zijn tegenwoor dig geweest. Naar men verneemtis de aangelegenheid van het re gentschap, bij eene eventuele, minderjarigheid van den graaf van Parijs, of jongen hertog van Orleans, een onderwerp van diplomatieke onderhandelingen met de groote mogendhe den en ook met Nederlanden hebben er dikwerf conferen- tien met den minister en de gezanten, te Neuilly en elders, plaats. Na de inwijding der Magdalenakerk zal de kerk de l'Assomptioii denkelijk tot een bedehuis voor de Protestan- ten worden ingerigt. Door den telegraaf is hier berigt, dat de zitting der Spaansche cortes den 16 dezer is gesloten. MIDDELBURG den 25 julij. Bij missive van den 2 dezer is door den directeur-generaal van marine, op Zr. Ms. last en in hoogstdeszelfs naam aan den schout-bij.nacht E. Lucas laatst kommandant van 's Rijks zeemagt in de Oost-Indien en inspecteur der marine aldaar, 's Konings hooge tevreden heid en genoegen te kennen gegeven wegens de loffelijke wijze waarop de betrekkingen van kommandant van 's Rijks zee magt in de Oost-Indien en inspecteur aldaar door hem, met zijnen bekenden ijver en bekwaamheid, zijn waargenomen geworden. Z. M. Koning TViUem Frederik Graaf van Nassau benevens Mevrouw de Gravin is den 21 dezer uit de resi dentie weder naar hét Loo vertrokken. Men zegt, dat de Graaf en de Gravin, na tot zondag op het Loo vertoefd te hebber,, van daar naar Silezie zullen vertrekken, en dat Z. M. het stellig voornemen zou hebben uitgedrukt om in october aanstaande de Nederlanden andermaal te bezoeken. Men verneemtdat genoemde Vorst aan de algemeene Her vormde synode eene som van 3000 gulden heeft geschon ken ten behoeve van het synodaal fonds voor de binnen- landsche noodlijdende kerken. De Tijdgenoot no, 30 behelst het volgende: Wij vernemen, dat de synode op het bekende adres besloten heeft, wat zij waarlijk alleen besluiten kon. Om trent de handhaving der formulieren van eenigbeid heeft zij besloten te persisteren bij hetgeen zijten vorigen jare in haar rapport over het adres van do. Moorrees heeft uitge sproken. Omtrent het afkeuren van de leer in IVaarheid in Liefde voorgedragen, is besloten, dat de synode al wat het gezag van Gods onfeilbaar Woord begrepen in bet Oude en Nieuwe Testament, of de wezenlijke leer der Hervormde Kerk ondermijnt of bestrijdt, blijft afkeuren, maar dat het oordeelen over bepaalde beschuldigingen niet van hare com petentie is. Het gevraagde protest tegen de bestaande ver ordeningen op het Onderwijs is geheel afgewezen. Het ver zoek om veranderingen in het Kerkbestuur is beschouwd als eene zaak die de synode in tijd en wijle naar haar inzigt zal tot stand brengen of nietgelijk zij dus verre reeds deed. Hiermede is deze zaak voor dit jaar afgedaan." Uit Utrecht schrijft men, dat het beroep voor de be trekking van Hoog- en Nederduicsch predikant bij de Her vormden te Petersburg gevallen is op den heer IV. IVelter kweekeling der Utrechtsche hoogeschool. Men meldt uit Amsterdam van den 21 dezer het vol gende N De heer de Lagh, welke op zijnen vergevorderden leef tijd voor eenigen tijduit zijne moeijelijke en werkzame betrekking als commissaris van polirie een eervol ontslag er langde, om het overige zijner dagen in rust te slijten, werd in den afgeloopen nacht, nadat hij zich te bed had begeven, in zijne sluimering overvallen door een als man gekleed per soon welke hem belangrijke wonden schijnt toegebragt te hebben, en welke persoon, bij een voorloopig ingesteld on derzoek, zou zijn gebleken zijne huishoudster te zijn. Op zijn herhaald roepen is nog tijdige hulp aangebragt, en men voedt de boop dat de verwonde grijsaard voor zichzelvcn en de zijnen nog zal behouden blijven. De daderesse van het feit ligt onder verdenkingvan een of twee dagen te voren eene aanzienlijke hoeveelheid opgemaakt linnen uit het ka binet van haren meester te hebben tot zich genomenen het te hebben doen vervoeren naar het huis van den man, met wien zij heden in den echt zou treden. Men zegt dat zij hare misdaad reeds heeft beleden en zich thans in hechtenis bevindt." VERSLAG van de Gedeputeerde Statenaan de Staten der Provincie Zeeland, gedaan in derzelver Vergadering van den 5 Julij 1842. [Vierde vervolg.j Plaatselijke Belastingen. De invordering der plaatselij ke belastingen geschiedt overeenkomstig de daarvoor bestaan de tarieven en reglementaire bepalingenen worden daarin geene moeijelijkheden ondervonden voor zoo ver bij som mige gemeenten eenige achterlijkheid in de regelmatige in vordering van de verschenen twaalfde gedeelten van de per sonele omslagen wordt opgemerkt, gelijk onlangs bij sommi ge gemeenten het geval is geweest, is men steeds bedacht om de nalatige ontvangers tot meerdere activiteit te doen aanmanen. Aan de door de stedelijke besturen van Middelburg, Vlis- singen en .Vere voorgedragen vermindering van de stedelijke belasting op het gemaal en den turf, waarvan in het ver slag van het vorige jaar is melding gemaaktheeft Z. M. geen gevolg gegeven uit aanmerking dat met die verminde ring eene verhooging van andere middelen van constitutie ge paard moest gaanen er voorts overwegingen aanhangig wa ren omtrent een nieuw stelsel van de rijks accrjnsen welks toepassing ook eene wijziging in de plaatselijke-belastingen ten gevolge zou kunnen hebben. Ten gevolge van de daartoe door Z. M. goedgekeurde voordragtis de stedelijke belasting op het gemaal te Goes met 10 opcenten verminderd, terwijl tot dekking van het daaruit voortvloeiende te kort, door Z. M. is bewilligd dat de in die stad bestaande personele omslaggeheven wordende ten bedrage van 9 percent van de huurwaarde der gebouwde eigendommen, met een ten honderd zou worden verhoogd 4 ook de voorgedragen vermindering met 10 opcen- !Len stedel'ike belasting op den turf te Sluis.., is door goedgekeurdzijnde voor deze vermindering geene vernooging van andere middelen vereischt geworden. De sedert het vorige jaar nieuw ingevoerde belastingen hebben zich bepaald: 1. Tot eene belasting te Middelburg op het vruchtennat voornamelijk strekkende om de fraudes op de plaatselijke' belasting op den wijn tegen te gaan, en op de beuken mut saard ten einde deze brandstof in evenredigheid met het overige brandhout te belasten. 2. Tot eene belasting op de honden binncivde stad Holsten 3-Tut een kaai- of havengeld in de gemeente Clinge.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1